Skocz do zawartości

Głośnik Dwucewkowy 2X4ohm - Podłaczenie


Kisiel888
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie odnośnie podłączenia głośnika 2 cewkowego - opisze konfigurację :

 

Głośnik 2X4ohm, wzmacniacz to Carpower HPB-602 z dokumentacji wynika że:

 

RMS power 2Ω 2 x 100WRMS

RMS power 4Ω 2 x 70WRMS

Bridged power 4Ω 1 x 225WRMS

 

Znalazłem przykładowe podłaczenia głośników 1 i 2cewkowych

http://img519.imageshack.us/img519/1073/schemat40ez.th.jpg

 

Pytanie takie wg którego rysunku mam podpiąc do wzmacniacza by go nie obciążyć za bardzo bo już pogubiłem sie w tych połaczeniach, chciałbym zasilać to najlepiej w mostku wzmacniacza.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz śpiąc cewki równoległe - czyli plus jednej do plusa drugiej, minus do minusa . I to dopiero do wzmacniacza.

 

 

Własnie doczytalem ze ten wzmacniacz może nie być stabilny w 2Ohm... Jeśli zepniesz cewki szeregowo to uzyskasz 8Ohm co będzie totalna porażka - wzmak będzie za słaby żeby to uciagnac. Niektórzy napiszą by podpiac każda cewke do osobnego kanału ale ja do tego ręki nie przyloze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy napiszą by podpiac każda cewke do osobnego kanału ale ja do tego ręki nie przyloze

Jeżeli wzmacniacz będzie pracował w trybie MONO to nie ma żadnego problemu. Aczkolwiek w pełni zgadzam się z kol. waski, zepnij cewki równolegle i podłącz do wzmacniacza w trybie mostku (bridge).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To narazie Tylko taka przykładowa instalacja jeszcze wzmacniacza nie kupiłem, jeden użytkownik tego głośnika zasila go blaupunktem gta470 pod mostkiem 2X210watt więc widocznie ma podłaczone 2 cewki pod 2 kanały, głośnik to STX GDN 30-500-2X4 - cieszy się dobrą opinią, ale może polecicie coś innego co by się nadawało do Carpowera HPB-602, zależy mi na niskim zejściu dla tego patrze za głośnikami do zabudowy bass reflex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki sens, że w moście ten wzmacniacz na 2 Om nie pracuje.

Eśli śpiąc cewki równoległe a podłączyć do jednego kanału, otrzyma moc 100 W.

Proponowałbym czytać ze zrozumieniem. Autor tematu nie ma jeszcze wzmacniacza, a więc można mu doradzić zakup takiego, który będzie stabilny przy 2ohm(co też zrobiłem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakim było pierwsze pytanie autora?

 

Pierwsze pytanie dotyczyło sposobu podłączenia cewek glosnika jednak wynikało z niewiedzy dotyczącej miedzy innymi możliwości danego wzmacniacza. Sytuacja wyjaśniła się i teraz koledzy doradzaja wybór odpowiedniego wzmacniacza a nie jak bezsensownie marnować moc i tak już slabego pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wzmacniacz słaby, ale myślę, że autor ma prawo zdecydować, co zrobić. Ja tylko zaproponowalem jedno rozviązanie, inne koledzy - drugie. Niech autor decyduje, w oparciu o jego możliwości.

 

teraz koledzy doradzaja wybór odpowiedniego wzmacniacza a nie jak bezsensownie marnować moc i tak już slabego pieca.

Dlaczego "bezsensownie"? Obliczmy.

112.5 W to jest 20.5 dB. W jaki jeszcze sposób mozna wyciągnać taki Kp od tego wzmacniacza przy tym głośniku? To już maksymum, co możliwio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje rozwiazanie było by w normie gdyby autor tematu miał już ten wzmacniacz i upieral się ze za Chiny go nie zmieni. Choć nie wiem czy wtedy prędzej nie skłonił bym się do podłączenia każdej cewki pod osobny kanał. Inaczej jest to bezsensowne marnowanie prądu. Jakoś swojej T2 nie myśle nawet spinac w 8Ohm pod T1000-1bd choć teoretycznie DF powinien być wtedy potężny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie głośnik dwucewkowy zostawimy w spokoju chciałem się zorientować tak co do podłaczenia zanim kupie głośnik, muszę najpierw wytłumić drzwi i wsadzić porządny zestaw do 1000zł a o subwooferze pomyślę później w zależności jak będą potrafiły zejść nisko głośniki w drzwiach :hyhy:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choć nie wiem czy wtedy prędzej nie skłonił bym się do podłączenia każdej cewki pod osobny kanał. Inaczej jest to bezsensowne marnowanie prądu

A jaka będzie różnica, czy podłączy w mostku 8ohm czy każdą cewkę oddzielnie pod osobny kanał, przecież mocowo to wyjdzie na to samo, tylko łatwiej będzie uwalić głośnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choć nie wiem czy wtedy prędzej nie skłonił bym się do podłączenia każdej cewki pod osobny kanał. Inaczej jest to bezsensowne marnowanie prądu

A jaka będzie różnica, czy podłączy w mostku 8ohm czy każdą cewkę oddzielnie pod osobny kanał, przecież mocowo to wyjdzie na to samo, tylko łatwiej będzie uwalić głośnik.

 

 

Ehh...tak to jest jak się pisze po paru lampkach wina :D Nieprecyzyjnie się wyrazilem :wstyd: - już w którymś temacie zaznaczylem ze jestem przeciwnikiem podlaczania każdej cewki osobno pod dwukanalowy wzmak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

waski, Prawda od tego sa mono wzmacniacze jak juz sie kombinuje z 2 cewkowymi glosnikami odlozyc troche kasy i kupic jakis mono chodzby wiem ze ktos ma do sprzedania nowa wersje starego PSX D2 za calkiem mile pieniadze. Kase jest lepiej raz wydac i sie tym cieszyc jak podlaczac cos co moze nas narazi na ponowne koszta :wstyd:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

waski, Prawda od tego sa mono wzmacniacze jak juz sie kombinuje z 2 cewkowymi glosnikami odlozyc troche kasy i kupic jakis mono chodzby wiem ze ktos ma do sprzedania nowa wersje starego PSX D2 za calkiem mile pieniadze. Kase jest lepiej raz wydac i sie tym cieszyc jak podlaczac cos co moze nas narazi na ponowne koszta :wstyd:

 

 

Najlepiej monobloka, ale dwu-kanalowka tez będzie ok. Tylko ja jestem za tym, by taki piec mostkowac i podlaczac glosnik z cewkami spietymi szeregowo lub równoległe a nie każda cewke z osobna . No ale milkne już bo znów wywoła się niepotrzebna dyskusja na ten temat :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym bardziej że załatwiłem przez święta 2 subwoofery, i ku zdziwieniu mialem gain na ok 60% podpięty pod mostek w blaupunkt GTA 275 subwoofer Ravemaster VXT84 120watt rms, słuchałem na nim przez rok, wczoraj wyzionął ducha na piosence Iwony Węgrowskiej, nagrałem kilka filmów jak chodzi prawie że seryjne audio w Astrze F z 95r, szkoda że nie mam dawnego radia pioneer deh-6800mp, musiałem się przesiąć na Kenwood KDC W3041G które jest biedne w porównaniu z Pioneerem:

 

http://www.youtube.com/watch?v=jOjvITKW0vM

 

http://www.youtube.com/watch?v=h8lVXYQXaCs

 

Mikrofon w aparacie nie najlepszy, jak narazie jakość jest zadowalająca ale raczej na przód założe Signat H16 + Sinuslive Neo25, Wzmacniacz Blaupunkt GTA275 jak już jest, radio używka pioneer deh-40mp:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym bardziej że załatwiłem przez święta 2 subwoofery, i ku zdziwieniu mialem gain na ok 60% podpięty pod mostek w blaupunkt GTA 275 subwoofer Ravemaster VXT84 120watt rms, słuchałem na nim przez rok, wczoraj wyzionął ducha na piosence Iwony Węgrowskiej, nagrałem kilka filmów jak chodzi prawie że seryjne audio w Astrze F z 95r, szkoda że nie mam dawnego radia pioneer deh-6800mp, musiałem się przesiąć na Kenwood KDC W3041G które jest biedne w porównaniu z Pioneerem:

 

http://www.youtube.com/watch?v=jOjvITKW0vM

 

http://www.youtube.com/watch?v=h8lVXYQXaCs

 

Mikrofon w aparacie nie najlepszy, jak narazie jakość jest zadowalająca ale raczej na przód założe Signat H16 + Sinuslive Neo25, Wzmacniacz Blaupunkt GTA275 jak już jest, radio używka pioneer deh-40mp:)

Możesz napisać przesłanie jakim się kierowałeś umieszczając te filmiki na YouTube ?

Chyba, że zamiast pojechać na zawody SQL chcesz sędziom wysłać link do tych filmików aby na tej podstawie przyznali Ci nagrodę :wstyd: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...