Skocz do zawartości

Ile kosztuje CAR AUDIO?


Rekomendowane odpowiedzi

Oczywiście ceny zakładam zgodnie z datą na dzień dzisiejszy tj. 11.06.2013r.

 

Korzystając z przerwy na herbatę w trakcie nauki do ortodoncji, pomyślałem, że skrobnę ile kosztuje zabawa w Car Audio dla przeciętnego zjadacza chleba, gdyż czasem mam wrażenie, że niektórzy chcą się przysłowiowo rzucić z „motyką na słońce”:

Zakładam, że rozpoczyna się zabawę po zapoznaniu z podstawowymi FAQ i wiemy co i dlaczego.

Opcja zakłada wybranie dość popularnego zestawu 2way w wersji pasywnej + radio + ew. wzmacniacz + ew. sub.

 

Ceny są proponowane i uśrednione.

  1. Koszt radia: 0 – xxxxx zł tu akurat do wyboru do koloru, po to jakie i dlaczego radio odsyłam do odpowiednich tematów (0 dlatego, że możemy użyć radia fabrycznego lub po prostu dostać od kolegów)

Najczęstszy spotykany przeze mnie przedział to 200 -500zł (nowe, lub lepsze używane)

  1. Koszt wygłuszenia drzwi: wybierając moim zdaniem bardzo dobry „gotowiec” z forumowego sklepu 5STP + 2GMS02 to 300zł, do tego kawałek blachy ze szrotu + trochę blachowkrętów/nitów ok.50zł
  2. Koszt głośnikow: 0 – xxxxx zł jak w przypadku radia do wyboru do koloru, (0 przedstawia opcję jeśli po wygłuszeniu drzwi jesteśmy na tyle zadowoleni, że zostajemy przy głośnikach fabrycznych)

Najczęściej spotykany przeze mnie przedział wybieranych gotowych zestawów 150 – 600zł

 

Podsumowując, zwykła wymiana radia plus wymiana głośników to koszt 350 – ok.1500zł (oczywiście popularne są wszystkie dywagacje w tym przedziale, więcej już raczej wydaje ktoś kto ma pojęcie i chce coś zrobić lub nie ma pojęcia co robi – uwaga to tylko moje zdanie :!: )

 

Koszt zapewnienia odpowiedniego prądu w przypadku dodania wzmacniacza:

  1. kabel o średnicy wybranej według dość popularnej tabelki (z mojej wiedzy wynika, że lepiej jest już dołożyć sobie na zaś, a wzmacniacze w większości lądują w bagażniku, także długość wymaganego kabla + i - = 6m, średnicę proponuję 35 – 50mm2 , cenowo ok. 20zł/m= 120zł; jaki kabel wybrać również jest opisane na forum
  2. Bezpiecznik , odpowiedni do przekroju kabla koszt ok. 40zł
  3. Przewody głośnikowe do systemu pasywnego powiedzmy 2x5m (dwużyłowego kabla OFC 1,5mm2) ok. 3zł/m wychodzi 30zł (np.kabel od HW Energetics PRO)
  4. Kable RCA, można wykonać samemu lub kupić gotowce, przyzwoite kable to koszt ok. 50zł
  5. Wzmacniacz 0 – xxxxx zł także do wyboru do koloru, jaki i dlaczego wybrać to też należy sobie wyczytać (0 jeśli podepniemy się pod wzmacniacz fabryczny, wtedy możemy także odpuścić kablomanię, lub dostaniemy wzmak od kolegi J ) Przedział chyba najczęściej oscyluje podobnie jak radio 200 – 500zł.

Podsumowując:

Najtańsza opcja z wykorzystaniem fabrycznych elementów: to dalej 350zł

 

Opcja z wykorzystaniem własnego gustu i elementów niefabrycznych: ok. 1100zł wzwyż

 

Oczywiście można zawsze coś tam gdzieś trafić taniej etc. są przecież farty, promocje itd.

 

Koszt dołożenia ewentualnego subwoofera – 0 –xxxxx zł znów 0 jeśli wybierzemy pozostanie przy subwooferze  fabrycznym (zakładam także, iż zostanie wybrany wyżej albo wzmacniacz 4/3 kanałowy albo system przedni będzie podpięty pod radio, a sub sam będzie działał pod wzmacniaczem). Skrzynię można złożyć samemu lub kupić gotowiec przeciętne ceny dla „zwykłych” słuchaczy to koszt ok. 100 – 200zł, (materiały przy samodzielnym składaniu podejrzewam, że wyjdą podobnie) do tego dochodzi koszt głośnika i tu znów do wyboru do koloru 0 – xxxxx zł, 0 jeśli mamy swój głośnik, tu już oczywiście wybieramy do swoich preferencji według zasad opisanych na forum. Zakładam, ze przyzwoity i zadowalający głośnik to ok. 100zł – 500zł dla zwykłego uzupełnienia przodu.

 

Koszt systemu z subem to ok. 1340zł – około, gdyż pewnie kable głośnikowe będą w tym wypadku krótsze no i oczywiście jest jeszcze masa innych czynników :wink:

 

Powodzenia w składaniu :P

 

Jeśli ktoś ma jakieś ale czy inną wizję to oczywiście zapraszam do dyskusji :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł fajny ale chyba tylko ludzie zaawansowani na forum to rozumieją cenowo. Pozostali którzy NOWI na forum zadają pytania to jakieś 10%

Dialogi

"Kable? Ale drogie, kupie te najtańsze.

Wytłumienie? Rany boskie, ja za to 2 radia kupie, a w biedronce nawet 3

Ponad 1000zł? A ja zapłacilem 500zł.."

 

Ogólnie ma to sens gdy by była opcja kalkulatora - po co i dlaczego.

Mało było przypadków że ludzie by chcieli wsadzić Peiyinga 2000wat z kablami o przekroju 25mm2?

 

Kamul, masz potencjał a może zrobić taką wizualną kategorię? Typy

Radio, okablowanie,bezpieczniki,  wzmacniacz (opcja), Głośniki przód + subwoofer/wzmacniacz

Z drugiej strony - żal mi ciebie. Wiesz że nowicjusze to ignoranci, i tak do nich to nie dotrze bo nie rozumieją.

Nowicjusze mają jak byk - Faq Nazara -  a i tak do większości nie dociera.

Może K@mil zrobi wersję XXL w napisach :wink:

 

schemat wodza

http://c.wrzuta.pl/wi12214/2ed024e5002858db4fec14d1/schemat_car_audio

 

i do tego wrzucić ewentualnie co jest opcją i wtedy zrobić podział dodatków? Sam schemat literowy-umówmy się szczerze- nowicjusze głupieją z podstawą..

 

Podzial kategori:

A-radio

B-głośniki przód

C-okablowanie głośników

D-Wzmacniacze/serie wzmacniaczy

E-subwoofer

F-dodatki, kable, bezpieczniki, wyciszenie, zalecane minimalne ulepszenia( wytłumienia drzwi) itp

 

Jednego czego brakuje-to zrozumienia podstaw elektryki. Sprzęt pseudo 4x200wat z poborem prądu 20Amper - Ludzie nie kumają, nie rozumieją co pobór prądu, a co oddanie energii dźwięku.

 

Jak by co mój post do usunięcia- na razie może tylko propozycja, co zmienić..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozbudował bym to trochę :) Mam nadzieję że się nikt nie obrazi :)

 

 

 


Ceny są proponowane i uśrednione.

Koszt radia: 0 – xxxxx zł tu akurat do wyboru do koloru, po to jakie i dlaczego radio odsyłam do odpowiednich tematów (0 dlatego, że możemy użyć radia fabrycznego lub po prostu dostać od kolegów)

 

dodał bym jeszcze tekst z cyklu :

Pole do popisu szerokie, na rynku można kupić nowe jak i używane radia, sami sobie musimy odpowiedzieć na pytania:

- czego oczekujemy od niego ( jakość dźwięku, design, opcje typu usb,bt i itp. );

- czy planujemy rozbudowę w przyszłości;

 

 

 


Koszt wygłuszenia drzwi: wybierając moim zdaniem bardzo dobry „gotowiec” z forumowego sklepu 5STP + 2GMS02 to 300zł, do tego kawałek blachy ze szrotu + trochę blachowkrętów/nitów ok.50zł

 

zależy w dużej mierze od auta, dodatkowo co chcemy wygłuszać, oraz jakie efekty osiągnąć

 


kabel o średnicy wybranej według dość popularnej tabelki (z mojej wiedzy wynika, że lepiej jest już dołożyć sobie na zaś, a wzmacniacze w większości lądują w bagażniku, także długość wymaganego kabla + i - = 6m, średnicę proponuję 35 – 50mm2 , cenowo ok. 20zł/m= 120zł; jaki kabel wybrać również jest opisane na forum

 

kable prądowe tzw. szkielet - zawsze lepiej dołożyć niż pruć auto 2 razy lub więcej i zmieniać, najlepsze są kable dedykowane do CA, ale od biedy przewód spawalniczy też jest ok. 

unikać lepiej kabli CCA.

 

 

 


Bezpiecznik , odpowiedni do przekroju kabla koszt ok. 40zł

 

lub dołożyć do rozety na plusie z bezpiecznikami i minus tak samo rozdzielny, wystrzegać się oprawek z bezpiecznikami AGU ( lubią się zrywać, czego nie widać )

 

 

 


Wzmacniacz 0 – xxxxx zł także do wyboru do koloru, jaki i dlaczego wybrać to też należy sobie wyczytać (0 jeśli podepniemy się pod wzmacniacz fabryczny, wtedy możemy także odpuścić kablomanię, lub dostaniemy wzmak od kolegi J ) Przedział chyba najczęściej oscyluje podobnie jak radio 200 – 500zł.

 

dokładnie, wzmaki jeszcze są z high input, ale mało kto się na to decyduje, ale tu już dobrze jest to wyjaśnione u Nazara :)

Co wybrać - 1ch,2ch, 3,4,5,6, a może nawet 7ch ? Wszystko zależy od "fartu", potrzeb jak w przypadku radia, oraz samych użytych głośników, nie każdy wzmacniacz napędzi 2ohm-owy sub w mostku ( mowa o paru kanałówkach ), ale to tylko przykład.

Do tego dochodzi pytanie jakie radio wybraliśmy wcześniej - ile mamy par RCA, filtry i itp. bo często gęsto RCA trzeba rozdzielać, a filtry puszczać na wzmaku, jeśli się zaoszczędzi za dużo na radiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym sposobem będzie jak Kamul stworzy coś od A do Z, a inni użytkownicy będą przesyłać linki do:

Faq Nazara

Ile kosztuje Car Audio-Kamula

 

aby zobaczyli że nie tylko Alpine istnieje w świecie audio

 

audiophile.pl Test Car Audio- http://www.audiophile.pl/n/13_jakie_radio_wybrac_?

audiophile.pl  Głośniki np 16cm http://www.audiophile.pl/n/44_glosniki_16cm

 

I niech szukają sami.. Bo tłumaczyć każdemu to szkoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym sposobem będzie jak Kamul stworzy coś od A do Z, a inni użytkownicy będą przesyłać linki do:

Faq Nazara

Ile kosztuje Car Audio-Kamula

 

aby zobaczyli że nie tylko Alpine istnieje w świecie audio

 

audiophile.pl Test Car Audio- http://www.audiophile.pl/n/13_jakie_radio_wybrac_?

audiophile.pl  Głośniki np 16cm http://www.audiophile.pl/n/44_glosniki_16cm

 

I niech szukają sami.. Bo tłumaczyć każdemu to szkoda.

Czasami nie wiem czy ty tak specjalnie czy naprawdę jesteś tu przypadkiem , piszesz takie pierdoły że czytać się nie chce , a strona z "testem" który podałeś jest o kant dvpy roztrzaskać ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz czytać moich postów - ja ludziom kagańca nie zakładam.

 

Strona audiophile nie jest na czasie ale chodzi o samą formę aby wytłumaczyć ludziom że sama marka nic nie znaczy. 

Samą ideą jest aby człowiek zaczął widzieć różnicę w danych modelach a nie bazował na Logo firmy.

 

Jestem za podejściem Kamula ale jestem też za znalezieniem złotego środka w dialogach.

A sam też mógłbyś się czymś wykazać - chyba że masz to głęboko w nosie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za miłe słowa, jak dla mnie istnieje tu jak na razie potrzeba stworzenia jeszcze jednego "poradnika" i nie chodzi tu nawet o savoir vivre. Być może w wolnej chwili dorzucę coś jeszcze może od siebie.

 

Moim zdaniem każdy kto ma klawiaturę może coś mądrego tu napisać :) (w sensie forum) a temat wydaje mi się, że zostawiłem wyczerpany razem z FAQ jak wybrać zestaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje dodac koncowe przykladowe ceny np. radio + wzmak + zestwaw odseparowany lub wzmak + sub (gdyz jest to najczesciej wybierana opcja i nikt oprocz tego nic nie dodaje). Zapomnialem dodac ze jeszcze do tych przykladow koszt kabli.

 

A co niby masz wyżej opisane?

 

 

Stwórz poradnik:

 

"Jak zrozumieć Faq"

 

Bo mimo iż Faq jest - to go nie czytają..

 

To jest hobby dla ludzi "czynu" i inteligentnych. Ci co chcą to sobie poradzą :wink:

 

Dydaktycznie widziałbym tu rozwiązanie problemu (raczej w kwestii humorystycznej):

1. Stworzyć dział "Gotowce" z automatycznym usuwaniem tematów np. co 3 dni

2. Tam umieścić treść: "Tak ma wyglądać zawartość tematu: chcę przeznaczyć tyle na car audio (kwota w zł), mam samochód taki (samochód), słucham (rodzaj muzyki), chcę :P (wiochy, głośno, nic nie robić = idź do zakładu lub "wy,,,,,j", coś więcej = czytaj i idź z tego działu :!: )

3. Tam tylko chętni forumowicze umieszczają swoje gotowce zebrane z nowych klocków najlepiej z niepodpisanymi linkami (a może i podpisanymi dla przykładu) wszelkie inne posty i treści powinny być usuwane, a z resztą temat i tak powinien się sam usunąć po powiedzmy tych 3 dniach :P i albo ktoś skorzysta albo nie.

 

Tyle w kwestii humoru wracam do nauki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A co sądzicie aby zrobić w dziale u nowych temat "Tutorial"?

Czyli łopatologicznie tak aby każdy kto ma choć ziarenko dobrych chęci mógł się tym posłużyć i pogrzebać w aucie?

Akurat robię tw w trójkąty, mam parę fotek, mam także fotki z roboty słupków pod 3 way, a także sobotę robię od podstaw furtki matami, dystansem etc. Mogę porobić dokładniejsze "wolniejsze" zdjęcia aby już nie pojawiały się tematy... "Chcę zrobić sam ale nie wiem jak.." Wiem ,że jest dział Nasze instalacje a w nim kopalnia rozwiązań, ale nie zawsze wszystko jest pokazane krok po kroku, co powoduje potem kolejne serie pytań "pomocniczych".

Ze swojej strony więc mogę przygotować tutoriale montażu tw w trójkąt/słupek, oraz tw/mid w słupek, oraz kompletny tutorial jak wytłumić drzwi z użyciem mat dedykowanych do CA.

Czyli to co najcześciej się przewija. Ewentualnie na przykładzie swojej zielonej zrobić uzupełnienie z foto FAQ Nazara jeśli chodzi o bezpieczniki , odległości, wartości i okablowanie.

Wszystko jest już dawno napisane , ale może jak będzie foto szybciej trafi do świadomości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że lepiej byłoby zrobić nowy dział DIY/Tutki czy jak zwał tak zwał i zamieścić tam co i jak zrobić. Bo dział w dziale? Jakoś średnio mi się to widzi, może jak coś będzie bardziej na widoku to więcej osób zajrzy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co na sile uszczesliwiac ludzi. Jest naprawde duzo ciekawych poradnikow. Jak ktos ma wątpliwości czy sobie poradzi to sobie nie poradzi i niech odda to w rece profesjonalisty lub kogoś kto nie "boi" sie roboty;)

 

Ps. Truck co jak co ale jeżeli chodzi o klepanie postow to jestes jednym z liderow ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli ktoś robi profi instalację, to koszty tutaj podane są zbyt niskie. Do kosztów powyżej należy dodać ceny różnego rodzaju akcesoriów montażowych:

- opaski zaciskowe ~30 PLN,

- podkładki mocujące kable (kwadraty) - 15 PLN/100 SZT,

- plecionka do kabli - w zależności od grubości kabli od 2 do 6 PLN/mb,

- dystanse np. z powe ~40 PLN,

- peszel na kable zasilające pod maskę - 20mb (w takich rolkach są sprzedawane) ~10 PLN,

- końcówki na kable zasilające (konektory) - 10 PLN/2 SZT,

- końcówki na kable do głośników (konektory) - 5 PLN/ 2 SZT,

- koszulki termokurczliwe - 20 PLN,

- światłowód (jak ktoś wie po co) - 20 PLN,

- klej do zabezpieczenia przejścia przez przegrodę - 20 PLN,

- klej i pistolet do kleju na gorąco - 20 PLN,

 

Teraz koszt wykonania słupków:

- żywica ~ 20 PLN,

- dodatkowy utwardzacz ~ 8 PLN,

- pędzle ~ 15 PLN,

- papier ścierny od 20 do 200 ~ 30 PLN,

- szpachla zwykła ~ 15 PLN,

- szpachla wykończeniowa ~ 10 PLN,

- stare rajstopy - 0 PLN ;) - trzeba tylko podwędzić babie ;)

- dystans mocujący TW/średniak ~ 20 PLN (można zrobić samemu, jak się ma frezarkę i materiał).

 

Teraz koszt wykonania zabudowy

- płyta MDF/HDF/inne deski ~ 30 PLN

- materiał obiciowy - w zależności od rodzaju od 10 do 100 PLN/mb,

- kleje do materiału ~ 20 PLN

- zawiasy, siłowniki, co tam kto chce ~ 50 PLN.

- klej do drewna ~ 20 PLN.

 

Do tego dochodzi masa:

wkrętów, narzędzi do rozebrania auta/skręcenia zabudowy, lutownica, cyna, topnik lutowniczy, lutownica gazowa, wkrętarka i tak można dalej wymieniać.

 

 

 

Podsumowując, koszt zainstalowania sprzętu w aucie to nie tylko sam zakup sprzętu. Często, dla budżetowego grania, sam koszt instalacji, to drugie tyle co taki tani zestaw. No i oczywiście coś, co jest w sumie niemierzalne - czas.

Powyższe kwoty są podane orientacyjnie. Część materiałów każdy z nas ma w domu, część należy dokupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Morfi, wątpie żeby ktoś wydający załóżmy 1000-1500 na sprzęt pchał się w dodatkowe i niepotrzebne w jego wypadku koszty typu peszle, plecionki, podkładki pod kable, termokurcze itd. Pozatym nikt dłubiący przy aucie nie zaczyna chyba totalnie od zera jeśli chodzi o majsterkowanie, więc kosztów narzędzi, lutownicy itp. nie mają nic wspólnego bezpośrednio z kosztami instalki. Już nie mówiąc o tym że takie rzeczy jak wkręty, papiery ścierne większośc ludzi ma gdzieś pogromadzone w piwnicach, na strychach - często gęsto pozostałości po remontach, poprzednich instalkach czy zwyczajnym majsterkowaniu.

 

Chociaż jak ja na spocie w Gorzowie powiedziałem że razem z instalką zmieściłem się w 1500zł to też nikt nie uwierzył, a każda kupiona pierdoła była zapisywana ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...