Skocz do zawartości

Prośba o pomoc w wystrojeniu skrzynki


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

jako świeżak w dziedzinie car audio - potrzebuję Waszej pomocy. Jakiś czas temu zbudowałem skrzynkę basową pod głośniki JBL GT5-12. Początkowo miała ona mieć 120 litrów,jednak musiałem zmienić wymiary,aby wszystko pomieścić do bagażnika. Na tym forum znalazłem ten temat : http://www.strefacaraudio.pl/topic/25065-skrzynia-bass-reflex-szczelina-2-x-jbl-gt5-12/ i postanowiłem zrobić strojenie na podstawie tego postu :

 

zrób skrzynie która ma w środku 120 litrów.
podziel na pół.
po bokach daj porty każdy wysoki na 35 cm szeroki na 4 cm (powierzchnia 140cm2) i długi na 50 cm.
przy płycie 1,8cm będzie dobrze

jeszcze coś?? reszta wydaje się matematyką na poziomie podstawówki więc zakładam że bezproblemowo ogarniesz sprawę ;)

 

Jednak nie pomyślałem o tym,że przy zmianie litrażu powinienem też zmienić rozmiary i ewentualnie długość szczeliny bass reflex. Tutaj ogromna prośba do Was : czy pomożecie mi nastroić to buczydełko na jakąś dobrą częstotliwość (38-40 hz, bo chyba taka będzie ok :) )? Czy ewentualnie mógłby mi ktoś powiedzieć jakie mam teraz strojenie? Skrzynia jest zbudowana z MDF 18mm, jest w środku przedzielona na pół, jej wymiary (zewnętrzne) : wysokość : 44 cm, głębokość : 36 cm, szerokość : 89 cm. Port szczelinowy : 3,4 cm x  40,4 cm ciągnięty przez 50 cm. Liczę na Waszą pomoc :)

 

 

Pozdrawiam,

Łukasz

post-15361-0-14248000-1408441058_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tej pojemności i powierzchni pola wylotu, długość tunelu powinna wynosić w granicach 70cm.

 

Ale buczeć to one będą tak czy tak- kiepskie grajki z tych gt5.

Najlepiej zrobisz jeśli zamkniesz te dziury całkowicie i dasz im grać w closed.

Jako tako będzie to chulać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

 

Słyszałem dwie opcje tej skrzynki (otwartą i zamkniętą) i preferuję otwartą, bardziej przypadła mi do gustu.

 

Chciałbym się ograniczyć do ewentualnych przeróbek tej skrzynki,ponieważ finansowo nie mogę pozwolić sobie na zbudowanie czegoś nowego.  Czy byłaby możliwość zmiany szerokości portu tak,aby jego długość wynosiła około 40-45 cm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem,że jestem uparty,ale mam jeszcze prośbę o sprawdzenie tego projektu :

 

https://www.youtube.com/watch?v=UpfWhFsR704&list=UUAH7lktRlnMFvftecXXGzbw

 

Ludzie chwalą te głośniki w otwartych,więc chyba nie jest z nimi aż tak źle ;)

 

Może ktoś jeszcze ma te głośniki w otwartej i wypowie się na ten temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok,kupie mdf, zamknę tą obudowę i zobaczymy czy coś to zmieni.

 

Dzięki ;)


Witam ponownie,

 

zamknąłem tą skrzynię i jednak to nie jest to,nie takiego efektu się spodziewałem. Już bardziej podobała mi się na tym dupnym strojeniu :D Na pewno była głośniejsza.

 

Chcę powrócić do formy otwartej, była mowa o wydłużeniu tego portu w okolice 70 cm.  I teraz pytanie : czy mogę złamać port dwa razy? 70 cm nie zmieści mi się w "elkę" ze względu na wymiary skrzyni (mogłaby być głębsza). Czy darować sobie podwójne złamanie a zrobić jak najdłuższą "elkę" ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki nakład finansowy taka jakość. Państwu może się nie podobać a mi takie rozwiązanie przypadło do gustu, a ponoć o gustach się nie dyskutuje :)

 

Chciałbym tylko znać odpowiedź na pytanie czy port szczelinowy można złamać w dwóch miejscach - z resztą sobie poradzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj spokoj, po co to przerabiać? Duzo lepiej miec kazdy głosnik w osobnej komorze.

 

Na chwile obecna masz 4l l netto i 40hz. Po wyparciu przez glosnik masz troszke mala skrzynie  na ten sub. Strojenie obecne nie jest takie złe bo przedluzjac port do watrosci podanej przez Mehowa zmniejszy znacznie litraz co nie jest dobre. 

 

Z dwojga złego zbudował bym skrzynie 48l netto z BR strojonym na 42/44hz dla tych buczków :) To takie subiki które cudem nie sa ale na poczatek warto zadbac chcocby o to aby mniej muliły :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję panowie :)

 

Dzisiaj wydłużyłem bass reflex i powiem,że jestem miło zaskoczony - bas jest głębszy i bardziej "miękki", o coś takiego mi właśnie chodziło. Ponadto niższe częstotliwości grają głośniej,co wcześniej nie miało miejsca.

 

Jeszcze raz serdecznie dziękuję za wszystkie rady i odpowiedzi na moje pytania.

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...