Skocz do zawartości

Instalacja w saab 900i.


mukade
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

SAMOCHÓD:

-Saab 900i, rok 1989- coupe.

ZAŁOŻENIA:

-Prosty system za niewygórowane pieniądze (samochód już długo u mnie nie pojeździ);

-Stworzenie czegoś choć trochę nietypowego (system będzie pracował w bi-ampingu, a midbasy zasiądą w komorach zamkniętych);

-Dyskrecja;

-Wyciśnięcie ze sprzętu maksimum jego możliwości.

SPIS KLOCKÓW/KOSZTY:

-Pioneer deh 2700RB (nic specjalnego ale taki już miałem i nie będę zmieniać);

-Wzmacniacz rodek R480i - Wyszedł tu niezły mezalians z odtwarzaczem CD (oczywiście ten z niższej kasty, to odtwarzacz. Wzmacniacz jest jakościowo o jedną lub dwie klasy lepszy), ale odkupiłem rodeka za śmieszną kasę i naprawiłem go sobie za grosze więc jakoś nie chce mi się go sprzedawać :hyhy:

4 × 80W / 4 Ohm

2 × 250W @ 4 Ohm

Lowpass filtr 40 ~ 200 Hz

Hipass filtr 40 ~ 200 Hz;

- Głośniki: powerbass pb es-6c;

- Zwrotnice: skopiowane co do wartości cięć z oryginalnych (shemat oryginałów rozrysowałem poniżej). Moje zwrotnice będą o tyle lepsze, że nie będą zawierały rezystorów, zabezpieczenia PTC, przełącznika obrotowego, układu z mrugającą diodą oraz będą umożliwiały bi amping. Takwięc zostaną 3 elementy na stronę: C5, L3, L1. Dokładne wartości cewek, które musiałem mierzyć oscyloskopem u Ojca w pracy, mogę w razie czego udostępnić. Kondensatorki, tradycyjnie Jantzen MKP; cewki powietrzne Greltona...

- Okablowanie dietz. Zasilak 10mm^2, masa z karoserii. Głośnikowe 2x4mm^2 na midbasy i 2x1,5mm^2 na tweetery;

- Wytłumienie soudal "soudaband"

PRZEBIEG INSTALACJI:

Jak na razie, dopiero zaczynam... Mam nadzieję, że moderator nie ma nic przeciwko nieukończonym projektom.

*FAZA1: Na pierwszy ogień poszedł montaż wzmacniacza i delikatne jego wyeksponowanie. Kable zasilające i sygnałowe kładłem już kiedyś, ale fotek nie było sensu robić. Przewody głośnikowe pójdą jeszcze w oplot. Bardzo łatwo mogę dodać podświetlanie, co zamierzam uczynić. Zrobię to za pomocą białych led'ów. Coś mi się wydaje, że do saaba nie będą pasować niebieskie ani czerwone kolorki :hyhy:

*FAZA2: Dopiero przede mną, ale mogę chociaż opisać co mi chodzi po głowie Zamknięte "kick-panele" pod midbassy. Maksymalna pojemność jaką uda mi się uzyskać to około 12 litrów. Jak na razie testowałem te głośniki w komorach 7 litrów ale efekt nie jest jeszcze zadowalający. Fotek nie zamieszczam bo to skrzynka testowa robiona na szybko ze starych mebli. :hyhy:

*FAZA3: Tweetery na słupki. Również dopiero przede mną...

ZDJĘCIA:

Załączam poniżej.

Krytykujcie śmiało, doskonale wiem, że to nie jest jakiś high-end. Ale mądre uwagi jak zawsze mile widziane :hyhy:

post-1-1205176046.jpg

post-1-1205176047.jpg

post-1-1205176048.jpg

post-1-1205176049.jpg

post-1-1205176050.jpg

post-1-1205176051.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna opcja ze wzmacniaczem. Komory zamknięte jak już podkreślałem wiele razy to podstawa. Może nie koniecznie dla tych głośników będą dobre 7l. Tutaj bym zrobił 12l i zmniejszał o pół litra ładując coś w skrzyneczkę.

Ogólnie dyskrecja to jest również dla mnie podstawa ale niestety jak to w życiu różnie wychodzi

Podoba mi się niemniej projekt jak i dotychczasowe wykonanie podstawki pod wzmacniacz.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna koncepcja :-) Jedna tylko rzecz mnie martwi. Sporo pracy pójdzie na wykonanie odpowiednich kickpaneli, a uzyskany efekt z wooferów Es-6C raczej cię nie zadowoli. Z mojego doświadczenia wynika, że te przetworniki muszą być uzupełnione subem. Maja dobra średnice i górę pasma, którą świetnie uzupełnia subwoofer. Natomiast soczystego kicbassu to z nich nie wyciągniesz. Zabraknie odpowiedniego fundamentu basowego na którym powinno się to wszystko opierać .Zresztą sam zapewne wiesz jak zagrały w zamknietej obudowie o pojemnosci 7l. W 12l nie będzie kolosalnej róznicy. Te głośniki po prostu tak grają :-( A ten Rodek ma taki potencjał, że jak sobie pomyslę jak by to zagrało z innymi głośnikami to aż ciarki chodzą po plecach :-) Tyle ode mnie. Powodzenia!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za komenty

Mattom -> podsumowałeś w ten sposób moje wszystkie obawy :padam: Racja, że w 12litrowych komorach dużo lepiej nie będzie. Dlatego wciąż się waham czy w ogóle w to iść. Zawsze można w przyszłości podmienić kicki na mds06, bo kable ciągnę osobne do każdego głośnika i zwrotniczki są przy wzmacniaczu, więc wszystko daje się łatwo modyfikować. Z tego co wiem IT powinny dobrze zagrać w takich mini skrzynkach. Tylko czy to auto dożyje w ogóle momentu, kiedy dorobię się IT :rotfl:

Jeśli będzie naprawde słabo, to dodam subwoofer podłączając go pod mostek, i rezygnyjąc jednocześne z bi ampigu. Zobaczymy... Dziś pracowałem nad oklejeniem półki i boków welurem samoprzylepnym. Bo fabryczna już pościerana. (Jak cyfrówka wróci z wakacji to dodam foty).

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerobienie zwrotnic z 2 na 3 drożne to w zasadzie zbudowanie ich od nowa. A zbudowanie dobrych zwrotnic do 3 way, które w ogóle pozwoliłyby zatriumfować systemowi 3 drożnemu nad 2 drożnym to sporo roboty. Sam nigdy takich nie robiłem ale mówi tak chyba każdy kto próbował. No chyba, że masz gotowy schemat, stworzony i wypróbowany już przedtem przez kogoś innego, to wtedy da się to dość szybko poskładać. Jednak koszty itak małe nie są.

Przerobienie moich sprowadza się do zamówienia 2 kondensatorów i 4 cewek i polutowania ich. To, jak solidnie to będę chciał zrobić zależy tylko ode mnie, ale myślę, że poświęcę na to max 2 godziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No no elegancko:)

A bedziesz myslal o jakims subie??

Pozdros:)

Mi sie podba bardzo;d;d

pelna dyskrecja hihi:)

Tez bym tak chcial zrobic ale niestety musialbym u siebie podniesc podloge....co zarazem zmniejszyc bagaznik...a sub juz jest na wymiar;/ wiec lipton;p bede zabudowywal moze jakos z boku:) pozdros:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ładne i skromnie to mi sie podoba

 

soryy za OT.

przerobienie zwrotnic z systemu dwudroznego na 3drozny to sporo roboty? bo widze ze kumasz baze:)

Chyba kolega mukade, tu nie przerabia na 3 way . Widze będzie ulepszony 2 drożny z możliwością Bi ampingu

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem... Na pewno macie rację. Najlepsze jest to, że mam subwoofer i to niezły, tylko że to dwucewkowiec (2x4ohm) który potrzebuje minimum 300RMS żeby głośno grać. Jeśli bym nawet dokupił do niego monoblock, to od razu dochodzi wymiana kabli na grubsze oraz kupno kondensatora (miałem już raz w tym samochodzie 2 wzmacniacze to wiem). No nic... zacznę od dobrego przodu. A żeby się nie nudziło, dorzucam fotki relacjonujące moją zabawę w tapicera oraz specjalistę od techniki świetlnej

 

[ Dodano: 2008-04-02, 15:09 ]

Wreszcie znalazłem czas na zaczęcie przodu. Idea komory zamkniętej została zaniechana, z powodu licznych opinii na temat charakterystyki moich wooferków. Takwięc tradycyjne wytłumienie matą dekarską+APP+płaskownik+ciężki panel z podwójnego MDFu 22mm. Ostatnie zdjęcie (27) przedstawia zakończony montaż woofera. Pozostaje zrobić jakieś panele ktróre zamaskują ten burdel :rotfl: Tweeter założyłem na słupku - tymczasowo - tak jak widać. W planach jest wyprofilowanie słupków. Z tym może być trochę problemów, bo podobno w mojej 900tce wchodzą one gdzieś tam głęboko pod deskę rozdzielczą i nie da się ich tak łatwo zdjąć :rotfl:

 

[ Dodano: 2008-04-02, 15:11 ]

ciąg dalszy...

post-1-1205440524.jpg

post-1-1205440525.jpg

post-1-1205440526.jpg

post-1-1205440527.jpg

post-1-1205440528.jpg

post-1-1205440529.jpg

post-1-1205440530.jpg

post-1-1205440531.jpg

post-1-1205440532.jpg

post-1-1205440533.jpg

post-1-1205440534.jpg

post-1-1205440535.jpg

post-1-1205440536.jpg

post-1-1205440537.jpg

post-1-1205440538.jpg

post-1-1205440539.jpg

post-1-1205440540.jpg

post-1-1205440541.jpg

post-1-1205440542.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dziś zrobiłem prawą stronę. Wszystko tak samo jak po lewej więc nie dodaję fotek. Pozostały te maskownice na woofer. Po prawej stronie mam zwarty bezpiecznik PTC. Jak na razie nie słyszę różnicy między prawą a lewą. Postaram się jednak jeszcze trochę dokładniej wytestować Potem spróbuję jeszcze puścić całe pasmo na midbass, czyli podłączyć bez zwrotnicy. Oczywiście cięcie od dołu przez wzmacniacz pozostanie. Jak przetestuję wszystkie warianty, to dam znać. Póki co, itak gra nieźle na fabrycznych zwrotnicach (jak za te pieniądze, jestem bardzo zadowolony).

Podłączyłem również subwoofer (starej daty high endzik firmy sinuslive). Mieliście rację, że es-6c nie mają zbyt "dobrego zejścia". Pozdrawiam.

PS. dodaję fotę końcówek na przewodach głośnikowych.

post-1-1207435184.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, no plecionka jest kozacka :D A wzmacniacz padł od przepięcia podczas odpalania auta. Rozłożyłem wszystko i posprawdzałem. Poszły tranzystory w jednym kanale. Wymienie je i zobacze czy znowu zagra. Jeśli tak, to nie podłączam wzmacniacza spowrotem bez jakiegoś kondensatora buforującego. Jak widać kond może się przydać nie tylko jak światła przygasają.

 

[ Dodano: 2008-04-13, 02:45 ]

No i wymieniłem, ale po włączeniu trochę głośniej muzy znów poszły z dymem. Wzmacniacz sprzedałem i teraz poluję na signat ramII. A kondensatorek lightning audio 0,5F już w drodze :)

 

[ Dodano: 2008-04-14, 01:39 ]

No to klotzuchy już w drodze :)

 

[ Dodano: 2008-04-14, 23:35 ]

Sprzęt w drodze, a tymczasem zjąłem się dokończeniem dystansów, czyli impregnacja i otwór odpływowy. Dla dociekliwych, daszek za głośnikiem jest, ale nie ochroni dolnej części dystnsów ponieważ są one lekko odchylone od piony w tę niekorzystną stronę (taka konstrukcja drzwi), więc woda itak się zbierała za głośnikiem :/ Kabelki zakończone "positive lock'ami", coby się nie zsunęły podczas jazdy z blaszek przy głosniku ( a dokładniej z blaszek kończących kabel przylutowany do zacisków głośnika :D ).

post-1-1207864847.jpg

post-1-1207864848.jpg

post-1-1207864849.jpg

post-1-1207864850.jpg

post-1-1207864851.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi Ci o tę JAPĘ w tapicerce :) ? Hehe, spokojna głowa, wszystko schowa się pod maskownicą, która właśnie się robi A odpowiadając na pytanie: Jest tak duża, żeby wygodnie było założyć spowrotem tapicerke po wytłumieniu drzwi oraz, żeby maskownica od głośnika łatwo się montowała...

 

[ Dodano: 2008-04-19, 19:42 ]

19.04.08 :) Maskownice, daszek nad głośnikiem, oraz widok na bagażnik :)

 

[ Dodano: 2008-04-29, 00:42 ]

Podłączyłem dziś signata. Wszystko razem gra nieźle. Czysto i punktualnie. O to chodziło. Barwa i rozdzielczość dźwięku nie jest może oszałamiająca, ale trzeba oceniać stosunek ceny do jakości... Dzięki za komenty i do zaa w Sulejowie :)

post-1-1208334662.jpg

post-1-1208334663.jpg

post-1-1208334664.jpg

post-1-1208334665.jpg

post-1-1208334666.jpg

post-1-1208334667.jpg

post-1-1208334668.jpg

post-1-1208334669.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...