Skocz do zawartości

wallace

Użytkownik
  • Postów

    30
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez wallace

  1. Czy to możliwe ,że oryginalne "radio" jest fabrycznie wysterowane pod oryginalne głośniki i po wymianie na inne może się okazać ,że grać nie będzie lepiej? Z tego też powodu potrzebny jest montaż instalacji z procesorem dźwięku , który odpowiednio wysteruje dźwięki i poprawi jego jakość.
  2. VW TROC po lifcie. Wiem, że może być lepiej ,w poprzednich autach miałem "lepiej" ale dochodził montaż wzmacniacza i subwoofera a tutaj ze względu na gwarancję nie chcę podłączać dodatkowych urządzeń i ewentualnie demontować przed wizytą w serwisie przy okazji każdego przeglądu. Nie wiem czy na razie nie zakończyć na wygłuszeniu drzwi, przy okazji pomyślałem o zamontowaniu dedykowanych głośników FOCALa.
  3. Jestem na etapie wygłuszania auta (drzwi) i szukam informacji na temat zastąpienia samych głośników fabrycznych innymi głośnikami ( auto na gwarancji jeszcze przez 2 lata także nic innego nie mogę na razie zrobić) , znalazłem głośniki FOCAL IS VW 165 dedykowane do aut grupy VW ,które niby poprawiają jakość dźwięku bez potrzeby montażu wzmacniacza, czy ktoś montował te głośniki u siebie lub ma jakieś doświadczenia z tymi głośnikami? Oryginalny głośnik ma oznaczenie 4 Ohm i 20 W a te FOCALe 2 Ohm i 60 W w RMSie. Moje dotychczasowe doświadczenia pokazują ,że sama wymiana głośników bez montowania wzmacniacza nie daje jakiegoś niesamowitego efektu ,ale może w tym przypadku jest inaczej. link do tych głośników https://www.audiosklep.pl/focal-kit-is-vw-165-p13189
  4. michas75 w garażu leży HELIX DSP PRO MKII , głośniki FOCAL K2 POWER ES165KX2 , subwoofer HELIX p10w precision , wzmacniacze DLS CA-CCI2 ,oraz HERTZ HCP-4D . Chciałem coś z tych rzeczy wykorzystać oraz wygłuszyć auto. Jako źródło dźwięku chciałem użyć IPHONE'A (TIDAL , APPLE MUSIC) podłączonego bezpośrednio do procesora a oryginalnej jednostki używać okazjonalnie. Szczurek1986 w salonie powiedzieli, że jakakolwiek ingerencja w instalacje elektryczną będzie podstawą do utraty gwarancji jeśli coś by się zdarzyło a z tego co czytam na forum VW TROC czasami dzieją się cuda to ryzyko jest po mojej stronie , np. bywały przypadki ze po odłączeniu klemy akumulatora auto "nie wracało" do ustawień fabrycznych i potrzebna była wizyta w serwisie , stąd też moje obawy dotyczące podłączenia kilku dodatkowych urządzeń do akumulatora. Oczywiście mógłbym wymienić głośniki oraz wygłuszyć drzwi ale nawet ze swojego doświadczenia wiem, że nie aż takiego efektu jak po podłączeniu pod wzmacniacz i dodatkowy subwoofer , o procesorze już nie wspominając ,tym bardziej że zestaw głośników który posiadam potrzebuje mocy żeby zagrał.
  5. Witam Od kilku miesięcy posiadam nowe autko ,dokładnie jest to VW T-ROC z fabrycznym podstawowym systemem audio ,czyli jednostka sterująca w konsoli oraz w schowku, głośniki wysokotonowe 2 słupkach oraz woofery w drzwiach przednich i pojedyncze głośniki w drzwiach tylnych. Chciałbym poprawić jakość audio w tym aucie ,ale w taki sposób ,żeby nie stracić gwarancji producenta na auto, w poprzednich autach miałem zawsze zrobione wygłuszenie ,dołożony wzmacniacz oraz nowe głośniki i subwoofer w bagażniku . Najprostszym sposobem byłoby dołożenie subwoofera aktywnego wraz ze wzmacniaczem dwukanałowym w jednym ( np FOCAL IBUS) i podpięcie się pomiędzy "radio" a jednostkę w schowku kablem typu Quadlock tak, żeby nie przecinać oryginalnych wiązek elektrycznych i podpiąć się pod przednie głośniki ,żeby dać trochę więcej mocy na przód a suba (o ile można to tak nazwać) zamontować pod przedni fotel lub w bagażniku. Czy takie rozwiązanie coś poprawi, czy szkoda zachodu i albo zostawić to co jest fabrycznie albo zrobić porządne audio ?
  6. Jak to wyglada z modyfikacja systemu car audio w aucie na gwarancji ? Co można a czego nie można robić ? O ile sama podmianka głośników nie wiąże się z ingerencja w instalacje elektryczna to już dokładanie wzmacniacza i podłączanie pod akumulator jest czymś co producent może wykorzystać żeby gwarancja na poszczególne podzespoły elektryczne nie została uznana w razie jakiejkolwiek awarii . Jak to jest z wygluszeniem drzwi , nadkoli , bagażnika ? Czy wyklejajac poszczególne czesci matami tez można stracić gwarancje ? p.s. Chodzi mi akurat o grupę VAG , jak oni do tego podchodzą?
  7. ASO wymieni jednostkę sterującą ,a problem dalej zostaje nierozwiązany. Standard
  8. Mam u siebie zamontowane fabryczne radio a do zasilenia na przodzie Focale ps165fx (moc znamionowa 80W maksymalna 160W 4Ohm),oraz subwoofer JL AUDIO 12w1v2-4 w zamkniętej skrzyni (300W w RMSie i 600W maks 4Ohm) , do tego wzmacniacz Helix M-FOUR (w RMSie 4x100W i 2x200W mostek 4Ohm),sygnał idzie po Hi-Input .Standardowo 2-kanały lecą pod zwrotnice na przody i 2-kanały mostkowane na subwoofer. Wszystko śmiga fajnie, ale mam też w skrzynce z bass reflexem subwoofer Helix p10w (350W w RMSie i 700W maks) ,który po podłączeniu przy podmiance przy około 60% głośności zaczyna się "krztusić", tak jakby wzmacniacz był za słaby. Mam teraz dwa pytania bo wolałbym zostać przy jednym wzmacniaczu, który zasili cały system: 1. Czy jest sens szukania wzmacniacza który wszystko fajnie ogarnie (np 4x125W lub 4X150W), czy jednak do prawidłowego grania musi być oddzielnie wzmacniacz na przód i monoblok na suba, no i najlepiej jeszcze dołożony procesor? 2. Jak to jest ze wzmacniaczami z procesorami dźwięku w jednym, czy stosuje się takie rozwiązanie jako jeden wzmacniacz w systemie? Nie mogę znaleźć na przykładzie Helixa P SIX DSP MKII czy można zrobić mostek pod suba ,czy musi być subwoofer dwucewkowy podłączony pod 2 kanały, a reszta do zasilenia przodu ? Czy ewentualny brak możliwości mostkowania jest powodowany tym, że nie będzie możliwości regulacji i nie będzie to stabilne?
  9. A co myślicie o zamontowaniu kondensatora niwelującego zakłócenia m.in. z alternatora jako rozwiązanie problemu?
  10. Dzisiaj uzyskałem informację, że ciężko będzie to wyeliminować (HI-INPUT ma to do siebie, że tak może się dziać, że łapie zakłócenia) jedyne skuteczne rozwiązanie to dołożenie procesora dźwięku do całej instalacji.
  11. Ponownie sprawdziłem całe okablowanie i problem cały czas istnieje. Dodatkowo MINUS podpięty do akumulatora. Uzyskałem informację, że może pomóc podpięcie do masy MINUSOWEGO PRZEWODU GŁOŚNIKOWEGO idącego z radyjka do wzmacniacza HELIX MFOUR przez HI-INPUT, czy ktoś się spotkał z takim rozwiązaniem? Nie chciałbym czegoś uszkodzić w radyjku.
  12. Wzmacniacz zamontowany we wnęce w bagażniku obok koła zapasowego. + podpięty grubym przewodem 60-70cm hollywood dedykowanym do car audio ,oczywiście z bezpiecznikiem. - 30cm przewodem do części karoserii (wystającego bolca z gwintem),obok do takiego samego jest podpięty oryginalnie akumulator.Na zdjęciu zaznaczone MASA Z AKU (fabrycznie podpięta masa z akumulatora),obok do takiego samego kołka (bolca) podpięta masa ze wzmacniacza (aktualnie odłączona).
  13. Radyjko oryginalne,nie ma szans na podmiankę.Tak jak napisał DrakeEH ,wzmacniacz z HI-INPUT podłączony przez przewody głośnikowe. Styki dobrze oczyszczone,wszystko starannie polutowane,jedyne do czego się przyznam i czego nie sprawdziłem to nie podpinałem wzmacniacza pod " - " w akumulatorze. Masa podpięta pod element karoserii,dodatkowo łączyłem bezpośrednio obudowy radia i wzmacniacza. Sprawdzałem miernikiem wartości napięcia naprzemiennie + z aku i - z wzmacniacza i na odwrót i wszystko jest ok. Myślę o tym,żeby : 1. podpiąć " - " ze wzmacniacza do akumulatora. 2. wymienić przewody głośnikowe 3. spróbować przenieść wzmacniacz gdzieś do przodu,jeśli się zmieści to np do schowka skracając w ten sposób długość przewodów głośnikowych. Dziękuję wszystkim za odpowiedzi
  14. Tak dokładnie jest,jak tylko podpinam dodatkowe przewody to ściągają zakłócenia (wcześniej pisałem,że sieją,ale kolega mnie poprawił),i to niezależnie od tego gdzie leżą. Układałem je w różnych miejscach,wszystkie obwody oddzielnie i z dala od wszelkich modułów,urządzeń i podzespołów i nic to nie pomaga. Dokładnie sytuacja wygląda następująco: 1.Wszystkie przewody podpięte do wzmacniacza ,podpinam masę do wzmacniacza i dopóki radio jego nie wzbudzi w stan gotowości to nic nie słychać. Włącza się radio i jak tylko zaczyna lecieć muzyczka pojawiają się szumy.Słychać je na wyciszonym radiu lub podczas przewijania utworów kiedy głośność się obniża.Wyłączam radio i jeszcze przez około 2 min wzmacniacz jest w gotowości i ciągle słychać szumy. Wzmacniacz się wyłącza i słychać delikatne pyknięcie w głośnikach i szumy znikają. 2.Wzmacniacz jest ominięty,ale zostają dołożone przewody i szumy się pojawiają w momencie włączenia radia,radio ściszone i przewijam utwory to szumy słychać najwyraźniej. 3.Wracam do oryginalnej wiązki,czyli lutuję ze sobą oryginalne przewody,a te dołożone wyrzucam wszystko wraca do normy. Dodam,że w drzwiach przednich w każdym z tych przypadków podłączone są dołożone głośniki i sygnał idzie przez zwrotnice. 4.Dołożony głośnik zewnętrzny do przedłużonych przewodów (bez wzmacniacza) i dalej słychać szumy. Czyli ewidentnie PRZEWODY ZBIERAJĄ ZAKŁÓCENIA. Jak się tego pozbyć? Przewody markowe,miedziane więc tym bardziej dziwna sprawa. Radio też wyciągałem na zewnątrz starając się maksymalnie odsunąć od wszelkich urządzeń,modułów na tyle na ile pozwalają przewody i to nic nie pomogło.
  15. Witam Mam problem z zakłóceniami słyszalnymi w głośnikach (zestaw FOCAL PS 165 FX). Słychać szum przy wyłączonym lub ściszonym radiu jak również przy przewijaniu utworów. Instalacja car audio zrobiona w aucie AUDI A6 C7, pod fabryczną instalację (przewody głośnikowe) wpięte zostały przewody głośnikowe 2x1,5 CU OFC z miedzi beztlenowej i pociągnięte do bagażnika (gdzie znajduje się wzmacniacz HELIX M FOUR). Od wzmacniacza idą przewody 2x2,5 CU OFC z miedzi beztlenowej do zwrotnic. Sprawdzane zostały różne ułożenia przewodów i cały czas są zakłócenia.Nawet po ominięciu wzmacniacza zakłócenia się pojawiają. Wszelkie zmiany typu podłączenia,lutowanie robione były na odłączonych przewodach masowych i sygnałowych dlatego wykluczam uszkodzenie radia,tym bardziej,że wracając do oryginalnej instalacji (grają same przednie głośniki) szumów nie ma. Sprawdzane było wszystko kilka razy i wychodzi na to,że zakłócenia sieją dołożone przewody głośnikowe. Radio wyciągałem żeby wyeliminować zakłócenia i tez bez zmian. Przewody głośnikowe wyjściowe zostały skręcone i to też nie pomogło . Co można zrobić,żeby te przewody nie siały zakłóceń? Czy jest jakieś rozwiązanie problemu,są jakieś filtry eliminujące tego typu zakłócenia? Czy zakup taśmy miedzianej i owinięcie nią przewodów coś da? Czy próbować na innych przewodach?
  16. Dziękuję za szybką odpowiedź,widziałem linka i filmiki tego kolesia co podesłałeś. U mnie problemem jest ten profil fabryczny widoczny na zdjęciu. Chciałbym zbudować największą przestrzeń dla głośnika i mam pytanie : czy jeśli bym wykleił wszystkie blachy matami bitumicznymi i stworzył zamkniętą przestrzeń dla głośnika a później wyłożył to piankami akustycznymi a następnie zrobił ściankę ze sklejki pod głośnik i wszystko bym uszczelnił,żeby była przestrzeń zamknięta czy by to zadziałało? Czy problem byłby w tym,że tylną ścianą zabudowy subwoofera byłby błotnik auta i mógłby rezonować i w końcu coś by się uszkodziło w aucie?
  17. W związku z tym,że nie mogę nigdzie znaleźć gotowej skrzyni subwoofera do audi a6 c7 sedan zaplanowałem,że coś sam wymodzę (chyba,że ktoś wie gdzie kupić lub ma gotową skrzynię do lewego boku bagażnika audi a6 c7 sedan). Mam pytanie odnośnie zrobienia środowiska pod subwoofer a mianowicie,czy skrzynia musi być sztywna,czy wystarczy,że zrobię przestrzeń zamkniętą (szczelną) wyłożoną matami itp gdzie będzie grał subwoofer,a tylko ściana na której będzie zamocowany będzie sztywna ze sklejki ? Rozchodzi się o to,że w tym miejscu gdzie chcę zamontować głośnik są profile fabryczne ,a nie chcę tego usuwać. Ktoś coś doradzi mądrego? na zdjęciu miejsce,gdzie ma być subwoofer.
  18. Czy w/w głośniki są warte uwagi? Bardziej bym się skłaniał do zestawu dwudrożnego,który mogę kupić za około 2 tys zł (nowy zestaw). Czy za tą cenę są to dobre głośniki,na razie mają grać pod seryjnym radyjkiem,ale z czasem pod wzmacniaczem.
  19. michas75 w przedniej desce na podszybiu jest zamontowany głośnik niskotonowy,który gro ludzi wyłącza,bo tak jak napisałeś psuje dobry odsłuch,co do głośników to głośniki wysokotonowe jakie by nie były to ich miejsce montażu jest tragiczne,gwizdki powinny być skierowane na osoby,które słuchają muzyki. Chcę je zamontować w "trójkątach" w drzwiach. Co do głośników niskotonowych to spotkałem się z opiniami,że nie są najgorsze i niektórzy zostawiali je zmieniając tylko gwizdki. Na początku wygłuszę drzwi,zamontuję nowe głośniki i wyłączę średniaka na podszybiu.
  20. Im dalej w las tym ciemniej. Za dużo sprzecznych informacji otrzymałem i mniej wiem niż przed zgłębieniem tematu. Chciałem zrobić modernizację etapami: 1.etap : wygłuszenie drzwi i dołożenie głośników (padło na focal ps 165 fx) ,kilka osób mówiło,że wymiana głośników bez dołożenia wzmacniacza za dużo nie poprawi w międzyczasie znalazłem taki filmik https://www.youtube.com/watch?v=N9kakp5CaTA gdzie jest pokazane,że sama zmiana głośników dużo daje 2 etap : dołożenie wzmacniacza wraz z subwooferem i teraz dwie opcje : A . wzmacniacz zasili sam subwoofer B . wzmacniacz zasili subwoofer i głośniki przednie (wtedy jest problem z wyciągnięciem sygnału z oryginalnego radia).Na tym etapie chciałbym poprzestać,ale: Według zawodowców najlepiej zrobić wszystko w oparciu o procesor dźwięku ,2 wzmacniacze (jeden na głośniki przednie: dwu lub trójdrożne,drugi na suba) ,wygłuszenie,nowe głośniki i robi się 15tys zł i nie zrobię tego sam,a lubię się trochę pobawić przy aucie. Do tego auto jest jeszcze 2 lata na gwarancji i wolałbym jej nie stracić przez ingerencje w "elektrykę". Na razie zakupione maty do drzwi czekają na chwilę wolnego i zastanawiam się czy przy okazji nie dołożyć na razie samych focali ps 165 fx,wyciągnąć na wierzch głośniki wysokotonowe i zobaczyć czy nie będzie poprawy.
  21. Temat dalej aktualny,może ktoś podpowie co zrobić,żeby fabryczne radyjko (MMI 3G+) lepiej zagrało ,zamierzam wygłuszyć autko a dalej: 1.czy wymienić same głośniki? 2.a. dołożyć wzmacniacz czterokanałowy z hi-input lub konwerter (2 kanały na przód i dwa na suba),oraz wymienić głośniki lub ewentualnie pobawić się w trójdrożny zestaw na przód 3. procesor dźwięku i wzmacniacz i nowe głośniki
  22. pooglądaj sobie filmiki z tym typem https://www.youtube.com/watch?v=NuNQC5veqz4 p.s.i proszę nie pisz,że jeździsz a6c7 i chcesz wydać max 200zł na głośniki,i jeszcze żeby dobrze grały
  23. Jaka jest różnica pomiędzy użyciem konwertera poziomu sygnału audio hi-low i podłączeniem pod wzmacniacz a wyprowadzeniem sygnału do wzmacniacza wyposażonego w funkcje hi input? p.s.Chodzi mi o jakość dźwięku.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...