Skocz do zawartości

Systemy i procedury pomiarowe.


waski
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Karte mam tą creative 5.1. Czyli do pomiaru z bramkowaniem zmieniasz po prostu wkładkę? Świetnie, ogarnę sprzęcik jak wpadnie wolna gotówka i się pobawię.

Kilka stron wyżej masz opisane wszystko, polecam poczytać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 208
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Karte mam tą creative 5.1. Czyli do pomiaru z bramkowaniem zmieniasz po prostu wkładkę? Świetnie, ogarnę sprzęcik jak wpadnie wolna gotówka i się pobawię.

Pobawić to się możesz z dziećmi w piaskownicy [emoji12][emoji2957][emoji1787] A ty to się weź za czytanie zanim władujesz kasę w sprzęt [emoji846] Bo możesz się po kilku stronach zniechęcić. Pomiary to sporo czytania i jeszcze więcej prób i błędów.

 

3 pdf na dole strony

https://testgear.audiofrog.com/

 

Wątki do przejrzenia

https://www.audiofrog.com/community/tech-tips/

 

Oraz

https://kirchner-elektronik.de/wp-content/uploads/2019/04/15522399-AutoDSPeng.pdf

 

 

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czasem bez pomiarów gra :-p

A kto mówi, że pomiary to wyznacznik wszystkiego? Na końcu to i tak słuch weryfikuje.

 

To narzędzie jak każde inne ułatwiające pracę.

 

Można wybudować dom bez poziomicy i metrowki? Można, ale łatwiej z nimi, szczególnie jak doświadczenie małe.

 

Druga sprawa, że akustyka to część fizyki i elektroniki, a w jednej i drugiej dziedzinie używa się z różnych powodów sprzętów pomiarowych. Wszystkiego nie idzie usłyszeć lub zobaczyć.

Skoro można sobie pomóc i ułatwić pewne sprawy to czemu tego nie robić?

 

Ale te wszystkie urządzenia pomiarowe, nie tylko mikrofon wymagają wiedzy aby to obsłużyć.

Ale jak widać po wątku Gain, sporą część ludzi przerasta obsługa oscyloskopu czy multimetru, mimo Youtuba gdzie, jest masa filmów jak to obsłużyć.

 

 

 

 

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZoHaN

są rejony gdzie z pomiarami nic nie gra

a tak na marginesie to miał być żart.

 

kondrax

 

fakt faktem narzędzie nie robi z ciebie specjalisty

A no nie robi [emoji846] Oprócz kupienia trzeba też się nauczyć tego używać, a to już wymaga przeczytania "instrukcji" [emoji1787]

 

Można auto zrobić na słuch ale trzeba pojęcie mieć. Laik nie ogarnie. Łatwiej mu z narzędziami, ale to i tak musi się nauczyć ich obsługi co często jest drogą przez mękę.

 

Takie małe spostrzeżenie. Żadna szanująca się firma Home audio nie wypuszcza kolumn, czy wzmacniaczy bez ich pomiarów [emoji846]

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy szanująca się firma wypuszczająca sprzęt do CA wypuszcza go bez pomiarów?

czasem szukamy złotego grala a został on nam dany jedynie MY jako użytkownicy nie potrafimy go użyć

Mam nadzieję, że nie. Ale już użytkownicy, często mówią, pomiary są niepotrzebne, mam słuch itp.

Każdy robi jak lubi. Mi szkoda życia na utrudnianie sobie go.

Pozdrawiam

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 5 miesięcy temu...

Panowie pomoże ktoś ogarnąć temat ? :)

 

Karta Creative SB X-fi surroud

 

Autor wątku tłumacząc wszystko w 2009r robił to na innym win niż 10.. i ja troszkę nie ogarniam :)

 

Gdzie które suwaki powinny być wyciszone, jak pozostawić w ,,nagrywanie” wejscie liniowe.. a jak resztę wyłączyć ?

 

Wydaje mi się że wszystko zrobiłem poprawnie..

Ale w programie TruRTA mam nie aktywną opcje ,,Sound System Calibration”

Przeglądając wątek widzę że nie ja jeden mam ten problem.. jednak rozwiązani problemu nikt nie przedstawił..

 

Mam zrobione tak :

 

Podłączona karta przez usb do PC.. w karcie zapętlenie jackiem. Wejście ,,line in” podłączone pod ,,line out”

 

W ustawieniach dzwieku na PC. Pozostawiłem główny suwak głośności na 100%. Wyciszyłem dźwięki aplikacji mozilli itd. W ustawieniach dźwięku kliknąłem ,,wyłącz” we wszystkich opcjach po za ,,SB Xfi”

 

W ustawieniach nagrywanie kliknąłem ,,wyłącz” na wszystkich opcjach po za ,,Line in”

 

I w sumie tyle. Żadnej opcji włączenia wejścia liniowego nie znalazłem” :(

 

Jest ktoś w stanie pomóc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pomoże ktoś ogarnąć temat ? :)

 

Karta Creative SB X-fi surroud

 

Autor wątku tłumacząc wszystko w 2009r robił to na innym win niż 10.. i ja troszkę nie ogarniam :)

 

Gdzie które suwaki powinny być wyciszone, jak pozostawić w ,,nagrywanie” wejscie liniowe.. a jak resztę wyłączyć ?

 

Wydaje mi się że wszystko zrobiłem poprawnie..

Ale w programie TruRTA ma nie aktywną opcje ,,Sound System Calibration”

Przeglądając wątek widzę że nie ja jeden mam ten problem.. jednak rozwiązani problemu nikt nie przedstawił..

 

Jest ktoś w stanie pomóc ?

Pobierz REW. Jest więcej tutoriali na Youtubach.

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na YT widziałem jak gościu sprawdzał polaryzację jakimś mikrofonem podłączonym do iPhona. Przykładał do danego głośnika i pokazywało mu wynik. Można zrobić to samo za pomocą minidsp UMIK-1 i programu REW?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na YT widziałem jak gościu sprawdzał polaryzację jakimś mikrofonem podłączonym do iPhona. Przykładał do danego głośnika i pokazywało mu wynik. Można zrobić to samo za pomocą minidsp UMIK-1 i programu REW?

Bo gość sprawdzał, czy kabli nie popieprzył. Ale to pewnie kanał 5stars? Zbędna rzecz.

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanał: CarAudioFabrication.

 

Kupiłem mikrofon UMIK-1 i od kilku dni próbuje coś zdziałać z pomiarami. Robię 5 pomiarów z zagłówka, z różnych miejsc, w różnych kierunkach i na koniec je usredniam. Używam Pink Noise wersja PN.

 

Z wykresu wyglądało już nienajgorzej to mimo to nadal nie grało dobrze. Zmieniłem tweetery na moje stare z Tempo Ultra, podłączyłem przez zwrotnicę Audio Systema, pozmieniałem ustawienia zwrotek i grają jakby ,,mniej swiszcząco" od Dustów.

 

Mam do Was kilka pytań nowicjusza:

 

1.Czy aby napewno przebieg charakterystyki powinien być płaski? Spotkałem się z krzywą Harman's-a, w której przebieg charakterystyki jest opadający i to o ponad 10db względem początku. Jak robiłem wszystko na płasko to miałem wrażenie jakby tweetery grały zdecydowanie zbyt głośno względem wooferów.

 

2.Jak sprawdzić czy dane głośniki ze sobą współgrają na danych ustawieniach zwrotnicy? Mierzę tweetery, potem woofery i na koniec całość? Jeżeli w punkcie podziału jest dziura to jest źle?

db33d26b7ad4ca57gen.jpg

Tak jak poniżej to możnaby powiedzieć że ok?

1b06b567c214c40cgen.jpg

 

3. Robić to przed czy po wstępnym ustawieniu czasów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przebieg charakterystyki nie powinien być płaski bo częstotliwości niskie są mniej słyszalne przez ludzi niż częstotliwości wysokie. W sieci możesz znaleźć różne referencyjne charakterystyki do CA. W niektórych charakterystyka opada już od 60 Hz a 20 kHz jest już 13 dB ciszej.

Dziury w punkcie podziału nie powinno być. Nie będzie jej jeśli dobierzesz odpowiednio częstotliwości cięcia i ustawisz opóźnienia czasowe. Najpierw mierz bez czasówek. 

Ps. po wykresach widać że cięcia są od siebie za bardzo odsunięte. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie wszystko jest źle. Nawet zmierzone źle. Podawałem link do materiałów wcześniej w wątku oraz wysłałem Ci na PW.

 

Ale jak to każdy Polak, co ja będę czytał instrukcje...

 

I potem są opinie, że pomiary to się do niczego nie nadają, jak się robi na swoje widzimisię, a nic nie czyta.

 

Na wszystkie twoje pytania jest odpowiedź w tych pdf.

 

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie :( Nie ogarniam :)

 

Jak wystroić system w aucie, chcą zrobić to przez moje źródło ?

 

Radio Alpine INA W910r

TW -mt 230

Mid - eton mass 80

Woof- Beta Six

 

Wzmacniacze pdx 4.150 i pdr V75

 

Procesor H800

 

Mam full wersje RTA microfon Behringer cmd 8000 i przedwzmacniacz

Karta dzwiekowa Creativ Sound Blaster X-fi (właściwie nie wiem co mi ta karta :) )

 

Czy ja dobrze robie pomiary -

 

W Programie RTA wgrany plik kalibracyjny mikrofonu

 

Na Radiu INA puszczam z CD - Pink Noise

 

No i zaczynam pomiary, stroje na eq w procesorze.

 

Czy tak to ma wyglądać ? :)

 

Oczywiście cały ten wątek prześledziłem, ale nie kumam i tak tego.. Po jakiego grzyba ja kupiłem tą karte dzwiekową, skoro i tak musze Pink Noise puszczać z radia ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...