Jump to content

Krentus

Użytkownik
 • Posts

  16
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Lokalizacja
  Wroclaw

Krentus's Achievements

 1. Ja wiedziałem ze rozmowy z Wami kończą się zawsze wydatkami… To nie zostaje mi nic tylko zamawiać focale i maty
 2. Najciekawsze jest to, że nie przypominam sobie aby brakowało mi tego zakresu na fabrycznym systemie. Aż mam ochotę ponownie zamontować oryginalne głośniki i posłuchać jeszcze raz.
 3. Brakuje mi zarówno „mięsa” jak i niskiego środka którego nie mam co oczekiwać z 10cm głośników w drzwiach. Sprobuje jeszcze raz podejsc do strojenia w weekend. Przekonfiguruje tez te 8R woofery na mostek 4R i napędze je jednym kanałem. Aktualnie nie dostają zbyt wiele mocy i choć nie wydaje mi się tu jest problem to chce to zweryfikować. Może tez dla testu wrzucę estradową końcówkę do bagażnika żeby być pewnym ze nie jest to kwestia niewysokich lotów wzmacniacza który tam zainstalowałem.
 4. W car audio jestem początkujący ale kierując się doświadczeniem z systemami audio staram się zawsze usuwać to czego przetwornik nie gra najlepiej. Wiem ze w CA najczęściej nie filtruje się głośnika od strony cięcia z tweeterem bo jego charakterystyka poza osią (czyli najczesciej punktu odsłuchu) ma odpowiednie nachylenie i dobrze łączy się z tweeterem. Nie gra to źle, ale jest warte poprawy kiedy szukamy jakości. Charakterystyki w górnych zakresach wielu glosnikow sredniotonowych sa w osi dość paskudne a przez liczne odbicia w kabinie nie jesteśmy w stanie ich wyeliminować. Ja jestem zatem za filtrowaniem średnicy od góry, ale wymaga to zmiany filtra glosnika wysokotonowego na bardziej stromy. Przygotowanie pasywnej zwrotnicy nie jest proste, dlatego u siebie zrobię to z DSP.
 5. Dzięki Jedrula za zdjęcia. Decydując się montować głośniki do drzwi zamiast do tapicerki chciałbym użyć maty bitumicznej i zatkać wszystkie otwory konstrukcyjne ich wewnętrznej strony. Pozwoliłoby to w miarę szczelnie odizolować front membrany od jej tyłu pozwalając na lepszą reprodukcje wysokiego basu i niskiego środka na których mi najbardziej zależy. Nie potrzebuje go specjalnie dużo, ale paramety visatona nie pozwalają mi poszaleć w tym zakresie. Łatwiejszą opcją jest użycie głośnika o wysokiej dobroci Qts i Qms ja np w.w. audisonie. Minusem natomiast będzie raczej uszczuplona jakość tonów średnich. Nie wydam jednak blisko 1000zł za dwa głośniki Gdybym trafił okazję jak Ty z Focalem to z pewnością bym się nie zastanawiał. Osnośnie wooferów to przerobiłem już fabryczne wersje: stereo 4Rhifi 2Rlogic 8R stereo lekko buczały, jednak miały w sowim brzmieniu fajną dynamikę i szybkość. Hifi nie mocno kopią, jednak trudno uzyskać z nich zarówno niski jak i wysoki bas. Nie są też zbyt mocne ani efektywne. Logic 7 od X3 nie są sygnowane jako logic bo w X3 nazewnictwo wersji audio jest stopień niżej w stosunku to e90. Wydaje mi się jednak, że jest do dokładnie ten sam głośnik bez L7 na pomarańczowej naklejce. Różnica miedzy nim a hifi nie jest wielka bo charakterystyki które mierzyłem niemal nakładają się na siebie. Mają trochę lepsze brzmienie i przede wszystkim są efektywniejsze co w połączeniu z większą mocą pozwala na nadanie im odpowiedniej charakterystyki jeśli dysponujemy procesorem. Pamiętajmy jednak, że niektóre pasma zjada sama buda auta i głośniki zmontowane pod fotelami pewnych pasm po prostu nie zagrają. Załączam zdjęcia pomarańczowych wooferów z X3 i wersję hifi dla porównania.
 6. Czy masz moze jakieś fotki jak to wyszło? Mój visaton gra wiecej niż satysfakcjonująco w zakresie środka ale niestety potrzebuję wiecej zakresu ok 200Hz gdzie jego podatne zawieszenie nie zdaje egzaminu. Myślałem o Audison AP4 lub Ranibow DL w4 na miejsce Visatona lub właśnie o wstawieniu tam większej średnicy.
 7. Niektóre tweetery grają w osi za ostro i pewne odchylenie załatwia sprawę, ale jeśli masz dsp to możesz to praktycznie bez szkody temperować filtrem. Troche Wam nie wierzyłem ze te woofery od hifi są takie słabe, ale niestety po montażu i pierwszym strojeniu przyznaje ze są fatalne. Fabryczne woofery 16cm od stereo były znacznie ciekawsze. Nie dudniły, grały szybko i rytmicznie. Oczywiście miały tez słabe zejście i niewielka moc. Dzis kupiłem woofery od x3 w dobrej cenie, zobaczymy wkrótce co potrafią
 8. Niektore tweetery maja podbity szczytowy zakres gdzie pojawia się znaczna kierunkowość wiec zagrają w miare przyzwoicie mimo odsłuchu poza osia. Jednak większa energia emitowana w osi nie ginie tylko powoduje wiele odbić które wracają do sluchacza „nie w czasie” co nie wplywa pozytywnie na odsłuch. Przed montażem trzeba sprawdzić charakterystyki w nocie katalogowej gdzie często są przebiegi w osi pod różnymi katami. Generalnie głośniki wyższej klasy dedykowane są do montażu w osi. Wasze focale pewnie tez. Czy ktoś z was kładł dedykowane przewody do tweeterow i zasilał je aktywnie? Żeby się dostać do wiązki drzwi chyba trzeba pol deski rozebrać W elektroakustyce zawsze coś za coś ;)
 9. Cześć wszystkim Fajnie że wątek ożył i pojawiło się sporo ciekawych wpisów. Fajnie wiedzieć, że nie tylko ja jestem szurnięty Tak jak pisalem wcześniej, zamontowałem: tweetery Fendera z VW (chyba beetle) ciete pasywnie 2R mid woofery visaton w100s 4R woofery pod siedzenia z wersji hifi 2R Wzmacniacz Hertz HCP4 (na styk wchodzi miejsce fabrycznego wzmacniacza i tym był podyktowany wybór) Helix DSP Tweetery celują w siebie nawzajem. Ten model posiada charakterystyke skompensowaną pod takie ustawienie. Na razie wyciąłem w żagielkach dość szpetne otwory. Jeśli takie ustawienie sprawdzi się wówczas pomyślę nad estetyczniejszym montażem bądź uda mi się kupić fabryczne ramki. Pomysł z wykorzystaniem mocowań tanich tweeterów też wydaje się niegłupi.. Visatony weszły na styk i siedzą elegancko mocowane oryginalnymi śrubami (plus powiększane podkładki) Jak to gra? Nie wiem bo nie dysponowałem dostateczną ilością czasu na strojenie, ale wyaje mi się że jest obiecująco. Zrobiliście mi smaka na woofery L7.... Kilka fotek na zachętę Fotki na google drive bo tu mam problem z ich wyświetlaniemhttps://drive.google.com/drive/folders/1-4on7BR5usuNAcQQnbEUW4Yz3_EhXxAz?usp=sharing
 10. Zabrałem się do roboty i na razie zostało zarobione - wymienione woofery 165mm pod fotelami na 200mm od wersji hifi -rozpięta cała instalacja głośnikowe frontu i przeciągnięte porzewody do bagażnika. Punkt rozszycia (mowa o e91 2007)sygnału glosnikowego radia na woofer pod siedzeniem i szerokopasmowy w drzwiach znajduje się pod wykładziną tuż przy progach drzwi przednich (odpowiednio po każdej stronie auta) - dorobiłem półeczkę na wzmacniacz w oryginalnym miejscu za lewym nadkolem. -przeciągnąłem zasilanie od aku Wzmacniacz to na razie hertz hcp 4 który ma napędzić pasywnie cięte 2d drzwi i aktywnie cięte woofery pod fotelami. Woofery na razie zostaną hifi(dałem za nie po 29zl ;) ) a na te od Logic7 poluje co nie jest łatwe bo ceny są z kosmosu. @Jedrula76 czy masz już plan na estetyczny montaż tweeterow?
 11. Jeśli w planie jest procesor to możesz olać kodowanie radia zniwelujesz jego wpływ procesorem.
 12. Te kule cyny na pewno nie wyglądają na fabryczne i diody przetownicy z drugiego zdjęcia były lutowane (czyli na 90% wymieniane) więc chyba przedawca nie mówi Ci wszystkiego. Nie oznacza to że ze wzmakiem jest coś nie tak, jednak warto zachować ostrozność.
 13. Hej, Mam plan trochę podnieść jakość fabrycznego systemu w moim E90. Obecnie mam system nazwany przez BMW jako "stereo" - 4 glosniki szerokopasmowe + dwa 165mm woofery pod siedzeniami podłączone równolegle pod frontowe kanały. Wszystko zasila fabryczne radio posiadajacwe specyficzną charakterystykę kompensującą niedoskonałości prostego systemu głośników. Plusy obecnego systemu: brak podziału mid -highśrednie tony nie grają w nogibardzo równy i precyzyjny basMinusy: kiepskiej jakości góranie najlepsze średnie tony (przeciętna jakość przetwornika w drzwiach)brak niskiego basusystem dławi się przy wyższej głośnościPlan: montaż tweeterów w trójkątach przy bocznych szybach (mam przyzwoite tweetery VW sygnowane przez fendera) wymiana 10cm głośników szerokopasmowych w drzwiach (są kupione Visatony W100S które chyba się nie zmieszczą na głębokość)wymiana wooferów pod fotelami na fabryczne z wersji HIFI (20cm 2R 70W)pozostawienie fabrycznego radiamontaż wzmacniacza do napędzienia wooferów i głośników w drzwiach - aktywny podział low- midprzeprogramowanie radia na wyższy model ( niższy sygnał na wyjściu głośnikowym i płaska charakterystyka)Pytania: dobór wzmacniacza - czy 4 kanałowy wzmacniacz ma sens? Z radia wyjdę wysokopoziomowo, wzmacniacz miał dzielić pasmo przy ok 100Hz, poział mid high pasywny. Czy może wystarczy zasilić woofery wzmacniaczem 2 kanałowym odcinając je od góry, a mid - high cięte pasywnie pierwszym rzędem zasilic z radia jak dotychczas? zdając sobie sprawę z faktu że wodotrysków tu nie będzie, chciałbym nie przeholować budżetem na wzmacniacz. 600zł to maks. Serwisowałem pro-audio przez kilkanaście lat i zdaje sobie sprawę co mogę zastać w uzywanym JL który zwiedził 6 fur przez ostatnie 15 lat ;) Celowałem niższą półkę typu Helix D-four, ESX, niskie Rockfordy, ewentualnie w miare młode używki Czy ktoś ma jakiś patent na estetyczny montaż tweetera w wymienionym wyżej trójkącie? Wyższe wersje audio mojego auta mają tam skątowane tweetety pod metalową siatką. Można kupić ten element dzwi za jedyne 400 zł Moje auto ma 15 lat i do tej rozbudowy staram się podejść racjonalnie. Nie kupuje dlatego adaptera MOST - toslink, procesora dsp, przetworników z najwyższej półki. Przyzwoity dźwięk to moje założenie. Wyprowadźcie mnie proszę jeśli gdzieś błądze bo nie mam wielkiego doświadczenia w sprzęcie CA a celowanie w przyzwoity sprzęt za rozsądne pieniądze wymaga doświaczenia a mi cieżko określić czy np taki ESX albo tani Rockford będzie totalnym dnem w mojej niewygórowanej konfiguracji. Z góry dziekuję!
 14. Wydaje mi się, że przy cenie oryginalnych komponentów (najwyższy logic 7) i braku okablowania w tym światełek MOST instalacja standardowych komponentow bedzie tak samo czasochłonna i przy podobnych kosztach powinna dać lepsze rezultaty.
 15. Na 90% Twoje Twój system jest zbudowany analogicznie do poprzedniej generacji czyli e90 i radio przydałoby się kodować. Podstawowa wersja „Stereo” ma zaadaptowane na stałe korekcje korygujące niedoskonałości prostego systemu głośników. Krzywa korekcji podbija sporo bas i midbas najwyższe tony uzupełniając brak oddzielnych wysokotonówek. Raczej bez korekcji wysokich tonów się nie obejdzie. Możesz przekodować radio na hifi zyskując płaską charakterystykę z wyjścia radia, podbić na wzmacniaczu kanały wooferów (jakieś 8-10dB) i wówczas zestaw głośników audio system powinien zagrać poprawnie wysokimi tonami. Można też pójść na skróty i zastosować pasywny filtr półkowy przed wysokotonówkami który zniweluje charakterystykę narzuconą przez radio.
×
×
 • Create New...