Skocz do zawartości

Wydzielona dyskusja o matach.


jimix
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 141
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

znalazłem pomysł na uszczelnienie przy klamkach.

I to był strzał w dziesiątkę!

Uchyl rąbka tajemnicy! Mam kilka takich miejsc nie mam pomysłu na to...

 

Tutaj akurat nie ma żadnej tajemnicy :], a sprawa okazała się prostsza niż przypuszczałem.

 

Otwór w wewnętrznej (montażowej) blasze miał ten sam kształt co w boczku (około 10 na 6cm), między nimi odległość ok 3cm. Po prostu wyciąłem małe arkusze dekarki, tak aby przykleić od tylnej części blachy i wyprowadzić minimalnie na tapicerkę, po czym obudowa klamki po przykręceniu idealnie wszystko docisnęła.

Mam nadzieję, że ktoś zrozumiał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisze tyle:

Stać Cię??? Wygłuszaj Dynamatem. Masz ograniczony budżet??? Wygłuszaj dekarką.

Z mojej strony napiszę tyle, że mam dostęp do taśmy dekarskiej, którą użyło już około 8 osób do swoich samochodów. Niektórzy wygłuszali całe samochody, a nie którzy tylko furtki i jeszcze nie usłyszałem o czymś takim jak odklejanie się czy brzydki zapach, a ten kto pisze bzdury typu, że słyszy różnice miedzy matami dekarskimi, a Dynamat, albo jest niebiańsko obdarzony ponad przeciętnym słuchem, albo jest KOZAKIEM... Bo ja osobiście nie słyszę różnicy. Czy będziesz wygłuszał dekarką czy denamatem i tak musisz to zrobić dokładnie, jeśli zrobisz to dobrze to nie widzę różnicy. Z jednym się zgodzę, że taśma dekarska jest nieco cięższa od mat Dynamat itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale sie nad tym spuszczacie......... kto chce niech wygłusza czym chce.

 

Jeden na zime kupi Debice Frigo (APP, Boll, dekara), drugi kupi sobie np. Dunlop WinterSport 3D (Dynamat, Stinger, STP), niby opony, niby zimowe ale jednak wolałbym kupic Dunlopy i na nich jezdzic.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie .

Coś się w tym temacie za bardzo sielsko zrobiło, gdyż już większość przyznaje że główna różnica między jednym i drugim to masa i ewentualnie łatwość układania, więc .....

czas rozpętać następną burzliwą dyskusję.

Sprawa oczywiście nadal dotyczy prawidłowego przygotowania drzwi pod montaż głośników.

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przy przygotowaniu drzwi jest nie montowanie osłon głośników które robi się najczęściej (zalecam) z cienkiej miękkiej pianki nie chłonącej wilgoci. Osłonę taką można kupić lub samodzielnie wykonać.

Osłona taka (prawidłowo zrobiona) spełnia dwa zadania:

1) Osłania głośnik przed kapiącą wodą która przedostaje się pomiędzy szybą boczną a uszczelką do środka drzwi oraz .....

2) Bardzo efektywnie rozprasza falę dźwiękową za głośnikiem.

Niektórzy producenci wynalazków próbują wmówić mniej świadomym klientom, że :

Fala z tyłu głośnika jest szkodliwa co jest oczywiście kpiną . Tak jak w kolumnach zamkniętych fala z tyłu głośnika jest niezbędna (z tym, że należy ją jak najlepiej rozproszyć aby zamienić kierunkową falę na bezkierunkowy wzrost ciśnienia. Temu właśnie służy obudowa zamknięta w kolumnie).

Takiemu "klientowi" można potem wcisnąć kawałek plastiku zmieniający muzykę (fala dźwiękowa) na ciepło aby ogrzał sobie drzwi :hyhy: .

Radzę więc zastanowić się każdemu przed montażem czy chce mieć efektywną osłonę głośnika czy efektowny podgrzewacza blachy drzwi.

 

PS

Dobrze, że producent tego wynalazku nie podaje danych ile dB dźwięku zamienia na ile stopni Celsiusza bo można by chyba łatwo po godzinie słuchania zagotować sobie na drzwiach herbatkę :hyhy: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz1969,

 

 

Powiedz wprost czy dynamat twoim zdanierm jest przereklamowany ? Czy czlowiek z duzym doswiadczeniem i wiedza korzystajac z mat app i dynamat osiagnie na obu produktach taki sam efekt ?

 

[ Dodano: 2010-01-05, 00:55 ]

Ja poprostu uwazam ze uzycie produktu kilku krotnie drozszego wyprodukowanego przez medialna firme ktora za pomoca szeroko rozumianych chwytow marketingowych wbila go do swiadomosci ludzi dziala jak swoisty efekt placebo , nie mowie ze w samochodzie stojacym w garazu nie znajdzie sie ani jedna osoba ktora uslyszy roznicy ale jestem wlasciwie pewny ze podczas uzytku auta jest nie wykonalne w trasie wychwycic roznice , tak samo jak w podobnej dyskusji na temat tego czy kable graja owszem w domu na wysokiej jakosci sprzecie zmiana kabli moze miec zauwazalny wplyw na dzwiek ale nie w samochodzie , chyb ze ktos buduje samochod pod zawody gdzie jest przekonany ze zarobi jakis punkcik dzieki dynamat czy kablach za pare stow ale jezeli ktos robi system pod siebie dla siebie i do codziennego uzytku w naturalnym srodowisku swojego pojazdu czyli w drodze to nie widze potrzeby zeby wydac kilka set zlotych na gluszenie

 

[ Dodano: 2010-01-05, 00:59 ]

Tak jak pisalem ja mam APP mialem STP i nie widze roznicy pod zadnym wzgledem , nie mam HB wiec kwestia wagi tez malo mnie obchodzi , zapachu nie czuc zreszta z dobrze polorzonej dekarki rowniez , blache mi usztywnilo i komora zamknieta zostala stworzona a ze pozniej oczywiscie gabka i watolina poszla w ruch to tutaj mozna odczuc roznice , gdy plastiki przestaja grac to jest wymierny efekt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielę tą odpowiedź na dwie części:

1)

Nie jestem przeciwnikiem większości produktów Dyn.... i uważam tak jak napisałem wyżej, że w pewnych warunkach (np. długie drzwi) bezwzględnie należy stosować droższe maty lekkie (choć nie wskazuje żadnego producenta), gdyż nie wytrzymają na dłuższą metę dodatkowego ciężaru zawiasy drzwi. Maty te też przynajmniej teoretycznie powinny łatwiej się układać.

2)

Niestety nie tylko w Polsce coraz częściej w CA dochodzi do podziału (absurdalnego) na osoby używające wyłącznie droższych a nie koniecznie lepszych materiałów i urządzeń CA i tych którzy używają z głową tańszych a nie koniecznie gorszych materiałów z poza branży CA. Pociąga to za sobą "wtórny analfabetyzm" gdyż wychodzi się z założenia, że samo zastosowanie mat xxxx rozwiąże wszystkie problemy i zwolni z używania włóknin lub osłon głośników co jest błędem w sztuce. Najbardziej jednak mnie wkurzające jest to, że producenci niektórych produktów oraz ich dystrybutorzy kierują swą ofertę do idiotów. Trudno to inaczej wytłumaczyć postępowanie np. przy reklamie mat do stosowania "za głośnikiem" który chłonie energię. Każdy kto choć trochę uczył się z książek a nie tylko niektórych bzdurnych stron WWW wie, że w obudowie zamkniętej za głośnikiem energia wytworzona przez ruch membrany ma być w całości przekształcona na wzrost ciśnienia a nie temperatury.

Ponieważ jestem z gruntu "nieufną bestią" do wyrobów producenta lub marki bardzo łatwo się zrażam jeśli .... reklamowane są one przez wprowadzanie klienta w błąd trudno będzie mnie osobiście przekonać że ten akurat producent lub jego produkt jest w czymkolwiek lepszy od produktu konkurencji która mnie nie chciała wprowadzić w błąd. Na tej samej zasadzie raczej długo nie będę kupował produktów np. VK gdyż są one kierowane do odbiorców o znacznie niższym IQ.

 

I na koniec

Kończę kompletowanie sprzętu pomiarowego niezłej jakości (celem jakim sobie postawiłem był pomiar w paśmie słyszalnym z dokładnością do 0,1 dB przy rozdzielczości na poziomie do 500 kHz). Po skompletowaniu, nauczeniu się obsługi i skalibrowaniu sprzętu (zamierzam to skończyć do przełomu maca i kwietnia tego roku) będę mógł sprawdzić (ale jestem raczej o tym przekonany), że wygłuszając tańszymi materiałami stosując np. dekarkę, włókninę, plexę, samodzielnie wykonane osłony głośników osiągnę wynik który będzie nie do odróżnienia przez dowolne ucho ludzkie niż przy zastosowaniu wyłącznie produktów jednej firmy.

 

PS

Jeśli chodzi o zachowanie się i właściwości taśm Tytan w różnych warunkach to ... nota katalogowa jest na stronach producenta wiem to gdyż .... oczywiście przed zakupem ją przestudiowałem :hyhy: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz ...byka "zretuszuj" 500kHz to nawet "netoperki" :hyhy: nie słyszą.

 

P.S. Ode mnie co do mat.

Nie zagłębiałem się w walory akustyczne ni zapachowe ale...samo kładzenie dyna czy innych "firmowych" kontra tanie (nie stosowałem dekarki wszak do samochodu staram się używać materiałów dedykowanych...do samochodu) zdecydowanie przemawia za firmówkami.

P.S. 2 maty "tanie" kładłem w okolicach marzec-kwiecień musiałem się mocno wspomagać farelkami i nagrzewnicami, Dynamata i GMS kładłem przełom wrzesień-pażdziernik zahaczyłem o listopad ..."szły" na zimno jak lalunia.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja, też wolę dunlopy, ale to złe porównanie. Opony odpowiadają za bezpieczeństwo twoje i innych uczestników ruchu, maty raczej nie.

 

ja sadze ze raczej dobre. Bo to obrazuje sytuacje ze dla jednego bedzie Debica dobra a drugi nawet na nią nie zerknie tylko od razu pojdzie po Dunlopa (tak sam jest z Dekarą, APP i Dynamatem, Stingerem, czy STP). Kazdy kupuje co chce i nie wiem po co niektorzy starają sie na siłe przekonac do swoich racji. To jest taka sama sytuacja co lepsze Diesel czy Benzyna lub ktore Swieta ważniejsze Boze Narodzenie czy Wielkanoc.

 

Nich chcesz Dynamata - nie kupuj nikt Ci nie kaze. Przeciez to proste jak drut......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko rozbija się o kasę jaką mamy lub chcemy przeznaczyć na furtki .

Jeżeli mamy ~250 zł na średnie furtki to ciężko zrobić dobre wytłumienie na Dynamacie czy nawet STP bo za tą kwotę nie pokryjemy większość powierzchni nie mówiąc o zakupie dalszych materiałów wygłuszających .

Za tą kwotę można kupić 25 mat APP miękkich + pianka i zrobić to porządnie .

Jeżeli mamy więcej $$ to nie mamy dylematu kleimy maty z nadrukowanym logo ( koniecznie tak aby logo układało się równomiernie w poziomie ) i robimy 100 fot aby móc wkleić do odpowiedniego działu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kleimy maty z nadrukowanym logo ( koniecznie tak aby logo układało się równomiernie w poziomie )

to mnie rozbawiłeś :]

ostatnio oglądałem discovery(program odpicuj mi furę czy jakoś tak.... :D -i zgadnijcie czym wygłuszali----amerykanski program to i amerykanskie wygluszenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz ...byka "zretuszuj" 500kHz to nawet "netoperki" :] nie słyszą.

Uważam, że to co napisałem jednak i Ja i Ty słyszymy podam przykład -> dźwięk 200 Hz i 200,005 Hz. Zupełnie inna kwestia czy tą różnicę Zarówno ja jak i Ty usłyszymy ale chodzi o to aby urządzenie pomiarowe zawsze było w stanie zmierzyć dźwięk ale również ludzką percepcję . Niemniej fakt pozostaje faktem że nieprawdą jest jakoby człowiek słyszał wyłącznie dźwięki 50 , 51 , 52 Hz miara ta została sztucznie narzucona przez człowieka co nie oznacza, że natura generuje dźwięki o częstotliwościach liczb całkowitych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilo , kilo herce

Myślę, że zapędzasz sam siebie w kozi róg :] . Ja napisałem dokładnie o rozdzielczości a nie częstotliwości :D czyli "odcinek" 1 Hz sprzęt jest w stanie "podzielić" na np. 1.000 części i zmierzyć w każdym z tych ustawień wartość natężenia dźwięku w dB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście masz rację, rozdzielczość.

Nadmieniam tylko, że chodziło mi o tzw. "pasmo akustyczne". (umownie 20-20000 Hz)

Poza tym doskonale wiesz co ...wywnioskowałem :hyhy: .

Docelowo...

Popieram kolegów co do ucha (sam stosuję myślę, że z powodzeniem :hyhy: ) czasem "wymierzony, wykalibrowany" - zgodny ze sztuką dźwięk może z kolei ...Ciebie tam zapędzić :] .

"dopieszczanie" zwrotnic pasywnych na poziomie poprawy przenoszenia z dokładnością 0,1 dB to ...już nawet nie choroba :D tolerancje kondziołów i to nie byle elektrolitów bywają ...rozbieżniejsze :rotfl: .

Oczywiście nie neguję niczego z Twych działań, dążenie do perfekcji wszak jest zaletą :hyhy: tym bardziej zapragnąłem posłuchać ( w stosownym czasie ) fury przygotowanej z taką...pieczołowitością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wbrew pozorom nie robię praktycznie nic nowego. Staram się w większości wykorzystywać pomysły i wiedzę innych w celu osiągnięcia u siebie dobrego dźwięku i ją usystematyzować.

Dam Ci obrazowy przykład w "własnego podwórka" -> do ukierunkowania tweeter-ów MAXTZ wykorzystuje ..... promień lasera i ma rację :] . Jest to prosty i niedrogi sposób bez bezpośrednich droższych badań mikrofonami pomiarowymi ustawiania tweeter-a.

O tym, że jest to ważne także i ty czytałeś ..... przeglądając noty katalogowe przy zakupie woofer-a. Jak sięgniesz pamięcią tam w charakterystykach głośników są trzy wykresy dynamiki na jednym rysunku w zależności od .... .

Drugi przykład:

Niedawno Stanec zmienił kable sygnałowe z Dietz-a na Macrom-a i zauważył dużą poprawę dźwięku. Ponieważ ja podchodzę do tematu w sposób pragmatyczny i wiem, że kabelek od kabelka może się różnić rezystancją, podatnością na zakłócenia zewnętrze i tłumieniem sygnału w różnych częstotliwościach będę chciał pożyczyć od niego "na chwilkę" Dietz-a aby pomierzyć te parametry i pomierzyć parametry Macrom-a. Pomiar różnic pomoże mi w przyszłości jednoznacznie określić czy wpływ na gorszy dźwięk jest spowodowany kablem sygnałowym czy też mam gdzie indziej szukać przyczyn. :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja napisze ciekawostce jaka zauważyłem teraz w zimowe dni.Mam wygłuszone dzwi dwoma warstwami pierwsza na blachę mata Boll a następnie na to Tytan dekarka.Od wewnetrznej strony cała komora dzwi oslonieta blachą alu 1,5 mm i na to także 2 warstwyjak poprzednio. Moje spostrzeżenie:muzyka słuchana w mrożne dni (auto nie garażowane)bardziej mi odpowiada niż w odwilż. Bardziej odczuwalny kick i wogóle...Czyli wniosek im bardziej wszystko sztywniejsze tym lepsze tłumienie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gocgrz000, zapomniales chyba o tym ze w takich warunkach( ujemne temperatury ) zmieniaja sie przedewszystkim parametry glosnikow.

 

Nich chcesz Dynamata - nie kupuj nikt Ci nie kaze. Przeciez to proste jak drut......

 

Widzisz tu nie chodzi o to co kto komu nie kaze kupowac tylko o to co w rzeczywistosci wiecej oferuja drozsze produkty w stosunku do tych tanszych o czym jest dyskusja a po to jest forum. Kto sobie co kupi to juz jego wybor, wiekszosci to dynda i powiewa natomiast rzeczowa dyskusja na temat rzeczywistych zalet i wad tych produktow mysle ze wrecz przeciwnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ige wiem (troche przekreciłes moj nick ale "never mind"), na forum jestes nie od dzis. Z reką na sercu ile takich dyskusji juz było ? Tysiace i nic z nich nie wynikało. To tak samo jak juz wczesniej wspomniałem na forach samochodowym co lepsze diesel czy benzyna. Wiee mi to naprawde majonez. Jeden bedzie chciał kupi sobie dekare, drugi poleci po dynamita, taka oto prawda z tego wyniknie.....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

disaster3, jesli chodzi o nicka to przepraszam ale nie bylo to celowe, w nowej wersji opery jest taki slownik co przy kopiowaniu pokazuje swoje propozycje i pewnie przypadkowo mi sie kliklo i nie zauwazylem. Juz poprawione

 

Z tymi dyskusjami to sek w tym ze takich rzeczowych to bylo bardzo malo lub nie bylo ich wogole bo ja sobie ich nie przypominam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ige wiem (troche przekreciłes moj nick ale "never mind"), na forum jestes nie od dzis. Z reką na sercu ile takich dyskusji juz było ? Tysiace i nic z nich nie wynikało. To tak samo jak juz wczesniej wspomniałem na forach samochodowym co lepsze diesel czy benzyna. Wiee mi to naprawde majonez. Jeden bedzie chciał kupi sobie dekare, drugi poleci po dynamita, taka oto prawda z tego wyniknie.....

Nie za bardzo rozumiem dlaczego niektórzy uważają dyskusję wywołaną chyba przeze mnie na bezpośredni atak wymierzony przeciwko jednemu z producentów droższych mat.

Na początku swej wypowiedzi napisałem jakie według mojej analizy stawia się kryteria przy prawidłowym przygotowaniu drzwi pod montaż głośników (wytłumienie i wygłuszenie). Co do wytłumienia napisałem, że stosuje się maty i co przez to chcemy osiągnąć i .... napisałem czym według mnie w tym konkretnym zastosowaniu różnią się maty z nazwijmy to grupy A od mat z grupy B.

Co do wygłuszenia najlepszym materiałem jest włóknika i potem pianki ale nie nadają się maty ani jedne ani drugie.

Co do tego, że nie należy stosować dziwnych wynalazków absorbujących falę dźwiękową nie znalazłem oponenta więc przyjmuję że wytłumaczyłem to w sposób zrozumiały i zostało to zaakceptowane przez wszystkich czytających.

Co do osłon głośnika też nie spotkałem się z oponentami więc też uznaję, że wszyscy to aprobują.

Co do tego, że należy stosować dystanse z ..... (o tym będzie później :hyhy: ) też wszyscy wiedzą (może nie wiedzą które są najlepsze :rotfl: ).

Ale wracając do sedna i analogii oponiarskiej.

Niestety zauważyłem na większości fotografii, że o ile mat wykorzystuje się multum to włókniny lub ewentualnie pianki praktycznie w ogóle tak samo jak osłon głośników. A analogia do opon jest taka -> Kupując jedynie najdroższe opony letnie np. PZero i użytkując je cały rok zdecydowanie gorzej się jeździ niż sezon letni na gorszych oponach letnich a sezon zimowy na oponach zimowych. :hyhy:

PS

Napis na kurtce zimowej Nxxx lub Pxxx nie mówi wcale, że kurtka jest cieplejsza od kurtki polskiego producenta :zawstydzony: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...