Jump to content

Acura RL - problemy z zakłóceniami obrazu po montażu CAR PC


Recommended Posts

Witam,

 

Zamontowałem w samochodzie Acura RL 2005 (odpowiednik Hondy Legend) CarPC. Ponieważ fabryczny wyświetlacz miał małą rozdzielczość wymieniłem go na dotykowy Lilliput 7''. Fabryczna nawigacja (odpowiada za wiele innych funkcji w aucie) podaje sygnał RGBS + masa sygnałowa, a nowy monitor obsługuje VGA (RGBHV), dlatego musiałem zastosować konwerter sygnału RGBS do VGA (GBS-8200). Przeciąłem wiązkę przewodów tuż przy monitorze, wypłątałem odpowiednie przewody i podpiąłem bezpośrednio do konwertera sygnału. Sygnał z konwertera idzie do przełącznika KVM jako "1", a z PC jako "2" dzięki temu po przełączeniu stacyjki odpala najpierw obraz z fabrycznej nawigacji, a po przełączeniu przełącznikiem z PC. Schemat ideowy instalacji poniżej.

 

http://i57.tinypic.com/2w6wdbn.jpg

 

Cały system działa bez zarzutu przy wyłączonym silniku. Po włączeniu silnika pojawiają się zakłócenia w obrazie, tj. przepięcia, skoki co kilka, kilkanaście sekund w zależności od humoru. Zakłócenia są tylko w obrazie z fabrycznej nawigacji, z PC jest OK. Początkowo myślałem, że winne jest zasilanie, więc podłączyłem inny sygnał (spoza samochodu) zasilany z instalacji samochodu do konwertera i zero zakłóceń. Nie mogę do końca wykluczyć konwertera bo podpiąłem sygnał wideo pod inne wejście. Wychodzi na to, że zakłócenia są zbierane przez kable sygnałowe fabrycznej nawigacji lub powstają przy konwersji z RGBS na VGA. Możliwe też, że występuje pętla masy między masą sygnałową RGBS a masą zasilania konwertera, a może coś jeszcze przeoczyłem. Tylko jak to sprawdzić? Nie mam oscyloskopu, mam tylko miernik.

 

Proszę o rzut oka na poprowadzenie masy, czy to jest poprawne, czy należy to jakoś zodyfikować. Mam też wątpliwości jak prawidłowo powinno być prowadzone ekranowanie sygnału wideo. Teraz wygląda tak, że ekranowanie (shield z kostki dla sygnału RGBS+Ground)) idzie z nawigacji do konwertera, dalej z konwertera idzie już oplotem masa (Ground) do przełącznika KVM,

 

pozdrawiam, Sebastian.

Link to comment
Share on other sites

Jak nie? kabel sygnałowy Video PC idzie zbyt blisko instalacji + samochodu,puść wszystko fotelami luzem i odpal silnik jeśli objawy ustaną przemyśl jeszcze raz rozmieszczenie kabli sygnałowych.Jak najdalej od + instalacji auta


Wydaje mi się a nawet jestem przekonany że lewa strona pojazdu jest zaplusowana przez co przekazuje zakłucenia na kabel VIDEO RCA.
Link to comment
Share on other sites

Zakłócenia są tylko w obrazie z fabrycznej nawigacji, z PC jest OK.

 

Jak widać na załączonej ilustracji problem nie dotyczy PC który znajduje się z przodu po prawej (zapewne w schowku) tylko nawigacji.

Co istotne jest to fabryczna nawigacja pracująca na fabrycznej instalacji zmodyfikowanej dopiero w okolicach monitora, a co za tym idzie "zaplusowanie" lewej strony auta nie uległo zmianie a problem zaistniał najprawdopodobniej w efekcie modyfikacji dokonanych przez autora.

Jednak wydaje mi się "a nawet jestem przekonany" że zdalne ustalenie która to konkretnie modyfikacja doprowadziła do zaistniałego problemu wymaga posiadania wysoce specjalistycznego sprzętu djagnostyczno pomiarowego zwanego potocznie szklaną kulą :-) .

Link to comment
Share on other sites

Dziekuje za zainteresowanie tematem - męczyłem się z tym ponad 2 tygodnie. Nic nie dała zmiana przetwornicy, wymiana kabli, poprowadzenie inaczej mas, zastosowanie specjalnych filtrów, itp. Ułożenie kabli też nie miało znaczenia (puszczałem róznymi drogami), przenosiłem konwerter poza auto i też nic. Dopiero drogą eliminacji poszczególnych komponentów udało mi się ustalić, że zakłócenia przechodzą fabrycznym kablem sygnałowym. Zauważyłem nawet, że jak włączałem światło jarzeniowe w garażu to obraz skakał :) , chyba kabel robił za antenę. Prawdopodobnie uległ on szkodzeniu podczas wyplątywania i gdzieś łapał zwarcie lub był przerwany.

 

Problem udało sie w 100 % rozwiązać skracając do minimum drogę sygnału z fabrycznej nawigacji do konwertera RGBS. Teraz wygląda to tak:

 

http://i62.tinypic.com/nqu6j5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...