Skocz do zawartości

Nissan Navara D40


maniak1985
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 205
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

...a mógłbyś zmienić jednostki czasów na "ms" i wrzucić screen?

 

Docelowo czasy suba powinny być na "0"

a wyrównujesz czasowo tylko przód.

 

(Dźwięk suba ma najdłuższa drogę do przebycia do słuchacza dlatego już bardziej się tego dźwięku nie opóźnia.)

 

 

Przód należy opóźnić tak, aby dźwięk suba zdążył dotrzeć równo z nim.

 

 

Najbliżej kierownicy są: lewy TW i WF

i one najbardziej będą wymagały "oddalenia" czasówkami.

 

Jednak wyrównania czasowe zacznij od wyłączenia suba.

W pierwszej kolejności poszukaj takich czasów dla lewej strony, aby czas dotarcia (odległość) do słuchacza był podobny jak prawej strony.

 

Proponuje na początek nabić czasy dla lewej strony: 1,4ms (42cm) a prawa na "0ms".

Wyjść od tego ustawienia i poszukać najlepszego odwzorowania rozmieszczenia sceny kręcąc czasami lewej strony np. od 0,8 - 2.0ms

(prawa cały czas na zero)

 

Jak to znajdziesz to napisz - podpowiemy wtedy co z subem ;)

 

 

Jeśli narazie TW leżą na desce to ukierunkuj je wstepnie tak:

Lewy TW - na prawy zagłówek lub miedzy zagłówki

Prawy TW - na siebie (na twarz)

 

Oczywiście to nie są rozwiązania uniwersalne tylko punkty wyjściowe do poszukiwań ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, warto to ująć precyzyjniej.

W większości przypadków sub jest w bagażniku... ale to nie jedyna możliwość:

 

zatem czasy dla suba potrzebne będą na ewentualność montażu SUBa bliżej słuchacza niż inne głośniki systemu.

 

O, teraz jest chyba bliżej prawdy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


taka mała sugestia, wrzucaj lepiej printscreen-y bo te fotki są mało czytelne.

Kolego maniak1985 - w momencie jak masz aktywne okienko od programu Helixa to naciśnij na klawiaturze Alt+Prt Scr, później odpal tego czerwonego "diabełka" (IrfanView), którego masz na pasku zadań i naciśnij CTRL+V, później naciśnij S i zapisz do formatu JPG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego maniak1985 - w momencie jak masz aktywne okienko od programu Helixa to naciśnij na klawiaturze Alt+Prt Scr, później odpal tego czerwonego "diabełka" (IrfanView), którego masz na pasku zadań i naciśnij CTRL+V, później naciśnij S i zapisz do formatu JPG.

Sorry za jakoś fotek po prostu byłem w aucie i na forum wszystko pisałem z telefonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem skoro prawy woofer/tweeter jest najdalej - będzie tak jak jest - na zero.

 

Skoro SUB jest bliżej niż prawy TW/WF

musi być troche opóźniony/oddalony.

 

Dodawaj stopniowo subowi opóźnienia od "0" w gorę (raczej nie wiecej niz opóznienie lewej strony) ale poszukaj najlepszego zgrania z przodem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem dziś pół godziny czasu i próbowałem ustawiacz czasówki , wiem że pół godziny to nic ale w moim przypadku czas to jedna z rzeczy które mi brakują .

Mam dwie opcje pierwsza to tak jak mniej więcej to słyszę druga to z obliczeń znalezionych na tej stronie i tu dylemat bo subwoofer ma dość dużą różnicę i muszę nad nim jeszcze posiedzieć. Z telefonu puściłem biały szum i próbowałem tak ustawić by nie było można usłyszeć różnicy pomiędzy lewą i prawą stronom a źródło dźwięku jaki do mnie dochodzi znajdowało się przede mną. Z subwooferem nie jestem pewien bo puściłem dźwięk o częstotliwości 65 hz i próbowałem zgrać go z prawym wooferem (tak by źródło dźwięku który do mnie dochodzi znajdowało się z przodu).

 

 

post-22750-0-94007200-1515352778_thumb.jpg

post-22750-0-50391200-1515352835_thumb.jpg

post-22750-0-57166200-1515352846_thumb.jpg

post-22750-0-69883300-1515352856_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maniak1985 jeśli sub wychodzi Ci "na ucho" dużo dalej niż według obliczeń, to może być taka sytuacja, że pracuje w przeciwfazie z woferami z przodu ( sub jak rozumiem zasilasz z oddzielnego wzmaka ). 

Dodatkowo na czasówkach masz ustawioną całą prawą stronę na 0 ms. Czy rzeczywiście prawy wofer i tweeter masz w tej samej odległości od ucha, czy to przeoczenie w ustawieniach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maniak1985 jeśli sub wychodzi Ci "na ucho" dużo dalej niż według obliczeń, to może być taka sytuacja, że pracuje w przeciwfazie z woferami z przodu ( sub jak rozumiem zasilasz z oddzielnego wzmaka ).

Dodatkowo na czasówkach masz ustawioną całą prawą stronę na 0 ms. Czy rzeczywiście prawy wofer i tweeter masz w tej samej odległości od ucha, czy to przeoczenie w ustawieniach ?

Tak subwoofer zasila z innego wzmacniacza.

Lewy tweeter 91 cm

Prawy tweeter 126 cm

Lewy woofer 101 cm

Prawy woofer 148 cm

Subwoofer 110 cm

Znalazłem na stronie 39 w instrukcji mojego radia http://www.alpine.com.pl/fileadmin/user_upload/manuals//2017/INE-W990HDMI/OM_INE-W990HDMI_PL.pdf i teraz mam punkt wyjścia z obliczeń jutro postaram się to ustawić z różowym szumem, poniżej fota z czasami po obliczeniach z tego co zrozumiałem to każdy głośnik odejmuję od znajdującego się najdalej a później resztę równania.

 

Jeszcze raz dzięki Panowie za cierpliwość i bezinteresowną pomoc.

post-22750-0-31195200-1515371444_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda, że czasy są wstępnie ustawione OK. Najpierw sprawdź fazę suba ( czy nie pracuje w przeciwfazie z przodem) - zostaw włączone tylko kanały suba i prawy wofer i zobacz czy więcej "basu" jest bez żadnej zmiany ustawień, czy przy prawym woferze obróconym w fazie o 180st ( zmiana suwakiem nad regulacją opóźnienia ). Jeśli wyjdzie, że opcja 2 to albo fizycznie musisz zamienić miejscami przewody na subie, albo "programowo" na DSP ustawić wstępne przesunięcie na 180st w obu kanałach suba ( no i oczywiście wrócić z ustawieniem fazy na 0 w prawym woferze ).

 

Teraz ( zostawiając włączone tylko kanały suba i i prawy wofer ) regulujesz lekko opóźnienie suba ( +/- ) aż uzyskasz najlepsze zgranie z woferem ( w zakładce regulacji czasów na focie wyżej w obu kanałach suba zaznacz w Delay Group tą samą grupę np. 1 - opóźnienie będzie się automatycznie regulować w obu kanałach przy zmianie opóźnienia w jednym z nich ).

 

Dalszą procedurę dla reszty kanałów już chyba znasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś miałem parę minut by sprawdzić podłączenie subwoofera , wyjąłem głośnik i kable były OK czyli czeka mnie jeszcze więcej czasu tym razem z różowym szumem w aucie. Obudowę głośnika robiłem w wolnych chwilach przez okres ostatnich dwóch miesięcy i gdy już była złożona wpakowałem ją do auta by sprawdzić czy jest sens dalej nad nią siedzieć i przez jakiś czas nic z nią nie robiłem aż do dziś. Oto parę fotek moich wypocin ,(auto brudne wiec się nie czepiajcie, ciężko utrzymać porządek używając auta do pracy w branży budowlanej)

 

 

post-22750-0-71563800-1515451551_thumb.jpg

post-22750-0-83976200-1515451559_thumb.jpg

post-22750-0-53143600-1515451568_thumb.jpg

post-22750-0-64965200-1515451576_thumb.jpg

post-22750-0-81357600-1515451584_thumb.jpg

post-22750-0-09546000-1515451592_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...