Skocz do zawartości

Pytanie w sprawie wzmacniacza i głośników do niego.


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem tu nowy więc jeśli coś jest nie tak to proszę o przekierowanie bądź przeniesienie tematu.

 

Mam kilka pytań dla doświadczonych użytkowników w sprawie budowy skromnego zestawu do samochodu. Padły mi głośniki fabryczne, nie wiem jakim cudem popękały kosze głośników przez co magnesy odpadły i przykleiły się do drzwi :P Kosze były niestety z plastiku... Pozostały mi jedynie tylne metalowe głośniki które grają dość przyzwoicie. W zasadzie cały fabryczny zestaw grał fajnie póki go nie zjadło. Wraz z wymianą głośników na przodzie poszło do wymiany także radyjko. Posiadam Dodge Magnum z 2005 roku a z racji że tam idzie dedykowane kwadratowe radyjko z wyciętymi półkolami na gałki od głośności i strojenia to wybór padł na stację multimedialną opartą na androidzie. No i tak... Radio opisano jako 4x45, co prawda słyszałem że to może być ściema i przyjmuję to. Głośniki jakie zakupiłem to:

 

https://centrumaudio.pl/160-mm-i-165-mm/10270-pioneer-ts-g1710f-szerokopasmowy-17-cm.html

 

Wybór padł szybko z racji że nie miałem czasu na wnikliwe szukanie po internecie i czekanie na dostawę. Poszedłem po prostu do sklepu z elektroniką i kupiłem je widząc że mają te 40W a zatem sądziłem że będzie to grać jak w standardzie a może i lepiej. Niestety... Brzmienie jest dość ciekawe choć słychać zbyt niskie i martwe tony. Lepszy pewnie byłby dwu lub trzydrożny a najlepszy pewnie separowany. To jednak nie koniec mankamentu gdyż te głośniczki zwyczajnie pierdzą przy wyższej głośności (od 80%). I teraz pytania:

 

Czym to jest spowodowane?

Za duży bas?

Za słabe głośniki czy za słabe radio i potrzebuję wzmacniacza?

Jeśli muszę dodać wzmacniacz to o jakich parametrach pod te głośniki?

 

Dodam jeszcze że grają ciszej niż te które miałem w standardzie. Tylne głośniki zaś nie popierdują. Wytrzymują te ustawienia korektora na maksymalnej głośności.

 

Jeśli zakup tych głośników okaże się chybiony to jestem gotów zdecydować się na coś mocniejszego no i wybrałem kilka komponentów.

 

Głośniki separowane na przód:

https://centrumaudio.pl/160-mm-i-165-mm-zestawy-odseparowane/3938-phoenix-gold-sx65cs.html

 

Głośniki na tył:

https://centrumaudio.pl/6x9-cali/3916-phoenix-gold-ti269ps.html

 

Wzmacniacz:

https://centrumaudio.pl/4-kanalowe/3969-phoenix-gold-z3004.html

 

Starałem się to wszystko w miarę dograć lecz nie jestem pewien czy sobie z tym poradziłem. Proszę o litość w razie czego bo jestem w tym dosłownie zielony i robię wszystko pierwszy raz :D Przerabianie samochodu czyli cięcie w plastikach nie wchodzi w grę. Mam miejsce na 17 cm głośniki z przodu i miejsca na 3.5 calowe tweetery na przednim podszybiu. Z tyłu zaś muszą iść te 6x9 cala.

 

Pytania do tego zestawu:

 

Czy moc tych głośników jest dużo lepsza od tych 40W Pioneera i czy dobrze je dobrałem?

Czy warto zaufać tej firmie czy jednak polecicie coś lepszego?

Czy dobrze dobrałem wzmacniacz pod te zestawy?

 

Jak wspomniałem robię to pierwszy raz, liczę na waszą pomoc bo póki co tonę w mętliku myśli.

 

PS: Podałem oferty ze sklepu z racji że zawarte są tam szczegółowe dane sprzętu. Jeśli jest źle to proszę administrację o kontakt, przepiszę to na posta bez podawania linków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to lekturę od Nazara mam już za sobą i sporo się dzięki temu dowiedziałem ;) Dziękuję zatem serdecznie za nakierowanie. Co do Pioneerów które kupiłem, tak, teraz wiem że to szit no ale myślałem że będzie lepiej lub chociaż tak samo jak przy oryginalnych głośnikach których niestety nie mogę dostać by pójść po najniższej linii oporu. Będę jednak budował cały zestaw oparty na wzmacniaczu. Tak się zastanawiam właśnie czy dawać na tył te owalne głośniki czy zwyczajnie walnąć suba a do przodu separowane? Ponadto mam bardzo ważne pytanie w sprawie doboru wzmacniacza i głośników. Słyszałem coś o różnicy że wzmacniacz ma mieć o połowę mniej watów niż głośniki prawda to? Czy po prostu ma być tak że przykładowo wzmacniacz ma przy 4ohm 2x100W i głośniki też mogą mieć minimalnie 100W?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Słyszałem coś o różnicy że wzmacniacz ma mieć o połowę mniej watów niż głośniki prawda to? Czy po prostu ma być tak że przykładowo wzmacniacz ma przy 4ohm 2x100W i głośniki też mogą mieć minimalnie 100W?

Mi nic nie wiadomo o takiej różnicy jak i o tym, że ma mieć tyle samo co na głośnikach napisane. Jak i jakiego wzmaka użyjesz zależy od Ciebie ale jak do tego zabrać żeby satysfakcję i zadowolenie miał, to na forum będziesz musiał wyszukać - a o wzmakach jest akurat bardzo dużo. 

 

 


Tak się zastanawiam właśnie czy dawać na tył te owalne głośniki

Jajka są dobre ale tylko do tego żeby na nie nasikać :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...