Skocz do zawartości

subwoofer 2 cewki czy 1 ?


seba12a
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jest tylko jeden warunek o którym pisali już koledzy powyżej, wszystko trzeba poustawiać i używać z głową.

 

I zawsze będę twierdził IM WIĘCEJ DOBREGO PRĄDU TYM LEPIEJ, tak głośnik dostawał 880W RMS, tylko był używany z głową.

Obecnie poprzedni właściciel użytkuje METRIXA 10.1 i pod Brax 2000.2GE i głośnik jest jak wściekły, ale to już wyższa klasa przetwornika.

 

U mnie jest podłączony pod VR 209 i słychać, że brakuje mu troszkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 92
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

I zawsze będę twierdził IM WIĘCEJ DOBREGO PRĄDU TYM LEPIEJ, tak głośnik dostawał 880W RMS, tylko był używany z głową.

:hyhy:

Zmierzyłeś to, że dostawał taką moc?

Średnia moc przy muzyce jest sporo niższa od tej przy pomiarze przy użyciu sinusu czy szumu.

Prawda jest taka, że średnia moc przy słuchaniu muzyki nie przekroczyła jego mocy rms czyli tych 150W rms.

Sam podłączałem już niejeden głośnik znacznie słabszy pod mojego Hifonicsa zeusa(900W w mostku) i głośnikom nic nie jest, a był to nawet 100W tonsil z malutką 1" ceweczką. Tyle, że na pewno on nie dostał 900W RMS.

 

U mnie jest podłączony pod VR 209 i słychać, że brakuje mu troszkę.

Wzmacniacz to nie tylko moc. Słyszałeś o czymś takim jak wydajność prądowa i damping factor? To też ma wpływ na to jak wzmacniacz radzi sobie z głośnikiem.

 

Jesli próbujesz mi wcisnąć, że głośnik 150w dostaje 800w i nic mu nie jest, to sobie daruj...
Głośnik 160W dostanie 1kW i będzie hulał i nic mu się nie stanie. Jeśli zakład będzie opłacalny to przyjadę do Ciebie te 130-140km Idziesz na to ??

Idę na to. Z tym, że na głośnik podasz sinus(częstotliwość wg uznania) o mocy 1kW i głośnik ma wytrzymać tę moc przeż dajmy na to godzinę? Co ty na to? Wg mnie będziemy mieć wędzonkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przypatrzcie się jaki, chociaż pewnie to wiecie, sprzęt uzyskal tytuł Mistrza Polski dB

głośnik 1500W rms otrzymywał o ile dobrze pamietam 5000W rms o częstotliwości ok. 63Hz ... i wytrzymał kilka takich strzałów no ale niestety to tylko 1-2s "grania" :hyhy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idę na to. Z tym, że na głośnik podasz sinus(częstotliwość wg uznania) o mocy 1kW i głośnik ma wytrzymać tę moc przeż dajmy na to godzinę? Co ty na to? Wg mnie będziemy mieć wędzonkę.
I tu jest właśnie haczyk :hyhy: nie pisałem ile czasu będzie grało, ale spokojnie wytrzyma przez chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem gdzie wy wyczytaliscie ze wzmak ma miec tyle samo lub mniej rms od glosnika???

A pana Witorta znasz? Polecam zajrzeć do jego książek, to będziesz wiedział, skąd to się wzięło, a przy okazji trochę podstaw można się nauczyć. Książki da się kupić za psie pieniądze(10-15zł/szt góra) na allegro. :hyhy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wam Panowie powiem ze mieszacie (nie wszyscy) do tego za duzo rzeczy i mylicie rozne pojecia,a nie bierzecie pod uwage pewnych podstawowych kwesti ktore sie na to wszystko skladaja. Wspomnialem o jednej pare postow wyzej ale chyba nikt na to nie zwrocil uwagi.Niewazne

 

dBdragu to nie ma co w to mieszac bo chyba kazdy widzi ta delikatna roznice miedzy dB a daily user nie ? No i glosniczki do dB to sa robione troche inaczej niz te 'zwykle', z ciekawostek to apxx przyjmuja na klate nawet 30kW przez pare sekund no ale to ma maly zwiazek z powyzszym tematem.

 

Nie jest tez zadna tajemnica ze kazdy jeden glosnik jest w stanie przyjasc chwilowo moc kilkukrotnie wieksza niz jego nominalna ale na dluzsza mete to dobrze wasylwek, podsumowal :hyhy:

 

Duzo racji jest w tym co pisze cursor, i maxtz,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]dBdragu to nie ma co w to mieszac

jako, że ja z tym zacząłem, to wyjaśniam, że podałem to jako ekstremalny przypadek

i wiadomo, że do słuchania na co dzień, to nie za bardzo :hyhy: chociaż jak kto lubi

żeby było na temat, to jak poprzednicy pisali, użytkowanie z głową nie zniszczy nam przetwornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem gdzie wy wyczytaliscie ze wzmak ma miec tyle samo lub mniej rms od glosnika???

A pana Witorta znasz? Polecam zajrzeć do jego książek, to będziesz wiedział, skąd to się wzięło, a przy okazji trochę podstaw można się nauczyć. Książki da się kupić za psie pieniądze(10-15zł/szt góra) na allegro. :ok:

 

ok ale powiedz mi po co glosnik 600watowy spinac na 300?? gdzie sens gdzie logika? nie lepiej kupic glosnik przyjmijmy nawet 300 wat??

 

PS. kolega napisal ze jesli podepnie wiecej watow to twierdzi iz jego glosnik sie spali... otc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem gdzie wy wyczytaliscie ze wzmak ma miec tyle samo lub mniej rms od glosnika???

A pana Witorta znasz? Polecam zajrzeć do jego książek, to będziesz wiedział, skąd to się wzięło, a przy okazji trochę podstaw można się nauczyć. Książki da się kupić za psie pieniądze(10-15zł/szt góra) na allegro. :hyhy:

 

ok ale powiedz mi po co glosnik 600watowy spinac na 300?? gdzie sens gdzie logika? nie lepiej kupic glosnik przyjmijmy nawet 300 wat??

 

PS. kolega napisal ze jesli podepnie wiecej watow to twierdzi iz jego glosnik sie spali... otc

Zajrzyj do książki "głośniki i zespoły głośnikowe" albo do "zestawy głośnikowe", popatrz na lata w jakich ta książka wychodziła i zwróc uwagę na konstrukcję głośników z tamtych lat, a będziesz wiedział o co chodzi. Przy okazji warto przeczytać całą książkę, podstawy akustyki łatwo wyłożone(tylko kto w dzisiejszych czasach czyta książki)

Wiele głośników samochodowych jest sztywno zawieszona, i żeby je rozbujać to po prostu trzeba prądu, dlatego zaleca się mocniejszy wzmak od głośnika. Stare konstrukcje domowe, takie jak chociażby altony, nie potrzebowały ogromnych mocy, żeby je rozbujać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajrzyj do książki "głośniki i zespoły głośnikowe" albo do "zestawy głośnikowe", popatrz na lata w jakich ta książka wychodziła i zwróc uwagę na konstrukcję głośników z tamtych lat, a będziesz wiedział o co chodzi. Przy okazji warto przeczytać całą książkę, podstawy akustyki łatwo wyłożone(tylko kto w dzisiejszych czasach czyta książki)

Wiele głośników samochodowych jest sztywno zawieszona, i żeby je rozbujać to po prostu trzeba prądu, dlatego zaleca się mocniejszy wzmak od głośnika. Stare konstrukcje domowe, takie jak chociażby altony, nie potrzebowały ogromnych mocy, żeby je rozbujać.

 

 

Ok Cursor ja wierze tylko ze nie gadamy o starych glosnikach :hyhy: tylko o nowych i w dodatku o subie ktory lubi nadmiar pradu , nie jest to zestaw przedni przy ktorym np 100W zestaw zagra dobrze przy 50 dobrych watach http://localhost/strefa/ipb/public/style_emoticons/default/tongue.gif Wiadome ze waty watom nie rowne ale skoro piszemy tutaj o tym ze glosnik 600W sie ma spalic przy 600W to oczywiscie moze sie stac ale w wiekszosci przez znieksztalcenia :P chociaz moze byc wadliwy duzo rzeczy moze na to wplywac ale dobrze o tym wiesz ze przewaznie do kontroli suba potrzebne jest troche wiecej pradu :P Nie klucmy sie czy cos bo masz troche wieksze dosw ode mnie i wyjde na durnia :Dhttp://localhost/strefa/ipb/public/style_emoticons/default/smile.gif

 

PS.Chyba nie urazilem tym postem? bo nie mialem zamiaru :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra pogadaliscie sobie

 

Patrze no i dobra jak będzie ten hx 300D to jak się zepnie w te 2Ohm to on będzie miał 600W rms w 2 ohm czy to jakoś się zmienia ? ???? I jaki wzmacniacz ma 600w2ohm a nie mówie już o 1000W+ ? chyba taki za 1000zł+ bo do 1000zł widze tylko 570W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem gdzie wy wyczytaliscie ze wzmak ma miec tyle samo lub mniej rms od glosnika???

A pana Witorta znasz? Polecam zajrzeć do jego książek, to będziesz wiedział, skąd to się wzięło, a przy okazji trochę podstaw można się nauczyć. Książki da się kupić za psie pieniądze(10-15zł/szt góra) na allegro. :hyhy:

 

ok ale powiedz mi po co glosnik 600watowy spinac na 300?? gdzie sens gdzie logika? nie lepiej kupic glosnik przyjmijmy nawet 300 wat??

 

PS. kolega napisal ze jesli podepnie wiecej watow to twierdzi iz jego glosnik sie spali... otc

Zajrzyj do książki "głośniki i zespoły głośnikowe" albo do "zestawy głośnikowe", popatrz na lata w jakich ta książka wychodziła i zwróc uwagę na konstrukcję głośników z tamtych lat, a będziesz wiedział o co chodzi. Przy okazji warto przeczytać całą książkę, podstawy akustyki łatwo wyłożone(tylko kto w dzisiejszych czasach czyta książki)

Wiele głośników samochodowych jest sztywno zawieszona, i żeby je rozbujać to po prostu trzeba prądu, dlatego zaleca się mocniejszy wzmak od głośnika. Stare konstrukcje domowe, takie jak chociażby altony, nie potrzebowały ogromnych mocy, żeby je rozbujać.

Jest w zasadzie tylko jedna zasada:

1) Wzmacniacz klasy Hih-End najczęściej ma podany zakres mocy w jakich poprawnie (czytaj High-End-owo) wg. producenta pracuje. Najczęściej jest to przedział 5-100% mocy RMS;

Wzmacniacze dobry, które nie mają podanego zakresu pracy można bezpiecznie przyjąć, że jest to 10-100% Mocy RMS;

Wzmacniacze niedobre czyli modele ...... firm ........ najlepiej działają w trybie Stand-by a jeszcze lepiej jest odłączyć zasilanie.

2) Z głośnikami jest bardzo podobnie:

High-End 20-100%;

Klasa dobra 30-100%;

Niedobre jak wyżej.

Jeśli zamierza się słuchać z mocą dostarczaną na głośnik rzędu np. 50-150 Wat to nadaje się do tego każdy tandem którego elementy spełniają powyższe kryteria oczywiście przy założeniu, że umiemy to prawidłowo ze sobą zestroić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Jeden i drugi zagraja dobrze Hx300 nizej i mocniej a Hx250 szybciej co nie znaczy ze Hx300 jest mulem ja np. zasilalem dwa HX300D RE Audio XT-4000.1DE v2 i mysle ze moglo by byc jednak wiecej mocy dlatego tez go zmieniam tak jak i HX300 bedzie podmianka na Hertz seri SPL SHOW :) Wiec radze dac im cos w okolicach 20% wiecej niz maja RMS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...

Hej, odkopię stary temat, bo chcę się poradzić bardziej doświadczonych kolegów.

Mam na oku HELIX B10E zamknięty, jest dwucewkowy stąd pytanie, czy podejście i jak najefektywniej go podłączyć pod Harman / Kardon CA 470?

Pierwsze dwa kanały CH1 i CH2 zajęte przez zestaw Morel Tempo 6.

 

Sub może być nawet za 349, a może coś lepszego w tej cenie do muzyki trance ew. pop.

 

Z góry dzięki za poradę.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...