facebook

Skocz do zawartości

REKLAMA

:)

Zdjęcie

wzmacniacz DSP HELIX M FOUR mocno się grzeje

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
57 odpowiedzi w tym temacie

#21 kamul

kamul

((( (]} Pan Rosomak {[) )))

• Użytkownik
  • 1552 postów

Napisano 21 czerwiec 2022 - 12:02

Moim zdaniem trzeba by ukierunkować działania na miejsce montażu, jeśli w obecnym miejscu bardzo się grzeje to na próbę dać go nawet "na wierzch" (na siedzenie, podłogę bagażnika, zależnie gdzie jest) i pograć, wtedy zbadać temp (nawet na rękę). Jeśli będzie niepokojąca to wtedy jakoś to eskalować i "działać" z pomiarami, gwarancjami itp. Jeśli jest ok to może pomyśleć nad zmianą miejsca montażu? Względnie dodać wiatrak (wiele wzmacniaczy ma oddzielne wyjście na sterowanie wiatrakiem, nie wiem jak w tym wypadku). Miejsce wiatraka raczej bez znaczenia o ile będzie powodował przepływ powietrza "wokół" wzmacniacza.

full time dad ;)

#0 Reklama

• 1234 postów

Napisano przed chwilą

:)

#22 ojciecmajster

ojciecmajster
  • Użytkownik
  • 51 postów

Napisano 21 czerwiec 2022 - 12:52

Miejsce montażu jest na tylnej części siedzenia (w bagażniku). Wentylacja nie jest niczym zakłócona. Wzmacniacz na moje oko ma około 60 stopni na obudowie. Kupię najwyżej pirometr i zmierzę. Da radę na 2-3 sek przyłożyć rękę, potem zaczyna już parzyć. Taka temperatura pojawia się po około 3h grania. W czasie jednej godziny jest tylko po prostu gorący, ale nie parzy. Nie wiem czy to tak ma być, dlatego wolałem zapytać się tutaj i się upewnić. Monter twierdzi, że każdy wzmacniacz się grzeje po takim czasie.

Ciekaw jestem dlaczego wzmacniacz osiąga taką temperature mimo cichego słuchania muzyki. Czy jakbym słuchał na połowę skali czy 3/4 to zagotowałbym sprzęt, czy to jest jakaś norma, do której wzmak się rozgrzewa i dalej nie ma znaczenia na jakiej mocy słucha się muzykę?

#23 nakamichi

nakamichi
  • Użytkownik
  • 5217 postów

Napisano 21 czerwiec 2022 - 14:00

Miejsce montażu jest na tylnej części siedzenia (w bagażniku). Wentylacja nie jest niczym zakłócona. Wzmacniacz na moje oko ma około 60 stopni na obudowie. Kupię najwyżej pirometr i zmierzę. Da radę na 2-3 sek przyłożyć rękę, potem zaczyna już parzyć. Taka temperatura pojawia się po około 3h grania. W czasie jednej godziny jest tylko po prostu gorący, ale nie parzy. Nie wiem czy to tak ma być, dlatego wolałem zapytać się tutaj i się upewnić. Monter twierdzi, że każdy wzmacniacz się grzeje po takim czasie.

Gdzie ta fotka , jaki płynie prąd w stanie aktywacji ale bez sygnału ?

Monter mówi , monter mówi , monter ........

Byle do przodu

#24 Fresh'u

Fresh'u
  • Użytkownik
  • 37 postów

Napisano 21 czerwiec 2022 - 14:09

Może jest to jakiś cud techniki pracujący w klasie AD  :wink:  i przy cichym odsłuchu będzie tak miał  :hyhy: .

Przy dużej sprawności energetycznej D class, aż dziwne, że tyle energii idzie w gwizdek.

"Widzę ją kiedy oczy zamykam, Słyszę ją, kiedy cisza trwa, Bo to jest taka moja muzyka, Co im ciszej, tym ładniej mi gra"

#25 nakamichi

nakamichi
  • Użytkownik
  • 5217 postów

Napisano 21 czerwiec 2022 - 14:32

Może jest to jakiś cud techniki pracujący w klasie AD  :wink:  i przy cichym odsłuchu będzie tak miał  :hyhy: .

Przy dużej sprawności energetycznej D class, aż dziwne, że tyle energii idzie w gwizdek.

Ale 18W czy 20 W nie nagrzeje tego klocka do tego stopnia .

Piszesz 6 razy jak do tego podejść i krew w piach.

PS sam proc to będzie 0,5 do 0,8 A.

Byle do przodu

#26 Fresh'u

Fresh'u
  • Użytkownik
  • 37 postów

Napisano 21 czerwiec 2022 - 14:47

PS sam proc to będzie 0,5 do 0,8 A.

Nawet widać ładnie tę różnicę w deklarowanych wartościach podanych w specyfikacji - M FOUR kontra M FOUR DSP.

Ale 18W czy 20 W nie nagrzeje tego klocka do tego stopnia .

Tego może nie ... Ale pamiętam sprzed lat DA110 ... jajecznica by się udała  :rotfl:

Dlatego żartobliwie wspomniałem o AD.

"Widzę ją kiedy oczy zamykam, Słyszę ją, kiedy cisza trwa, Bo to jest taka moja muzyka, Co im ciszej, tym ładniej mi gra"

#27 nakamichi

nakamichi
  • Użytkownik
  • 5217 postów

Napisano 21 czerwiec 2022 - 16:28

Tego może nie ... Ale pamiętam sprzed lat DA110 ... jajecznica by się udała :rotfl:

Dlatego żartobliwie wspomniałem o AD.

Jaki by nie był to ciepło bierze się z pobranego prądu .  U x I  czyli 12- 14 V  x 1,5 A daje ilość watów do zamiany w ciepło bez względu na klasę wzmacniacza , czy to co tam jeszcze innego siedzi w jego obudowie .

Finalna temperatura to bilans pomiędzy wytwarzaniem ciepła a zdolnością do jego przejęcia przez otoczenie ( zabudowę ) . Do tego potrzebna jest fotka , ale chyba zbyt ciężko nacisnąć na guzik migawki .

Montażysta mówi , montażysta mówi , kupię sobie pirometr

Byle do przodu

#28 szymin89

szymin89
  • Użytkownik
  • 1489 postów

Napisano 21 czerwiec 2022 - 19:12

Ja b się tutaj tak nie produkował…
Instrukcje były jasne a wskazówek co może być przyczyną grzania się wzmacniacza aż nadto.
Jak autor tematu zlewa temat to jego sprawa.

#29 ojciecmajster

ojciecmajster
  • Użytkownik
  • 51 postów

Napisano 21 czerwiec 2022 - 20:33

Spokojnie, bez nerwów proszę. Nikt nic nie zlewa.  Z elektryką mi nie po drodze i nie mam pod ręką amperomierza. Po pracy ogarnąłem temat i wieczorem jak załatwiłem inne sprawy zasiadłem do pomiarów.

Wyniki wyglądają następująco

Wizualizacja połączenia wzmacniaczy

2c5ef26f1ed0.jpg

Pomiar gdy pracowały dwa wzmacniacze M FOUR DSP i M ONE X

0c8a91a6cf07.jpg

Pomiar docelowy gdy po chwili braku sygnału został odłączony M ONE X... Pracował tylko M FOUR DSP

2b56c747bd76.jpg

Napięcie podczas pomiaru 12,3 V

#30 nakamichi

nakamichi
  • Użytkownik
  • 5217 postów

Napisano 21 czerwiec 2022 - 21:14

To teraz sobie zobacz te żeberka z boku . Do czego to może być ? 

Ale jak to ma być chłodzone zamontowane w ten sposób ?

A montażysta mówi , montażysta mówi , że tak być musi .

Jak się tak montuje , to musi tak być :) .

I prawdę mówi , każdy tak ma , jak jest tak jak jest .

Byle do przodu

#31 ojciecmajster

ojciecmajster
  • Użytkownik
  • 51 postów

Napisano 21 czerwiec 2022 - 21:34

jaśniej poproszę bo nie wiem czy to teraz ma być drwina, czy jakiś przejaw samozadowolenia?
Zrobiłem pomiary tak jak prosiłes, a ty tylko monter, monter.
akurat tego montera to poleciłeś mi w tamtym roku jako super fachowca od car audio, gdy rozmawialiśmy przez telefon

Auto to nie pokój gdzie ma się do dyspozycji kilkanaście metrów. Sądzę, że i tak jest to lepsze rozwiązanie niż montaż we wnęce koła czy pod siedzeniem....

Według mojej wiedzy, wzmacniacz ma oddawać ciepło górą, nie bokiem. I faktycznie tak jest bo góra jest najbardziej nagrzana, natomiast boki są tylko ciepłe.

#32 Fresh'u

Fresh'u
  • Użytkownik
  • 37 postów

Napisano 21 czerwiec 2022 - 21:43

Do czego to może być ?

Ja zawsze w tych żeberkach ołówki trzymam  :rotfl:  :wink:

A przy innym montażu ołówki wypadają ...  :wsciekly:

#33 ojciecmajster

ojciecmajster
  • Użytkownik
  • 51 postów

Napisano 21 czerwiec 2022 - 21:57

Ja zawsze w tych żeberkach ołówki trzymam  :rotfl:  :wink:

A przy innym montażu ołówki wypadają ...  :wsciekly:

dobre :D

#34 Fresh'u

Fresh'u
  • Użytkownik
  • 37 postów

Napisano 21 czerwiec 2022 - 23:39

Picture - Helix Four DSP inside
.

Załączone pliki

#35 nakamichi

nakamichi
  • Użytkownik
  • 5217 postów

Napisano 22 czerwiec 2022 - 00:20

A gdzie czajnik ?

Byle do przodu

#36 ojciecmajster

ojciecmajster
  • Użytkownik
  • 51 postów

Napisano 24 czerwiec 2022 - 20:14

Taką odpowiedź otrzymałem od pomocy technicznej ze sklepu Audio Fischer:

M FOUR DSP ma 400W RMS oraz wbudowane DSP. To urządzenie generuje spore ilości ciepła i najprawdopodobniej wszystko z nim jest w porządku.

Mimo wszystko zamontuję wentylator od PC z lewej strony od wzmacniacza, aby zapewnić lepszy przepływ powietrza między radiatorami i mieć spokój sumienia.

Went należało by wtedy podłączyć do portu REM, aby załączał się razem ze wzmacniaczem, tak?

pozdrawiam

#37 szymin89

szymin89
  • Użytkownik
  • 1489 postów

Napisano 24 czerwiec 2022 - 20:46

Sprawdź najpierw ile stopni ma ten wzmacniacz jak się mocno nagrzeje.
Skoro jest przykręcony do oparcia siedzenia to jakaś cyrkulacja powietrza jest a wiatrak nie wiele pomoże.

#38 ojciecmajster

ojciecmajster
  • Użytkownik
  • 51 postów

Napisano 24 czerwiec 2022 - 21:00

Spróbuję jeszcze odkręcić wzmacniacz i dam pod spód jakieś tulejki, aby wysunąć go nieco do przodu i odsłonić radiator. Wtedy dodatkowo będzie miał świeże powietrze od tyłu

#39 kondrax

kondrax
  • Użytkownik
  • 707 postów

Napisano 24 czerwiec 2022 - 22:38

Taką odpowiedź otrzymałem od pomocy technicznej ze sklepu Audio Fischer:
M FOUR DSP ma 400W RMS oraz wbudowane DSP. To urządzenie generuje spore ilości ciepła i najprawdopodobniej wszystko z nim jest w porządku.

Mimo wszystko zamontuję wentylator od PC z lewej strony od wzmacniacza, aby zapewnić lepszy przepływ powietrza między radiatorami i mieć spokój sumienia.

Went należało by wtedy podłączyć do portu REM, aby załączał się razem ze wzmacniaczem, tak?

pozdrawiam

Przez przekaźnik oczywiście ten wentylator

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

"Jedyna zaleta pomiarów to, to że są powtarzalne, a ich wada to, to, że parametry nie mają nic wspólnego z odczuciami słuchacza. Jednak aby skonstruować jakiekolwiek urządzenie potrzebna jest wiedza i pomiary. Żaden złotouchy audiofil nie jest w stanie nic skonstruować. Może tylko oceniać efekty pracy ludzi "technicznych"." - Ireneusz Powirski

#40 ojciecmajster

ojciecmajster
  • Użytkownik
  • 51 postów

Napisano 25 czerwiec 2022 - 08:49

Przez przekaźnik oczywiście ten wentylator

Można troszkę jaśniej? Nie wystarczy, że będzie załączał się razem z wzmacniaczem przez port REM?

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych