Skocz do zawartości

Wydzielona dyskusja o matach.


jimix
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

wiadomo, że nie chcę zeby ktoś to za mnie zrobił hehe czyli BOLL I APP ewidentnie odpadają ?

 

Co to za historia z tym odpadaniem :rotfl:

Mam już rok zrobione drzwi mieszanką tytan-APP. Dekarka, jako pierwsza warstwa, a na to APP, i to nie wszędzie, w niektórych miejscach bitum jest przyklejony bezpośrednio do blach, i nic się nie odkleiło.

Oczywiście całą operację przeprowadzałem w garażu, najpierw nagrzewałem na grzejniku arkusz APP tak, że był on bardzo plastyczny, po czym szybko odklejałem folię i mocno dociskałem do drzwi.

 

Auto zniosło 15 stopniowe mrozy, i wysokie upały, drzwi nie opadły; samochód jest niegararzowany :hyhy:

 

Ciekawi mnie jeszcze, kto z Was podjąłby się ślepego testu testu wygłuszenia, powiedzmy APP, kontra Dynamat :wstyd:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 141
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Ciekawi mnie jeszcze, kto z Was podjąłby się ślepego testu testu wygłuszenia, powiedzmy APP, kontra Dynamat :rotfl:

Ja

Niestety .... nie masz absolutnie żadnych szans na to aby usłyszeć różnicę nawet można zastosować do pomiarów mikrofony pomiarowe.

Maty służą wyłącznie do zmniejszenia/wyeliminowania rezonansu blach drzwi (wytłumienia).

Do wygłuszenia powinno zawsze stosować się pomiędzy tapicerkę a blachy drzwi materiały lekkie spienione lub specjalną włókninę w celu wygłuszenia odgłosów wszystkich. Po tym zabiegu (dobrze zrobionym) dźwięk do kabiny z głośnika powinie dostawać się wyłącznie przez przednią część membrany a nie falujące blachy i tapicerki. :wstyd:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety .... nie masz absolutnie żadnych szans na to aby usłyszeć różnicę nawet można zastosować do pomiarów mikrofony pomiarowe.

Czy mam szanse czy nie pozwól ze ja się wypowiem.Z mikrofonami to chyba masz jakiś kompleks.Nie wystarczy ucho?Po co wyważać otwarte drzwi :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

APP czy tam BOLL (materiały do samochodu ale... BUDŻETOWE) kontra Dynamat czy choćby GMS to niebo i ziemia każden któren :hyhy: twierdzi, że nie widać :D różnicy o wysłuchaniu :rotfl: jej można by już polemizować, powienien karze chłosty podlegać :wstyd: .

Pamiętam swe pierwsze boje z tłumieniem ( BOLL ) i pamietam również co się działo za głośnikami po mrozach a co jest teraz (Dynamat i GMS).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym te wszystkie ,,budżetówki" typu APP strasznie śmierdzą w lato jak się blacha nagrzeje. U kuzyna w aucie był smród jak by woził ze sobą cały magazyn hurtowni lakieru. Już nie mówię o tym co się dzieje w zimę. Moim zdaniem to jeden wielki szit - zarówno pod względem odsłuchów jak i wytrzymałości w warunkach lato-zima!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie szkoda polemizować o różnicach w matach czy to dekarkach czy stp,,,,

to tak jak slyszec roznice miedzy kablami glosnikowymi 0,5 a 1.5mm2

wazne by nie odpadały i mozliwie miekkie co ulatwi montaz

dla mnie dekarka nie odpada, latwo sie klei, nie smierdzi(mówię o dekarce np, tytan )a wszyscy co sprzedają maty "niby" typowo do car audio niech sobie mówią swoje....w koncu jakis marketing musza zrobic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

finchers, jak to mówią każdy ma prawo do własnego zdania.

 

Dokładnie :] Ja u siebie posiadam APP (już ok 3 lat) i problemu ze "śmierdzeniem" czy pękaniem po zimie nie mam :D

 

Ale żeby nie było, że chwalę APP - na dniach zagości prawdopodobnie GMS lub STP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mikrofonami to chyba masz jakiś kompleks.Nie wystarczy ucho?Po co wyważać otwarte drzwi :]

Hmm .....

Za moich czasów czyli inaczej moje pokolenie było uczone także na politechnice przez poprzednie pokolenie że człowiek jest istotą ułomną i niedoskonałą co różne doświadczenia pokazywały. Z tego względu możliwe, że masz rację i Waszego pokolenia (młodszego) to nie dotyczy ale ....

za moich czasów do mierzenia masy używało się wagi, w zależności od tego jaką masę i z jaką dokładnością się mierzyło używało się różnych wag ..... takie wagi mimo, że posiadały dużo większą „dokładność” niż w owych czasach ludzkie oko czy ręka raz na jakoś czas się legalizowało (czyli kalibrowało) obligatoryjnie aby zweryfikować czy pomiar jest wiarygodny i mieści się w zakresie dokładności danej wagi.

Możliwe, że jak moje pokolenie wymrze wszystkie urządzenia pomiarowe przestaną mieć rację bytu i zostaną zezłomowane niemniej do chwili obecnej uważam je za bardzo pomocne.

Wracając do kwestii CA jak czytacie testy np. głośników niskotonowych to zdecydowana większość niezależnych firm testujących ..... nie wierzy w parametry T-S podawane przez producentów i sami to mierzą (jeszcze nie na ucho gdyż to jeszcze moje pokolenie). Pomiary te w co najmniej 99% wypadków nie pokrywają się z danymi producenta.

Zupełnie inna sprawa to to, że kiedyś bardzo drogie i wysokiej jakości głośniki były sprzedawane z indywidualnymi certyfikatami parametrów T-S mierzonymi po wygrzaniu i wpisywanymi ręcznie po pomiarze na karcie głośnika -> te głośniki jak większość osób wie to Phase Linear Aliante.

Na dokładnie takiej samej zasadzie ktoś kiedyś stwierdził, że potrzebne są maty do wygłuszenia aby zmniejszyć rezonans blach, pomierzył co jest i co chce osiągnąć a następnie starał się stworzyć produkt jak najbliższy założeniom i ... tak powstał Dynamat. W trakcie badań także wykorzystywał nie ucho ani oko (nadal jest to moje stare pokolenie) ale przyrządy pomiarowe i wyniki opublikował w formie ogólnodostępnych tabel. Inna sprawa, że ze względów marketingowych opublikował tylko część badań przedstawiających korzystne właściwości tego produktu.

Na podstawie powyższych przykładów oraz braku dowodów na to, że ucho i oko człowieka nowego pokolenia jest bardziej dokładne od przyrządów pomiarowych wymyślonych przez starsze pokolenia prosił bym o nie negowanie korzystania z nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

finchers, jak to mówią każdy ma prawo do własnego zdania.

 

Dokładnie :] Ja u siebie posiadam APP (już ok 3 lat) i problemu ze "śmierdzeniem" czy pękaniem po zimie nie mam :D

 

Ale żeby nie było, że chwalę APP - na dniach zagości prawdopodobnie GMS lub STP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz1969, pięknie piszesz ale jak wobec tego zamierzasz to zmierzyć?I o jakich pokoleniach piszesz bo tego to całkiem nie kumam.Ty z innej epoki jesteś czy jak?

Naklej sobie na zewnętrzną blachę drzwi płat maty APP a po drugiej stronie użyj STP lub Dynamat.Uwierz mi że nie trzeba fachowca ani człowieka z innej epoki z mikrofonem aby usłyszeć wielką różnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem już .... zgrzybiałym staruszkiem co jednak nie zabrania mi słuchania muzyki w samochodzie :D .

Wróćmy jednak do meritum.

Jak wiadomo celem przygotowania drzwi pod montaż głośników jest wykonanie czegoś co choć trochę przypomina walorami akustycznymi kolumnę zamkniętą dla głośnika czyli między innymi komory o sztywnych ścianach nie wpadających w rezonans. Jak wiadomo każdy kawałek blech będzie miał swój inny rezonans tak samo jak różne kawałki różnej grubości płyty wiórowej czy MDF. Jeśli jakiś kawałek blachy będzie miał częstotliwość rezonansową w paśmie przenoszenia głośnika to w tej częstotliwości ten kawałek będzie zachowywał się podobnie jak membrana bierna.

W związku z powyższym pewne połacie drzwi w pewnych częstotliwościach będą podbijać (wzmacniać) dźwięk. Znając charakterystykę przenoszenia głośnika lub ją mierząc można porównując oba wykresy zobaczyć czy powstają takie sprzęgnięcia czy też nie :] .

Kolejna sprawa to to, czy wytłumiając drzwi musimy walczyć ze wszystkimi rezonansami czy nie.

Otóż nie .

Walczyć mamy tylko z częstotliwościami generowanymi przez głośnik pracujący w drzwiach -> jeśli tweeter nie jest zamontowany w drzwiach a np. na słupku to walka z częstotliwościami rezonansowymi w zakresie powyżej np. 4000 Hz jest zbędna gdyż tapicerka razem z wygłuszeniem w sposób na tyle znaczny zredukuje nam falę akustyczną zanim dotrze ona do blachy drzwi, że rezonans nawet jeśli wystąpi będzie niesłyszalny. Wiedząc to i stosując wiedzę w praktyce można użyć mniej materiału nie tracąc nic z jakości wytłumienia. :D

Większość z Was zdejmowała tapicerkę (dywaniki) i widziała że na podłodze są na dużych płaskich kawałkach blachy przyklejone maty bitumiczne a na nich najczęściej dodatkowo leży włóknika. Nieraz oba te elementy się łączy gdyż -> mata bitumiczna wytłumia rezonanse a włóknina pochłania dźwięk (wycisza).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Phase Linear Aliante.

Z tego co pamiętam to tylko seria 12 SI limited tak miała.

Do pozostałych dostawałeś papier z parametrami, ale były one takie same dla każdego egzemplarza. Seria limited była numerowana i dostawałeś parametry tego konkretnego głośnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to tylko seria 12 SI limited tak miała.

Do pozostałych dostawałeś papier z parametrami, ale były one takie same dla każdego egzemplarza. Seria limited była numerowana i dostawałeś parametry tego konkretnego głośnika.

Hmm, gdzieś w piwnicy (jak to dobrze że jest duża :] ) mam coś takiego z numerem 186 więc traktuje to jako wiedzę z "pierwszej ręki" :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesiek , Tutaj obnażyłeś swoją niewiedze z dziedziny wytłumiania

 

i to co napisałes niestety jest nieprawdziwe , sory bez urazy ale się mylisz tym razem....

 

No w końcu jest osoba która ma gruntowną wiedzę praktyczną popartą wieloletnim doświadczeniem i chęć wszystkim wytłumaczyć co i w jaki sposób efektywnie wykorzystać :D . W takim razie "zamieniam się w słych" i czekam na dokładne wytłumaczenie.

PS

Jeśli możesz coś dla mnie zrobić to staraj się to wytłumaczyć językiem bardzo przystępnym popartym przykładami gdyż jak wspomniałem jestem człowiekiem o dość zaawansowanym wieku i z racji tego mój umysł nie jest już tak "lotny" :] .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a PROSZE;

1) CZYM jest współczynnik startności akustycznej,,n''

Napisz czym jest według Ciebie skoro posługujesz się jakoś tabelką.

2) Jeżeli głosnik ma sparwność 92db to ile % przetwarzane jest na ciepło a ile na fale dzwiękową

Proszę podaj wzory i z czego one wynikają wszystkim :] . A następnie oblicz na podanym przykładzie i wykaż korzyści. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..

http://www.essa.com.pl/oferta/index.php?id...150&pid=694

 

dla nastepnego :

 

użyj szukaj;)

 

[ Dodano: 2010-01-03, 17:49 ]

Dla podanego tam przykładu różnica pomiędzy 0,001 a 0,4 jest chyba zrozumiała? prawda..

 

I proszę byś nie odbierał tego jako atak na Twoje istotne informacje ,które piszesz a jedynie uzupełnie informacji tu podanych,ok..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janiestety nie czuje sie znyt kompetentny do tej dyskusji ale przeczytalem to co podlales w linku i faktycznie wspolczynnik znaczaco wzrosl w danym przykladzie po zastosowaniu dynamat ale jest to moim zdaniem wplyw usztywnienia blachy wiec chetnie poznalbym wynik takiego eksperymentu przy uzyciu mat np. app twardych czy ona dzieki swojej wiekszej wadze i sztywnosci nie zapewni lepszego rezultatu niz dynamat ??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu trzeba sobie wytłumaczyć co rozumiesz przez rezonans blachy ? jeżeli zredukujesz rezonans blachy poprzez wytłumienie jego rezonansu który nastepuje przy 30hz to jego rezonans się obnizy czy podniesie? podpowiem ci jedynie że się podniesie , o co za tym idzie jak napisałeś wcześniej będzie wzmacniał czy osłabiał amplitude fali?

Napiszę tak. Zapamiętać jakiś szczegół i później go cytować może zarówno osoba inteligentna jak i kompletny ignorant ale ....

można ich bez problemu od siebie odróżnić ......

1) Człowiek inteligentny: nie tylko wie co się dzieje ale również dlaczego i potrafi podać prosty przykład aby innym łatwiej było zrozumieć zjawisko i potrafi to w sposób inteligentny wykorzystać.

2) Ignorant zna hasło i jedyne co robi to je powtarza nie rozumiejąc ani co znaczy ani jakie to ma zastosowanie.

Ja jeśli coś robię lub piszę to staram się innym wytłumaczyć jak to w sposób efektywny wykorzystać a Ty ?

Zamiast odsyłać "w przestrzeń" wykaż się wiedzą jeśli ją masz :] .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...