Skocz do zawartości

jednostki sterujące/radia z procesorem (czasówki, aktywka)


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
  • Odpowiedzi 309
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Warto by bylo uaktualnić listę grajków z pierwszej strony dopisujac wszystkie które w międzyczasie podawano tu w temacie.

 

Tym bardziej że Alpine ostatnio wrzucił na rynek 6 nowych modeli z pełna zwrotką.

 

CDE-W296BT (2 din)

CDE-196DAB

CDE-195BT

CDE-193BT

 

UTE-92BT

UTE-93DAB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym bardziej że Alpine ostatnio wrzucił na rynek 6 nowych modeli z pełna zwrotką.

 

CDE-W296BT (2 din)

CDE-196DAB

CDE-195BT

CDE-193BT

 

UTE-92BT

UTE-93DAB

Czy dobrze widzę: np w 193bt można postawić 3way bez suba? (np 9855 chyba był problem żeby poprawnie pociąć średniaka bo był niepełny zakres)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Alpine 195bt w trybie 3way można pociąć, ale woofer można maksymalnie 800Hz/12db. Średniak ma pełną regulację od 20Hz do 20kHz/12db, a tweeter od 1kHz/12db wzwyż. Jedynie w trybie 2way jest możliwość ustawienia zbocza na 18db lub 24db, ale wtedy cięcia tylko do 200Hz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze widzę: np w 193bt można postawić 3way bez suba? (np 9855 chyba był problem żeby poprawnie pociąć średniaka bo był niepełny zakres)

 

Tego do końca nie wiem. Ale do 2way + sub powinien dać radę. Ogólnie bym przetestował jakiegoś nowego Alpine, a szczególnie CDE-196DAB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ciekawy ten MVH-X580BT. W jego instrukcji nie widzę info o możliwości regulacji dobroci filtrów eq. Ma za to 13 pasm korekcji. W Alpince instrukcja mówi o możliwości ustawienia Q=3/4/5, a pasm korekcji jest 9.

 

Co do filtra 36dB w pionku - a niech sobie tam będzie. Zawsze można podpiąć dwa filtry kaskadowo np. 24dB na radiu i 24dB na piecu by uzyskać nawet 48dB tłumienia - można wszystko, byle grało.

 

Najważniejsze jednak będzie jak która maszynka gra. Jak ktoś coś wie, też będę wdzięczny za info, bo mam chęć się pobawić się radyjkiem 3-way z zakresu cenowego <600zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UTE-93DAB

 

Używam od kilku miesięcy i jest bardzo w porządku.

Zwłaszcza chwałę sobie Dab+, system pocięty w pełni aktywnie.

 

Co do filtra 36dB w pionku - a niech sobie tam będzie. Zawsze można podpiąć dwa filtry kaskadowo np. 24dB na radiu i 24dB na piecu by uzyskać nawet 48dB tłumienia - można wszystko, byle grało.

 

A niby do czego potrzebne tak strome zbocza?

Nawet na subie nie uźyłem nigdy więcej niż 24db.

 

Podobnie korekcja eq? Poza zdjęciem jednej częstotliwości wf ( o ile jest w ogóle taka potrzeba) nie widzę sensu używania.

Polecam, zajebiste radio. Bardziej mi przypadło niż np. 9835, poważnie.

Teraz będę się przymierzał do CDA-7878r.

 

Oczywiście, że zagrało brzmieniem lepiej niż 9835, 7893/7894 to jeśli ktoś szuka coś porządnego na początek, w budżecie 3-400 zl to super wybór, żadne z nowszych jeśli chodzi o walory brzmieniowe nie zagra jak one, kwestia co, kto, potrzebuje jeśli wystarczą czasy i przód ma grać że zwrotek plus sub to 7893/94 sprawdzi się idealnie i zagra ładniej, jeśli flac,dab, czy zwrotki no to już coś nowego ale brzmienia starych Alpine tam nie szukajcie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A niby do czego potrzebne tak strome zbocza?

Nawet na subie nie uźyłem nigdy więcej niż 24db.

 

Podobnie korekcja eq? Poza zdjęciem jednej częstotliwości wf ( o ile jest w ogóle taka potrzeba) nie widzę sensu używania.

 

Z 36 czy 48 chodziło mi o to, że są możliwe do stworzenia poprzez kaskadę 2 filtrów. Czy potrzebne w jakiejkolwiek sytuacji - raczej nie.

 

Im lepsze EQ tym wg. mnie lepiej. Osobiście widzę u siebie rezonans około +10dB pomiędzy 200 i 400Hz wynikający jak się domyślam z rezonansu konstrukcji drzwi. Komór budował nie będę, więc zdejmuję tę górkę za pomocą EQ. Po zdjęciu tejże górki dźwięk robi się zdecydowanie lepszy, a precyzja z jaką będę mógł ją zniwelować zależy w tym wypadku wyłącznie od możliwości dostosowania filtra EQ. Im bardziej precyzyjnie ją zgniotę - tym lepiej dla mnie. Regulowane Q filtra będzie w takiej sytuacji nieocenioną pomocą.

 

BTW, starsze radia dla mnie odpadają ze względu na brak możliwości podpięcia iPhone'a po USB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z 36 czy 48 chodziło mi o to, że są możliwe do stworzenia poprzez kaskadę 2 filtrów. Czy potrzebne w jakiejkolwiek sytuacji - raczej nie.

 

Otóż, to, jak sam przytomnie zauwaźyłeś, jest to zbędna dywagacja, gdyż praktycznie nie zachodzi potrzeba używania tego typu zbocza, chyba, że mówimy o Xes tam producent używał takich ostrych podziałów (na przysłowiową kreskę) ale to dłuższy temat, wynikający także ze specyfiki użytych tam przetworników.

 

Im lepsze EQ tym wg. mnie lepiej. Osobiście widzę u siebie rezonans około +10dB pomiędzy 200 i 400Hz wynikający jak się domyślam z rezonansu konstrukcji drzwi. Komór budował nie będę, więc zdejmuję tę górkę za pomocą EQ. Po zdjęciu tejże górki dźwięk robi się zdecydowanie lepszy, a precyzja z jaką będę mógł ją zniwelować zależy w tym wypadku wyłącznie od możliwości dostosowania filtra EQ. Im bardziej precyzyjnie ją zgniotę - tym lepiej dla mnie. Regulowane Q filtra będzie w takiej sytuacji nieocenioną pomocą.

 

Także rozbudowałeś wypowiedź odnośnie jednej wspomnianej przeze mnie korekcji (w razie potrzeby jeśli występuje) tylko nie chciało mi się klepać.

Użycie eq może w niewielkim stopniu pomóc, lecz pamiętaj jedno na ten rezonans ma wpływ akustyka auta (niekoniecznie samych drzwi) jest to znany "fenomen" albo raczej reguła, że na tym zakresie w aucie robi się zazwyczaj sajgon na tyle duży, że często nawet się go nie próbuje mierzyć.

 

Kolejna rzecz, i której musisz pamiętać, że korekcja eq aktywnie, to korekcja typowo prądowa, swego rodzaju narzucenie charakteru/brzmienia przetwornikowi jakim jest głośnik, więc korygowanie w jednym zakresie nie jest bez wpływu na inne zakresy jeśli chodzi o brzmienie.

Im wyższa częstotliwość gdzie się ingeruje eq tym efekt zmiany brzmienia łatwiej zauwaźyć, więc na problem warto spojrzeć trzeźwo na zasadzie globalnego zysku i strat a nie skupiać się na jednym rezonansie, korygujesz np 250 Hz a co się dzieje dalej z brzmieniem w zakresie pracy wf 40hz- 4kHz?

 

Aby Ci uzmysłowić o czym mowa powiem tak jadąc na zawody często widać było auta np niemieckie czy czeskie gdzie systemy były ostro korygowanie eq czy stromym zboczami (jak już wsiadaliśmy na odsłuch to i tam się rzuciło okiem ;-)), i w bezpośrednim porównaniu dostawaly baty z Polskimi systemami zazwyczaj nastawionymi na poprawna aplikacje, przyjemniejsze dla ucha łagodniejsze zbocza podziałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie natrafiłem na opis radia kenwood kmm-bt302. A tam zwrotnica 2 i 3way. Radio kosztuje tylko 350zł więc ciekawa opcja. Niestety jest tylko jedna para RCA co dyskwalifikuje je dla bardziej zaawansowanego systemu, ale można pod radiem ustawić zwrotnice, a subwoofer pod wzmacniacz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Czy ktoś w międzyczasie miał okazję posłuchać nowych Pionków (X7800 albo X580)?

Teoretyczny stosunek cena/możliwości rewelacyjny, ale nie wiem jak z dźwiękiem - alternatywą (ale ciut droższą) jest Alpina UTE-92BT albo CDE-193BT (ewntualnie modele z DAB).


A, no i jest też nowe JVC - KD-R981BT...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pioneer X580 i JVC KD-X330BT (znając życie również jego następca KD-X342BT, którego dzisiaj dostanę) są oparte na tym samym procesorze STA1080:

 

http://magnitola.org/pioneer/309594-pioneer-mvh-x580bt-5.html

 

http://autozvuk.org/forum2/showthread.php?t=3562

 

Alpine UTA-92BT oparta jest o procesor Toshiby TMPM32BC2DFG:

http://halin-kvd.blogspot.com/2016/03/3.html

 

W żadnym z powyższych grajków nie ma osobnych przetworników DAC, wszystko jest realizowane w jednym procesorze DSP. Końcówki mocy Pioneer i Alpine mają te same TPA003, JVC ma swoją JVC8034. W JVC filtry wyjściowe są na całkiem przyzwoitych AD8065, Alpine ma zastosowany scalony filtr z układem regulacji wzmocnienia i przełącznikiem wejść BD37067FV, Pioneer najprawdopodobniej swój dedykowany układ PM9015A, ale pewności nie mam. We wszystkich wszechobecne kiepskie kondensatory ceramiczne, które jak widać na zdjęciach Rosjanie w diabły powymieniali, szczególnie w torze sygnałowym.

 

Na powyższych stronach jest bogata dokumentacja zdjęciowa i opisy jak koledzy z Rosji tuningowali te grajki.Ja swojego pewnie też grzebnę tu i ówdzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Alpine UTA-92BT oparta jest o procesor Toshiby TMPM32BC2DFG:
http://halin-kvd.blo.../2016/03/3.html
 
W żadnym z powyższych grajków nie ma osobnych przetworników DAC, wszystko jest realizowane w jednym procesorze DSP. Końcówki mocy Pioneer i Alpine mają te same TPA003,

 

Jeśli chodzi o całą nową serię Alpine CDE i UTE to nie do końca jest to prawda, co piszesz.

Po pierwsze procesorem DSP jest układ NXP (Philips) TEA6636 a Toshiba TMPM... jest to kontroler zarządzający całym radiem.

Po drugie DAC-i na przód i tył są wewnątrz TEA6636, natomiast na suba jest osobny DAC i jest to Cirrus Logic CS4344 (za wyjątkiem CDE-178, w którym jest BB PCM1754).

Wiem to na 100%, ponieważ rozbierałem te radia dość niedawno, a rozebrane CDE-193 leży u mnie na stole...

A Halin, jak pisał ten blog, to nie wiedział jeszcze do czego dokładnie jest TEA6636 (teraz już wie) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pisałem o UTE-92BT na podstawie zdjęć i opisu z linku:

http://halin-kvd.blogspot.com/2016/03/3.html

Ale możesz mieć rację.

 

Ja postaram się wkleić kilka zdjęć JVC-X342BT, który własnie dojechał. Na pierwszy rzut oka sa pewne zmiany w stosunku do X330BT, zastosowano tu ten sam filtr co w Alpine BD37067FV, ale już kondensatory elektrolityczne zamiast ceramików w torze.Generalnie to to moje JVC w sensie architektury przypomina Alpine :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno mam rację :)

 

Powoli wszystkie radia zaczynają mieć taka samą architekturę, tylko nie wiem czy to dobrze czy źle...  :/

 

A BD370667 to jest e-vol a nie żaden filtr, czyli elektroniczny regulator głośności

Przez producenta szumnie nazwany "analog sound processor" http://rohmfs.rohm.com/en/products/databook/datasheet/ic/audio_video/audio_processor/bd37067fv-m-e.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...