Skocz do zawartości

GOLF 3 [ewolucje] by Unihilator


unihilator
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tak.... Myślę że nic się nie stanie jak wspomnę parę słów o tym co sobie zmajstrowałem w samochodzie. Nie jest to nic imponującego, jest to raczej udokumentowanie etapów rozwoju audio w moim golfiku.

 

Generalnie mogę rozwój mojego car audio opisać w trzech etapach (powiedzmy ewolucjach):

 

1.Było to około dwa i pół roku temu...Nastał dzień w którym stałem się szczęśliwym posiadaczem swojego pierwszego samochodu (bazą eksperymentów stał się Golf 3).

Że zawsze lubiłem sobie posłuchać muzyki w domu to wiedziałem, nie miałem najmniejszego zamiaru by sytuacja się zmieniała w samochodzie...Zakupiony przeze mnie Vw jako wyposażenie audio posiadał kaseciaka Blaupunkt, z przodu w podszybiu bliżej nieokreślonej firmy głośniki średnicy 10cm oraz w półce głośniki średnicy 16,5 współosiowe firmy Clarion (nie pamiętam dokładnie co to za model-w każdym bądź razie żadna rewelka).

Tak całkiem przypadkiem kolegi ojciec także w czasie niewiele później niż ja zakupił nowy samochód na którego wyposażeniu znajdował się wzmacniacz DALCO GX-4250 nie był on do niczego podłączony- poprostu był,właściciel postanowił sprzedać ów przedmiot a ja zauważając nadarzającą się sytuację po poniesieniu przestrasznych kosztów zakupu w wysokości 100pln stałem się jego nowym właścicielem...

Po intensywnych poszukiwaniach w necie doszukałem się jego parametrów:

 

GX-4250

4 Ohm Maximum Output: 155W x 4 Channel at @ 0.05% THD

2 Ohm RMS Output: 115W x 4 Channel at @ 0.1% THD

4 Ohm RMS Output: 60 W x 4 Channel at @ 0.025 % THD

 

Szacując przy tym samym że jego moc RMS wynosi około

4X75W Rms przy 4 Ohm oraz ewentualnie około 2X 150W Rms w mostku.Na ówczesne potrzeby było mi to wystarczające...

Montaż odbył się tego samego dnia przy pomocy okablowania firmy Phase (zasilanie+sygnałówki), ponieważ był to wzmak 4 Channel nie kombinując podłączyłem pod niego głośniki jakie

Zakupiłem wraz z samochodem. Ponieważ nie posiadałem jednostki sterującej w wyjściem audio jako źródło dźwięku posłużył zwykły odtwarzacz mp3.

W pierwszym momencie byłem zaskoczony jak wiele daje z siebie ten wzmacniaczyk oraz prawie seryjne głośniki...

Po krótkim czasie pojawił się jednak niedosyt: no bass no fun, tak skierowałem się do lokalnego warsztatu car audio i zakupiłem w miarę pasujący mocowo subwoofer Magnat Xpress 1200 (30cm , 180W Rms, 4Ohm).Tajniki wykonania skrzyń basowych nie były mi obce więc ze zmajstrowaniem

skrzynki br pojemności 55l nie miałem problemu. Wzmacniaczyk zmostkowałem w trybie 2X75W pod głośniki Clarion oraz 1X150W pod Magnata. Nareszcie to było to (jak na pierwszy sprzęcik byłem usatysfakcjonowany). Bas grał w miarę czysto słyszalny wyraźnie w przodzie kabiny nie uciekał gdzieś w tył, nie był także słyszalny zbytnio poza samochodem.Tak przejeździłem około pół roku podnosząc się z dotkliwej utraty gotówki na rzecz nowego samochodu...

Jak wspomniałem słuchałem cały czas z mp3ki (sick!), dlategoż przyszedł czas na nowe radyjko.

W grę wchodził Pioneer oraz jakaś Alpine, i poraz kolejny okazja uśmiechnęła się do mnie, znajomy znajomego nagle potrzebuje gotówki i sprzedaje wszystko co ma, między innymi miesięcznego DEH-6800MP za 2/3 ceny oraz na gwarancji. Radyjko po zakupie podobnie jak wzmacniacz montuję już tego samego dnia, duży plus dla tego modelu to to że posiada kompleksowe sterowanie wyjściem na suba pod względem głośności oraz zakresu częstotliwości jego pracy-ogólnie zyskałem tym zakupem na jakości dźwięku oraz głośności.

Wytrzymałem jednak niecałe pół roku, zapragnąłem poważniej podejść do sprawy audio w samochodzie

I nie bawić się w prowizorkę i chińskie firmy no name.Tak też pewnego piątku ogłosiłem suba+wzmacniacz do sprzedania i nowy właściciel pojawił się już w poniedziałek.

 

[ Dodano: 2008-02-06, 09:36 ]

2.Tu powiedzmy zaczyna się druga ewolucja mego sprzętu,po sprzedaży audio z baga postanowiłem zakupić dobry wzmacniacz do subika (założenie: ma być firmowy, ze sporym zapasem mocy, niekoniecznie nowy, a jeśli używany to w bdb stanie).

Przeczesując Allegro po kilkunastu dniach natrafiłem na:

 

http://ampguts.realmofexcursion.com/Alpine_MRV-1005/

 

cena była odpowiednia a do tego stan-miodzio (zero rys! nówka sztuka mimo iż miała parę latek)

wcześniejszy właściciel miał ją w zabudowie montowanej przez firmę „Galeria Tonów” gdy sprzedawał samochodzik udał się do tej samej firmy by mu wszystko zdemontowała (po prostu on się na tym nie zna).Tak też Alpinka powędrowała na sprzedaż.

Nowy wzmacniacz kupiony teraz czas na subik...Poszukiwania trawały dłużej niż myślałem ale to ze wzglądu na ograniczone fundusze...I tak znów metodą znajomy znajomego pozyskałem za śmieszne pieniądze ECLIPSE SW6 123DVC

 

Oto strona internetowa producenta:

http://www.eclipse-web.com/eu/en/index.html

 

Nowa zabudowa została wyliczona programikiem, rozrysowana w Autocadzie, i poszła do produkcji w Praktikerze kosztem 40pln i własnej parcy.

 

Wszystko było super do czasu odsłuchu...Dźwięk niczego sobie dużo więcj mocy niż Magnacik lecz biorąc głośniej wzmak się wyłącza....o co chodzi?

Po śledztwie zapada wyrok:

-zakupiony Eclipse jest dwucewkowy 2X4Ohm natomiast Alpinka w mostku jest stabilna tylko do 4Ohm-więc zonk z mojej strony. By słuchać wogóle spiąłem suba na 8Ohm i tak tez jeździłem jakiś czas.

 

[ Dodano: 2008-02-06, 09:39 ]

3.Eclipse nie był docelowym subem od samego początku,po różnych rozpoznaniach

zaplanowałem zakup:

-Carpower Sonic 12

lub

-AudioSystem X-ion 12' PLUS

 

Od razu mówię że nie miał to być sub do żadnego db dragu .Miała to być dobra 30stka która będzie potrafiła zapewnić dobry wykop basu oraz ze względu na gabaryt obudowy do bagażnika ma zajmować nie za dużo miejsca w porównaniu do głośników 15”.

 

Tak też upolowałem w tamtym tygodniu Sonica...miesiąc używany (podobno) za około 2/3 ceny na gwarancji. Nie bawiąc się w nową obudowę przerzuciłem go w zamian za Eclipsa.

To było to, powoli sprzecik nabiera jakiegoś docelowego kształtu.

 

Teraz jedyne mankamenty to:

 

-słaby dźwięk z przodu ( w drzwiach nie było przewidzianego miejsca pod żadne głośniki,

nie wykonuję paneli ani nic w tym stylu bo mam w planach zakup nowego samochodu w którym będę realizował ten zamysł).W planach zakup dobrych głośników odseparowanych :

-INTERTECHNIK MDS08+tweeter jakiś tam

lub

-Carpower PRESET-1

http://www.carpower.pl/index.php?id=2&...&id_item=67

do tego jakiś wzmacniaczyk 2 kanałowy.

-nowa zabudowa bagażnika

Wszystkie plany do zrealizowania po zakupie nowego samochodu czyli za około 3-4mce.

I to było by na tyle.Czekam na opinie.

post-1-1202286877.jpg

post-1-1202286878.jpg

post-1-1202286879.jpg

post-1-1202286880.jpg

post-1-1202286881.jpg

post-1-1202286882.jpg

post-1-1202286883.jpg

post-1-1202286884.jpg

post-1-1202286885.jpg

post-1-1202286886.jpg

post-1-1202286887.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że tego przodu nie ma. Na pewno jest brak średnicy i góry ale to już w nowym autku zrobisz.

Co do Twojego proponowanego przodu to chyba się trochę przeliczyłeś. MDS08 nie bardzo nadaje się do 2way. Tutaj musiałbyś zrobić zestaw 3 drożny a co za tym idzie koszty dość spore w przypadku zwrotnicy. Mam MDS06 i one nadają się do 2way. Dobry tweeterek do tego i na prawdę można cieszyć się muzyką. U mnie niestety zestaw przedni nie jest skończony i na pewno prędko nie będzie. Jedno wiem na pewno. Składanie takiego zestawu wiąże się ze sporymi kosztami bo do tweetera i midbasa trzeba zrobić zwrotkę. Można zrobić pod głośniki wyliczyć jakimś programem lecz w aucie nie będzie to najlepsze a szyte zwrotki po pomiarach CLIO to spory koszt od 400zł za parę a do tego trzeba jeszcze doliczyć materiał. Zwrotka 600-700zł woofery MDS06 400zł i tweetery 400zł więc razem robi się niezła kasa. Za 1400zł można już kupić fajny zestaw głośników np. Helony. Dlatego w tej kwestii radzę pomyśleć. Masz na to dużo czasu.

Ps. Jak zrobię porządnie drzwi na wiosnę to będzie można się gdzieś zgadać to odsłuchasz sobie MDSy. Wystarczy że będziesz śledził mój temat i jak już tam znajdą się fotki i informacje że zrobiłem wygłuszenie to śmiało wal do mnie coś poradzimy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jest dobry pomysł...Zawsze lepiej dzielić się doświadczeniem,bo tak naprawdę nie ma wielu możliwości

na odsłuchy w miarę przyzwoitych systemów nawet u kogoś. A że ty planujesz robić coś na wiosnę to ja mam w myśli działać jakoś w koniec wiosny lub początek lata więc jest gites. :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w tym swoim gracie muszę drzwi wygłuszyć porządnie bo popsuty zamek w zimie spowodował wywalenie wygłuszenia co odbiło się na basie. Mógłbym to teraz zrobić bo temperatura 10 stopni jest ok ale poczekam aż będzie z 15 i wtedy zrobię porządek z tym. Autko też mam zmienić ale to nie wcześniej niż październik jeżeli w ogóle zmienię.

Tak jak napisałem obserwuj i jakby co pisz śmiało.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy sposób prowadzonej narracji. Dowcipny i oryginalny. Carpowera Preset 1 nie kupuj nawet , jezeli twoim zwyczajem trafi ci się za 2/3 ceny. Jedyny plus tego zestawu to w miarę efektowne wykonanie. Ale brzmienie jak za te pieniądze fatalne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...