Skocz do zawartości

Nagłośnienie BMW e32 750iL


koggi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Korzystając z tego, że piszę tego posta w Wigilię pragnę Wszystkim życzyć zdrowych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia w miłej i rodzinnej atmosferze!!!

 

A teraz do meritum - kupiłem niedawno BMW 750iL i zastanawiam się nad jej nagłośnieniem, w związku z czym mam kilka pytań:

 

1. Czy warto wymieniac seryjne głośniki - podobno to rewelacyjny system (dodam, że to niestety wersja NOKIA), ale pod fabrycznym radiem nie zrobił na mnnie wrażenia - czy jest szansa, że zmiana radia to zdecydowanie poprawi (nie sprawdzałem, bo nie mam oryginalnych wyjmaków do BMW, a innymi jakos nie bardzo idzie)?

 

2. Jesli wymieniać, to na jakie? - dodam, że zależy mi na jakości i przestrzennym dźwieku ze szczegółami, ale z drugiej strony boję się o koszty - fabrycznie (tak myślę - chyba, że ktoś coś grzebał) są miejsca na 2 systemy odseparowane i jeszcze 2 woofery

3. Jakie suby polecacie? Tu są 2 warunki - po pierwsze duże ciśnienie (na próbę wrzuciłem 2 Boschmanny 15" NUKI, które w Roverze 620 wyrywają flaki, a tu zonk - taka izolacja bagażnika), a drugi warunek to mała waga zabudowy (autko ma NIVO, które dopiero zregenerowałem i nie chciałbym go zbytnio obciążać - jaki materiałna skrzynie wybrać, aby była możliwie lekka?)

 

Podsumowując - szukam zestawów głośnikowych o najlepszym stosunku jakość/cena do bardzo zróżnicowanej muzyki oraz mocne suby (1 lub 2 sztuki raczej 15") raczej do wolnego mięsistego bitu.

Jeśli chodzi o budżet - to wyjściowo dysponuję kwotą 2 000 zł na głośniki i suby*

 

* - kwota może się zwiększyć, ale wiecej niż 3 000 PLN nie chcę wydac (kable, wzmacniacze i radio nie są wliczane

do tej kwoty)

 

Dzięki za wszelkie sugestie!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(kable, wzmacniacze i radio nie są wliczane

do tej kwoty)

 

a wliczając to to ile masz kasy na to ?

 

Podaj nam kwotę jaką masz na całość, wtedy jest lepiej dobrać klocki :-)

 

Do takiego samochodu to za 2tyś bym dał dobry system na przód. :-) dopiero potem jak bym dopracował przód myślał bym nad czymś z tyłu ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do takiego samochodu to za 2tyś bym dał dobry system na przód. :-) dopiero potem jak bym dopracował przód myślał bym nad czymś z tyłu ;-)

Trzeba też wystrugać jakieś panele bo w tym aucie producenet nie przewidział miejsca na głośniki w drzwiach :/ a mijsca fabryczne na dole przednich słupków to nie najlepszy pomysł :/

Co do sekcji basowej to ja na twojm miejscu zapakował bym dobrą 12" skierowaną wprost do środka po przez "otwór na narty" ale proponuję zająć się tym po uporaniu z przodem tak jak radzi Gilotyn@, bo tam trzeba włożyć trochę pracy aby to zagrało jak należy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) też mam samochód z NIVO i jakoś od 5 lat nie szkodzi mu skrzynia i kilka wzmaków

 

2) zmiana radia na jakiś czas powinna poprawić ci humor

 

3) wpierw zrób przód dobry jakościowo , to sub nie będzie już musiał być jakiś giga

 

tylko będzie uzupełniał przód

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do sekcji basowej to ja na twojm miejscu zapakował bym dobrą 12" skierowaną wprost do środka po przez "otwór na narty"

maxtz tu dobrze ci podpowiada , sam będe tak robił u siebie tylko ze w E39 , pytanie tylko czy ty masz ten otwór bo nie wszystkie wersje to miały ( szczególnie w longu )

Wczoraj słuchałem w E38 właśnie tak zamontowany głosnik 12' średniej klasy i powiem ci że nawet nieżle to zamiatało a była to zabudowa typu Free Air ! Więc jeśli dasz pożądną 12tke i zrobisz BR to będzie trząchało niewąsko

 

m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie tematem!

A więc tak na wszystko miałbym tak około 4 500 PLN, z tym że wzmacniacze (jeszcze nie wiem jakie) ma mi załatwić znajomy (powiedział, że postara się dopasować do wybranych głośników, ale najprawdopodobniej było by to coś z JL).

Tak sprzątając autko przed wyjazdem na Wigilię do rodziców dopatrzyłem się, że z przodu mam systemik 3-drożny, czyli koszt jeszcze wyższy.

Co do NIVO, to spec od BMW, u którego je robiłem powiedział, żeby lepiej dużym ciężarem, który będzie w bagażniku cały czas nie obarczać tego zawieszenia.

Paneli nie chciałbym robić, bo te drzwi są i tak bardzo ciężkie, a tu jeszcze wygłuszenie - wolałbym zrobić komorę zamkniętą w tych seryjnych miejscach.

Co do otworu na narty, to mam takowy, ale jaki znacie dobry głośniczek do zabudowy otwartej?

Najlepiej zaproponujcie jakieś klocki, a ja sobie sukcesywnie będę je kupował - martwi mnie trochę ten zestaw 3-drożny, bo żadnego firmowego nigdy nie spotkałem.

A radyjko będę miał JVC AVX22, tak więc głośniczki mogłyby też się sprawdzać przy oglądaniu filmów (może kiedyś zakupię jakieś monitory).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że powiniennem napisać jakiej muzyki słucham, ale naprawdę jest ciężko, gdyż to ma być zarówno zestaw pod to, co ja lubię (np. hip-hop i klimaty pokrewne), jak również pod preferencje innych członków rodziny (i tu już cały przekrój styli muzycznych), a także do słuchania audycji radiowych i oglądania filmów. Co do suba, to chiałbym mocnego, mięsistego bassu, niskiego zejścia i punktualności (za tą ostatnią cechą po roku użytkowania Boschmann'ów trochę tęsknię )

 

Dodam jeszcze, że seryjny system w tym aucie daję uczucie otoczenia słuchacza dźwiękiem (może nie najwyższej jakości, ale zawsze) i tego efektu nie chciałbym stracić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mamy ustalonego suba (12W3 - chyba, że ktoś uważa, że coś innego sprawdzi się lepiej). Monoblock to będzie dobry - najprawdopodobniej JL 1000/1 (dobrze mieć dłużników ).

A teraz co z tym systemem 3-drożnym? Jeszcze dodatkowym problemem jest fakt, że te głośniki średniotonowe w deskę rozdzielczą muszą być ekstremalnie płaskie.

 

Może komuś się przyda - montaż suba w schowku na narty:

Część 1

Część 2

Część 3

Część 4

 

U mnie to raczej nie przejdzie - suba będę robił za otworem schowka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E32 i E38 to potężnie wytłumiona buda. Jaki byś system audio fabryczny nie miał to zawsze będzie to zostawiało duzo do zyczenia. Zacząłbym od wstawienia 2 waya minimum 100 rms na przód, i suba z 600 rmsu ( bądź więcej ) do bagażnika. Mniejsza moc w tym aucie niczego niesamowitego nie wniesie. BMW ma to do siebie ze wymaga dużej mocy i dobrych klocków zeby to zagrało. Duzo rzeczy w tym modelu jest dziwnie zrobionych chociazby mocowanie foteli tylnych, ktore należałoby zdjąć zeby kable rozplanować.

Czekamy na fotki bo auto zacne :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niebawem wstawię fotki - jeszcze trochę sprzątania po mechaniku mnie czeka .

Czyli z tych średniotonówek w desce rozdzielczej miałbym zrezygnowac i założyć zwykły 2-drożny zestaw?

A co polecacie na tył (miejsce na 2-drożny system odseparowany)?

Może jakies konkretne propozycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli z tych średniotonówek w desce rozdzielczej miałbym zrezygnowac i założyć zwykły 2-drożny zestaw?

 

Tak. Porządnie zrobić drzwi i dać tam konkretny zestaw odseparowany (oczywiście porządnie zasilony)

 

A co polecacie na tył

Jeśli zamierasz zrobić tył to pasowało by zrobić to samo co znajduje z porządku, ale ja bym był na początek za tym by zrobić porządnie przód i dać coś konkretnego na tył i dopiero potem rozważać to co robić drzwi czy nie

 

Na przód widział bym coś takiego np:

-Morel Hybrid Ovation 6

 

Do tego porządny wzmak i możliwe że obędzie się bez suba (oczywiście jak drzwi są dopieszczone )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK! Dzięki za porady! Z tym, ze ja wolałbym zbudować zamkniętą skrzynkę w oryginalne miejsca, a nie pchać się w drzwi - no chyba, że uważacie to za bezsensowne.

A czym zasilić te Morele? - najlepiej czymś z JL, bo mam do tego dojście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z JL coś by znalazł np: JL Audio slash 450/4

 

Moim zdaniem najlepiej jak by czegoś posłuchał nie koniecznie tylko moreli, ale po prostu jakiegoś dobrego przodu opartego na wooferach w okolicach 100W. Wtedy mniej więcej miał byś rozeznanie w temacie co jak gra i byś wiedział co chcesz, czego oczekujesz itd. Na podstawie 2-3 systemów które odsłuchałeś mogli byśmy doradzić już precyzyjniej. Fundusze już są na naprawdę dobry przód to szkoda żeby coś spie**** no i w takim samochodzie na dodatek :hyhy:

 

Teraz to tak strzelamy to może to a może tamto.

 

Na 99% na morelach się nie zawiedziesz one potrafią jak trzeba konkretnie zatrząść nogawkami :P no ale............

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki! Wezmę się za to, ale po Nowym Roku, bo teraz to taki czas rodzinnych nasiadówek i ciężko znaleźć czas na hobby :P

 

[ Dodano: 2008-12-28, 20:32 ]

A wie ktoś może za ile można dostać Morel Supremo 6 - przed chwilą miałem okazję tego posłuchać i zaniemówiłem - krzyżówka suba z filharmonią :P . Kumpel kupił tydzień temu A6 i taki sprzęt trafił :zly:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wie ktoś może za ile można dostać Morel Supremo 6 - przed chwilą miałem okazję tego posłuchać i zaniemówiłem - krzyżówka suba z filharmonią :P . Kumpel kupił tydzień temu A6 i taki sprzęt trafił

 

jesteś szczęściarzem a twój kolega jeszcze większym :P

 

taki komplet chodzi za około 5tyś zł

 

http://www.jtp.pl/JTP/car_audio/oferta/ind...mp;prod_id=2573 ( Morele Supremo 6) pierwszy lepszy sklep

 

Pod jaki wzmakiem latał ten zestaw ? napisz coś więcej o tym zestawie :P

 

Wielkie dzięki! Wezmę się za to, ale po Nowym Roku, bo teraz to taki czas rodzinnych nasiadówek i ciężko znaleźć czas na hobby

 

znam ten ból :P

 

 

Po supremo teraz będzie ciężko dobrać tobie przód :P:zly:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też znalazłem tę cenę i wyszło, że dostał gratis 1/5 wartości auta :zly: . Poprzedni właściciel też chyba wogóle nie wiedział co miał.

Nic więcej nie mogę napisać o tym zestawie, bo kumpel sam nie wiedział, że kupił auto z takim cackiem. W audicy nie było radia i dopiero dzisiaj wsadził - tak na próbę mojego starego Pioneera DEH P8400 i usłyszał, że coś zagrało mu nadspodziewanie dobrze :P . Były one podłączone pod samo radio, a teraz ze mną sprawdził je pod ALPINE MRV-F345, taki wzmak kolega zakupił z myślą o budowie systemu.

Co do jakości to mam za małe doświadczenie, aby to opisać - coś niesamowitego (czystość szczegółów, jasna wyraźna barwa, ogromna głębia dźwięku i wszystko cudowne - nie słyszałem nic takiego nigdy w życiu - nawet w domu - wiele subów jest zbedne przy takim zestawie, a swoją drogą ciężko będzie mu dobrać jakiś głośniczek subniskotonowy, aby nie spieprzyć efektu).

A jeszcze wczoraj kumpel myślał o zakupie jakiegoś PB :P . Jakby mnie dał audio do zrobienia (zanim odkrył co ma) to nie wiem czy oparłbym sie pokusie podmiany :P , a tak to zostaje tylko zaczarowany ołówek i sobie narysować.

 

JAKI WZMACNIACZ DO TEGO POLECACIE?

 

 

A co do zestawu 3-drożnego dla mnie, to chętnie, ale proszę o propozycję jakąś konkretną, bo nic ciekawego znaleźć nie mogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Były one podłączone pod samo radio

!!!!

profanacja!!

 

ALPINE MRV-F345

%$^#^%#$&^%& o zgrozo taki zestaw pod takim czymś !!! tu trzeba czegoś z polotem

 

Jeszcze mi powiedz że kolega to ma w nie wytłumionych drzwiach!

 

JAKI WZMACNIACZ DO TEGO POLECACIE?

Pod supremo ?

ile ma kasy kolega ?

 

Dobrze było by zrobić instalację w autku przygotować wszystko i pojeździć trochę popodpinać klocki i posłuchać.

 

 

ps coś mi się zdaje że supremo u kolegi nie jest wykorzystane należycie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drzwi są wytłumione i jest nawet taki daszek zabezpieczający zrobiony. Ten wzmacniacz mógłby opchnąć za 800 zł, więc może miałby jakieś 1 500 zł na wzmacniacz. A co do radia, to ten Pioneer też chyba najszczęśliwszym wyborem nie jest.

Kolega nie miał wpływu na eksploatację, bo autko ma dokładnie od 9 dni.

Ja też nie wiedziałem co to za zestaw, ale to brzmienie skłoniło nas do poszukiwań.

Kurde 5 tys zł, to połowa mojej e32 :P

 

[ Dodano: 2008-12-28, 22:10 ]

Z supremo sprawa nieaktualna - żona kolegi namówiła go, aby go sprzedali i spłacili połowę kredytu za to Audi (wziął 8 tys. zł).

Te kobiety zawsze podcinają nam skrzydła :P Już wiem co będę robił jutro - słuchał, słuchał , słuchał i jeszcze raz słuchał tego zestawu, zanim zniknie :zly:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki miałbym cel bajerować - po pierwsze nie pisałem, że to ja mam, więc chwały by mi to nie dodało, a po drugie to ani ja ani kolega nie wiedzieliśmy nawet, że taki system istnieje - coś zagrało znacznie ponad przeciętnie i dlatego zaczęliśmy szukać. Ja w moim Roverze 620 jestem na poziomie PB i Boschmanna i wcale się tego nie wstydzę. Może w tej e32 bedzie trochę lepiej, ale tez bez rewelacji. Nawet gdybym miał na zbyciu 5 kzł to nie wydałbym tego na sam system przedni.

A co do aparatu to faktycznie nie mam - miałe FUJIfilm, ale to była porażka (ponad 3 lata i po matrycy)

Jest demokracja i każdy może uważać, co mus się podoba - dla mnie to była przygoda z super sprzętem i tyle (nie czuję się przez to ani lepszym, ani gorszym - jedynie wiem , że za tyle kasy istnieją systemy, gdyż wcześniej sądziłem, że 2 000 zł to max).

 

[ Dodano: 2008-12-29, 07:05 ]

A i jeszcze jedno, kumpel znalazł jednego napaleńco z klubu Audi, tylko on chce poczytać Wasze opinie, czy ten Morel zagra mu lepiej niż firmowe Bose (ja nie wiem, bo Bose nigdy nie słyszałem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...