Skocz do zawartości

furczenie subwoofera


roobertt
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 57
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Tak jak napisałem, sprawdź czy głośnik jest wystarczająco przykręcony.

 

Sprawdziłem, głośnik siedzi sztywno w obudowie, powietrze nigdzie nie ucieka bokami.

Nagrałem filmik. Nie występują tutaj żadne zniekształcenia dźwięku spowodowane przez mikrofon. Ten głośnik po prostu tak gra. Im głośniej tym gorzej. Dopiero ściszenie sub do minimum powoduje, że tego nie ma........jak również niestety też i basu

 

https://drive.google.com/file/d/1JHaAa2_UGmuwgNB7npaai1zZcOSo6Kbp/view?usp=sharing

 

Podczas odsłuchu najlepiej zmniejszyć basy do minimum. Wtedy wyraźnie słychać te furkanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dźwięk podobny jak u mnie było:)

 

Siedzi sztywno czy dokręciłeś śruby i to nie to?

Widzę ze głośnik ma również taki gumowy pierścień jak k10w…

Jeśli monter dokręcał głośnik wkrętarką (tak jak ja) to może być on jednak za słabo dokręcony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod koniec kwietnia umówiłem się z monterem tego sprzętu, mam nadzieję, że uda się to naprawić. Napiszę potem co i jak.

Tymczasem, śruby ruszyłem lekko śrubokrętem, ale boję się mocno dopierniczyć żeby nie przeciągnąć. Bokami nigdzie nie czułem aby powietrze ulatywało. To jest jakby wewnątrz głośnika.

Czy możliwe jest to, że to wina skrzyni zamkniętej, ciśnienie wytworzone przez głośnik nie ma gdzie ulecieć i wprawia dodatkowo w ruch membranę? 

Przy okazji wizyty w sklepie chciałbym poprawić też nieco bas. Teraz jest taki długi i dudniący. Można to jakoś wyregulować, aby bas z suba był miły dla ucha? Czy specyfikacja głośnika na to nie pozwoli?

 

grzeczny_52

nie wiem jak pracuje. Nie ogarniam tego tematu, dlatego montaż i strojenie zleciłem firmie car audio. Głośnik pracuje z monoblokiem Helix M One, ale jak to jest wysterowane to nie mam pojęcia. 

Mogę zrobić jeszcze zdjęcie ustawienia poszczególnych częstotliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Helix M One:

BDA / Manual

Helix Q10W:

Datenblatt / Data sheet

 

Ponieważ Q10 jest 2 x 2 ohm, to można go krosować w 1 x 4 ohm oraz 1 x 1 ohm.

Przy 4 ohm M One odda "tylko" 240W, natomiast w 1 ohm odda 600W.

Przy RMS Q10 750W powinien być krosowany w 1 ohm, co pozwoli na zasilenie go mocą nominalną z M One na poziomie 600W.

 

Jak skrzynia szczelna, to pozostaje sprawdzenie ustawienie wzmaka.

Czy ma aktywne ustawienie Bass Bost, a jak tak, to na jaką moc jest ustawiony wzmacniacz.

Bo jak jest ustawiony na moc znamionową - RMS 600W/1 ohm - to po ustawieniu aktywnego Bass Boost na 100% masz przester już przy niskim ustawieniu Vol w radio.

 

Sprawdź to ustawienie - Bass Boost - i jak jest aktywne, to dezaktywuj.

Czyli skręć potencjometr Bass Boost na 0dB - czyli do końca w lewo.

 

Daj znać, czy coś się zmieniło. Oczywiście chodzi o te "furczenie" przy większej głośności. Niskie mogą być nieco słabiej słyszalne, ale jak furczenie zniknie, to już zobaczysz światełko w tunelu :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doprecyzowując:

Głośnik to Helix Q10W tak jak napisał kolega wyżej, natomiast wzmacniacz to Helix M One X....System złożony jest w dwóch wzmacniaczy, Helix M four DSP oraz ww. monobloka.

W załączeniu zdjęcie ustawienia parametrów na monobloku. Wygląda to tak jakby te ustawienia były fabryczne, ponieważ wszystko jest w jednakowej pozycji (nie widać też śladów po śrubokręcie).

post-15030-0-78275100-1650220265_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta wersja przekracza 1000W/1 ohm.
Bass Boost nieaktywny.
Jak byś określił wychył membrany podczas pojawienia się furgotu?
On ma Xmax. +/- 14mm.
Osiąga wtedy tyle czy przy np. +/-5mm?

Na filmiku wychył raczej nie przekracza min/max 1 cm.

 

Niech zweryfikują ustawienie Gain Mono.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychył membrany jest praktycznie niewielki, od pojawienia się furkania nie wiem czy jest to nawet 0,5 cm. Powiedziałbym, że jest to bardziej drżenie niż wychylenie.

Dziwne to wszystko trochę bo ogólny gain nie przekracza 1/4 mocy a bass bosst/gain ustawiony na 0.

 

Abstrahując od główniego wątku czy na wzmacniaczu widać jakiekolwiek strojenie? Wygląda to moim zdaniem tak, jakby nic nie było ruszone tylko podłączone i cześć....Przesunięcia fazowe, regulacja basu czy częstotliwości, wszystko jest na max w lewo. Czy to się tak zostawia, czy pokrętła powinny być raczej w różnych pozycjach?

Wzmacniacz po dwóch godzinach słuchania muzyki na poziomie 14 nawet nie jest ciepły. 

 

takie głupie pytanie, czy wzmacniacz DSP bieże pośrednio udział w sterowaniu subem, czy wszystkie ustawienia idą przez monoblok?

 

PS 

Czy np. takie przesunięcie fazowe reguluje się 0 lub 180 czy może coś pomiędzy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie wszystko jest ustawione na DSP i to jest poprawna metoda. Jednak tam też można przesterować sub'a albo zrobić inne cuda. Musiałbyś wkleić kilka zakładek: DCM, input, output i przede wszystkim efekty na kanałach wirtualnych

 

Czyli rozumiem, że za ustawienia parametrów sub odpowiada Wzmacniacz DSP. Monoblok służy tylko do wzmocnienia tego sygnału, tak?

Te zakładki o których mówisz to jak można pobrać? Czy potrzebny jest laptop z odpowiednim oprogramowaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, dobrze rozumujesz. Wszystkie ustawienia DSP odczytasz oprogramowaniem producenta dostępnym do ściągnięcia na stronie. Jeżeli tego nigdy nie robiłeś sugeruje oddać sprawę w ręce kogoś doswiadczonego

Tak zrobię, czekam zatem na wizytę w serwisie, bo nikogo takiego pod ręką nie mam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz jeszcze sprawdzić brzmienie jak zmniejszysz poziom suba w radiu.

Zakładam, że ma taką regulację.

Zmieniaj krok po kroku.

To nie będzie optymalną i jedynie słuszna drogą, ale przynajmniej będziesz wiedział czy DSP na kanale suba nie został przypadkowo źle ustawiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem to jakiś czas temu, ale to jest jakoś tak zrobione, że ustawienia z radia nie mają wpływu na ustawienia grania z subem. Radio ze wzmacniaczem DSP połączone jest światłowodem potem sygnał idzie na monoblok i do sub.

Chciałbym się zapytać jak ustawić sub, aby bas nie dudnił tak bardzo? Podczas regulacji chciałbym zwrócić na to uwagę monterowi. Nie wiem czy słychać to na załączonym wcześniej filmie, ale obecnie jest taki efekt, że bas na stopie jest bardzo długi przez co jest strasznie męczący (szczególnie na utworach z szybszym BPM). Muszę wtedy mocno ograniczać sub pokrętłem, bo na dłuższą metę jest nie do zniesienia. W domu na przykład mam głośniki gdzie sub jest podkręcony zawsze na 3/4 mocy i bas ten jest że tak powiem pełny i przyjemny w odsłuchu....W aucie jest za to takie DUUU DUUU DUUU....Czy to tylko kwestia zmniejszenia konkretnych częstotliwości?

Dzisiaj miałem więcej czasu więc sprawdziłem to i owo. Pierwsza rzecz to ustawienia eq na radiu mają duży wpływ na furkanie sub. Całość została zestrojona za pomocą mikrofonu i monter nie polecał zmieniać ustawień eq . W moim odczuciu gra to zbyt płasko dlatego podbiłem nieco tony niskie i wysokie, obniżając lekko środek. Niestety to powoduje ze zmienia się też charakterystyka dźwięku na sub przez co potęguje przester. Myślałem że sub będzie grać na osobnym kanale, który ma swoje własne ustawienie. Tutaj sygnał idzie przez dsp na monoblok i wszystko ma wpływ na dźwięk z suba. Mimo to nawet na wyjściowych neutralnych ustawieniach przester się też pojawia, ale przy nieco glosniejszym ustawieniu. Następnie ściągnąłem kartkę z suba i dokładnie sprawdziłem szczelność . Okazało się ze w jednym miejscu spod głośnika ulatuje powietrze, w tym miejscu wsadzony jest jakiś kawałek pianki wygłuszającej . W sumie te furczenie najbardziej słychać z tego miejsca.

Czy monter spierdzielił skrzynie czy da się to jakoś naprawić?

post-15030-0-19345000-1650386943_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro sygnał leci po światłowodzie do procesora to każda zmiana eq będzie oddziaływać na cały system, również na subwoofer.

Co do skrzyni, skoro ucieka ciśnienie to nie będzie ona grać jak powinna. Pianka może tylko maskować goły MDF lub próbować uszczelniać głośnik. Puki nie odkręcisz głośnika to nie wiadomo co tam jest narobione. Ewentualnie czekaj aż do terminu z fachowcem, niech poprawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, zatem jestem zdany na strojenie i koniec z zabawą na eq? Mam różną playlistę, utwory z lat 80 wymagają podbicia basu, natomiast współczesne grają w sam raz. Nie ma jakiegoś patentu aby sub grał na osobnym kanale, aby ustawienia z radia nie zakłócały jego parametrów oraz zachować ustawienia z DSP w kwestii opóźnien?

Wzmacniacz jest wyregulowany tak , że jak dla mnie gra on zbyt płasko. Nie ma żadnej dynamiki przy cichym słuchaniu. Mam wrażenie, że sub w ogóle nie działa. Dopiero podbicie niskich i wysokich częstotliwości oraz obniżenie jazgoczącego środka daje pozytywny efekt. Inaczej gra to jak na starym jamniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób można zmienić taki setup w locie? Domniemam, że nie z poziomu radia. Nie znam się kompletnie na wzmacniaczach typu DSP. Na domowym sprzęcie mam dwa pokrętła do niskich i wysokich tonów i wszystko gra pięknie a w tym DSP to cuda jakieś :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co można było by zrobić w moim systemie, aby regulacja eq na radiu nie miała wpływu na ustawienia sub? Czy jest w ogóle jakaś możliwość takiego wysterowania? W radiu jest specjalna sekcja dla Subwofera, ale regulacja tych parametrów nie ma wpływu na dźwięk (tak jakby ten kanał nie był aktywny),

Dla przypomnienia radio połączone z Helix M Four DSP za pomocą światłowodu, Monoblok Helix M One X sterowany przez wzmacniacz DSP i sub Q10W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...