facebook

Skocz do zawartości

REKLAMA

:)

Zdjęcie

Głośnik Dwucewkowy 2X4ohm - Podłaczenie

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

#1 Kisiel888

Kisiel888
  • Użytkownik
  • 143 postów

Napisano 04 kwiecień 2010 - 20:08

Witam, mam pytanie odnośnie podłączenia głośnika 2 cewkowego - opisze konfigurację :

Głośnik 2X4ohm, wzmacniacz to Carpower HPB-602 z dokumentacji wynika że:

RMS power 2Ω 2 x 100WRMS
RMS power 4Ω 2 x 70WRMS
Bridged power 4Ω 1 x 225WRMS

Znalazłem przykładowe podłaczenia głośników 1 i 2cewkowych
Dołączona grafika

Pytanie takie wg którego rysunku mam podpiąc do wzmacniacza by go nie obciążyć za bardzo bo już pogubiłem sie w tych połaczeniach, chciałbym zasilać to najlepiej w mostku wzmacniacza.

Pozdrawiam

#0 Reklama

• 1234 postów

Napisano przed chwilą

:)

#2 waski

waski

Nieobecny

• Użytkownik
  • 4543 postów

Napisano 04 kwiecień 2010 - 20:15

Masz śpiąc cewki równoległe - czyli plus jednej do plusa drugiej, minus do minusa . I to dopiero do wzmacniacza.

Własnie doczytalem ze ten wzmacniacz może nie być stabilny w 2Ohm... Jeśli zepniesz cewki szeregowo to uzyskasz 8Ohm co będzie totalna porażka - wzmak będzie za słaby żeby to uciagnac. Niektórzy napiszą by podpiac każda cewke do osobnego kanału ale ja do tego ręki nie przyloze

#3 Lukasz20VT

Lukasz20VT
  • Użytkownik
  • 110 postów

Napisano 04 kwiecień 2010 - 20:22

Niektórzy napiszą by podpiac każda cewke do osobnego kanału ale ja do tego ręki nie przyloze

Jeżeli wzmacniacz będzie pracował w trybie MONO to nie ma żadnego problemu. Aczkolwiek w pełni zgadzam się z kol. waski, zepnij cewki równolegle i podłącz do wzmacniacza w trybie mostku (bridge).

#4 waski

waski

Nieobecny

• Użytkownik
  • 4543 postów

Napisano 04 kwiecień 2010 - 20:26

Tyle ze piecyk nie jest stabilny w mostku przy 2Ohm. Zle dobrany piec do tego glosnika.

#5 Kisiel888

Kisiel888
  • Użytkownik
  • 143 postów

Napisano 04 kwiecień 2010 - 20:42

To narazie Tylko taka przykładowa instalacja jeszcze wzmacniacza nie kupiłem, jeden użytkownik tego głośnika zasila go blaupunktem gta470 pod mostkiem 2X210watt więc widocznie ma podłaczone 2 cewki pod 2 kanały, głośnik to STX GDN 30-500-2X4 - cieszy się dobrą opinią, ale może polecicie coś innego co by się nadawało do Carpowera HPB-602, zależy mi na niskim zejściu dla tego patrze za głośnikami do zabudowy bass reflex
DXZ778+CDC1255Z
Sony XM4520+XM2020
MB Quart QSF216+Seas H87

#6 waski

waski

Nieobecny

• Użytkownik
  • 4543 postów

Napisano 04 kwiecień 2010 - 20:46

Jeśli masz już ten glosnik lub chcesz go kupić to szukaj wzmacniacza który w mostku będzie stabilny przy 2 Ohm.

#7 leonsr60

leonsr60

ibiza FR

• Użytkownik
  • 1030 postów

Napisano 04 kwiecień 2010 - 21:09

teoretycznie nie jest stabilny w 2ohm ale zrobilem test na nim i glosniczek 200rms 2*4ohm gral pod nim i powiem szczerze ze ani sie nie grzal ani nic
ale lepiej zeby kolega nie rzezbil bo bedzie na mnie

#8 waski

waski

Nieobecny

• Użytkownik
  • 4543 postów

Napisano 04 kwiecień 2010 - 21:14

Zwłaszcza ze kolega jeszcze nie zakupił piecyka Lepiej poszukać czegoś, co przynajmniej na piśmie gwarantuje współpracę przy 2 Ohm'ach :rotfl:

#9 Yauhen1

Yauhen1
  • Użytkownik
  • 44 postów

Napisano 05 kwiecień 2010 - 11:00

W tym przypadku można włączyć cewki szeregowo, a wzmacniacz mostkowo. Będzie on trwać przy 8 omach stabilne i dają moc 225 / 2 = 112,5 W.

#10 cursor

cursor
  • Użytkownik
  • 3040 postów

Napisano 05 kwiecień 2010 - 11:04

W tym przypadku można włączyć cewki szeregowo, a wzmacniacz mostkowo. Będzie on trwać przy 8 omach stabilne i dają moc 225 / 2 = 112,5 W.

A jaki to ma sens?
Tym bardziej, że jeszcze wzmacniacza nie kupił

Szukaj kenwoodów 81x albo axtona c109
GTI fan(JBL, not VW) :-P
Shake the living - Wake the dead
Cerwin Vega

#11 Yauhen1

Yauhen1
  • Użytkownik
  • 44 postów

Napisano 05 kwiecień 2010 - 11:25

Taki sens, że w moście ten wzmacniacz na 2 Om nie pracuje.
Eśli śpiąc cewki równoległe a podłączyć do jednego kanału, otrzyma moc 100 W.
Eśli ma kupić inny wzmacniacz, to juz będzie inna rozmowa.

#12 cursor

cursor
  • Użytkownik
  • 3040 postów

Napisano 05 kwiecień 2010 - 11:28

Taki sens, że w moście ten wzmacniacz na 2 Om nie pracuje.
Eśli śpiąc cewki równoległe a podłączyć do jednego kanału, otrzyma moc 100 W.

Proponowałbym czytać ze zrozumieniem. Autor tematu nie ma jeszcze wzmacniacza, a więc można mu doradzić zakup takiego, który będzie stabilny przy 2ohm(co też zrobiłem)
GTI fan(JBL, not VW) :-P
Shake the living - Wake the dead
Cerwin Vega

#13 Yauhen1

Yauhen1
  • Użytkownik
  • 44 postów

Napisano 05 kwiecień 2010 - 11:55

Jakim było pierwsze pytanie autora?

#14 waski

waski

Nieobecny

• Użytkownik
  • 4543 postów

Napisano 05 kwiecień 2010 - 12:09

Jakim było pierwsze pytanie autora?

Pierwsze pytanie dotyczyło sposobu podłączenia cewek glosnika jednak wynikało z niewiedzy dotyczącej miedzy innymi możliwości danego wzmacniacza. Sytuacja wyjaśniła się i teraz koledzy doradzaja wybór odpowiedniego wzmacniacza a nie jak bezsensownie marnować moc i tak już slabego pieca.

#15 Yauhen1

Yauhen1
  • Użytkownik
  • 44 postów

Napisano 05 kwiecień 2010 - 12:53

Tak, wzmacniacz słaby, ale myślę, że autor ma prawo zdecydować, co zrobić. Ja tylko zaproponowalem jedno rozviązanie, inne koledzy - drugie. Niech autor decyduje, w oparciu o jego możliwości.

teraz koledzy doradzaja wybór odpowiedniego wzmacniacza a nie jak bezsensownie marnować moc i tak już slabego pieca.

Dlaczego "bezsensownie"? Obliczmy.
112.5 W to jest 20.5 dB. W jaki jeszcze sposób mozna wyciągnać taki Kp od tego wzmacniacza przy tym głośniku? To już maksymum, co możliwio.

#16 waski

waski

Nieobecny

• Użytkownik
  • 4543 postów

Napisano 05 kwiecień 2010 - 13:08

Twoje rozwiazanie było by w normie gdyby autor tematu miał już ten wzmacniacz i upieral się ze za Chiny go nie zmieni. Choć nie wiem czy wtedy prędzej nie skłonił bym się do podłączenia każdej cewki pod osobny kanał. Inaczej jest to bezsensowne marnowanie prądu. Jakoś swojej T2 nie myśle nawet spinac w 8Ohm pod T1000-1bd choć teoretycznie DF powinien być wtedy potężny.

#17 Kisiel888

Kisiel888
  • Użytkownik
  • 143 postów

Napisano 05 kwiecień 2010 - 15:58

Narazie głośnik dwucewkowy zostawimy w spokoju chciałem się zorientować tak co do podłaczenia zanim kupie głośnik, muszę najpierw wytłumić drzwi i wsadzić porządny zestaw do 1000zł a o subwooferze pomyślę później w zależności jak będą potrafiły zejść nisko głośniki w drzwiach :hyhy:
DXZ778+CDC1255Z
Sony XM4520+XM2020
MB Quart QSF216+Seas H87

#18 waski

waski

Nieobecny

• Użytkownik
  • 4543 postów

Napisano 05 kwiecień 2010 - 16:12

Prawidłowe myślenie :hyhy: Zrob porządnie przód a potem zbieraj na suba w miarę potrzeb.

#19 stefanb

stefanb
  • Użytkownik
  • 868 postów

Napisano 05 kwiecień 2010 - 16:18

Choć nie wiem czy wtedy prędzej nie skłonił bym się do podłączenia każdej cewki pod osobny kanał. Inaczej jest to bezsensowne marnowanie prądu

A jaka będzie różnica, czy podłączy w mostku 8ohm czy każdą cewkę oddzielnie pod osobny kanał, przecież mocowo to wyjdzie na to samo, tylko łatwiej będzie uwalić głośnik.

#20 waski

waski

Nieobecny

• Użytkownik
  • 4543 postów

Napisano 05 kwiecień 2010 - 16:42

Choć nie wiem czy wtedy prędzej nie skłonił bym się do podłączenia każdej cewki pod osobny kanał. Inaczej jest to bezsensowne marnowanie prądu

A jaka będzie różnica, czy podłączy w mostku 8ohm czy każdą cewkę oddzielnie pod osobny kanał, przecież mocowo to wyjdzie na to samo, tylko łatwiej będzie uwalić głośnik.

Ehh...tak to jest jak się pisze po paru lampkach wina :D Nieprecyzyjnie się wyrazilem :wstyd: - już w którymś temacie zaznaczylem ze jestem przeciwnikiem podlaczania każdej cewki osobno pod dwukanalowy wzmak.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych