Skocz do zawartości

Jakościowe granie - co zamiast Morel TEMPO 6


Rekomendowane odpowiedzi

Teraz odwróć fazę w obu tweeterach.

 

Sub gra za wysoko. Zejdż niżej na 63/18-24.

Nawet jeżeli wydaje Ci się, że jest gorzej to pojeżdził ze dwa dni. Wtedy przełącz na stare ustawy i usłyszysz różnicę.


Chociaż żałuje że woofery nie grają tym pasmem 100-400hz mocniej, bo jak podkręce bardziej to już za bardzo średnica wchodzi, próbować coś jeszcze walczyć z EQ czy raczej tylko czasówki i cięcia i gain?

 

Zejdż na 1,2-1,4 i podkręć gainy albo ścisz tw.

 

EQ dopiero wtedy kiedy będziesz pewien że poziomami i cięciami już nic nie zdziałasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 154
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

 

 


Teraz odwróć fazę w obu tweeterach.

 

Czemu? tzn w obu na raz czy w jednym? I pewnie scena się poszerzy albo rozleci?

 

 

 

 


Sub gra za wysoko. Zejdż niżej na 63/18-24.
Nawet jeżeli wydaje Ci się, że jest gorzej to pojeżdził ze dwa dni. Wtedy przełącz na stare ustawy i usłyszysz różnicę.

 

Ok sprawdzę. 

 

Co do sciszania TW to raczej one są przytłumione jak za mocno dam na woofery gaina, spróbuje ciąć na 1.2 ale na 6 czy 12db? u mnie jest tylko 1.2 albo 1.6 (1.4 nie ma) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu? tzn w obu na raz czy w jednym? I pewnie scena się poszerzy albo rozleci?

 

 

Obowiązkowo w obu oczywiście.

Jeżeli czasówki masz dobrze ustawione to po odwróceniu fazy wokal powinien się wyrażnie zbić bardziej punktowo na środku.

 

 

 

Co do sciszania TW to raczej one są przytłumione jak za mocno dam na woofery gaina, spróbuje ciąć na 1.2 ale na 6 czy 12db? u mnie jest tylko 1.2 albo 1.6 (1.4 nie ma) 

 

To daj na 1,2. Oczywiście 6.

I analogicznie spróbuj 1,6/12.

 

Kombinuj, nie patrz na cyferki, kręć gałą i słuchaj. Za dwa tygodnie będziesz wiedział dużo więcej.

Ja jednak proponowałbym utrzymywanie gainów na identycznym poziomie, a do ściszania tweeterów używać albo radia, albo l-padów.

 

 

Zgadza się. Za często używam skrótów myślowych.

Pisząc gain mam na myśli poziomy w radiu. Na wzm, o ile się da, gainy powinny być w mniej więcej w tej samej pozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Jeżeli czasówki masz dobrze ustawione to po odwróceniu fazy wokal powinien się wyrażnie zbić bardziej punktowo na środku.

 

Właśnie tak jest teraz, a przynajmniej tak mi się wydaje, wczoraj na wygrzanym sprzęcie tak było, dziś rano jak do pracy jechałem był mocniej rozjechany ale myślę właśnie że to kwestia "zimnego startu"

 

 

 


Zgadza się. Za często używam skrótów myślowych.
Pisząc gain mam na myśli poziomy w radiu. Na wzm, o ile się da, gainy powinny być w mniej więcej w tej samej pozycji.

 

Mniej więcej są na tym samym poziomie, ale zauważyłem ze "gain" a raczej lvl db- X jest nieco inny niż gain na radiu ale może majacze. I co to te ipady? bo zauważyłem że gain dla TW na radiu nie da się ustawić w góre tylko w dół. 


Nie wiem jak edytować posta to dopiszę, mam w sumie pytanie jak odpowiednio zrównać gain suba wooferow i TW? a szczególnie TW z resztą skoro lecą one od radia to skąd wiedzieć kiedy gain będzie odpowiedni? raczej ustawień od niego brak, mogę tylko względem tweeterów przyciszać woofery czy suba... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty je masz wpięte pod radio?

 

Pod wzm z nimi!

 

Suba tymczasowo olej.

 

 

Przecież pisałem, poza tym jak inaczej spiąć wszystko z 4 kanałówką? 

No ale jak oleje suba? a nie mam miejsca i zamysłu jeszcze monobloka dorzucać pod suba samego. Dlaczego pod samo radio to źle? skoro polecane widziałem 15-30w pod TW a radio mieści się przecież w tym przedziale, ma około 20w

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie to samo.Michal dobrze Ci mowi i az sie dziwie ze jeszcze mu sie chce.A jak nie chcesz olac suba to zalatw sobie jakiegos malego wzmaka pod tweeterki i po klopocie.

 

Zwyczajnie chciałem znać powód, ale pewnie będzie podobny dla którego głośniki lepiej graja pod wzmacniaczami niż pod samym radiem. W każdym razie nie jestem w temacie, albo kupię jakąś 5 kanałówkę kiedyś ale patrząc na DLS A7 i jego ceny i mocy nie wiem czy to wystarczy. To co generalnie byłoby dobre pod TW? i czy można to zamontować z przodu zeby kabli nie ciągnąć znów przez całe auto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciągnąłem temat bo wydawałeś się kumaty i widać że w dużym stopniu dociera do Ciebie teoria i przekładasz to na praktykę.

 

Tweetery mają grać pod wzmacniaczem. (nie doczytałem że masz je podpięte pod radio)

A co dużo ważniejsze- pod tym samym pod którym grają midwoofery.

Jeśli chcesz dokupić wzm, to na suba a nie na tw.

Albo zmień na mądre 5/6 kanałów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciągnąłem temat bo wydawałeś się kumaty i widać że w dużym stopniu dociera do Ciebie teoria i przekładasz to na praktykę.

 

Tweetery mają grać pod wzmacniaczem. (nie doczytałem że masz je podpięte pod radio)

A co dużo ważniejsze- pod tym samym pod którym grają midwoofery.

Jeśli chcesz dokupić wzm, to na suba a nie na tw.

Albo zmień na mądre 5/6 kanałów

 

Za ciągnięcie tematu dziękuje oczywiście bo pomimo wszystko i tak warna albo bana się spodziewałem ;> 

 

W każdym razie zabiłeś mi takiego klina tym teraz że legła w gruzach cała moja wizja systemu w aucie. A tak na szybko i powiedzmy podsumowując, póki co nie zepsuje ich pod radiem? bo zanim nie wymyślę jak to wszystko ogarnąć nie chciałbym jeździć bez suba a do zwrotek już pewnie nie wróce... a i jeszcze budżet trzeba dozbierać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michal a czy nie wystarczy jak bedzie cos z tej samej stajni co ma teraz??

 

 

 

W ostateczności ewentualnie tak. 

Ale tu należy rozpatrzyć/przesłuchać dane wzm bo nie rzadko występują wyrażnie różnice brzmieniowe między różnymi modelami tej samej serii.

 

I ja tu nie piszę o niuansach. To co gra średnicą oraz to co gra górą ma grać z jednego wzm lub dwóch identycznych.

 

TO bardzo zauważalnie i pozytywnie wpływa na (łatwość) strojenie(a) oraz spójność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra wypada jakoś podsumować to wszystko, więc tak na chwilę obecną zostawiam tak jak jest tzn TW pod radiem, bo uznałem że faktycznie lepiej to gra bez zwrotnic, jest to rozwiązanie tymczasowe póki nie dopcham się na giełde (będę mógł coś tam wystawić) i postaram się sprzedać/wymienić wzmacniacz ale to raczej nie w tym miesiącu bo coś czuje że to będzie koszt powyżej 1tyś zł... ustawione ostatecznie mam tak Sub 63/18 zdam się na lepszych i bardziej doświadczonych pomimo że faktycznie czuć obcięcie pasma i brak basu w pewnych zakresach ale niech będzie może faktycznie będzie grzeczniej i zwęźlej a sub tak nie bedzie po dupie dostawać, woofery ostatecznie zostawiłem na 63/12 na 80 jednak brakowało kicku w pewnych partiach bo włączyłem same woofery i patrzyłem jak to gra np na perkusji itd tak samo góre pasma zostawiłem na 1.2/6 a przy TW zostało 8/6 brzmi to jakby deko czyściej i bardziej odseparowuje wokal od reszty niżeli na 6.3, cięcie zdecydowanie 6 bo 12 za ostre jak dla mnie i ścina za dużo pasma. 

 

Co do tematu to bardzo dziękuje za liczne wypowiedzi i próby pomocy oraz doedukowania mnie, cieszy mnie spore zainteresowanie moim tematem. 

 

Wracając do sprzętu, podejrzewam że jak już zdecyduje się na jakiegoś wzmaka to i tak za X czasu ten przód zostanie zastąpiony. Przynajmniej jak będę ciągnąć kolejne kable ze wzmaka to już kupie pełne OFC głośnikowych (tak mam tylko powlekane miedzią bo akurat te miałem na stanie z domowego sprzętu). 

 

Dobra pytanie też mam takie jeśli teraz miałem podłączone TW i WF przez zwrotnice do kanału 125W to jak to jest podłączone oddzielnie to jak się mocowo to klasuje? powiedzmy takie 125w to przy takim podziale jak 2x80W na stronę? Ja wiem, że nie o moc chodzi ale uważam że to też jest istotne tym bardziej że mam suba który ma 400w RMS i pewnie przy tym mostku w pełni nie jest zaspokojony dlatego pewnie będę szukać czegoś z tym 5/6 kanałem na suba ponad 250w na 4omah. Propozycje już padły między innymi w/w: AA 340.6 na PW przyszedł Soundstream 705s The Continuum co jeszcze jest wartego uwagi? powiedzmy że za cenę do 1000 ostatecznie 1400zł 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym te wf jednak rozsunął

 

Ostatecznie jest 80/12 i TW jak wcześniej ale na odwróconej fazie, faktycznie zacieśnia o jakieś 30% wokal na środku sceny. 

 

 

 

Ja żeby Kik wyostrzyć zawsze the jednak wyżej i te 80 Hz najczęściej stromym zboczem. 63 Hz to nie Kik, woofer juz traci właśnie na kopnięciu

 

Zaczynam się obawiać że miałem złe pojęcie na temat "kicku" albo mam po prostu źle zrobione drzwi że nic takiego nie słysze czy czuje. 

 

Jutro jeszcze przetestuje jak się woofery sprawują między 80-200hz z generatora i puszczę pełne pasmo na suba dla porównania jak on oddaje te częstotliwości i się okaże czy to wina drzwi czy czegoś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie żaden morel nie tryska energią w kontekście kickbasu.

 

Pokaż te drzwi.

 

 

Jak będę mieć okazje to wrzucę fotki ale na razie opiszę bo nie mam jak tego zdejmować. 

 

Drzwi są wysmarowane od środka i zewnątrz łącznie z boczkiem noxudol 3100 później wewnątrz tam gdzie dosięgnąłem bo mam dość małe otwory technologiczne wykleiłem matą butylową jakieś 50% albo więcej tam wewnątrz skupiając się za obszarem za głośnikiem, od zewnątrz zakleiłem wszystkie dziury i otwory z tymi największymi włącznie jest gdzieś zaklejone 70% powierzchni. 

 

Morel jest przykręcony do dystansu z MDF jakiś 1cm grubości.

 

Jakiś czas temu kupiłem pianke akustyczną ale okazało się że nie jest ona zbyt dobra do auta, ale czy mogę przykleić ją do boczka? żeby mniej skrzypiał i był lepiej wygłuszony czy raczej to nie ma sensu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz na tapicerkę, możesz na zewnątrz drzwi, di środka nie polecam, gdyż kiku raczej nie zyskasz tym zabiegiem. Trochę te drzwi masz niedopracowane... Ja staram się robić beton, wyklejam praktycznie 100% powierzchni, a i tak czasami mam niedosyt... Co do kiku, to i sama akustyka drzwi ma olbrzymie znaczenie, przetworniki Morela właśnie kikiem jakoś wyjątkowo wyraźnie nie grają zazwyczaj, raczej miękkie i cieple to brzminie. Kikiem np. AS grają mocno i wyraźnie, praktycznie wszystkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz na tapicerkę, możesz na zewnątrz drzwi, di środka nie polecam, gdyż kiku raczej nie zyskasz tym zabiegiem. Trochę te drzwi masz niedopracowane... Ja staram się robić beton, wyklejam praktycznie 100% powierzchni, a i tak czasami mam niedosyt... Co do kiku, to i sama akustyka drzwi ma olbrzymie znaczenie, przetworniki Morela właśnie kikiem jakoś wyjątkowo wyraźnie nie grają zazwyczaj, raczej miękkie i cieple to brzminie. Kikiem np. AS grają mocno i wyraźnie, praktycznie wszystkie.

 

No to mam zajęcie na weekend któryś, zamówię z 5 mat butylowych i tą pianke przykleje do boczka.

Co do morele są ciepłe jak się okazuje bo grają od 40-70hz później lipa (w dużej mierze przez drzwi pewnie) dalej średnio z dużym spadkiem TW wysoko ciety wiec wycofana średnica daje odczucie ciepłego grania a skoro u mnie sub tym pasmem gra w którym są skuteczne a one są cięte wyżej to chyba nie sa mi potrzebne... jeszcze zanim miałem suba i były pędzony 4.300jr to czasem ludzie się pytali czy mam suba, fakt że dół był troche podbity ale jednak... no dobra czyli muszę szukać czegoś albo samych wooferów z mocnym kickiem bo w sumie tego mi najbardziej brakuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...