Skocz do zawartości

Nowy dział na forum - FAQ


Morfi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

wychodzę z propozycją stworzenia nowego działu na forum - FAQ czy też podstawy, tak, aby przykleić tam wszystkie ważne posty - choćby bilans energetyczny Grzegorza, dyskusje o matach, RCA, kondensatorach, instalacji, grubości przewodów itd, jednym zdaniem: WSZYSTKIE PODSTAWOWE INFORMACJE. Przeglądając forum, połowa nowych postów to tematy, które już były poruszane stronę, czy dwie strony wcześniej. Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, takie rzeczy sa na forum tylko zazwyczaj nowym nie chce się szukać i zadają pytanka. w dziale "Wszystko o Car Audio" są na górze umieszczone ważne tematy, nawet pogrubione na czerwono. Mimo wszystko to uważam tak:

 

WSZYSTKIE PODSTAWOWE INFORMACJE

 

Bartek Nazar FAQ

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko zazwyczaj nowym nie chce się szukać i zadają pytanka

 

Zgadzam sie

 

ale

choćby bilans energetyczny Grzegorza, dyskusje o matach, RCA, kondensatorach, instalacji, grubości przewodów

 

to by sie mogło przydac zeby szybko odeslac to wzbogaconego o te zagadnienia FAQ'a/'u ( :D ) I nie walkowac tego wiecej bo to co mialo byc powiedzane to zostalo a skoro nie udalo sie dojsc do 100% porozumienia to znaczy ze sie nie da i tyle ;)Ale jak sobie ktos przeweruje taki team o matach lub bron boze temat komercyjnym budowaniu skrzyn to odechce mu sie zadawac pytan bo pewnie poprze ktores zalorzenie i bedzie spokuj :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem bardzo sceptycznie nastawiony do takich FAQ a w szczególności w .... Polsce.

Jakość wiedzy jest (sam sobie wymoderuje :wstyd: ) nie tylko wśród młodych fanów CA ale również wśród "wyg".

Przejawia się to na przykład w regulaminach zawodów CA SQL, które nie mają zbyt wiele wspólnego ze sprawdzeniem czy instalacja ma jakiekolwiek szanse odtwarzać dźwięk aby kwalifikowało się to na miano SQ.

Nie wprowadza się np. norm maksymalnego tętnienia napięcia zasilania co ma większy wpływ na dźwięk niż zmiana kondensatora w torze tweeter-a z "niebieskiego" na "złoty";

Pasmo "tnie się" na słuch i na słuch ocenia (co uważam, że jest już parodią skoro do pomiaru natężenia dźwięku w zawodach dBDrag stosuje się mierniki kosztujące kilka razy drożej niż sprzęt do ustawienia dźwięku);

Ustawienia czułości wzmacniaczy też robi się "na słuch" do instalacji, których elementy kosztują nawet ponad kilka tysięcy złotych -> to tak jakby w F1 zmontować silnik z najdroższych elementów a następnie zapłon ustawiać na słuch a skład mieszanki paliwowo-powietrznej na podstawie oglądania gołym okiem koloru dymu z "rury wydechowej" ;

Każdy chyba sobie zdaję sprawę, ile subwoofer-ów BR i BP które zbudowano u nas nie miało zmierzonych parametrów T-S a potem nie zostały sprawdzone czy skrzynia gra wg. projektu;

Większość osób dyskutuje o wyższości mat X nad Y nie zdając sobie sprawy co za ich pomocą chce uzyskać i czy i w jakim stopniu spełniają te zadania;

PS

W regulaminach SQ jest wzmianka o "głębokości sceny" -> znam tylko 6 osób-amatorów (łącznie ze mną) które chcą sprawdzić, czy ten parametr można zmierzyć za pomocą przygotowanych przyrządów i scenę wypozycjonować na skalibrowanych przyrządach.

To, że w zawodach sędziują osoby w jakiś sposób związane z dystrybutorami i producentami sprzętu i ocena w większości oparta jest o odczucia subiektywne tychże sędziów nie wpływa konstruktywnie na rozwój SQ.

Celowo piszę tu o zawodach SQ a nie robieniu instalacji pod własny gust gdyż w zawodach SQ powinno chodzić oto aby :

1) Jak najwierniej odtworzyć sinusoidę w każdym paśmie ;

2) Uzyskać scenę na założonej wysokości i głębokości .

W instalacjach pod własny gust można modyfikować to pod własne preferencje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to może zamiast działu lepiej stworzyć przyklejony topic, w którym byłyby odnośniki do wszystkich ważniejszych postów, choćby do Twojego bilansu prądowego. Wiem, że są już takie tematy, jednak nie są one aktualizowane. Może warto je zaktualizować i zebrać w jedną całość.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przygotowuję właśnie swoją publikację ale pod trochę innym kątem. Chcę w niej zawrzeć tylko informacje co należy uwzględniać przy budowie instalacji CA SQ i dlaczego, jakie zjawiska fizyczne i np. właściwości materiałów wywołują efekty korzystne i niekorzystne przy budowie systemów CA. Jaka akustyka jest w większości nie przygotowanych samochodów i do jakiej według mnie powinno się dążyć i dlaczego.

Jestem przeciwnikiem podawania gotowych rozwiązań takich jak na przykład przytaczany bilans. Owszem jest on do pewnego stopnia prawidłowy i spełnia stawiane jemu zadania ale -> sposób pomiaru określiłem na potrzeby jednego z tematów tego forum "na szybko" i podejrzewam, że są ludzie którzy mogli by przygotować takie procedury jeszcze prostsze o obarczone mniejszym błędem pomiaru.

Jestem tylko amatorem jak większość osób na tym forum, który chce w rozsądnych kosztach zbudować audio w swoim samochodzie na miarę własnych oczekiwań. Cały czas się uczę i stale wiem że jeszcze wiele nauki jest przede mną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...