Jump to content

mahtew

Użytkownik
 • Posts

  10
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  W-wa/Legionowo
 1. wzmocnienia planowałem wkleić już pod koniec. ze sklejki docięte do kształtu obudowy lub z liny konopnej wklejonej żywicą + obudowane matą. czyli coś jak np. Polimal 1094 AWTP-3?
 2. Cześć Próbuję swoich sił z żywicą i obudową pod subwoofer w nadkolu samochodu. Jest to moja pierwsza taka robota więc mało doświadczenia 😉 Na razie udało się zrobić i wyciągnąć odcisk. Planuję teraz uzyskać grubość docelową (ok. 10mm), ale zacząłem zastanawiać się, z której żywicy skorzystać do zrobienia docelowej grubości - poliestrowej czy epoksydowej modyfikowanej (np. Epidian 53). Poliestrowa strasznie śmierdzi i dość szybko żeluje (do ok. 15min) – ale to raczej przez zbyt dużo utwardzacza. Spróbuję jeszcze z inną żywicą i utwardzaczem – spróbuję stosunku 1,5g / 100g (aktualnie ~2,5na 100; producent zaleca 2-3). Za to spoko lepkość. Epoksydowa ma dużo lepszy czas pracy (z tego co widziałem to nawet do 35-45min), nie śmierdzi, ale też mięknie przy temperaturze (powyżej 60st). no i jest wytrzymalsza … i droższa (do przeżycia). no i nie wiem jak z lepkością Jakaś podpowiedź w kwestii żywicy 😊 ?
 3. Witam, Szukam osoby do wykonania zabudowy słupków pod średniaki (S-S 12m lub SBacoustics 12cacs - jeszcze brak decyzji) oraz trójkątów pod tweetery (bliesmy t34b). Średniaki bez obudowy jako takiej - otwarty tył. Mam ustawione kierunki oraz zamocowane pierścienie pod głośniki. Dojadę w okolice Warszawy do 60km.
 4. @grzeczny_52 -dzięki za podpowiedź! poczytałem trochę więcej o tych 'VA' i wiem, że dalej nic nie wiem. to wszystko jest skomplikowane ;D @stanec -10" w drzwiach ?? toż to szaleństwo pamiętam, że już wcześniej przeglądałem Twoją instalację, ale umknął mi ten 26W... jak z drżeniem boczków i ogólnie zachowują się drzwi? btw. jak nisko przyciąłeś ten SS 12M oraz w jak dużej obudowie go zmieściłeś? mój stan/plan wygląda jak na zdjęciu. w drzwi właśnie chcę wcisnąć 'midbas' w zamkniętej komorze o objętości 2-2,5l (tyle realnie osiągnę bez poważnych interwencji; np. SB Acoustic Satori MR-13P lub S-S 15WU) tak aby mógł zagrać od ~170Hz. są to spore ograniczenia (objętość vs. zakres od dołu); katalogowo satori powinien być przycięty ~200Hz; Scan-Speak powinien dać radę przy 170Hz ale różnica cenowa zmusza do poszukiwania dodatkowych alternatyw.. a że temat się przeciąga (tak ze dwa tygodnie opóźnienia ) dlatego ciągle zastanawiam się nad innym rozwiązaniem. bas pod fotelem do powiedzmy 150-170Hz to nie jest zły pomysł. i tak nie da się stwierdzić z którego kierunku gra. powyżej może być różnie... dlatego sprawdzę; do tych 200-250hz 'chyba' nie powinno być źle; 22W w B-R da mi może 13Hz od dołu więcej, za to będzie potrzebować o 10L większej obudowy; 1) nie zmieści się pod fotelami; 2) i tak będę potrzebować SUBa. sklejam obudowę, więc nie ma odwrotu jak będzie nie tak, to głośniki trafią do 'domówki' lepszym wyjściem byłby S-S 23W który w CL 18L f3 będzie mieć 35Hz; ale jest to SUB, przez co góra będzie dość mocno ograniczona oraz będzie potrzebować dość dużo mocy; co docelowo chcę osiągnąć: - sub w B-R (plan) w obudowie maks 45-50 L tak aby f3 było w zakresie 25-28Hz - bas w CL (robię) w zakresie 70-200/250Hz - midbas w CL (plan) w zakresie 200-900Hz - MR + TW od 900Hz w zależności od tego co wyjdzie z głośnikiem basowym pewnie pojawią się modyfikacje. ale to dopiero po pomiarach obudowy
 5. trochę nie mam wyjścia bo je mam. Tak naprawdę powinienem dobrać S-S 18WU -trochę mniejszy, potrzebuje odrobinę mniejszej obudowy. Ale trafił do mnie ten. co do planowanyego średniaka - myślę o Scan-Speak 15WU -powinen dać radę od 200Hz, ale jeszcze trochę poszukam. ..a w kwestii pytań z pierwszego posta ? zwłaszcza 1 i 3?
 6. kombinuje strasznie.. wiem o tym. woofer chcę przenieść właśnie pod siedzenie, tak aby zrobić miejsce dla głośnika średniotonowego w drzwiach; podział do ustalenia na podstawie pomiarów (od momentu tłumienia przez fotele) w drzwi chce zamocować głośnik 4-5" dla zakresu ~200/250 do ~1kHz w dedykowanej komorze o obj. ~2,5litra. początkowo chciałem zrobić woofer w komorze, ale wychodziło mi 8-9litrów pojemności (ni jak nie zmieszczę). gdzieś na diyaudio czytałem o takim właśnie rozwiązaniu z całkiem niezłym efektem (tam zastosowano Scan-Speak 18WU) drzwi to rezonujące pudło, a zakres 300-1000Hz jest najbardziej narażony na słabe wytłumienie. poniżej fajny link (CHROME tłumaczy) http://www.picosound.de/D_gehmat.htm
 7. Witajcie, Generalnie w temacie audio / wykonywania obudów jestem zielony. Jestem w trakcie mojej pierwszej instalacji z ciągle wprowadzanymi poprawkami (od pół roku…). Chciałbym ją wreszcie skończyć zacząć korzystać. Wykonuję obudowę dla pary głośników Scan-Speak 22W 4851. Całość ma jeździć pod przednimi fotelami. Obudowa zamknięta o objętość netto ~11l a po odjęciu usztywnień i cewki ~10,2l. planowany zakres dla głośnika ~60-250Hz (bez cięcia od dołu; LR4 lub BR4 @250Hz od góry). Jeszcze nie mam czego testować, więc raz na jakiś czas włączam WinISD i klikam –tu dodam, tam odejmę i patrzę jak zmieniają się wykresy. Dlatego mam kilka pytań, na które //mam nadzieję// ktoś podrzuci mi odpowiedzi lub kierunek poszukiwań. Zastanawiam się nad cięciem od spodu tj. np. przy 20-30Hz tak aby ograniczyć doprowadzoną moc do głośnika; niezależnie od rodzaju wybranego filtra HP opóźnienia znacząco rosną już od 80Hz [nawet o 5ms!]. Pytanie: –jak czytać wykres obciążenia wzmacniacza (‘amp apparent load’)? Jak to się ma do doprowadzonej mocy do głośnika i mocy oddawanej przez wzmacniacz? Zastanawiam się nad tym czy zamiast filtra HP zastosować korektę EQ (np. 20Hz / -6dB / Q= ~2,5] EQ głośnika vs wykresy opóźnień. Lokalna korekta pasma poprzez podbicie (np. +3dB / 60Hz / Q=2) powoduje spory wzrost opóźnień w zakresie korekty. Ścinanie raczej prowadzi do wyrównania opóźnień. A pytanie –czy wykresy z WiNISD oddają rzeczywistość i jak bardzo można im wierzyć? Wiadomo, że program nie uwzględnia wielu założeń (jak chociażby kształt obudowy, rezonanse, grubości ścianek itp.,) ale wyniki wyliczane są na podstawie parametrów głośnika. Wytłumienie wnętrza obudowy. Z tego co wyczytałem, obudów dla głośników basowych nie trzeba wytłumiać; wytłumienie ma za zadanie zamiany fali wytwarzanej przez membranę w ciepło/ciśnienie; tylko ile dać tego wytłumienia aby spełniało swoje założenia? Mam wełnę Monacor MDM-4; mam też wełnę owczą i piankę piramidkę. Do obudowy planuję wrzucić kawałek wełny MDM-4 63*18; płytę za głośnikiem wytłumię dodatkowo matą bitumiczną; ścianki pionowe wyłożę piramidką. Czym przytwierdzić wygłuszenie do ścianek? Zszywkami czy klejem (jeżeli klejem to jakim?); Czym pociągnąć spoiny, tak aby dodatkowo uszczelnić obudowę? W załącznikach schemat obudowy oraz wykresy z WinISD. Kolor niebieski na wykresach -głośnik filtrem HP Butterwoth 4rzędu @250Hz Kolor czerwony na wykresach -głośnik wyedytowany ‘na sucho’, tak jak chciałbym go dostroić.
 8. Witam, Jestem nowy i od razu zwracam się z prośbą o pomoc przerabiam chińskie radio samochodowe tak aby dodać wyjście SPDIF coax. obecnie radio wygląda jak na załączonym zdjęciu.. jak na złość w domu posiadam same urządzenia z wejściem TOSLINK... przez co nie jestem w stanie sprawdzić czy rozwiązanie działa czy nie. czy znajdzie się ktoś z okolic Jabłonny / Legionowa, kto byłby w stanie na chwilę udostępnić swój wzmacniacz? chciałbym podpiąć 'kabel' i zobaczyć czy zagra. jeżeli nie, to wrócę smutny do domu
×
×
 • Create New...