facebook

Skocz do zawartości

REKLAMA

Miejsce na Twoją reklamę: tel. 691 265 492

Zdjęcie

Systemy i procedury pomiarowe.

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
163 odpowiedzi w tym temacie

#21 waski

waski

Nieobecny

• Użytkownik
  • 4543 postów

Napisano 16 luty 2011 - 19:27

W wersji darmowej także ta opcja powinna być aktywna. Czy pod Audio Device Selection wybrałeś swoją kartę dźwiękową ? Jaka to karta? Kompatybilna z Full Duplex ?

#0 Reklama

• 1234 postów

Napisano przed chwilą

Miejsce na Twoją reklamę: tel. 691 265 492

#22 jeronimo

jeronimo
  • Użytkownik
  • 160 postów

Napisano 17 luty 2011 - 18:08

W wersji darmowej także ta opcja powinna być aktywna. Czy pod Audio Device Selection wybrałeś swoją kartę dźwiękową ? Jaka to karta? Kompatybilna z Full Duplex ?

Owszem, w Audio Device Selection wybrałem kartę i nadal kalibracja jest nieaktywna.
Pierwsze próby były na jakimś zintegrowanym Realteku (oczywiście Full duplex) dzisiaj zainstalowałem
Sound Blastera Live sb0100 i nadal opcja kalibracji nie jest aktywna.
Innymi słowy dwie karty działające w systemie Full Duplex i brak możliwości kalibracji.
Jak będę miał okazję to zainstaluję ten program jeszcze na jakimś innym kompie i sprawdzę czy się da skalibrować.

Dzięki Panowie za odpowiedzi - chciałem sobie zabaweczkę zrobić ale nici z TruRTA - nie chce mi się na razie drążyć, może za jakiś czas znowu mnie coś najdzie i ruszę ten temat.

pozdrówka

#23 waski

waski

Nieobecny

• Użytkownik
  • 4543 postów

Napisano 17 luty 2011 - 22:05

Hmm.. do tej pory sam nie mialem takich problemow na roznych kompach. Ktos juz do mnie o to pisal ale chyba uzyl platnej wersji jesli pamietam.

#24 lklukasz

lklukasz

Siwy Dżony Brawo

• Użytkownik
  • 6431 postów

Napisano 10 kwiecień 2011 - 12:12

Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika

a to mój nowy zestaw pomiarowy
cały kompaktowy zestaw jeszcze w fazie testów
Juz mi sie nie chce... :(

#25 M@riusz

M@riusz
  • Użytkownik
  • 1036 postów

Napisano 10 lipiec 2011 - 21:05

Odświeżę temat bo zastanawiam się nad skombinowaniem jakiegoś niedrogiego systemu pomiarowego, zainteresował mnie ten JIG z AVT + wkładka Panasonica WM-61A + Speaker Workshop tyle że jak pisał ukashec podobno się nie bardzo to nadaje do pomiarów w aucie. Można kupić coś innego w podobnej cenie co będzie się nadawało ?

lklukasz jak twój zestaw się sprawuje ??

#26 ukashec

ukashec
  • Użytkownik
  • 292 postów

Napisano 10 lipiec 2011 - 22:35

Właśnie, może kolega iklukasz się wypowie ja mu się ten Uni-Jig Irka sprawuje, bo z tego co widzę jego konstrukcja nie jest zbyt rozbudowana.
Zasadnicze pytanie, czy poziom szumów i brumu sieciowego (unijig wymaga zewnętrznego zasilania) jest na tyle niski, że można go pominąć?

Ja już trochę się zmagałem z pomiarami (nawet już troche wiecej niż trochę :P) i odradzam JIGa i SW, w aucie niczego tym nie zmierzysz.
Przy uruchomieniu mojego systemiku najwięcej problemów miałem z poziomem szumów emitowanych przez wkładkę WM-61A oraz przedwzmacniacz ( według schematu Wallin'a na kości NE5532 o szumach własnych na poziomie 4,5nV/sqrt(Hz), rezystory metalizowane 1%, nie ma jakiś dużych rezystancji w układzie, zasilanie z baterii 9V).
Fakt udało się uzyskać dość znaczny odstęp sygnału od szumu, ale jak dla mnie to jest takie naprawdę minimum i przy niższych poziomach sygnałów pomiarowych może być to problematyczne.

Po drugie, sama wkładka ma charakterystykę dookólną, taką charakterystykę wymusza jej budowa - jest bardzo mała i zamknięta szczelnie od tyłu. Sprawia to, że reaguje ona na zmianę ciśnienia, bez względu na kierunek dźwięku oraz odległość źródła, rejestruje po prostu każdy najmniejszy szczegół, nawet z zewnątrz samochodu ;p
O ile takie zachowanie tej wkładki dobrze zdaje egzamin przy pomiarach głośników domowych za pomocą SW (a jeszcze lepiej przy pomiarach charakterystyki i ambientu pomieszczeń, bo jest chętnie stosowana przez dźwiękowców do pomiaru akustyki studia nagraniowego czy reżyserki) o tyle w przypadku pomiarów w samochodzie z tego co zauważyłem nie jest to zaletą.
Odbicia których pełno w aucie i trafiają ze wszystkich stron, a duża ich część dociera z za pleców słuchacza są rejestrowane przez tę wkładkę z taką samą efektywnością jak sygnał bezpośredni z głośników. Natomiast ludzkie ucho jest jednak kierunkowe i na pewno słabiej słyszy odbicia docierające z tyłu. Zatem w zależności od akustyki samochodu pomiar mniej lub bardziej będzie odbiegał od tego co usłyszy ucho.

O ile znajdę czas i trochę kasy na wakacjach postaram się udoskonalić swój system pomiarowy - pierwszym krokiem będzie zakup studyjnego mikrofonu pojemnościowego o charakterystyce kardioidalnej - zatem w pewnym stopniu kierunkowej. Mikrofon taki będzie miał wyjście symetryczne (zbalansowane) XLR więc będzie można zrobić porządny niskoszumny przedwzmacniacz z wejściem różnicowym i wyeleiminować wszystkie zakłócenia, śmieci i szumy.
Naprawy, przeglądy, regulacje i modyfikacje wzmacniaczy

#27 lklukasz

lklukasz

Siwy Dżony Brawo

• Użytkownik
  • 6431 postów

Napisano 23 wrzesień 2011 - 22:55

Właśnie, może kolega iklukasz się wypowie ja mu się ten Uni-Jig Irka sprawuje, bo z tego co widzę jego konstrukcja nie jest zbyt rozbudowana.
Zasadnicze pytanie, czy poziom szumów i brumu sieciowego (unijig wymaga zewnętrznego zasilania) jest na tyle niski, że można go pominąć?

uni spisuje się narazie bez zarzutu
zmierzyłem kilka głośników i porównywałem z charakterystyką producenta
ja uzywam laptopa i zewnetrznaj karty muzycznej creativa na usb
poziomy nagrywania i odtwarzania dla uzyskania prawidłowej sinusoidy w moim przypadku muszą wynoscić ok 10% oba
z szumami nie miałem problemów a brum sieciowy można powiedzieć nie wystepuje
zasilanie jest zewnętrzna na zasilaczu 12V

ma wbudowany pre i wzmacniacz 1W przy 4omach
jest to moc, która w zapełności wystarczy do wykonania pomiarów i zebrania charakterystyk
unijig ma również regulację czułości mikrofonu i wzmacniacza, która poamaga szybko ustawić rządany poziom
po naciśnięciu jednego klawisza przechodzimy do pomiaru impedancji
oczywiściw w programie trzeba ustawić wartość rezystora referencyjnego

mikrofonem jest wkładka za ok 6zł która jakością jest porównywalna do znanego panasonica
irek napisał również plik kalibracyjny do niej więc nie ma obaw o błędy
oczywiście można ją zastąpić bez problemu panasoniciem i używać plików kalibracyjnych dostępnych w sieci i w bazie danych programów pomiarowych
dla ciekawostki dodam, ze w beringerze 8000 podobno siedzi właśnie panasonic (informacja przeczytana u mnie na forum)

w skład zestawu wchodzi
urządzenie główne, microfon tak jak na zdjęciu (mic, alu-rurka zakończona rca), zasilacz 12V, zestaw kabli 2x jack-jack i rca-rca
koszt 100zł komplet

tylko trzeba trochę chęci i lektury obsługi programów pomiarowych i do dzieła

dla tych co nie mają elementów biernych, zeby kleic zwrotkę odrazu polecam zrobić pomiar np w arcie lub holmie, wyekspotrować pomiary do LscCAD-a i tam "rysując" zwrotkę doprowadzić ją do stanu zadawalającego
potem złożyć i odsłuchać

#28 FUBU

FUBU

Gąbka się nie pyta o gatunek!

• Użytkownik
  • 4554 postów

Napisano 25 wrzesień 2011 - 20:47

gdzie mozna zdobyc tego unijig'a? bo bylbym nim zainteresowany za jakis czas :)

Yippie-ki-yay Motherfucker!

Mazda 6 I gen. - moze kiedys cos zagra...

#29 lklukasz

lklukasz

Siwy Dżony Brawo

• Użytkownik
  • 6431 postów

Napisano 25 wrzesień 2011 - 22:07

forum diyaudio.pl
moderator irek

#30 lklukasz

lklukasz

Siwy Dżony Brawo

• Użytkownik
  • 6431 postów

Napisano 12 październik 2011 - 09:13

prosty i łatwy pre-amp mikrofonowy:

http://zobsky.blogsp...-with-arta.html

#31 rutkam

rutkam
  • Użytkownik
  • 415 postów

Napisano 23 październik 2011 - 12:57

To może tak dla sprostowania wszystkiego. Jeśli chcę jakiś złożyć jakiś prosty system pomiarowy, ale dający przyzwoite efekty to potrzebuję mikrofon, karte dźwiękową (zewnętrzną z moim przypadku), program i??? Coś jeszcze czy to wystarczy? A jeśli bym chciał skorzystać z zestawu, którego używa lklukasz to muszę mieć kartę czy nie?

JVC KD-SH1000 -> Prolink Exclusive -> Audio Art 200.2 + Sony XM6020 -> Phase Evolution CFS 165.25 + tw Mission

#32 M@riusz

M@riusz
  • Użytkownik
  • 1036 postów

Napisano 23 październik 2011 - 13:08

Karta to podstawa, do tego przydałby się jakiś jig z mikrofonem i program do tego, ja kartę muzyczną już kupiłem teraz tylko jig'a szukam żeby kupić i zacznę się bawić w pomiary :)

#33 lklukasz

lklukasz

Siwy Dżony Brawo

• Użytkownik
  • 6431 postów

Napisano 23 październik 2011 - 17:18

karta muzyczna zewnetrzna jest nie konieczna jesli wykres integry jest plaski
preamp mikrofonony tez nie jesli przechodzi kalibracje
a wzmacniacza mozna uzyc samochodowego
ja uzywam aktualnie dwuch kart muzycznych integry i zewnetrznej bo osiagam w ten sposob idealna wykres kalibracji karty

jednak uwazam, za powinno sie uzywac pre mikrofonowego i wejscia line in bo mozna wtedy zastosowac regulacje wejscia gain
mi wygodniej jest uzywac wzmacniacza wbudowanego w moje urzadzenie
co do samego jiga to nie wydaje mi sie, by warto bylo w to sie bawic
w tym co ja mam jest wszystko a koszt to 100zl

#34 kamul

kamul

((( (]} Pan Rosomak {[) )))

• Użytkownik
  • 1385 postów

Napisano 13 grudzień 2011 - 15:38

Planuję złożyć prosty system pomiarowy do aktywki:

Zewnętrzna karta z line - in do laptopa (tu w oko wpadła mi SB Connect Hi-Fi)
Mikrofon na wkładce WM61
i program HOLMImpulse

Nada się to, czy za bardzo się "okroiłem" w moim rozumowaniu :P :?:

To moja głupota czyni mnie inteligentnym => im głupszy, tym dłużej mi się schodzi :wink2:

#35 slawwmoir

slawwmoir
  • Użytkownik
  • 132 postów

Napisano 13 grudzień 2011 - 16:13

Jaki ma byc dokladnie mikrofon? kumpel pracuje w naglosnieniach mi zalatwi.Nie bede sie bawil w wkladki za pare zloty.

#36 ygrek

ygrek
  • Użytkownik
  • 585 postów

Napisano 15 grudzień 2011 - 10:20

Jaki ma byc dokladnie mikrofon?

Dokładnie to najlepiej taki: Neumann KU100 czyli sztuczna głowa. A nie dokładnie - to po prostu jakiś mikrofon pomiarowy.

Było: iPod > Alpine IDA-X305S > PXA-H100 > Pioneer GM-X924 + GM-X922 > T.STX.[bla.bla.bla] + Visaton W130S + Cervin-Vega Stealth 12" > Audi A4 B5 FL Avant

Było: Bluetooth > Audi MMI > B&O > Audi A5 FL Coupe

Jest: Bluetooth > Audi MMI > Mobridge DA3 > Pioneer GM-X924 + GM-X922 > ScanSpeak Illuminator + testing testing + Cervin-Vega Stealth 12" > Audi A5 FL Coupe

#37 M@riusz

M@riusz
  • Użytkownik
  • 1036 postów

Napisano 15 grudzień 2011 - 11:08

To moja nowa zabawka, jednak operowanie tym nie jest takie proste jak by się mogło zdawać dla kogoś początkującego....

Dołączona grafika

#38 slawwmoir

slawwmoir
  • Użytkownik
  • 132 postów

Napisano 15 grudzień 2011 - 11:23

Jak sie nauczyc czytec tych wykresow.Sprzet to jedno analiza i to juz inna bajka.

#39 M@riusz

M@riusz
  • Użytkownik
  • 1036 postów

Napisano 15 grudzień 2011 - 11:27

Sprzęt też trzeba dobrze ogarnąć, jak tego nie zrobisz to będą ci wychodziły bzdury w pomiarach, ale faktem jest że większy problem będzie z czytaniem wykresów bo to już nie tak hop siup, trzeba wiedzieć jak przełożyć wyniki

#40 lklukasz

lklukasz

Siwy Dżony Brawo

• Użytkownik
  • 6431 postów

Napisano 15 grudzień 2011 - 12:48

mikrofon trzeba kupic taki do ktorego jest plik kalibracyjny
a nie jakikolwiek

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych