facebook

Skocz do zawartości

REKLAMA

:)

Zdjęcie

Wasze Home Audio :)

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
374 odpowiedzi w tym temacie

#361 slawekmod

slawekmod
  • Użytkownik
  • 86 postów

Napisano 14 marzec 2021 - 12:12

Więc zadałem pytanie dlaczego się zmienia brzmienie po godzinie. Nie powinno. Zmiana brzmienia może wskazywać na: zużyte lampy ( tym bardziej że kolega napisał że mają 500h), grzejące się rezystory (mało porawdopodobne), upływność kondensatorów.

Nikomu nie muszę nic udowadniać, Koledzy bywający na triodzie wiedzą że swoje konstrukcje katuję pomiarami do bólu przy mocach które często przekraczają dopuszczalne i dla mnie zmina brzmienia po godzinie, dwóch oznacza że coś jest nie tak. 

#0 Reklama

• 1234 postów

Napisano przed chwilą

:)

#362 nakamichi

nakamichi
  • Użytkownik
  • 5058 postów

Napisano 14 marzec 2021 - 12:17

Przede wszystkim to zanim zaczniesz robić roszady w przedwzmacniaczu Kolego to sprawdź na mierniku lamp czy wszystkie mają takie same prądy katalogowe i nie pisz głupot bo wystarczy że jedna będzie miała 80% emisji a Ty powiesz że jest gorsza nie znając jej parametrów elektrycznych i wsadzając ją w podstawkę i wydając publicznie opinię że się do niczego nie nadaje bo śrdnica jest kwadratowa.

Dwie lampy sprawne , ustawiam ten sam nominalny prąd anodowy , wzmacniacz o wzmocnieniu 5 ustalanym głębokością USZ .

Więc zadałem pytanie dlaczego się zmienia brzmienie po godzinie. Nie powinno. Zmiana brzmienia może wskazywać na: zużyte lampy ( tym bardziej że kolega napisał że mają 500h), grzejące się rezystory (mało porawdopodobne), upływność kondensatorów.

Nikomu nie muszę nic udowadniać, Koledzy bywający na triodzie wiedzą że swoje konstrukcje katuję pomiarami do bólu przy mocach które często przekraczają dopuszczalne i dla mnie zmina brzmienia po godzinie, dwóch oznacza że coś jest nie tak. 

Cóz , kolegom bywającym na elektrodzie zalecę to samo co innym , aby posłuchali w spokoju swoich sprzętów i mniej patrzyli w multimetr . Oczywiście wzmacniacz po pierwsze musi być dobrze zaprojektowany , potem sprawny , ale to nie oznacza , ze nie posiada swoich indywidualnych cech . Wiem , ze na oscyloskopie ich nie znajdę , tak się tego nie da "ugryźć" :wink2:

Byle do przodu

#363 slawekmod

slawekmod
  • Użytkownik
  • 86 postów

Napisano 14 marzec 2021 - 12:17

Inaczej: czy zadałeś sobie trud sprawdzenia lamp przy mocy powiedzmy 10W. Pewnie wiesz a może i nie że prądy spoczynkowe to jedno ale prądy przy określonych mocach to co innego. 

I tak dla przykładu : PP EL84 , prądy ustawione na 24mA - spoczynkowe. przy 15W w sinusie (czystym) asymetria prądów dla lamp 15mA, (max prąd to 56mA dla lampy)  Dobór lamp w pary to nie tylko prądy spoczynkowe. Trzeba je dobierać tak żeby w całym zakresie mocy użytecznej były podobne. Z kilkunastu wybrałem podobe pary. Tak to wygląda w praktyce.

#364 nakamichi

nakamichi
  • Użytkownik
  • 5058 postów

Napisano 14 marzec 2021 - 12:18

Inaczej: czy zadałeś sobie trud sprawdzenia lamp przy mocy powiedzmy 10W. Pewnie wiesz a może i nie że prądy spoczynkowe to jedno ale prądy przy określonych mocach to co innego. 

I tak dla przykładu : PP EL84 , prądy ustawione na 24mA - spoczynkowe. przy 15W w sinusie (czystym) asymetria prądów dla lamp 15mA, (max prąd to 56mA dla lampy)  Dobór lamp w pary to nie tylko prądy spoczynkowe. Trzeba je dobierać tak żeby w całym zakresie mocy użytecznej były podobne. Z kilkunastu wybrałem podobe pary. Tak to wygląda w praktyce.

Ten dalej , zawsze używałem kwadr.

Byle do przodu

#365 slawekmod

slawekmod
  • Użytkownik
  • 86 postów

Napisano 14 marzec 2021 - 12:20

Ten dalej. Ja o parach, TEN o kwadrach.... 

Weź swoje kwadry i idź do kogoś kto ma miernik lamp,, sprawdź a potem opisz jak poszło....

#366 nakamichi

nakamichi
  • Użytkownik
  • 5058 postów

Napisano 14 marzec 2021 - 12:23

Ten dalej. Ja o parach, TEN o kwadrach.... 

Weź swoje kwadry i idź do kogoś kto ma miernik lamp,, sprawdź a potem opisz jak poszło....

Kwadry , to kpl lamp selekcjonowane fabrycznie do wzmacniacza audio  , a nie 4 dowolne lampy w których ustawiłem 50 mA.

Chyba , ze producent nie wie co robi .

Trafo tez mam sprawdzić , czy ktoś zachował symetrie uzwojeń ?

Byle do przodu

#367 slawekmod

slawekmod
  • Użytkownik
  • 86 postów

Napisano 14 marzec 2021 - 12:29

Mam wystarczającą bazę pomiarową i zapas lamp żeby pokazać jak wygląda "sparowanie" lamp i jak rozbiegają się prądy w funkcji mocy przy dobranych prądach spoczynkowych danej pary lamp. Tylko po co? Opisałem to mnóstwo razy na różnych forach. Nie widzę sensu tego powtarzać tutaj. Wystarczy poczytać moje tematy na innych forach.

Na zakończenie: zmiana brzmienia po 15, 30 czy 300 minutach nie jest oznaką prawidłowego działania wzmacniacza.

#368 nakamichi

nakamichi
  • Użytkownik
  • 5058 postów

Napisano 14 marzec 2021 - 12:42

I po raz kolejny , posłuchaj na spokojnie kpl wzmacniaczy ( integry lampowej ) w różnych wykonaniach . Nie sprowadzaj tego do błędu czy niesprawności , a raczej powtarzalności tego co słyszysz .

Byle do przodu

#369 slawekmod

slawekmod
  • Użytkownik
  • 86 postów

Napisano 14 marzec 2021 - 12:49

Dobra, wygrałeś, nie znam się....  

Jak to mówią : "Twoja racja", mój spokój...

I jeszcze jedno, jestes userem od iluś lat, przestań edytować poprzednie posty jak już napisałem swój. Celowa robota?

#370 nakamichi

nakamichi
  • Użytkownik
  • 5058 postów

Napisano 14 marzec 2021 - 13:16

Dobra, wygrałeś, nie znam się....  

Jak to mówią : "Twoja racja", mój spokój...

Tu nie chodzi o rację , tylko o wymianę indywidualnych obserwacji .

Możesz tak do tego podejść , a możesz z miernikiem .

Znam dwa , ale nie myślę czemuś zaprzeczać , tylko dlatego , ze nie można pokazać na "oscyloskopie ".

I jeszcze jedno, jestes userem od iluś lat, przestań edytować poprzednie posty jak już napisałem swój. Celowa robota?

Jasne i ostrzę miecze ,  gdzieś zmieniłem swoje zdanie , z czegoś się wycofałem ?

Edit

Czy jeszcze ktoś ma doświadczenia z użytkowaniem wzmacniacza lampowego w domu , obserwuje podobne zmiany , czy tez pokazuje  pełnię brzmienia po np 2 minutach i dłuższy okres w odsłuchu niczego więcej nie wnosi.

Byle do przodu

#371 wcrew

wcrew
  • Użytkownik
  • 610 postów

Napisano 20 lipiec 2021 - 22:17

39ca87c7634fe01353aa6d512a287f3b.jpg

Taki maluch wpadł na jakiś czas

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

KING FOR A DAY FOOL FOR A LIFETIME
DV139, A22, MENTOR 2

#372 Piciu81

Piciu81
  • Użytkownik
  • 1176 postów

Napisano 21 lipiec 2021 - 05:52

Fajny vintage
Arcam tysz fajny. Który to model? Ponoć to już przyzwoite granie.
A pudła jakie masz?

Wysłane z mojego moto g(8) przy użyciu Tapatalka

Szywik: DVA-9861r+H700 AS hs30 Phase + ex100 Phase - TRU Biller 475; Esx Vision x2 - Arc Audio KS300.2; Focal KX30 - Alpine PDX M12.

Corolka: DVA-9861r+H700 Ls29neo + Eton MAS80 - Autotek 88; PB 3xl - Autotek 99; AS hx12 Phase - Celestra fa275x.

#373 wcrew

wcrew
  • Użytkownik
  • 610 postów

Napisano 21 lipiec 2021 - 09:21

A22, dali mentor2, bardzo przyjemne granie.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

KING FOR A DAY FOOL FOR A LIFETIME
DV139, A22, MENTOR 2

#374 Piciu81

Piciu81
  • Użytkownik
  • 1176 postów

Napisano 21 lipiec 2021 - 22:03

To już konkret podstawki. Też myślałem czy podstawki czy podlogowki, pokój 18mkw więc bez szału, padło jednak na podlogowki Focala bo mają br na froncie i też jestem bardzo zadowolony.
4aee625ca6e6d749b7384f7230520a7c.jpg5a85a2d6f61823b8744084e360baede3.jpg

Wysłane z mojego moto g(8) przy użyciu Tapatalka

Szywik: DVA-9861r+H700 AS hs30 Phase + ex100 Phase - TRU Biller 475; Esx Vision x2 - Arc Audio KS300.2; Focal KX30 - Alpine PDX M12.

Corolka: DVA-9861r+H700 Ls29neo + Eton MAS80 - Autotek 88; PB 3xl - Autotek 99; AS hx12 Phase - Celestra fa275x.

#375 nakamichi

nakamichi
  • Użytkownik
  • 5058 postów

Napisano dziś, 14:39

Gdyby ktoś poszukiwał dobrze brzmiącego wzmacniacza lampowego , poproszę o kontakt

https://www.4hifi.pl...845ia_7647.html

Sprzęt prawie jak nowy , mało użytkowany .

Ewentualnie taki , stan jak wyżej

https://www.4hifi.pl...-650b_5397.html

Byle do przodu

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

2 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

klusek_20, dannio