Skocz do zawartości

Fiat Grande Punto - budżetowa instalacja


Rav
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

chciałem się z Wami podzielić wrażeniami odnośnie instalacji CA w Fiat Grande Punto - mam nadzieję że temat zainsteresuje przedewszystkim osoby mniej zorientowane odemnie - ciekawe czy tacy się znajdą :wink2:

 

Temat CA zacząłem w samochodzie wyposażonym w fabryczną instalację z radiem CD (Grundiga) i 6 głośnikami. O ile w podstawowym wariancie nagłośnienia w GP przód gra całkiem fajnie, o tyle głośniki w tylnich drzwiach to raczej pomyłka.

Celem dla modyfikacji nagłośnienia było uzyskanie bardziej przestrzennego dźwięku-STEREO z prozdu i tyłu.

 

Z przodu są 165 mm i tweetery ok 18mm, w tylnich drzwiach są 130 mm.

Zacząłem od wymiany głośników na zestaw Hertz'a DSK 165 i DCX 135 - po tym kroku odkryłem że robienie czegokolwiek w fabrycznych miejscach tylnich drzwi to strata czasu. (chodził mi po głowie pomysł że po uszczelnieniu drzwi, można by tam jakieś basowe głośniki montować - jednak średnica 130 mm to raczej trudny temat).

 

Kolejnym krokiem przy zachowaniu fabrycznego radia było odpięcie tylnich głośników i w ich miejsce podłączenie DCX690 w tylniej półce. I muszę przyznać że w połączeniu z fabrycznym radiem (4x25W) Taki komplet sprawował się świetnie - dźwięk był dobrze rozłożony - no mocy tyle ile z radia.. moim zdaniem do słuchania muzyki w aucie nadawało się dobrze - bardzo łatwo w takim komplecie było przesterować wzmacniacz radia. Jeśli ktoś będzie szukał pomysłu na nagłośnienie warto w miarę możliwości sprawdzić ten wariant (szczególnie z radiem, które dostosowuje głośność do prędkości).

 

Następnym krokiem była zmiana radia na Blaupunkt MP68 - odbiornik ciekawy jeśli chodzi o funkcje - bardzo sprawna obsługa USB i BLUETOOTH. Brzemieniowo ... podobno straszna bida - cięzko mi to ocenić narazie słuchałem tylko tego radia.

Na tym etapie miałem problem z podłączeniem sterowania do radia z kierownicy - próbowałem polskiej konstrukcji adaptera z Allegro. Niestety jest to straszna bida - trzeba wyciągnąć kable z kierownicy. Najlepsze do tego celu okazało się urządzenie CONNECTS2 - kupione w sklepie online z londynu, jest droższe o 30 PLN niż Polski adapter (w sumie 180PLN). Działa jak prawdziwy adapter między ISO a radio (wykorzystuje sygnały CAN)

 

I na tym etapie zgłosiłem się na forum o pomoc z basem - wydawał się płytki..taki sobie..pewnie była/jest to wina radia ;) Mastah22 polecił mi fajny wzmacniacz Alpine 3554 i wygłuszenie drzwi.

Zgodnie z radą mądrzejszego Kolegi kupiłem HSK 165 na przód, okablowanie itp. Do wygłuszenia użyłem budżetowo taśmy dekarskiej - srebrnej :cwaniak: Częśc z materiałów kupił na sklepie powiązanym z Forum i muszę przyznać że jak na pierwsze zakupy i ich niewielką ilość naprawdę trzeba pochwalać ducha i podejśćie Kamila, który doradził mi brakujące elementy i wszystko doszło na czas. Wybór okablowania padł na zestaw Hollywooda - ciężko mi go oceniać - gra :)

 

Idąc za ciosem udałem sie do Przyjeciela z garażem - w tym miejscu pozdrowienia dla Krzysia, rozebraliśmy drzwi, progi...itp. Amatorom zajmuje to ok 10 h :D

ZASILANIE:

kabel lewym progiem, we wnętrzu jest uszczelka między kabiną a silnikiem, przek którą trzeba się przebić - bezpiecznik dałem na skrzynce pod maską.

DRZWI:

Drzwi zostały wygłuszone podwójną warstwą taśmy, za woofery dałem gąbkę.Wszystkie cięgna są dobrze zabezpieczone już fabrycznie, więc nie ma z nimi problemów.Zwrócie tylko uwagę na wnękę, w którą wchodzi klamka przy otwieraniu - ja to przeoczyłem, potem musiałem zrobić tam dziurę :ups:

Dystanse dałem z MDF 35 mm - model z Opla Astra (między głośnik a pierścień dałem uszczelkę) - jedna dziura wymaga modyfikacji.

Resztki taśmy przykleiłem na tapicerkę - poszło na parę drzwi równo 3m2 (rolka 0,3x10m)

Z kablem do drzwi niestety musiałem się przewiercić przez łączenie blach w samochodzie - w drzwiach można zrobić dziurę w uszczelce. Kolega Jacek ma jeszcze patent z przebiciem się przez dwie uszczelki - ja jednak do tej w aucie nie mogłem się dostać.

WZMACNIACZ i SYGNAŁ:

Wzmacniacz trafił na tył kanapy - kable puściliśmy prawym progiem, razem z chinchami.

Kable sygnałowe 1,5 mm2. Na zwrotnice jest bardzo fajne miejsce w schowku - taka półeczka na książkę serwisową :wink2:

 

Wszystko zagrało całkiem sprawnie - tylko skuteczność elips Hertz'a w stosunku braku średnich tonów z przodu w HSK to masakra.

Swoją drogą mam bardzo słaby bas z drzwi, pomimo wydaje mi się że dość dobrze wyklejonych drzwi - może poza jedną dziurą.

 

Więc poszukiwania dobrego dźwięku trwały dalej. Padło na nieunikniony subwoofer w bagażniku. Korzystając z uprzejmości Łukasza (Mastah22) stałem się posiadaczem subwoofer'a na wymiar do swojego bagażnika. Wyposażonym w głośnik Marathon (25cm) skrzynia ok 30 litrów, i gra naprawdę sprawnie - zasilany jest w/w Alpine.

 

Problem z basem został rozwiązany - teraz chcę się zając średnimi tonami z przodu.

 

Myślę nad wymianą zwrotnicy (fabryczna z HSK) oraz dodaniem głośnika średnio tonowego (GP ma obszerne słupki, więc można tam "poszaleć"). Szukam obecnie jakiegoś ciekawego zestawu głośnik średniotonowy + zwrotnica trójdrożna, na poziomie pozostałego sprzętu. Znalazłem na allegro jakieś zwrotnice LTC i lextony - tylko nie wiem czy warto zwracać na nie uwagę. Swoją drogą ciężko znaleźć jakiś głośnik średniotonowy do takiego zestawu.

Możecie coś polecić?

post-5809-0-11725200-1303658912_thumb.jpg

post-5809-0-19267000-1303658987_thumb.jpg

post-5809-0-77132500-1303659140_thumb.jpg

post-5809-0-98407300-1303659340_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 119
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Co dałeś w otwory rewizyjne ?? Jeśli nic,to masz odpowiedz dlaczego masz tak słaby bas.

Masz nadal te elipsy w półce ?? Jeśli tak, to wywal to w cholerę i zrób porządnie przód .

Olej narazie średniaki i nowe zwrotnice , zrób porządne wygłuszenie , zmień jednostkę i zgraj to wszystko ze sobą( podłub zwrotki na wymiar ) a 90% twoich bolączek przestanie istnieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co dałeś w otwory rewizyjne ?? Jeśli nic,to masz odpowiedz dlaczego masz tak słaby bas.

 

no na razie nic nie wstawiałem w te otwory - może stąd taki bas, ale po uzupełnieniu subem jest ok.

Masz nadal te elipsy w półce ?? Jeśli tak, to wywal to w cholerę i zrób porządnie przód .

Macie widzę bardzo z górki na głośniki z tyłu - elipsy w szczególności, elipsy pewnie polecą ale to późniejszy etap. Po odpięciu elips, i puszczeniu ze wzmacniacza przodu i suba - wszystko gra fajnie - basu jest dużo, ale środka brakuje masakrycznie - szczególnie przy sekcjach gitarowych, przyznam że nie słucham audiofilskich kawałków - lubię posłuchać Pearl Jamu itp. takich bardziej przesterowanych gitar. Bardzo możliwe że zasadniczym brakiem instalacji jest obecne radio - to jednak będzie większa przeprawa.

Olej narazie średniaki i nowe zwrotnice , zrób porządne wygłuszenie , zmień jednostkę i zgraj to wszystko ze sobą( podłub zwrotki na wymiar ) a 90% twoich bolączek przestanie istnieć

Stąd na razie chcę "dorzucić" środek na przód, gdzieś tam docelowo myślę nad zamianą półki - na głośniki średnio tonowe i gwizdki - to jednak odległa przyszłość. Doceniam pomysł z robieniem zwrotnic - jednak to wydaje się być trudniejszym wyzwaniem, i będzie potrzebny do tego jakiś głośnik średnio tonowy. Mógłbyś polecić jakąś konkretną konstrukcję na poziomie obecnych podzespołów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym proponował trochę poczytać :) i doedukować się. Elipsy w półce to zło w czystej postaci. Poza tym tak czytam i czytam Po diabła Ci średniak?! Przecież HSK ma wystarczający Tweeter aby zadbać o sekcję średnicy. Możesz j.w kolega napisał wystrugać zwrotnicę. Lub poszukać Zwrotki Aktywnej dzieki której sobie wszystko ładnie zgrasz. Wygłuszenie drzwi osobiście bym poprawił w otwory technologiczne wstawił wzmocnienia. bo inaczej nie uzyskasz ciekawego bassu, a De Facto HSK potrafią nieźle potrząsnąć furtkami jeśli się je dobrze przygotuje.

 

Powodzenia w pracach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego masz w drzwiach 2 duże otwory rewizyjne , dekarka mimo 2 warstw ma znikomą sztywność z tąd problem z basem , wygłusz drzwi porządnie i zmień radio, na strefie kilka osób może ma jakiegoś Clarka za 300-400 zł który powinien dobrze zgrać się z systemem .

Napisz jeszcze gdzie masz tweety zamontowane . Gwarantuje żę przy poprawnej instalacji i odpowiednich ustawieniach nie zabraknie Ci średnicy .

Jesteś z katowic , a tam mamy sporo osłuchanych i znających temat kolegów , poproś któregoś to może za przysłowiowe 0.7 pomogą w temacie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

po pierwsze serdeczne dzięki za informacje.

 

co do półki - zgadzam się, tylko na razie różnica w paśmie średnim z tą półką i bez niej - na moje ucho jest ogromna. Mógłbym odłączyć basową część elipsy i zostawić sam mid i gwizdek..ale i tak je zdejmę - tylko to trochę potrwa.

 

co do basu i drzwi..hmm - pewnie trzeba się tym będzie zająć i to z wstawianiem kawałków jak pisaliście. ale wtedy chyba lepiej wymienić taśmę na lepsze maty ?

 

traktuję tę instalację modułowo - staram się zidentyfikować luki... i z tego co widzę - dużo niewiadomych w jednym równaniu :wink2:

 

co do gwizdków - mam te promocyjne HSK więc pewnie są tam HT25 - zamontowałem je w słupkach, na słupkach - po amatorsku jak na razie - ogarnę temat słupków docelowo i pomyślę nad zabudową :wink2:

Parametry są w załączniku - mam zwracać uwagę na czarną linię - szczerze mówiąć nie wiem czemu są tam trzy krzywe. Fabryczna zwrotnica z HSK tnie częśtotliwość przy 3,5 KHz, do ilu można by to obniżyć aby uzyskać lepszą średnicę z tego gwizdka? domyślam się że trzeba posłuchać - ale może macie jakieś własne doświadczenia w tym temacie.

 

co do radia - na następnym spocie w miarę możliwości odsłucham inne radia - znalazłem modele z tych, które mi polecano - tylko wstępnie staram się znaleźć jakieś modele z USB i BT - więc ten fragment potraktuję na spokojnie.

post-5809-0-02474300-1303673624_thumb.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałem chyba wcześniej gołych drzwi GP, ale niestety brak wzmocnien to pewnie jest klopot braku dołu z drzwi, choc sub zajał sie tym w sposób wystarczający jak widać.

 

Nikt nie pochwala elips, nie dziw sie , granie zza pleców to zło...

Za grosze dokupisz takie Cantony jak mam na froncie, da sie je nisko ciąć, to wyeliminuje totalne rozjechanie sceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałem chyba wcześniej gołych drzwi GP, ale niestety brak wzmocnien to pewnie jest klopot braku dołu z drzwi, choc sub zajał sie tym w sposób wystarczający jak widać.

Wiem, mówiłeś mi o tym ... któregoś pięknego dnia to poprawię - tylko wtedy zmienię też taśmę na maty.

Nikt nie pochwala elips, nie dziw sie , granie zza pleców to zło...

Z tym będę polemizował - przypuszczam że gdyby zdublować Wasze wypasione przody, to efek byłby całkiem fajny - a przynajmniej w moim guście. A całe dziadostwo związane z głośnikami z tyłu wynika pewnie z zastosowania komponentów dużo niższej jakości niż z przodu.

Za grosze dokupisz takie Cantony jak mam na froncie, da sie je nisko ciąć, to wyeliminuje totalne rozjechanie sceny.

Myślę spokojnie nad tym tyłem - dołożyłbym tam jakiś średniotonowy i gwizdek, bądź sam gwizdek zasilony tylko z radia, tak dla uzupełnienia.

 

A tak wracając do wątku poprawy przodu - idąc za radą kolegów - podpiałęm twiter do pełnego pasma - faktycznie gra lepiej - nie jestem tylko pewny czy mu pełne pasmo nie zaszkodzi (profilaktycznie zrobiłem HP na wzmacniaczu - do czasu uzyskania odpowiedzi:wink2:)

 

Sprawdziłem też za radą Łukasza woofer na pełnym paśmie - jednak z gwizdkiem gra ciekawiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak wracając do wątku poprawy przodu - idąc za radą kolegów - podpiałęm twiter do pełnego pasma - faktycznie gra lepiej -

A kto tak radził? Bo na bank coś źle zrozumiałeś... Tweeter nie moze przecież zagrać ponizej 2,5-3khz na dłuższą mete... I bynajmniej nie pomoże Ci tu HPF alpiny bo to za mały zakres... Z tego co pamietam miałeś spróbować puscić woofer full pasmem bez zwroty a tweetera broń Boże nie waż sie zapinac z pominięciem zwrotki bo długo się nim nie nacieszysz...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto tak radził? Bo na bank coś źle zrozumiałeś... Tweeter nie moze przecież zagrać ponizej 2,5-3khz na dłuższą mete... I bynajmniej nie pomoże Ci tu HPF alpiny bo to za mały zakres... Z tego co pamietam miałeś spróbować puscić woofer full pasmem bez zwroty a tweetera broń Boże nie waż sie zapinac z pominięciem zwrotki bo długo się nim nie nacieszysz...

Witam,

 

no może trochę uprościłem - chodziło mi o poszerzenie pasma. Fabryczna zwrotnica tnie przy 3,3 KHz. Piszesz o perspektywie uszkodzenia głośnika - 5 godzin słuchania go wykończy, czy ta perspektywa jest dłuższa?

 

Pytam w kontekście ustalenia granicy odcięcia - z danych zrozumiałem że dla HT25 nie mogę zejść poniżej 1,6 KHz - i teraz docelowo czy lepiej jest zmodyfikować fabryczną zwrotnicę i ustawić odcięcie na 1,8 bądź 2 KHz - czy zamienić tamte zwrotnice na trójdrożną LTS (0,8 i 2 KHz) i dołożyć jakiś głośnik średniotonowy np. owego CANTONA?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam ponownie,

 

Piszę po dłuższej przerwie związanej z urlopiem.

 

Podłączyłem na próbę głośniki średnitonowe philipsa, niestety zbyt słabe, no i pod źle dobraną zwrotnicą ... przez chwilę grały fajnie - i wydaje mi się że to jest słuszna droga rozbudowy zestawu :)

 

Kolejnym pomysłem było podłączenie woofera bez zwrotnicy - i ładnie uzupełniło to tony średnie. Jednak w między czasie zamówiłem polecane przez Łukasza radio Alpine 9855r i masakra...poprawa jakości dzwięku jest niesamowita - pojawił się dobry bas z drzwi..po prostu inny świat :D no przynajmniej na moim poziomie :wink2:

I teraz wracając do tematu średnicy, przymierzam się do dokupienia HL70 do zestawu - są niestety dość drogie 330 pln - czy Waszym zdaniem są jakieś lepsze propozycje w niższej cenie - czy nie skąpić i po prostu je kupić?

 

Mam również powiązane pytanie - ze schematu zwrotnicy wynika że głośniki są podłączane równolegle, 3 x 4 Ohm - czy to znaczy że wzmacniacz będzie pracował poniżej 2 Ohm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

dzięki za propozycje - czyli wybór ograniczę do 3 modeli:

Hertz HL 70 , TEC SQ3, oraz TANG BAND W2-780SD

 

Miałeś może okazję słuchać tych głośników - które byś polecił do rozbudowy mojego przodu (HSK)? Wiem że powinienem posłuchać, jednak będę miał problem z wybraniem się w tym celu do Opola. A swoją drogą z wszystkich Twoich propozycji jestem jak najbardziej zadowolony. Stąd takie uproszczone pytanie.

 

A jeszcze kwestia montażu - orientujecie się może czy są do nich dokładane jakieś komory plastikowe, jak do tweeterów - czy to wszystkie są tylko pod zabudowę. Jeśli tak to czy można gdzieś kupić takie komory, bądź je zrobić - jaki to może być koszt?

Obecnie tweetery mam zawieszone na słupkach w fabrycznych komorach - wygląd mi nie przeszkadza, a mocowanie jest stabilne - czy z tymi głośnikami można zrobić podobnie - czy jednak muszą zostać zabudowane w robionych słupkach. Słupków na pewno sam nie będę w stanie zrobić więc dlatego wałkuję ten temat, bo jak zdecyduję się na któreś to potem już ich nie zmienię właśnie ze względu na montaż w słupku.

 

I stąd właśnie pytanie - zdecydowanie wolałbym głośniki w okolicach 150 niż 300 pln, i pytanie czy warto dołożyć do droższych - czy jednak takie gangbangi wystarczą w zupełności do HSK, 9855r i 3554 (te podzespoły o ile niezawodności pozwoli zostaną) - hmm?

 

Mam również powiązane pytanie - o zwrotnicę mianowicie, wiem że to też raczej na słuch powinienem zrobić - jednak od jakiś wartości wyjść trzeba, a pewnie macie spore doświadczenie w tej dziedzinie - częstotliwości odcięcia.

 

Obecnie mam fabryczną z HSK 2 drożna z podziałem 3,3 kHz... fabryczna do HSK 3way ma podział 500/4500. Na allegro udało mi się znaleźć gotowe zwrotnice trójdrożne:

http://allegro.pl/zwrotnica-glosnikowa-fst-3-way-180-watt-i1602256812.html - Audiodesign FST 900/9000

http://allegro.pl/zwrotnica-3way-900-5300-hz-300w-i1611066109.html - LTC 900/5300

 

Niestety nie wiem co to są za firmy - ta pierwsza jest ciekawa ze względu na potencjał obudowy i możliwości modyfikacji samej zwrotnicy (9 kHz wydaje mi się bardzo wysoko).

 

Mogę również sprobować modyfikować fabryczną - do parametrów trójdrożnej z HSK albo podpiąć midrange do woofera i dołożyć filtr HP 900 Hz - dostałby zakres 900-3300 [Hz]. Nie wiem czy kombinuję w dobrym kierunku? Niestety od Kolegów, którzy dorabiali środki do HSK nie udało mi się uzyskać konkretów.

 

Reasumując:

1. doradzicie, które średniotowe głośniki brać "w ciemno" ?

2. jakie przyjąć wstępnie częstotliwości podziału dla 3way z HSK i średniakiem z punktu 1 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. W ciemno to ja bym brał Gangbangi, bo są dobre i tanie :P a do HSK wystarczą w zupełności.

Gdybyś umówił się z Piotrkiem to byś wiedział jak grają.

2. Robisz zwrotkę w ciemno, jeżeli wybierzesz Tangi to spokojnie możesz je nisko ciąć, z tego co kojarzę u Piotrka lecą chyba od 400Hz i dają radę :)

Generalnie to na początek celowałbym w podziały ze zwrotnicy 3-way Hertza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bezpiecznie będzie jak da 47uF na średniaka jako HP, więc trochę więcej niż 400Hz :wink2: U mnie grają już przeszło pół roku i nie mam zamiaru zmieniać.

Jak za te pieniądze średniaki dają radę :padam:, Wasylwek też je posiada, grają z zacniejszymi klockami i chyba nie narzeka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

Przedewszystkim dzięki za nakierowanie i odpowiedzi.

 

czyli staneło na Tangach.. czy dopuszczalna moc głośnika 8 W to nie jest za mało?

 

Jak podłączałem tamte Philipsy (4 Ohm i 8W) zaczynały charczeć po ok 3 godzinach jazdy - nie wiem czy to kwestia obciążania również basem (brak wspomnianego kondestora-w tamtejszym podłączeniu) czy właśnie zbyt małej mocy obsługiwanej?

 

A jak to wygląda z ich montażem - wszystkie inne mają otwory montażowe, a te jedne nie - są do nich w komplecie jakieś obudowy czy wszystko od razu zabudowaliście?

 

A mam pytanie - czy te zwrotnice, które przesłałem to totalne dziadostwo? Ten Lexton ma taki podział jaki "powinien" być - czy lepiej podpiąć go pod woofer ze zwrotnicy z HSK i dołożyć ów kondensator jako HP?

 

Dorzucę jeszcze jedno pytanie-pomysł czy warto rozdzielić zasilanie tak żeby wzmacniacz zasilał same woofery, a środek i tweeter zasilić z radia? Wtedy zasilacz wzmacniał by suba (3-4) a z kanałów 1 i 2 woofery w drzwiach, a radio słupki przednie? Probowaliście takich kombinacji - czy przekombinowałem?

 

Pozdrawiam i z góry dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

 

wieści z placu boju ciąg dalszy.

 

Po konsultacjach na priv, za które serdecznie dziękuję, zamówiłem polecone Tang Bandy wybrałem jednak ciut inny model - TANG BAND W3 881SJ.

 

W między czasie korzystając z dobrej pogody, podłączyłem kable i swieżo kupione zwrotnice - jako głosników tymczasowo podłączyłem posiadane Philipsy. Na tymczasowe "obudowy" użyłem kołków drewnianych, i taśmy izolacyjnej. :hurra: Po skręceniu kołków i oklejeniu - udało mi się stowrzyć kształt, który pozwala na pobawienie się z miejscem i kierunkiem przyszłego montażu. Niestety lepszej prowizorki nie wymyśliłem.

 

Żona pomogła z przeciągnieciem kabli i całość "wyglada" jak na zdjęciu...pod blokiem też można :wink2:

post-5809-0-17590600-1307089591_thumb.jpg

post-5809-0-31250400-1307089599_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żona stoi za początkiem tej zabawy ... tylko zmieniła zdanie dobre pół roku temu - teraz uważa że to przesada. Ostatnio skwitowała instalację że fajnie gra..tylko jak na początku - "z przodu gra" (szukaliśmy poprawienia przestrzenności dźwięku) :wink2:

 

Więc bardzo doceniam każdą pomoc z Jej strony - że o cierpliwości nie wspomnę.

 

Co do zabudowy...przymierzam się do tego powoli, to jednak spora przeprawa się szykuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

 

udało mi się w końcu po dwóch dniach pracy dorzucić średniotonowy głośnik do zestawu HSK - TANG BAND W3 881SJ.

post-5809-0-73428300-1307902885_thumb.jpg

 

Wyszło tak jak widzicie na zdjęciach - nie chciałem przynajmniej na tym etapie zabudowywać słupka - martwi mnie brak maskownicy na średniaku ale nie widziałem lepszej możliwości domowej zabudowy.

 

Na obudowy poszły opakowania po kremach 0,3 l, pomalowane z wyfrezowanymi wieczkami post-5809-0-40697700-1307902844_thumb.jpg- głośników nie za bardzo było jak przykręcić więc są przyklejone. :wink2: Dzięki temu łatwo go zdemontować - gwint z opakowania jest sprawny :)

 

Co do słupków - dośc łatwo się je wyjmuje - tak jak widzicie trzymają się jedynie na 4 klipsach post-5809-0-75535000-1307902832_thumb.jpg

Dołem są wciśnięte między deskę a taką piankę. Dość upierdliwie się je wkłada zpowrotem na miejsce :zdegustowany:

 

Testowałem wcześniej inne średniotonówki więc byłem nastawiony na tłumienie góry. Można to bardzo łatwo zrobić tłumikami - proste układy szeregowo-równoległe rezystorów. post-5809-0-75807200-1307902855_thumb.jpg

Trochę było z tym zabawy ale przygotowaliśmy cały komplet Lpadów (-3 i -6 [dB]). Na razie mam włożone -6 muszę je trochę osłuchać..zobaczymy może - 9..? :wink2

 

Teraz muszę ogarnąć schowek - powiedzmy że dwie zwrotnice i komplet tłumików średnio się w nim mieszczą :wink2

 

Chciałem w tym miejscu podziękować Robertowi za pomoc i cierpliwość przy dłubaniu w aucie :)

 

p.s. czy ktoś na podstawie schematu zwrotnicy i opisanych parametrów - potrafi odczytać częstotliwości cięcia ?

http://www.strefacaraudio.pl/topic/19441-zwrotnice-trojdrozne-magnat-xo-m9/page__p__191256__fromsearch__1#entry191256

Przydałaby mi się bardzo wiedza o tym a coś się pogmatwałem w tej zwrotnicy.

 

Z góry dzięki za pomoc i pozdrawiam.

 

Jak ktoś będzie miała pytania o dłubanie w Grande Punto - polecam się - proste rzeczy już przekopałem :wink2:

post-5809-0-10168200-1307902869_thumb.jpg

post-5809-0-94352000-1307902876_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...