Skocz do zawartości

Moje FAQ jak wybrać zestaw :)


Rekomendowane odpowiedzi

Oczywiście dla podstaw instalacji najpierw polecem FAQ by Nazar, to co sobie napisałem w chwili odpoczynku od pracy magisterskiej to taki mój mały wywód jak wg mnie powinno się wybierać granie do auta :)

 

Jak wybrać sobie zestaw:

  1. Przede wszystkim pomyśl co chcesz zmienić w obecnym systemie, nie odpowiada Ci dół pasma, góra, drzwi się telepią etc.?
  2. Z gotowym pomysłem określ budżet; pytania czy warto czy nie warto dopłacać zostaw tylko i wyłącznie dla siebie, gdyż Ty na to zarobiłeś i Ty za to płacisz. Opinie o różnego rodzaju głośnikach i zestawach znajdziesz na forum, a jeżeli nie to podjedź i posłuchaj nowego „wynalazku” i sam zdaj relacje.
  3. Głośniki i wzmacniacz to nie wszystko! Najważniejsza jest kwestia montażu, wygłuszenie drzwi, usytuowanie głośników, mocowanie dystansu do drzwi i głośników do dystansu to są na początku kwestie podstawowe, bez tego ani nie oceni się gry głośnika, ani głośnik nie zagra tak jak powinien (cały zestaw też!).
  4. Jakie maty czy sposoby wygłuszenia? Wszystko jest na forum! O tym jak wygłuszać drzwi dowiesz się przeglądając wątek o instalacjach, a nóż widelec jest tam takie auto jak twoje?
  5. Wybieraj głośniki z głową, jeśli chcesz głośniki pod radio wybierz te z wysoką efektywnością, policz sobie litraż drzwi (nawet mniej więcej, geometria w szkole była więc nie powinno być dużych problemów :P ) i wrzuć parametry T/S głośnika do WinISD, zobacz czy poradzi sobie głośnik w twoich drzwiach (głośniki midbasowe „wolą” drzwi większe lub mniejsze, albo w ogóle komory, to ważna kwestia jeśli chcesz „tylko” zamontować głośnik). Na forum elektrody jest opis jak działać z tym programem.
  6. Moc głośnika to nie moc jaką głośnik „wytwarza” ale jaką przyjmuje od wzmacniacza (w dużym uproszczeniu – wybierasz głośniki z „dużą mocą”, to i wzmacniacz powinien taką generować! )
  7. Przed zakupem o ile to możliwe posłuchaj głośników (u kolegi, podjedź na spot, czy ostatecznie w szafie w sklepie car audio) bezsensem jest zakup głośników po tym co ktoś napisał, bo u niego gra to tak i taką ktoś ma swoją opinię na ich temat, a jak wiadomo gusta są różne i o nich się nie dyskutuje. Można posiłkować się recenzjami, bo przeważnie opisuje je ktoś bardziej osłuchany, pytanie czy na początku zrozumie się opisane w nich pojęcia i co autor chciał przekazać.
  8. Im więcej się osłuchasz tym lepiej dla Ciebie, głośniki można kupować sobie na testy i wyrabiać sobie słuch, ale to już zależy czy chcesz tylko poprawić dźwięk, czy się w to „bawić”
  9. Teraz pomyśl czy chcesz zestaw aktywny i pasywny, oba mają swoje plusy i minusy jak każde rozwiązanie, do poprawnego zestrojenia pasywnego pewnie będzie potrzebne Ci wiele elementów do budowy zwrotnic (możesz to też zlecić w jakimś zakładzie), do aktywnego systemu pamiętaj, że każdy głośnik będzie zasilany z oddzielnego kanału wzmacniacza zatem potrzeba więcej wzmacniaczy lub „więcejkanałowy”. Zawsze możesz wybrać gotowiec ze sklepu lub forumowy, są tu rzemieślnicy, którzy robią takie rzeczy, a czy warto to powrót do pkt. 2
  10. To samo tyczy się wzmacniaczy, choć tu montaż odgrywa nieco mniejszą rolę, a bardziej liczy się prąd i jakość użytych kabli.
  11. Zasilające najlepiej Cu OFC, spawara lub dedykowane do Car Audio, przekrój wg tabeli zamieszczonej na forum.
  12. Głośnikowe najlepiej Cu OFC, przekrój myślę, że standardowe 1,5mm2 są wystarczające, ale o tych rzeczach też można poczytać na forum
  13. Przy wyborze wzmacniacza najważniejszą sprawą doboru będzie prąd jaki jesteś w stanie mu zapewnić, i czy ewentualnie jesteś gotowy na zmianę zasilania w aucie jeśli wzmacniacz będzie bardziej „prądożerny”. Najprościej będzie pogrzebać w instrukcji wzmacniacza i znaleźć parametr Current Draw i MaxDraw które określają ile wzmacniacz będzie potrzebował prądu.
  14. Nie wiesz ile masz „wolnego” prądu w samochodzie, wykonaj bilans energetyczny jak to zrobić jest również opisane na forum. Wybierze tak by Current Draw było zbliżone do ilości „wolnego” prądu.
  15. Później ustawianie gainów i strojenie, to również jest opisane na forum.
  16. Co do wyboru radia: gdy już określiłeś co ma grać w samochodzie pomyśl czego oczekujesz od radia, mp3 i usb? = nie ma sensu pakować zbyt dużo pieniędzy = wybierz ładniejsze, lepiej pasujące do deski, system pasywny – szukaj na forum są tematy jakie radio wybrać do takiego systemu, tu kieruj się tylko i wyłącznie, odsłuchem lub pierwszym parametrem :P , co do systemu aktywnego, to propozycje radia czy procesora również znajdziesz na forum i tu już kierowałbym się głównie funkcją możliwości jakie radio ma spełniać.
  17. Czy warto dopłacać do wzmacniaczy i radia? Wróć pkt.2
  18. Czy warto kupować używkę? Tu musisz użyć własnej głowy, masz nowy czy używany samochód? Przy zakupie sprzętów też trzeba zwracać uwagę na pewne rzeczy i oczywiście najlepiej przed zakupem sprzętu używanego odsłuchać go lub poprosić o jakąś gwarancję rozruchową.
  19. Jeśli już kupujesz to zawsze proś o DOKŁADNE zapakowanie sprzętu! Proszenie nie kosztuje, a sprzęt już tak, jeśli coś mu się stanie to ktoś zawsze poniesie koszt, nawet jeśli nie Ty, a jeśli będzie to jakiś rodzynek ? L
  20. Czy warto kupić sprzęt naprawiany? Na pewno warto zapytać kto i jak go naprawiał, no i trochę bardziej uważać na te klocki, to chyba jedyny plus tego rozwiązania to cena. Czy warto? Odsyłam do pkt2

NAJWAŻNIEJSZA SPRAWA I MOC TEGO FORUM TO SZUKAJKA I SPOTY I TO ONE POWINNY BYĆ WYROCZNIĄ TWOICH DECYZJI JEŚLI NIE JESTEŚ W STANIE PODJĄĆ ICH SAM.

Jeśli o czymś zapomniałem (a pewnie tak) to śmiało dopisujcie J

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...