Skocz do zawartości

___LukaS___ i jego Ford Mondeo Mk3 kombi


___LukaS___
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Po co ta zaczepka rozek ? naprawdę czasami to aż się chce wymiotować od czytania tych dziecinnych zaczepek.

Może i racja  :ok: (nie mogłem się powstrzymać) lepiej nie "wywoływać wilka z lasu "

 

Ciekawi mnie jaki kolega lukas obierze kierunek szpilki ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 182
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

To i ja coś dodam (postaram się sensownego) ...szpilka bądź co bądź megaspecyficzny scan takie w sumie połączenie agresji ze spokojem ale jakże miło wspominam, jak się odkuje to kupię nawet na półkę.

I powodzenia w kleceniu ...będę zagądał w temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie jaki kolega lukas obierze kierunek szpilki ?

 

 

W planach na razie najprostsze rozwiązanie - włożyć głośniki w obecne słupki, osie więc będą się krzyżować pod lusterkiem wstecznym.

 

Mam jeszcze inne pytanie - moje radio ma czasówki, jak podzielę aktywnie, każdy głośnik będę mógł dopasować niezależnie. W instrukcji Alpine napisane jest aby zmierzyć odległość od najdalszego źródła dźwięku (w tym przypadku sub) i będzie to promień, do którego dopasować należy pozostałe źródła dźwięku. U mnie głośniki na froncie są odpowiednio 80 cm lewy i 120 cm prawy - dodaję 80 dla lewego i 40 dla prawego, by wszystko grało na łącznej długości 160 cm od mej głowy i dochodziło z jednakowym czasem. Ja rozumiem, że testy, odsłuchy i próbowanie różnych ustawień są tu kluczowe, ale czy jest to dobry punkt wyjściowy, od którego mogę zacząć? Stosujecie tą zasadę, czy kierujecie się innymi?

 

post-13121-0-24498900-1489916657_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę to jednistke masz alpine

Ja robie to trochę inaczej

Prawa strone zostaw na 0 

Lewa masz dość spore auto 1.4 -nawet do 1.9.ms

Suba mozesz spróbować w odwroconej fazie jak nie to wf tez 

Może dziad wskoczy na deske , bardzo ważny jest podział między wf a subem bo jak zrobisz dziure to za chiny nie wlezie

 Ja bym spróbował tak  potem słuchasz i kręcisz słuchasz i kręcisz i słuchasz i kręcisz :D

Ale to wszystko takie przez interneta 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

OK, kilka tygodni temu zamontowałem, pomęczyłem kilka konfiguracji/ustawień i garść słów na temat moich wrażeń...

 

Wpierw kilka fotek z montażu, ten bez problemu, MP mają odrobinę większy otwór montażowy i musiałem trochę spiłować dystanse.

 

post-13121-0-32470300-1492627573_thumb.jpg post-13121-0-89715600-1492627579_thumb.jpg post-13121-0-66059700-1492627580_thumb.jpg post-13121-0-43782500-1492627581_thumb.jpg

 

Przeszedłem na podział aktywny. Tu moja pierwsza uwaga - kurczę, że ja tego nie zrobiłem wcześniej... zacząłem od 2,5 kHz, obecnie jest 1,5 kHz i póki co pasuje mi najbardziej. Jednak najlepsze jest sterowanie ustawieniem fader jako l-pad dla tweetera - dopasowanie jego głośności do preferencji to czysta przyjemność. 

 

Czasówki - zrobiłem zgodnie z załączonym wcześniej schematem - jako punkt odniesienia sub i do jego odległości względem fotelu kierowcy, oddaliłem pozostałe przetworniki. No i ciach - sub znikł z bagażnika i zaczął być integralną częścią systemu.

 

Jakość dźwięku. Mieszane uczucia. Muszę protestować pod innym wzmacniaczem, może czas pomyśleć o procku. Porównując do aut, które słuchałem na pikniku - jeszcze długa droga. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hello.

Super że muzyka już sprawia przyjemność a sub wylazł z bagażnika :-)

 

Scan -speakowo się na forum robi , zmień proszę srubki od twetera na subtelniejsze .

Wejdą ładnie w pogłębienia bo obecne aż w oczy " rezi " i psują cały 

efekt . A  wyszło zgrabnie  :ok: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz pkt podziału na 1,5 khz czy któryś przetwornik tak ciachniety ?? 

 

jezeli przetwornik to jakim zboczem ?? 

 

Szpilka jest mocno kierunkowa - dawaj ją na twarz.

 

Woofer gra wysoko( nie w kostkach) mp 5.16 mk2 ma pewne rezonanse powyzej 2 khz i to moze lekko tez dzwonić wraz z za niskim cieciem tweetera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

 

 

Jakie dokładniej masz cięcia?

 

Woofer odcinam powyżej 1,4 kHz, tweeter 1 skok potencjometru wyżej (wychodzi że odcinam go poniżej 1,5 kHz). Robię tak żeby częstotliwości koło pasma podziału nie tworzyły górki, nie były odtwarzane przez oba przetworniki, i żeby nie było wzmocnienia w tym zakresie pasma:

 

post-13121-0-74470200-1492855084_thumb.jpg

 

 

 

 

masz pkt podziału na 1,5 khz czy któryś przetwornik tak ciachniety ?? 

 

jezeli przetwornik to jakim zboczem ??

 

Punkty podziału - jak wyżej, Alpine tnie 12 dB / okt

 

 

Szpilka jest mocno kierunkowa - dawaj ją na twarz.

 

Rzeczywiście, jak głowę umieszczę pod lusterkiem wstecznym, gdzie mam szpilki na twarz zmienia się profil ich grania ale... nie do końca mi się podoba jak one wtedy grają. Spróbuję to opisać słowami laika - w chwili obecnej mam przed sobą ścianę dźwięku, ale na tej ścianie mam bałagan - nie jestem w stanie zidentyfikować źródła dźwięku. Jak na pikniku słuchałem np VW Jankusa i włączyłem płytę Stinga - Pan Sting był w tym miejscu, obok był kontrabas, po jego prawej pianino... i to to ja rozumiem.

 

Kiedy słucham szpilek "na twarz" odczucia zmieniają się, że zamiast mieć tą ścianę przed sobą - "wchodzę w nią" (cholera - erotycznie te moje opisy brzmią :hyhy: ) - mam dźwięk po lewej, prawej i... jeszcze większy bałagan, tracę stereofonię/scenę.

 

Dlaczego chcę wymienić wzmacniacz - bo po mimo wymiany głośników, nie zmianił się "sposób przekazu" utworów - owszem, szpilki są bardziej detaliczne, kocham ten delikatny blaszany podźwięk, przy talerzach, trójkącie, góra nabrała charakteru. Woofery MP też są genialne, więcej dołu, bardziej kopilwe, niżej schodzą, pojawił się wyższy kick, którego wcześniej było mniej - ale to wszystko, choć bardziej jakościowo, podane jest w tej samej formie.

 

Na allegro wisi teraz xtant 604x, ale powiem szczerze, że boję się, czy go bym ogarnął, dlatego celuję w Helixa A4 by zweryfikować moją hipotezę.

 

 

Scan -speakowo się na forum robi , zmień proszę srubki od twetera na subtelniejsze .

Wejdą ładnie w pogłębienia bo obecne aż w oczy " rezi " i psują cały

 

Uwierz mi, pół Olsztyna zjeździłem, by dorwać "subtelniejsze śrubki" - te kupiłem nijako z musu, i na początku również kuło mnie w oczy, ale im dłużej jeżdżę, tym zaczyna mi się bardziej podobać. Zamówię coś z Allegro i porównam, ale do drugorzędna kwestia.

 

Dzięki za zainteresowanie w temacie. Dziękuję za rady i wskazówki. Miłego dnia Wam życzę.

Łukasz

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, na odwrót - MP - do 1,4 kHz, SS od 1,5 kHz, ale to już przeszłość, bo właśnie dokonałem korekt pod wpływem wypowiedzi yasica2 - bardzo Ci dziękuję zw wskazówki, przed chwilą podniosłem punkt podziału do 2 kHz - jest lepiej, dźwięk jest bardziej spójny.

 

Poświeciłem też więcej uwagi na ukierunkowanie "w twarz" - masz rację x2 - zaczynam dostrzegać przewagę takiego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, na odwrót - MP - do 1,4 kHz, SS od 1,5 kHz, ale to już przeszłość, bo właśnie dokonałem korekt pod wpływem wypowiedzi yasica2 - bardzo Ci dziękuję zw wskazówki, przed chwilą podniosłem punkt podziału do 2 kHz - jest lepiej, dźwięk jest bardziej spójny.

 

Poświeciłem też więcej uwagi na ukierunkowanie "w twarz" - masz rację x2 - zaczynam dostrzegać przewagę takiego rozwiązania.

Jeszcze wyżej tw okolice 4k

Wf bliżej 2k

Szpilka gra dużo lepiej na twarz mówię to jako fan i posiadacz :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...