Skocz do zawartości

Znowu przechodzimy na nowy serwer!


K@mil
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chodzilo mi bardziej o odpowiedz jaki ruch generuje forum, jakie techniczne wymagania stawiane sa firmie sprzedajacej hosting itp itd...

 

Ja bylem po prostu ciekaw dlaczego sa problemy z serwerem i dlaczego ciagnie to taka kase.

 

W skrocie, forum generuje ruch sieciowy i obciazenie procesora (najkrocej mowiac), na jednym serwerze stoi po kilka/kilkanascie serwisow, i maja one w umowie zapewniona jakastam przepustowosc lacza, oraz jakis okreslony gorny limit obciazenia procesora serwera przez dany serwis, do pewnego rozmiaru forum jest ok, pozniej nagle sie okazuje ze forum obciaza mocno lacze na serwerze przez co pozostale serwisy nie uzyskuja gwarantowanej przepustowosci, lub tez forum pozera wieksza czesc zasobow procesora spowalniajac dzialanie pozostalych serwisow. W tym momencie hosting starajac sie wywiazac z umowy z forum, nie wywiazuje sie z umowy dla pozostalych serwisow, co tworzy dla nich problem. Aby go rozwiazac proponuja wyzszy pakiet hostingowy, lub dedykowany serwer na ktorym nie stoi nic inngo poza forum i ktory ma dedykowane dla siebie lacze. Taki serwer trzeba zakupic, zamontowac w serwerowni, skonfigurowac go, a potem utrzymywac, monitorowac, przeprowadzac prace serwisowe (chociazby zwykle odkurzenie czasem). To generuje koszta o ktore pytales na poczatku. A wymaganiami technicznymi dla hostingu jest wlasnie mozliwosc udostepnienia odpowiedniej predkosci lacza i odpowiedniej wydajnosci serwera. Serio jasniej sie nie da na to odpowiedziec juz, jesli nadal nie widzisz odpowiedzi na swoje pytanie to ja chyba absolutnie juz nie wiem o co pytasz.

 

A po kiego to klepanie.

Szacun dla Adminka i tyle.

 

Jaki tam szacun, browarek na pikniku conajmniej! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 88
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Proszę modów o usuniecie zbędnego spamu (ja niestety nie mam czasu na to).

 

 

Aktualizacja skryptu do jeszcze nowszej wersji zmniejszy generowany ruch.

Zastanawia mnie tylko dlaczego poprzedni dostawca postawił mi ultimatum, że mam albo opłacić dużo dużo wyższy pakiet hostingowy, albo zamkną mi tam konto czyli wyłączą całkowicie forum.

 

Może dla jasności zaczęło się od tego:

 

Szanowni Państwo,

 

W ostatnich tygodniach zaobserwowaliśmy znaczące zwiększenie zużycie zasobów serwera przez Państwa konto. Występuje zużycie przede wszystkim bardzo dużych zasobów procesora CPU. Obciążenie Państwa konta powoduje wysokie obciążenie całej platformy co zagraża stabilności świadczonych przez nas usług. Mając na uwadze zachowanie w dalszym ciągu najwyższej jakości ich świadczenia zwracamy się do Państwa z poniższą ofertą.

 

Z ustaleń naszych administratorów wynika, że dużą część obciążenia generują następujące witryny:

- strefacaraudio.pl

 

W związku z powyższym zwracamy się do Państwa z następującą ofertą. Możliwe są dwa rozwiązania tej sytuacji:

 

Pierwszym, najmniej kłopotliwym jest migracja Państwa na wyższy pakiet. Przy tak wysokim obciążeniu proponujemy dedykowane rozwiązanie, zapewniające odpowiednio mocną konfigurację sprzętową i zasób mocy obliczeniowej, które pozwolą na swobodny rozwoju Państwa firmy.

 

W przypadku braku zmiany obecnego obciążenia będziemy zmuszeni poprosić Państwa o przeniesienie serwisów przekraczających limity przypisane dla Państwa aktualnej usługi do innego operatora. Mamy nadzieję, że nie będzie to konieczne i wspólnie uda się wypracować odpowiednie rozwiązanie.

 

Prosimy o zapoznanie z tą informacją osoby decyzyjne w firmie i przesłanie do nas informacji o podjętych krokach w terminie 7 dni od daty dostarczenia tej wiadomości do Państwa skrzynki pocztowej.

 

W razie jakichkolwiek pytań pozostajemy do dyspozycji.

 

 

 

Kolejna odpowiedź:

Witam,

 

Panie Kamilu, wysokie obciążenie procesora spowodowane jest szeroko rozumianym rozmiarem forum: wielkość, ilość postów, ruchem, ilością jednoczesnych zapytań, ilością aktywnych Użytkowników. Sam skrypt IPB przy taki rozmiarze forum potrzebuje dużych zasobów mocy obliczeniowej, co przekłada się na wysokie ich obciążenie.

 

 

 

Oczywiście napisałem:

Czyli rozumiem, że jest to uwarunkowane ogólnym jakimś waszym "widzi mi się" i nawet jakbym zablokował możliwość pisania na forum to i tak jest już bardzo obciążone itp.

Jednym słowem mam do wyboru, albo płacić więcej, albo w ogóle wywalacie moje forum?

No wiadomo serwery dedykowane są dużo droższe, a klientów trzeba jakoś zdobywać?

 

 

 

I odpowiedź:

Panie Kamilu, jak wcześniej już napisałem główną przyczyną obciążenia jest wielkość forum - ilość postów, Użytkowników, jednoczesnych połączeń, jednoczesnych zapytań, itd. Obciążenie to zostało stwierdzone na podstawie statystyk:

 

PID USER PR NI VIRT RES SHR S %CPU %MEM TIME+ COMMAND

15533 audiobas 20 0 153m 28m 9256 S 34 0.1 2:18.83 lsphp5

23029 audiobas 20 0 161m 36m 9292 S 31 0.2 9:47.57 lsphp5

19491 audiobas 20 0 173m 48m 9276 D 30 0.2 0:01.66 lsphp5

 

Jak sam Pan widzi, obciążenie jest wysokie, co zagraża stabilności platformy, w związku z tym powyżej przedstawiłem Panu możliwe rozwiązania tej sytuacji. Proszę o udzielenie odpowiedzi zwrotnej.

 

 

 

 

 

 

 

Zresztą co ja Wam będę tutaj wypisywał.

Forum działa?? Działa...

Możecie pisać? Możecie...

 

Więc nie bijcie piany bez sensu, bo już mi ręce opadają i naprawdę miałem głupie myśli o całkowitym zamknięciu forum, bo płacić 300 zł za forum z którego prawie nic nie mam, a dodatkowo cały czas jestem obrażany, ze temat xxx wyleciał, że kogoś wywalili, że powalla jest zły itp mi się nie widziało...

 

 

No 300x 12 miesiecy ...

 

Tak miało być przy propozycji serwera, który mieliśmy. Czyli podniesienie pakietu jak tam sugerowali sobie technicy z cytatów z góry.

Na szczęście teraz jest mniej więc nie jest źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem za żeby zrobić zrzutę na opłaty za serwer wiem ze kiedyś cos takiego było ale jeszcze nie byłem tutaj zarejestrowany teraz chętnie dorzucę się żeby koledze Kamilowi było lżej. Kamil co ty na to? możesz podać mi dane do przelewu na priv to coś tam zawsze pójdzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można naklejkę a można założyć zwykłe bezpłatne konto z przeznaczeniem na utrzymanie serwera/forum, swego czasu chłopaki z Forum Audi tak zrobili, wpłaty zaś... co łaska...

Jeden puści 5 zł opłacając jakiś tam rachunek tel, drugi 2, a trzeci nic, ale ziarnko do ziarnka...

De facto zrzutka po "głupie" 5 zł na rok od większości użytkowników załatwiła by z pewnością sprawę utrzymania serwerów ( bo z drugiej strony dlaczego Kamil ma wywalać ponad 2 tys zł??)

A jeśli , ktoś uważa ,że to dużo 5 zł to niech się zastanowi ile oszczędził dzięki poradom forum... Nie kupił badziewia, zrobił coś sam itp... :)

To tylko luźna propozycja ale może warto pójść w takim kierunku na dłuższą metę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe panowie z hostingu troche przesadzali... Słabe cpu w serwerze i sie przestraszyli. Ram praktycznie nie jest wykorzystany, więc to zwyczajnie stara maszyna musiała być. Jako że sam zawodowo zajmuję się serwerowniami i takową tematyką, propozycja dla k@mila na zmniejszenie ruchu/obciążeń to przymknięcie forum na świat. Ruch spadnie o 3/4.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znacie może ludzi co sie znają na tych tematach? Przydałby sie jakis magik, dobry znawca tematów serwerowych i z takimi pogadać.

Jak sprzedawcy usług lecą w ciula to trzeba złapać byka za rogi.

Ja pogadam ze znajomym, może coś doradzi. 21wiek a tutaj takie jazdy robią?

Co do naklejek - limitowana edycja powinna być naprawdę "limitowana" i bardziej znacząca symbolicznie.

A i tak jestem za opłatą wstępną np: 2zł..

Do konta można zrobić subkonto gdzie będą wpłaty wyłącznie za to forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również proponuje opłaty za forum doborowolne, wpłata może być odznaczona małą ikonką w profilu lub coś podobnego. Sam mam dość duże forum od prawie 10 lat i miałem podobne sytuacje i zgadza się również miałem chęc nieraz je zamknać... Administrator niestety postrzegany jest niekiedy jako intruz :)

 

Tak jak napisał kolega wcześniej dzięki forum zaoszczedziłem juz pewnie pare ładnych groszy nie kupująć "badziewia" także cchę pomocy jest wydaje mi się czymś naturalnym.

Pewnie takich użytkowników jak ja na tym forum jest najwięcej, czyli "obserwatorów". Tutaj naprawde jest kopalnia wiedzy, nie każdy podejmuję tematy skoro ma większość tematów początkującego sa już odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie takich użytkowników jak ja na tym forum jest najwięcej, czyli "obserwatorów". Tutaj naprawde jest kopalnia wiedzy, nie każdy podejmuję tematy skoro ma większość tematów początkującego sa już odpowiedzi.

 

Kopalnia wiedzy o CA i nie tylko, prawda jest taka ,że jest Nas na tyle dużo, że są i mechanicy i adwokaci i bankierzy itd... Ile razy ktoś rzucał przy piwie, "Proszę o pomoc" bo..? A nijak miało się to co CA mimo wszystko właśnie dzięki różnorodności ludzi skupionych wokół forum zawsze uzyskał poradę/pomoc :)

W osobistym odczuciu, jeśli pojawi się takowe konto jako jeden z pierwszych wrzucę do skarbonki parę złociszy. Przy Naszych codziennych wydatkach to i tak kropla w morzu i zupełnie tego nie odczujemy. Zaś gdyby przyszło tak jak Kamilowi obecnie wysupłać parę tys zł to każdy z Nas by się grubo zastanowił czy warto uszczuplać budżet domowy w imię "idei"...

Szkoda by było gdyby z jakiegoś powodu za jakiś czas forum znikło.. Zwłaszcza w kontekście ludzi, których dzięki niemu dane mi było poznać.

Reasumując... Chodzi chłopak koło tego (Kamil) poświęca temu swój wolny czas i chwała mu. Ale chyba nie wypada aby "NAS" sponsorował?

Dlatego warto (Kamil to do Ciebie) założyć to konto, tą minutę zawsze ktoś znajdzie aby puścić online parę zł, bez latania po pocztach z naklejkami , drukowaniem ich itp...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego warto (Kamil to do Ciebie) założyć to konto, tą minutę zawsze ktoś znajdzie aby puścić online parę zł, bez latania po pocztach z naklejkami , drukowaniem ich itp...

 

Marcin jakie bieganie z wysyłkami ... kupujesz naklejkę za 24zł i odbierzesz ją sobie na pikniku 2013 . To że zysk z tych naklejek idzie właśnie na "serwer" (utrzymanie forum) , to tajemnica poliszynela ;) Zakładając inne konto "na forum" Kamil naraziłby się skarbówce , bo nawet jeśli byłaby dobrowolna zrzuta , to te pieniądze musiałby jakoś zaksięgować (sklep ma na serwerze) . Po co więc kombinować? Kupujesz kiedy tylko zechcesz taką "special naklejkę" i tym samym sponsorujesz forum ...łatwo , czysto (US) i bezproblemowo , no i frekwencja na pikniku 2013 zapewniona , bo każdy będzie chciał odebrać swoją zakupioną naklejkę (ilość dowolna oczywiście) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A prywatne konto? Jak ja napisze sobie numer konta i ktoś bedzie przelewał mi po 2zł to z tego muszę się spowiadać fiskusowi? Takie kwoty jak 1-2zł chyba nie interesuje fiskusa, chyba że codziennie przeleci po 1000 takich wpłat. A znając życie wpłaty ludzie bedą robić 1raz na rok-powiedzmy na wigilię..

Jeżeli sprawdzają takie fora-zrobić opłate za pierwsze wejście - 2zł - i najwyżej sie opłaci podatek.

W dodatku ostatnio "nowicjusze" wpadaja na forum zadają takie pytania że użycie opcji "szukaj" da ten sam efekt, ale ludzie to lenie i im się nie chce, a jak by miał wpłacić 2zł+vat to każdy sknera się zastanowi. Jak ktoś chce się pobawić na poważnie w audio-nie chodzi o mega fundusze, ale sens zakładania audio, to każdy "normalny" wyda te 2zł +VAT.

W końcu tutaj uzyska stosowne odpowiedzi, pomoc przy założeniu zestawu nawet za 500zł. Ale wtedy masz kogoś kto chce zrobić coś z głową, nie bedzie takiego śmietnika jak elektroda.

2zł to opłata syboliczna, nie ukazujemy się jako spece od drogiego nagłaśniania, tylko od chęci stworzenia czegoś co ma sens. A kwota sprzętu-to tyle na ile nas stać.

 

Wpadający klient z pytaniem-"jakie radio za 200zł nowe z USB i mp3, odpiszcie szybko" raczej nie ma znamiona dbania o jakość. 99% tych postów jest kasowane na "dzień dobry".

 

Opłata wstępna, jednorazowa niech będzie formą podziękowania za możliwość skorzystania z forum, a czytanie niech mają bezpłatnie. Ten co chce, przeczyta, zrozumie, i zapewne zapłaci, zaloguje się, i zada sensowne pytanie. A tak za darmo to mamy bandę oszołomów którzy po 2-3pytaniach mają zamykane posty, bo nawet regulaminu nie przeczytali. Bo po co? Wpadne, napiszę pytanie, rano się obudzę i będę wiedział czy kupić pioniera czy JBL bo to jest sprzęt 1wsza klasa..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehepack

Nie ma problemu zakupie naklejke ale Kamil napisał ze odbiór na pikniku ale ja niestety nie mam opcji bycia na nim ani wogole nie uczestniczę w spotach bo nie mam na to czasu a chciałbym wspomóc no chyba ze kupię naklejke ale wcale nie muszę jej otrzymać nic sie nie stanie przeżyje a kasa będzie u Kamila

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co więc kombinować? Kupujesz kiedy tylko zechcesz taką "special naklejkę" i tym samym sponsorujesz forum ...łatwo , czysto (US) i bezproblemowo

 

Chyba nigdy nie mieliście doczynienia ze skarbówką skoro jeszcze nie rozumiecie...

 

 

Chcesz dać 25zł - kup naklejke.

Chcesz dać 50 - kup dwie.

 

Takie to trudne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i oto kwintesencja sprawy z naklejkami ;)

 

Jedna normalna http://www.sklep.audiobas.pl/pl/p/Biala-naklejka-StrefaCarAudio.pl/56 a druga http://www.sklep.audiobas.pl/pl/p/Specjalna-Naklejka-StrefaCarAudio.pl/363 czyli 24 -4 = 20zł na "serwer" i chyba wszystko jasne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ile masz użytkowników a ile kupujących? :wink:

 

Druga sprawa - płacąc symboliczną kwotę, pozbędziesz się osób którzy robią wiele rzeczy na "odwal się". Będziesz miał drugą Elektrodę z dużą garstką konkretnych ludzi. A Elektroda dziś już nie należy tak do "porządnego" forum.. Spore forum i śmietnik gdzie trzeba sporo szukać aby wygrzebać coś konkretnego. A my chyba nie chcemy tak skończyć..

Naklejki naklejkami - a co dalej z reputacją?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...