Skocz do zawartości

3 way


drink2020
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 195
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Wasylwek,

Do tematu wrócimy jak Cursor przedstawi wyniki testu o jaki prosiłem w tym poście aby zrobił.

Wtedy będę mógł pokrótce nakreślić w jaki sposób w CA można efektywnie wykorzystać tą wiedzę.

Jak pewnie pamiętasz jakiś czas temu na Elektrodzie pytałem jak za pomocą przyrządów można wyregulować wzmacniacz, gdyż ustawianie na słuch jest wg. mnie mało profesjonalne. Ponieważ nikt nie był tym zainteresowany postanowiłem zestawić takie urządzenie i napisać do niego procedury pomiarowe.

Dziś od rana testowałem „nowy wynalazek”

Oto jego wstępne cechy:

1) Ustawienie czułości wzmacniacza w stosunku do maksymalnego napięcia wyjścia na wzmacniacz odtwarzacza z dokładnością do około 1% ;

2) Procentowe organicznie mocy generowanej przez wzmacniacz względem maksymalnego z dokładnością do 5% (przydaje się gdy np. mamy wzmacniacz 500 Wat RMS a głośnik 200 Wat RMS;

3) Ustawienie częstotliwości filtra dolno/górnoprzepustowego na wzmacniaczu z dokładnością do 1 Hz;

4) Pomiar częstotliwości w której moc generowana przez wzmacniacz po włączeniu filtrów będzie miała połowę wartości nominalnej z dokładnością do 1 Hz. (Ma to służyć dobremu zgraniu przejścia pomiędzy zestawem przednim a subwooferem ale zastosowań może być więcej).

Urządzenie testowe (była to wersja „otwarta” zajmowała dziś w piwnicy trochę miejsca i trudno to jeszcze nazwać nawet wersją warsztatową ale .... myślę że finalnie da się to zmniejszyć do wymiarów przenośnych.

Obecna wersja może obsługiwać wzmacniacze do 125 War RMS / 4 Ohm na kanał, ale będzie rozbudowana do 1 kW (ograniczenie do 125 Wat narzucił przede wszystkim zasilacz warsztatowy).

Jak widzisz potrzeba jest matką wynalazków a wiedza umożliwia ich realizację. :hyhy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam pytanko z innej beczki troszkę

otóż jak tniecie średniaki od dołu? Wiadomo że im niżej tniemy tym większe kondensatory są potrzebne. Zatem moje pytanie brzmi jakie kondensatory relatywnie tanie i dobre można zastosować w tym punkcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne "liczydła" : http://www.diyaudioandvideo.com/FAQ/XOver/

 

Dla moich 8 ohm dla okolic 600Hz potrzeba około 22uF mały pikuś, za to cewka "niewyjściowo" duża wychodzi :hyhy: .

P.S. większe problematory miałem z L-padem niż z samym "cięciem" .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd takie "dziwne" pojemności ?

greg si , ja wstępnie bawie się...zwykłymi elektrolitami potem jak ustale wartości szukam...polipropylenów czy tam innych MKT itp. i...wmawiam sobie , że gra ...lepiej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam, przepraszam ze nie przeczytalem calego tematu. Przegladajac internet natknalem sie na nowa vifke ne 65

 

http://www.parts-express.com/pe/showdetl.cfm?Partnumber=264-1046

 

Mysle ze moze to byc cos ciekawego do 3 way. Jak znajde czas to moze sie skusze. Jak macie jakies doswiadczenia z ta vifka to dajcie znac, dzieki. Pozdr

post-1456-0-85824700-1301849348_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm...gdybyś chciał zamawiać(gdzieś tam) sztuki dla siebie to daj mi znać bo i mnie zaintrygował ten głośniczek :super: .

 

 

Doświadczeń raczej nie znajdziesz bo trzeba je ...przeprowadzić a patrząc na cenę wielkiego ryzyka nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

będzie u mnie w roli tweetera :rotfl: 2" Xmax 1,6mm co to za dziwadło :D

patrząc na charakterystykę wydaje mi się, że w roli wysokotonowki to on sie nie sprawdzi

martwi mnie też jego umiarkowana sprawność

 

myślę, że też bym był zainteresowany

nie ma go u akustyka albo w loudspeakershopie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.audio-components.co.uk/store/SubSubCategory.asp?SubSubCategoryID=135

 

Jest w UK, wyslalem tez zapytanie do europe-audio (dobre ceny). Z ta efektywnoscia to jest roznie, mam monacora sph30x/4 i tez ma niby mala efektywnosc na papierze - rzeczywistosc weryfikuje go jednak troche inaczej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma ich w polsce :zdegustowany:

 

obyś się nie zdziwił jak będziesz musiał L-pady robić

w sumie mój tb ma podobnie :wink2:

 

dla zainteresowanych polecam ten glosnik:

http://www.parts-express.com/pdf/264-1046s.pdf

sluchalem go w kolumnach jako full range i gral po prostu swietnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Znowu odgrzewam kotletw.

Vifki dotarly, tak sie zastanawiam czy aby wieksza by gdzies w deche badz slupek nie weszla. No nic jak bedzie czas (a z tym kiepsko) to moze cos wydlubie z tego (jeszcze tylko malego daytonika na gore zamowie). Tak na bardzo szybko to monacor na ucho ma najwieksza efektywnosc, nastepnie wydaje sie ze omnes audio a na koncu vifka (troche gala trzeba pokrecic zeby bylo ja slychac). Monacor i to srebrne swiecidelko jezdzilo w samochodzie - musze przyznac ze bardzo przyjemnie sluchalo sie monacora - srednica naprawde jest wysmienita.

post-1456-0-48666000-1302900672_thumb.jpg

post-1456-0-23788600-1302900685_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...