Skocz do zawartości

audio w bmw e91 za rozsądne pieniądze


Rekomendowane odpowiedzi

Mam w swoim e91 navi business i podstawowy(chyba?) zestaw audio-woofery pod fotelami + mid basy w drzwiach. Chciałbym zrobić jak sam temat wątku wskazuje audio za rozsądne pieniądze. Nie uśmiecha mi się wydawać 1300pln na dedykowany zestaw alpine ani 1500pln na dedykowany mb quart bo na pewno w tej kasie można złożyć coś customowego co w połączeniu z jakimś sensownym 4ro kanałowym wzmacniaczem zagra dużo lepiej.
Wiem, że trzeba zmienić ramki w przednich drzwiach na takie z miejscem na tweeter ale na tym moja wiedza na temat audio w e90 się kończy.

Na początek chcę zmienić głośniki, a później dołożyć wzmacniacz.

Myślałem nad tym żeby w drzwi włożyć coś z tego:

Helix B52C

http://allegro.pl/helix-b-52c-wymarzona-muzyka-kurier-gratis-krakow-i3673340216.html

u-Dimension EL Comp 5

http://allegro.pl/u-dimension-el-comp-5-kurier-gratis-zestaw-130-mm-i3633816457.html

Hertz DIECI DSK 130.3

http://allegro.pl/hertz-dieci-dsk-130-3-glosniki-13-cm-sklep-w-wa-i3680390503.html

TEAC TE-CS500

http://allegro.pl/japonskie-markowe-glosniki-teac-te-cs500-sklep-w-w-i3685798649.html

GMS 950

http://allegro.pl/gms-950-hi-end-zestaw-midwoofer-130mm-tweeter-car-i3668669396.html

a woofery zmienić na GMS-1865:
http://allegro.pl/woofery-gms-1865-morel-nowy-komlet-warszawa-i3659456988.html

 

W razultacie chcę stworzyć 3 zestaw 3 drożny. Odnośnie wooferów to wiem, że są ogólnie znane i polecane na forum w klasie budżetowej, natomiast

co do zestawu odseparowanego w drzwi to nie mam pojęcia odnośnie żadnego i nie wiem czego się spodziewać, poza tym nie mam pojęcia, który z nich wejdzie bez problemu? To, że ori głośniki w drzwiach są na 3 śruby, a te na 4ry to wiem ale czy da się to jakoś obejść?

Z góry dziękuję za pomoc i wszystkie porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 150
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

a jak chcesz wyjść na wzmacniacz ? Konwerterem hi-lo czy po Hi-level input we wzmacniaczu ? Pytam bo już tutaj możesz mieć pierwszy zonk, przy tanich wzmacniaczach niestety będzie słyszalny alternator (przetestowałem temat). Radzę zainwestować w jakiś lepszy konwerter hi-lo mogę ci polecić helixa lub jakoś proc. Jest jeszcze mObridge najlepsze rowiązanie ale cena samego urządzenia przewyższa twój budżet 2x :).

Kolejnym krokiem, który powinieniś zrobić to przekodowanie twojego podstawowego systemu stereo na to aby sygnał z HU wychodził liniowy czyli opcja HIFI (ktoś kto koduje auta ogarnie ci to bez problemu). Co do głośników to jest podobno klika zestawów które grają w oryginalnych miejscach ale czy się zmiścisz w kwocie podanej na poczętku .... wątpie btw trzymam kciuki :) sam postanowiłem powalczyć w e90 aby "coś zagrało" ale jeszcze jestem na etapie kompletowania sprzętu  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drzwi to niestety niełatwy temat w tym (i nie tylko) BMW. Pod siedzeniami wcale lepiej nie jest. Jak dla mnie opcja jakość/cena:

1. System odseparowany 10cm (słyszałem, że 13cm też wchodzi, ale trzeba coś kombinować), midbasy w drzwi w standardowe miejsca, wysokotonowe w słupek, lub łatwiej w trójkąt.

2. Pod półką podwiesić jakiegoś suba 8", ewentualnie subwoofer BP z wylotem do kabiny w miejscu głośników w tylnej półce. W obu przypadkach oczywiście tył odpinamy i demontujemy z półki.

3. Taki zestaw napędzić jakąś fajną 4-ro kanałówką. Podłączenie poprzez dobry konwerter Hi-Lo i/ lub przekodowanie radia, o czym wspominał kolega w poście wyżej. Jeszcze lepiej dać radio do elektronika, żeby wyciągnąć RCA.

 

Nie podaję żadnych modeli głośników, bo nie wiemy czego oczekujesz. Ciśnienia czy jakości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

perfectblossom jakich konkretnie mb quartów albo cantonów radziłbyś szukać?

 

martiso szczerze mówiąc to nie mam pojęcia jak najlepiej wyjsć na wzmacniacz i liczyłem że dowiem się tego tu. Myślałem właśnie o opcji wyciągnięcia RCA albo tak, jak piszesz-po wzmacniaczu, z tym że to dalszy temat więc na razie nie zamierzam się tym zajmować.

Z przekodowaniem na HIFI nie będzie żadnego problemu, znajomy ogarnie mi to w 10min.

 

kaka22 dzięki za propozycję ale w moim przypadku, z tego co napisałeś tylko pkt.1 będzie miał zastosowanie bo e91 to kombi, a nie sedan i od razu uprzedzę podobny schemat-nie chcę żadnego suba w bagażniku, wszystko ma być zamontowane w fabrycznych miejscach.

 

Na pewno nie oczekuję zbytniego ciśnienia, raczej wolałbym żeby wszystko było zrównoważone i grało "poprawnie". Jakiejś wybitnej jakości też chyba nie da się osiągnąć na tym poziomie cenowym ale chciałbym jak najlepiej za przyzwoite pieniądze.

 

wcrew skoro czegoś nie rozumiesz to chętnie Ci wyjaśnie-otóż nie jestem audiofilem i nie zamierzam wydawać na audio jakichś kosmicznych sum, wolę te pieniądze przeznaczyć na modyfikacje mechaniczne samochodu. Z drugiej jednak strony słoń również nie nadepną mi na ucho, a seryjne audio nie jest delikatnie mówiąc najwyższych lotów...

 

jd dzięki za propozycję, jeżeli nie uda się złożyć jakiegoś budżetowego sensownie grającego customowego systemu, to będę musiał rozważyć opcję EL Comp 8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam jest patent ze wylot z tej pseudo komory wchodzi w prog. Co to daje pojecia nie mam.

Daje tyle, że nic tam sensownie nie chce grać :)

 

 

 

a seryjne audio nie jest delikatnie mówiąc najwyższych lotów...

Nie wiem czy uda się małym nakładem poprawić to co tam jest... nawet GLADEN w oryginalnych miejscach d.py nie urywał... :|

 

Nie wiem jak w E91 ale w E90/92 praktycznie nie słychać prawej strony z pozycji kierowcy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc troche mnie zmartwiliście tym, że małym nakładem finansowym nie za bardzo da się coś poprawić ale wątek w toku więc może jeszcze ktoś coś wymyśli...

 

Xris u mnie w e91 prawa strona jest normalnie słyszalna więc tego problemu nie znam.

 

kamul dzięki za info odnośnie wymiarów głośników, chociaż na bmw-klub ktoś upchnął w drzwi DLSy REFERENCE PS5A, a w podłogę DLSy C6(tylko do "góry nogami") więc z tymi wymiarami to chyba nie jest do końca tak, że nie wejdzie nic większego niż seria.

Wątek, który podałeś oczywiście znam i już przeglądałem.

Ja w ogóle nie myślałem o rozwiązaniu w 100% p&p bo takie są tylko dedykowane zestawy i to też nie zawsze. Myślałem o rozwiązaniu, które będzie w miarę niekłopotliwe, polepszy dźwięk w samochodzie i nie będzie kosztować 1000pln, 1300pln, czy 1500pln za same głośniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc troche mnie zmartwiliście tym, że małym nakładem finansowym nie za bardzo da się coś poprawić ale wątek w toku więc może jeszcze ktoś coś wymyśli...

 

Tak do końca nie ma co myśleć. Albo prawidłowo i przeróbka albo kompromisy. Tylko czy wtedy warto w ogóle bawić?

 

Ja w ogóle nie myślałem o rozwiązaniu w 100% p&p bo takie są tylko dedykowane zestawy i to też nie zawsze. Myślałem o rozwiązaniu, które będzie w miarę niekłopotliwe, polepszy dźwięk w samochodzie i nie będzie kosztować 1000pln, 1300pln, czy 1500pln za same głośniki.

To nie kwestia ceny głośników a zrobienia miejsca dla nich w tym aucie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kombi to sprawa jest jeszcze prostsza. Jednak jeśli chcesz wszystko w fabrycznych miejscach to musisz się liczyć z tym, że w Twojej kasie cudów nie zdziałasz... 

Subwoofer to nie tylko skrzynia zajmująca pół bagażnika. Można zrobić malutką skrzyneczkę 10L, która będzie trochę większa od sześciopaka, a nie łudź się, że uda Ci się uzyskać tanim kosztem bas z drzwi (w Twoim przypadku bez ostrego cięcia tapicery i kosztów niewykonalne, czyli odpada) lub z pod foteli, który będzie lepszy od takie małej skrzyneczki zaaplikowanej z głową. Ja bym to jeszcze przemyślał.

Moja propozycja:

1. U-dimension EL comp 4B 499zł

2. Subwoofer Excursion SX 1 8s4 lub RE audio 8" ok 300zł (potrzebuje skrzynki 10-12L zamkniętej)

3. Wzmacniacz 4- kanałowy, jakiś kenwood, sony itp, przeszukaj giełdę forumową 300-400zł (nawet widziałem 4 kanałowego phase evolution cc480 w takiej kasie)

4. 300-500 zł na maty, kable itp (ja bym dał min 20mm2), maty jakie chcesz STP, GMS

 

I za około 1500zł masz zestaw, który zagra o wieele lepiej niż fabryka  :wink:  I podejrzewam, że także lepiej niż zestaw dedykowany zamontowany "na pałę", kosztujący też 1,5-2 kzł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...