Skocz do zawartości

yaaro

Użytkownik
  • Postów

    19
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Informacje o profilu

  • Lokalizacja
    Wrocław

Ostatnie wizyty

431 wyświetleń profilu
  1. oczywiście mam to na uwadze, a nieudane doświadczenia biorę na klatę. Brakuje mi tylko determinacji i wewnętrznego przyzwolenia na wydawanie worka kasy na ciągłe zmiany i gonienie za ideałem 🤣.
  2. ten TW przypadł do gustu ludziom budującym monitory studyjne i jest kilka wątków o tym na diyaudio.pl. Zwrotnice pasywne projektowane przez tamtejszych znawców tematu najczęściej cięły te TW w okolicach 4200-4500 z tego, co pamiętam. Opisywano, że przy takim cięciu grają najprzyjemniej. Moje doświadczenia to potwierdzają. Gdy daję im poniżej tych 4kHz to wkrada się nieprzyjemny kłujący w uszy wokal i inne średnie tony. Wolę aby były bardziej wytłumione i odtwarzane przez woofer. Ćwiczeń z sinusem niestety nie znam :-). Ja nie umię w elektronikę ;). Daleko też mi do purysty dążącego do ideału. Na pewno też jakąś wadę słuchu już mam. Młodość przeminęła 🤣
  3. Dzięki za cenne rady ;). Wydaje mi się, że aby sygnał powodował przesterowanie, to jednostka główna musiałby podawać większe napięcie na RCA, niż wzmacniacz mógłby zaakceptować do zachowania poprawnego brzmienia. Jeżeli moja teoria jest słuszna, to kręcenie gainami tego nie zmieni, bo zasadniczy wpływ będzie miała jednostka główna i poziom sygnału na RCA, a na to nie mam wpływu, zatem co mi da sprawdzenie? Wyłącznie wiedzę, co się dzieje po stronie JG ? Co do moich obecnych gainów - w trosce o tweetery 30W, dla których nie przygotowałem zabezpeczeń (kondensator ? żarówka?) ustawiłem dla nich gain na okolice 25% skali (teoretycznie wychodzi wtedy ok. 25W z końcówki mocy). TW cięte filtrem na wzmaku od ok 4400 Hz w dół (12dB/oct.). Natępnie gain od wooferów (40W) ustawiłem tak, aby proporcje głośności ich grania względem TW mi odpowiadały. Było wiele prób ale ostatecznie gain ustawiony gdzieś w przedziale 40-50% skali z tego co pamiętam. Nie wiem kiedy znajdę czas na montaż nowych wooferów ale jest trochę pracy przede mną, bo obecne grają w komorach, a nowe będą w samych drzwiach, które muszę jeszcze dopracować. W kolejnym kroku przydałoby się zrobić nową skrzynię dla SW. Obecna zamknięta ok 18l nie daje zbyt niskiego zejścia, więc planuję ok 38l BR wg. zaleceń producenta. Nowe woofery schodzą dosyć nisko. Ciekawe, czy nie zawstydzą obecnego subwoofera ;). Uzupełniając... jednostka gł. ma skalę Volume do 35 pkt. Najczęściej słucham w zakresie 15-20, w rzadkich porywach do 25. Powyżej tracę przyjemność ze słuchania muzyki, jest dla mnie zbyt głośno
  4. nakamichi, dziękuję, że się pochyliłeś nad wyliczeniami. Do tej pory nie przebrnąłem przez wątek "jak ustawić gainy we wzmacniaczu". Kończyłem montaż późną nocą, a że bateria w mierniku zdechła to ustawiłem je na ucho i bardzo asekuracyjnie aby nie popalić zbyt słabych głośników. Dostęp do wzmacniacza mam niełatwy, więc już tak zostało do późniejszych poprawek i tak sobie jeżdżę od dawna. Co do Twoich wyliczeń, przypuszczam, że napięcia, które podałeś wynikają ze sprawności przetworników, jakie wskazałem w pierwszym poście.... a może się mylę. Rozwiałeś moje obawy, co do różnych sprawności głośników (+ inni w wątku na diyaudio.pl) więc idąc za ciosem kupiłem właśnie woofery, które kusiły mnie od jakiegoś czasu. Twoje wartości napięć chyba się nie sprawdzą z nowymi głośnikami, jeżeli były liczone pod dotychczasowe "sprawności". Aktualna konfiguracja będzie wyglądała następująco: - wzmacniacz 5 kanałów, klasa D (4x100W + 500W na subwoofer) - tweetery Wavecor TW030WA01 moc zaledwie 30W RMS, efektywność 94dB parametry: https://www.wavecor.com/Driver specifications PDF/TW030WA01_02_specifications.pdf - woofery Musway MG6.2W 125 w RMS, sprawność nieznana znalazłem parametry zestawu odseparowanego z użyciem tych głośników (na ostatniej stronie) https://muswayusa.com/downloads/MG63A-Speakers-Review.pdf "Equivalent volume 84 dB" - subwoofer 10" ROCKFORD FOSGATE PUNCH P1S410 150W RMS (ponoć znosi znacznie więcej) parametry https://pdf.crutchfieldonline.com/ImageBank/v20091109092300/Manuals/575/575P1S410.PDF Nie mierzyłem jeszcze maksymalnych napięć na wyjściach RCA z jednostki głównej ale spodziewam się max 1,6 V. Tutaj praktycznie bliźniacza konstrukcja i pomiar napięć (od min 31:10) https://youtu.be/UV9Xhfm7cTk?list=PL4RsLKdh-11Elx8q-95LQK9Ea9N9la_Lk&t=1856 Jakie ustawienia gainów zaproponujesz w tej konfiguracji ?
  5. Dzięki za odpowiedź. No widzisz, nigdy wcześniej nie spotkałem się z taką tezą, aż trafiłem na człowieka, który handluje sprzętem CA i napisał mi, że do TW o sprawności 94 dB nie powinienem dawać wooferów o tak małej sprawności, jak mam obecnie (88 dB) z przyczyn, które wyżej opisałem + wątek o zniekształceniach. Ponieważ nie czuję się fachowcem, przyjąłem, że człowiek od lat sprzedający graty CA może mieć rację. Coś mi jednak nie pasowało, stąd zapytanie tutaj.
  6. Nie wiem, czy nie popełniłem jakiegoś podstawowego błędu. Skompletowałem głośniki o różnej sprawności. Woofery o sprawności 88 dB i wysokotonowe 94 dB. Grają w Bi-ampingu pod wzmacniaczem klasy D (5 kanałów). Tweeter gra oczywiście znacznie głośniej, ale różnice w głośności względem woofera ograniczyłem / zrekompensowałem ustawieniami gain'ów we wzmacniaczu. Tweeter obecnie dostaje mniejsze napięcie. Słyszałem teorię, że przy różnych poziomach głośności (volume w odtwarzaczu) te proporcje tonów wysokich do tonów niskich będą się "rozjeżdżały" i o ile na jednym poziomie głośności uda mi się ustawić gain'ami we wzmacniaczu właściwe proporcje głośności obu przetworników, to przy innym poziomie głośności któreś tony zaczną dominować, a inne będą wycofane. Na moje ucho jest ok. albo już się przyzwyczaiłem i nie dostrzegam niewłaściwego brzmienia. Spotkałem się też z przeciwnymi opiniami, że to nieistotny dylemat. Szukałem informacji na forum i w poradniku Nazara, i nie znalazłem. Aktualnie rozglądam się za nowymi wooferami i nie wiem, czy starać się za wszelką ceną dobrać takie, które sprawnością dogonią tweetery. Zakup całego zestawu odseparowanego to ostateczność, bo brzmienie obecnych TW bardzo mi odpowiada, a zwrotnic pasywnych nie potrzebuję.
  7. Witam szanowne grono Natrafiłem na ofertę, która mnie zainteresowała. Będę wdzięczny jak ocenicie. https://www.olx.pl/d/oferta/glosniki-samochodowe-morel-tempo-6-CID5-IDUoN65.html Sprzedający twierdzi, że nowe, choć w ofercie tego nie zaznaczył, a widać ślady po śrubach, więc gdzieś już były montowane, może na ścianie. Paragonu, faktury brak. Oferta już wisi długo. Karta gwarancyjna z logo oficjalnego dystrybutora podpita przez "AUDIO CAR'S Daniel Ćwikliński" z Mławy. Czy ktoś zna tą firmę i może coś powiedzieć o jej wiarygodności? Lata temu pamiętam temat o firmie Koszalin Audio Car Media i rzekomych podróbkach Moreli, stąd moja ostrożność. Cena do negocjacji, a na tle nowych Tempo Ultra 602 za 1349 jest atrakcyjna i warta rozważenia. Czy obyci w Morelach mogą ocenić ofertę ? Przyglądałem się zdjęciom tych głośników z danych ofert i nie dostrzegłem różnic.
  8. yaaro

    co się stało z Rainbow

    w takim razie dzięki za podpowiedź
  9. yaaro

    co się stało z Rainbow

    piszesz o tym zestawie ? https://musway.de/english/mg6.2c-component-system.html Zastanawiam się, czy się sprawdzi pod Alpine PDX-V9. Brakuje mi tylko wooferów. Można je wyrwać bez TWi zwrotnic, czy tylko zestawy? Obecne 15cm grające w komorach nie pasują mi, a grają w tandemie z tweeterami wavecor TW030WA01 (te za to mnie oczarowały)
  10. yaaro

    co się stało z Rainbow

    jak widać trochę mnie ominęło ;). Byłem przekonany, że Rainbow to niemiecka, a nie chińska marka
  11. Cześć. Od kilku lat nie jestem w temacie ale dobrze wspominam woofery Rainbow. Aktualnie szukam czegoś dla siebie do bardzo dużych drzwi starego coupe. Co się stało z tą firmą ? Przestała istnieć ? Mieli bogatą ofertę również w PL i nic aktualnie nie widzę, poza wooferami EL-C6.2 u jednego sprzedawcy na Alledrogo. Gdzieś u mnie walają się jeszcze W165CX wymagające regeneracji, ale wiadomo, zmienią brzmienie. Jeszcze kilka lat temu było w czym wybierać, a teraz cisza.
  12. oryginalnie 10 cm w obudowach ok. 2,5 litra i w ich miejsce nie zmieści się nic większego niż 13cm (uwzględniając lekkie przeróbki). Otwór w blaszanej części drzwi jest duży i 16cm wejdzie bez problemu. W tapicerowanym boczku od drzwi jest bardzo mały otwór. Wszystko powyżej 13cm wymaga sporej rzeźby aby było estetycznie i żeby membrana głośnika nie była zabudowana plastikami.
  13. Mówię o jakże wyjątkowym (oczywiście w mojej ocenie) lexusie SC400 (coupe). Jest projektem, w planach odchudzanie, więc pełne wygłuszenie jego wielkich drzwi, ważących 48 kg to zły pomysł, stąd plan na utrzymanie seryjnej koncepcji - woofery w obudowach. Każda obecnie waży ok 3 kg i są naprawdę sztywne. nie wiem, czy moje skromne doświadczenia mogą być jakąś odnośnią dla innych Na szczęście nie jestem audiofilem, ale lubię muzykę (czyt. łatwiej mnie zadowolić akustycznie ). Chyba mikrofon + pomiar w speaker workshop byłby bardziej cenne, niż moje osobiste zachwyty nad tym, co wydłubałem . Wracając do dziur w paśmie.....czy korekcja na equalizerze może pomóc w uwydatnieniu ubogich częstotliwości? Wydaje mi się oczywiste, że tak, więc temat do ew. uratowania. Tutaj niestety kuleje moje doświadczenie. Jeszcze jedna myśl....czytając fora HA zauważyłem, że ludzie nie walczą za wszelką cenę o pełne pokrycie w paśmie (abstrahując od tego, czy to właściwe podejście) i np. projektując zwrotnice pasywne tną np. woofer na 4 tys Hz, a tweeter od 4,5-5 w górę. Później odpowiednimi filtrami w zwrotnicy (najczęściej II lub III rzędu) "wyrównują" dołek w wykresie i wszystko "bangla". Próbuję to ogarnąć wyobraźnią i zrozumieć
  14. Hmm.....ciekawe, że oryginalnie siedziały w drzwiach małe wooferki 10cm w obudowach BR zaledwie ok 2,5 litra (na pewno nie schodziły niżej, niż obecne 15 cm) ? . Duży sub na podszybiu grał do 90-100 Hz ? Serio, ciężko mi potwierdzić, abym słyszał, że bas płynie z tyłu. Seryjne lexusowe audio to wiekowe Nakamichi jako droga opcja w tamtym okresie. Nie posądzałbym tej firmy o dziury w paśmie
  15. Dzięki za cenne uwagi. Czytając forum zauważyłem, że całkiem powszechne jest cięcie wooferów w drzwiach na 80 Hz. Znowu w przypadku suba, zdaniem wielu, dopiero od okolic tej częstotliwości słychać jego lokalizację... chyba, że fora pomyliłem
×
×
  • Dodaj nową pozycję...