facebook

Skocz do zawartości

REKLAMA

:)

Zdjęcie

wzmacniacz DSP HELIX M FOUR mocno się grzeje

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
57 odpowiedzi w tym temacie

#41 szymin89

szymin89
  • Użytkownik
  • 1489 postów

Napisano 25 czerwiec 2022 - 11:30

To czy potrzebny jest przekaźnik zależne jest od poboru prądu wentylatora.
Kiedyś jak miałem w zabudowie schowane klocki to przekaźnik ciągnął więcej prądu niż trzy wzmacniacze, dsp i dwa małe wentylatory razem. O ile się nie mylę to różnica była około 50 mA. Dopuszczalne obciążenie remote było 200 mA, radio to Kenwood kac-7200 dab.
Ile dopuszcza helix, trzeba by zerknąć do specyfikacji.

#0 Reklama

• 1234 postów

Napisano przed chwilą

:)

#42 kondrax

kondrax
  • Użytkownik
  • 707 postów

Napisano 25 czerwiec 2022 - 11:53

Można troszkę jaśniej? Nie wystarczy, że będzie załączał się razem z wzmacniaczem przez port REM?

W google sprawdzisz do czego służy przekaźnik.

Jeśli rem ma obciążalność np. 200mA a ty dasz wiatrak 600mA to upalisz rem prawdopodobnie. Więc musisz przez przekaźnik.

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

"Jedyna zaleta pomiarów to, to że są powtarzalne, a ich wada to, to, że parametry nie mają nic wspólnego z odczuciami słuchacza. Jednak aby skonstruować jakiekolwiek urządzenie potrzebna jest wiedza i pomiary. Żaden złotouchy audiofil nie jest w stanie nic skonstruować. Może tylko oceniać efekty pracy ludzi "technicznych"." - Ireneusz Powirski

#43 ojciecmajster

ojciecmajster
  • Użytkownik
  • 51 postów

Napisano 25 czerwiec 2022 - 12:06

wiatraczek mam taki 

https://allegro.pl/o...TMxODcxNjlkNDM=

#44 ojciecmajster

ojciecmajster
  • Użytkownik
  • 51 postów

Napisano 27 czerwiec 2022 - 06:45

Podsumowując i kończąc zarazem temat. Rozmawiałem z kolegą nakamichi odnośnie montażu wzmacniaczy i sposobie rozwiązania problemu. Wzmacniacze powinny zostać obrócone o 90 stopni, aby zapewnić swobodną wymianę powietrza na radiatorach i żadne wiatraki czy inne cuda nie są tutaj potrzebne. Uwagi przekazałem do serwisu. Zobaczymy jak temat się rozwiąże.

pozdrawiam

#45 ojciecmajster

ojciecmajster
  • Użytkownik
  • 51 postów

Napisano 03 lipiec 2022 - 20:33

Dzis zrobiłem dłuższą trasę i zmierzyłem wartości temp. 

Temp na zewnątrz 26 C, po 3h jazdy temp wzmacniacza 48 C. Czy to dużo czy mało, tego nie wiem.

#46 adamm

adamm
  • Użytkownik
  • 65 postów

Napisano 03 lipiec 2022 - 21:22

A ja wiem :P

Pisałem ci na początku, że to normalne temperatury..

#47 michas75

michas75
  • Użytkownik
  • 407 postów

Napisano wczoraj, 06:32

Wzmacniacz zachowuje się poprawnie, a czy widzisz różnice w brzmieniu zimny vs rozgrzany jestem ciekaw? 

#48 ojciecmajster

ojciecmajster
  • Użytkownik
  • 51 postów

Napisano wczoraj, 06:47

Niet, żadnych różnic nie odczuwam....

#49 khazar

khazar
  • Użytkownik
  • 873 postów

Napisano wczoraj, 07:57

Czyli tak jak dwie strony temu napisałem, wszystko jest ok. Fajnie było czytać te różnorakie wywody, które miały naprawić problem, który nie istniał. Szczególnie podobała mi się rada z opalarką i sprawdzeniem przy jakiej temperaturze wzmacniacz się wyłączy, być może na zawsze :-)

FiiO M11, Helix DSP Pro MK2, Scan-Speak D3004/602010 + Scan-Speak 10F/4424G00 @ Helix C-FOUR, MP 5.16 MK2 + Scan-Speak 30W/4558T00 @ Helix C-FOUR

#50 nakamichi

nakamichi
  • Użytkownik
  • 5217 postów

Napisano wczoraj, 09:21

Fakty.

Nie wiem czy poczynione zostały ruchy które sugerowałem , ale

Cyrkulacja powierza jest możliwa w zakresie ruchu powierza góra -dól a nie w poziomie .

Powierzchnie boczne ( te rowki ) nie służą wożeniu ołówków , a zapewnieniu odpowiedniej powierzchni chłodzenia i właściwej cyrkulacji powietrza .

Punkt równowago termicznej to ilośc mocy cieplnej wytworzonej do ilości ciepła oddanego , zatem finalna temperatura zalezy od zdolności do wzmacniacza oddawania ( przejęcia od niego ) ciepła.

Zdolność przejęcia ciepła zależna jest test od temperatury otoczenia w stosunku do temperatury wzmacniacza , rozgrzane  w powietrze w bagażniku gdzie jest na słońcu 50 czy 60 stopni niczego nie przejmie , do czasu az ten przedmiot nie będzie cieplejszy od otoczenia zatem być może proces chłodzenia rozpocznie się dopiero w 70 stopniach a wcześniej nie przejmie nic . Niby oczywiste , ale zero sensownych odpowiedzi .

Ta różnica temperatur jest tu kluczem , gdy w masz żar w bagażniku , to wzmacniacz ma tyle plus to wytwarza . A nie ma tak , ze wzmacniacz ma mieć 40 stopni , chyba ,ze dołożysz klimę do bagażnika z możliwością grzania w zimie. 

Byle do przodu

#51 khazar

khazar
  • Użytkownik
  • 873 postów

Napisano wczoraj, 09:26

Faktem jest to, że wzmacniacz działa prawidłowo i osiąga normalne temperatury pracy - wcześniej właściciel dotknął go dłonią i uznał, że jest gorący (bo niewielu z nas umie oszacować prawdziwą temperaturę poprzez dotyk), natomiast po zmierzeniu temperatury okazało się, że wszystko jest ok. 

FiiO M11, Helix DSP Pro MK2, Scan-Speak D3004/602010 + Scan-Speak 10F/4424G00 @ Helix C-FOUR, MP 5.16 MK2 + Scan-Speak 30W/4558T00 @ Helix C-FOUR

#52 ojciecmajster

ojciecmajster
  • Użytkownik
  • 51 postów

Napisano wczoraj, 09:37

Póki co na razie nic nie zostało zmienione, a ułożenie jest takie samo jak na początku. Nie mniej dzieki za wszystkie wskazówki i rady,,,

#53 nakamichi

nakamichi
  • Użytkownik
  • 5217 postów

Napisano wczoraj, 10:10

Faktem jest to, że wzmacniacz działa prawidłowo i osiąga normalne temperatury pracy - wcześniej właściciel dotknął go dłonią i uznał, że jest gorący (bo niewielu z nas umie oszacować prawdziwą temperaturę poprzez dotyk), natomiast po zmierzeniu temperatury okazało się, że wszystko jest ok. 

Ja prd  , dziś jest taka , a jutro będzie inna , każda dobra , nic nie zmieniać , kupić pirometr .

Byle do przodu

#54 szymin89

szymin89
  • Użytkownik
  • 1489 postów

Napisano wczoraj, 11:08

Podsumowując i kończąc zarazem temat. Rozmawiałem z kolegą nakamichi odnośnie montażu wzmacniaczy i sposobie rozwiązania problemu. Wzmacniacze powinny zostać obrócone o 90 stopni, aby zapewnić swobodną wymianę powietrza na radiatorach i żadne wiatraki czy inne cuda nie są tutaj potrzebne. Uwagi przekazałem do serwisu. Zobaczymy jak temat się rozwiąże.

pozdrawiam

Całe szczęście masz je na oparciu siedzenia bo jak byś miał na płasko przymocowane do podłogi w bagażniku to by była dupa blada.

W takim razie czekamy na relację jaka będzie różnica temperatur po obróceniu wzmacniaczy o te 90 stopni.

#55 nakamichi

nakamichi
  • Użytkownik
  • 5217 postów

Napisano wczoraj, 16:20

Całe szczęście masz je na oparciu siedzenia bo jak byś miał na płasko przymocowane do podłogi w bagażniku to by była dupa blada.

W takim razie czekamy na relację jaka będzie różnica temperatur po obróceniu wzmacniaczy o te 90 stopni.

Będzie mu łatwiej oddawać ciepło , wszystko co powyżej nic nie straciło ze swojej aktualności .

Bagażnika tym nie ochłodzi .

Byle do przodu

#56 szymin89

szymin89
  • Użytkownik
  • 1489 postów

Napisano wczoraj, 18:43

Z całym szacunkiem ale ile o ile stopni spadnie ta temperatura? Opłaca się wyciągać śrubokręt z szuflady?
Co w przypadku gdy wzmacniacz byłby zainstalowany na płasko?

#57 adamm

adamm
  • Użytkownik
  • 65 postów

Napisano wczoraj, 19:22

u mnie był na płasko, przykręcony bezpośrednio do MDF, obudowany z 4 stron z przerwą 5mm i nie było żadnych problemów z M4 ani z M6...

PXL_20210912_162022567.jpg

jedynie pomiędzy górną i dolną płytą było jakieś 2,5cm wolnej przestrzeni. 

Z doświadczenia pisałem, że TEN wzmacniacz zarówno zimą jak i latem pracował na 45-50C

Jeżeli auto nie jest sedanem to temperatura w bagażniku podczas jazdy nie odbiega znacząco od tego co jest w samochodzie. może będzie tam 30C, ale to nadal nie jest 40 czy 50C

#58 khazar

khazar
  • Użytkownik
  • 873 postów

Napisano wczoraj, 20:37

Z całym szacunkiem ale ile o ile stopni spadnie ta temperatura? Opłaca się wyciągać śrubokręt z szuflady?
Co w przypadku gdy wzmacniacz byłby zainstalowany na płasko?

Niczego to nie zmieni, to tylko kosmetyka „dla spokoju głowy”. Autor już zmierzył temperatury i są prawidłowe.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych