Skocz do zawartości

Jakie tweetery? U-dimension Prox T2 vs Tec LS 29 Neo


XTAZY
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów. Mianowicie mam dylemat. Chciałbym zmienić swoje Prox T2 na bardziej ciepłe, uniwersalne, naturalne, powiedzmy inne...

Myslalem o Tec LS29 Neo  (ponoc blizniak SS D2904), bo dużo dobrych opinii o nim.

Moje Prox-y graja aktywnie dzielone Alpine 9835, zasilane oldschool-owym a/d/s PQ10 (klasy Sony M1). No i właśnie mam podejrzenia, ze te Prox-y nie do końca rozkrywają możliwości wzmaka i że to nie odpowiednia półka.

Maksymalnie skróciłem drogę sygnału od radia z 5m, do 1,5 m. i w rezultacie całkiem inaczej (przyjemniej) to zabrzmiało. Detaliczność i powietrze na wysokim poziomie, jednak brakuje naturalności. System to:

 

Alpine 9835 --- Alpine PDX 4.100 --- Focal K2Power 165 kr + sub Focal 27V

        !

        !

  a/d/s PQ10

        !

 U-dimension Prox T2

 

Muzyki słucham rożnej (zależy od nastroju), ale przeważnie, to trance i jazz, blues  :)

 

Prosze o argumentowane sugestie co do wymiany tweeterow i opis sposobu grania Tec LS29 Neo. 

 

Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 119
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Hmm..., a mógł bym prosić o rysy charakteru grania ? Do jakiej muzyki się bardziej nadają itp... Moze miałeś okazje porównać je w tym samym systemie ?


Tez myślałem i Morelach tylko chodzi ci o zwykłych (dużych), czy piccolo. 


Bo tez warto pamiętać, aby się "zgrały" z midbasem.


Zdecydowanie LS bez dwóch zdań ... Różne klasy głośników , ale Teca/scana  na pewno nie nazwał bym Ciepłym . W dwóch drogach z tym wooferem poszedł bym w D2905-9500 lub Picolo

 

Hmm..., a mógł bym prosić o rysy charakteru grania ? Do jakiej muzyki się bardziej nadają itp... Moze miałeś okazje porównać je w tym samym systemie ?


Słuchałem jakoś Morel Supremo Piccolo, i stwierdziłem (i nie tylko ja), ze najlepiej się nadaje do "trojki", czyli systemu 3-drożnego. Gore grały znakomicie, ale niżej 4k już miały problem. Jak już, to raczej zwykle Supremy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem prox t 2 i zmieniłem na LS29 i było o niebo lepiej , grają detalicznie i w miarę lekko ( brakuje najwyższej góry ) ale określił bym je jako neutralne / chłodne . U każdego moze być inaczej , bardzo dużo zależy od strojenia i reszty klocków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem prox t 2 i zmieniłem na LS29 i było o niebo lepiej , grają detalicznie i w miarę lekko ( brakuje najwyższej góry ) ale określił bym je jako neutralne / chłodne . U każdego moze być inaczej , bardzo dużo zależy od strojenia i reszty klocków

One są rzeczywiście kopia SS d2904/6000, czy produkowane przez SS dla "Tec" ? I jak jest z lokalizacja? Jak je ukierunkowywać... w "łeb" czy na lusterko wsteczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to głośnik bardzo uniwersalny, ale nie nazwałbym go ciepło grającym - niekiedy potrafi zagrać sucho przy odpowiednim piecu. Posłuchaj go najpierw gdzieś, a potem także Picollo.

Może posłuchaj u siebie systemu na innym piecu na górze.

 

 

P.S. Piszę z telefonu, więc przepraszam za ewentualne błędy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz miękkiego grania to szukaj Piccolaków

Jak chcesz bardziej wyraźnej najwyższej góry, to ja bym na Twoim miejscu szukał PROA NEO 29 

TEC LS 29 NEO gra chyba najrówniej, ale czy to jest ciepło to bym dyskutował.

 

Tu masz przykładowy pomiar w moim aucie Piccolo , Proa Neo 29 mk2 ( prawa strona na twarz nakierowany) oraz TEC LS 29 NEO ( akurat prawego pomiaru nie mogę znaleźć, mikrofon na lewym zagłówku ) 

 

 

post-15097-0-75739300-1413901795_thumb.jpg

 

wygładzanie 1/6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to głośnik bardzo uniwersalny, ale nie nazwałbym go ciepło grającym - niekiedy potrafi zagrać sucho przy odpowiednim piecu. Posłuchaj go najpierw gdzieś, a potem także Picollo.

Może posłuchaj u siebie systemu na innym piecu na górze.

 

 

P.S. Piszę z telefonu, więc przepraszam za ewentualne błędy.

Tez pisze z telefonu  :luka:

 

Właśnie szukałem piecyka ciepłego pod tweetery... Słuchałem Genesis (ST100, profile two), ale nie zaskoczyły mnie jakoś... Tym bardziej musiałbym go (gienka) komuś oddać, by "'powycinał" wszystkie filtry i dopracował go. No i przypadkowo natknąłem się na rarytasa (a/d/s PQ 10, występował tez pod marka Braun), z możliwością odsłuchu ok. tygodnia. On akurat nie miał żadnych filtrów, przez co się skusiłem na odsłuch. No i po podłączeniu, zrozumiałem ze to jest właśnie strzał w 10-tke. Swoje Prox-y miałem pod Helix-em B4, Rockfordem p4004, Alpine pdx-em, Genesis (ST100, prof. two), no i żaden nie zagrał tak klarownie, detalicznie i naturalnie (żywo). Chociaż PDX tez mnie zadziwił swoimi detalami i analitycznością, ale był za bardzo "skąpy" na powietrze, zimny i grał powiedzmy przesadnie wzorowo, bez żadnych przypraw. :rolleyes:

Jak chcesz miękkiego grania to szukaj Piccolaków

Jak chcesz bardziej wyraźnej najwyższej góry, to ja bym na Twoim miejscu szukał PROA NEO 29 

TEC LS 29 NEO gra chyba najrówniej, ale czy to jest ciepło to bym dyskutował.

 

Tu masz przykładowy pomiar w moim aucie Piccolo , Proa Neo 29 mk2 ( prawa strona na twarz nakierowany) oraz TEC LS 29 NEO ( akurat prawego pomiaru nie mogę znaleźć, mikrofon na lewym zagłówku ) 

 

 

attachicon.gifPIccolo vs Proa NE 29 vs TEC LS 29.JPG

 

wygładzanie 1/6

No rzeczywiście widać, ze Piccolo w gorze jest skąpy, chociaż na odsłuchu (nie u siebie) tego nie zauważyłem. A PROA ma akurat odwrotnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Głośniki

2. Strojenie

3. Piec

4. Źródło 

 

w/g mnie w takiej kolejności trzeba szukać swojego brzmienia

 

Jak chcesz ciepła na górze/średnicy to posłuchaj u Siebie w systemie Audisonów Vr/Lr, oraz DLS -ów serii Ultimate.  Może coś z USA ( PG, Zapco, Hifon - tu nie jestem pewien ) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze odnośnie wykresu yasicy - Proa warto odsunąć troszkę od osi - wtedy scena kreuje się bardzo ładnie no i pasmo również sie wyrownuje :)

dokładnie, ale mnie mimo wszystko na niektórych płytach drażniła ta wybijająca się najwyższa górka za dużo powietrza, hehe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak i nie - jeżeli zależy Ci na odpowiedniej wysokości sceny, to tutaj spore jak nie głowne znaczenie ma zgranie fazowe głośników.

Kazdy z w/w umożliwi ci zapewne satysfakcjonujący podział przy relatywnie odpowiednio umiejscowionej (w kwestii wysokosci) scenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Głośniki

2. Strojenie

3. Piec

4. Źródło 

 

w/g mnie w takiej kolejności trzeba szukać swojego brzmienia

 

Jak chcesz ciepła na górze/średnicy to posłuchaj u Siebie w systemie Audisonów Vr/Lr, oraz DLS -ów serii Ultimate.  Może coś z USA ( PG, Zapco, Hifon - tu nie jestem pewien ) 

Ciepło pieca mi akuratnie odpowiada, tylko Prox-y moim zdaniem nie potrafią tego ciepła zagrać ;)

I tak i nie - jeżeli zależy Ci na odpowiedniej wysokości sceny, to tutaj spore jak nie głowne znaczenie ma zgranie fazowe głośników.

Kazdy z w/w umożliwi ci zapewne satysfakcjonujący podział przy relatywnie odpowiednio umiejscowionej (w kwestii wysokosci) scenie.

Tylko chodzi nie o zgranie fazowe, a tonalne. Żebym nie miał spadu tonalnego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

( PG, Zapco )

W tym kierunku bym szedł - Pod Phoenixem próbowałem - na pewno fajne brzmienie, Pod Artem też jak wspominałem.

Na koncowe brzmienie ma wpływ wiele kwestii - więc nie tylko sam głosnik, ale również poswięcony jemu czas i dobór reszty komponentów.

 

 

Tylko chodzi nie o zgranie fazowe, a tonalne. Żebym nie miał spadu tonalnego

Bez problemu z tym Focalem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak i nie - jeżeli zależy Ci na odpowiedniej wysokości sceny, to tutaj spore jak nie głowne znaczenie ma zgranie fazowe głośników.

Kazdy z w/w umożliwi ci zapewne satysfakcjonujący podział przy relatywnie odpowiednio umiejscowionej (w kwestii wysokosci) scenie.

I tu masz racje, druga bardzo ważna rzeczą będzie ukierunkowanie tweeterow, o co tez bym prosił opinie, do każdego z w/w

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście sugeruje, ze prawidłowym, wzorowym ukierunkowaniem jest "w łeb", bo tylko wtedy unika sie rożnych rewerberacji i zniekształceń skutkowanych "odbicia" sie dźwięku, no i w ten sposób można usłyszeć najwięcej detali, ale podkreślam, ze to jest tylko moja opinia. 


Zapomniałem napisać że gdzieś przy 9 pozycji są Hi-endowe kondensatory i rezystory oraz kable głośnikowe ( broń boże posrebrzane co by ci nie rozjaśniły grania   :)

To swoja droga, bo i tak uważam, ze istotniejsza będzie jednak długość, a nie jakość ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście sugeruje, ze prawidłowym, wzorowym ukierunkowaniem jest "w łeb", bo tylko wtedy unika sie rożnych rewerberacji i zniekształceń skutkowanych "odbicia" sie dźwięku, no i w ten sposób można usłyszeć najwięcej detali, ale podkreślam, ze to jest tylko moja opinia. 

i tego się trzymaj, jako punkt wyjściowy z delikatnym doginaniem do środka.

Resztę załatwi z reguły  zwrotka a właściwie w odpowiednie rezystory ( przy pasywce ) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropo wymienionego Audio Art 50HC, to gdzieś na jakimś zachodnim forum, wyczytałem, ze przegrał akurat mojemu PQ10  :wink: 


i tego się trzymaj, jako punkt wyjściowy z delikatnym doginaniem do środka.

Resztę załatwi z reguły  zwrotka a właściwie w odpowiednie rezystory ( przy pasywce ) 

No w moim przypadku akurat zrobi to procesor czasowy  :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropo tez kierunku, jak ustosunkujecie się do umieszczenia tweeterow tak, ze lewy i prawy patrzą dokładnie w twarz, czyli nie są symetrycznie rozmieszczone, tylko kąt patrzenia przecina się dokładnie na twarzy kierowcy ? Czy jednak ukierunkowanie typu lewy TW na prawy zagłówek, a prawy TW na zagłówek pasażera ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...