facebook

Skocz do zawartości

REKLAMA

:)

Zdjęcie

wzmacniacz DSP HELIX M FOUR mocno się grzeje

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
57 odpowiedzi w tym temacie

#1 ojciecmajster

ojciecmajster
  • Użytkownik
  • 51 postów

Napisano 20 czerwiec 2022 - 12:04

Cześć, posiadam ww wzmacniacz i połączone z nim aktywnie głośniki FOCAL PS 165 FXE. Po kilku godzinach grania wzmacniacz był tak gorący, ze przyłożenie ręki na kilka sekund do niego powodowało parzenie. Muzyki w tym czasie nie słuchałem głośno bo jechałem w nocy i rodzina spała (vol. 5 na 30 skali). Czy jest to normalna temp pracy wzmacniacza? Wzmacniacz jest przykrecony do tylnego fotela i nic nie ogranicza mu wentylacji.

#0 Reklama

• 1234 postów

Napisano przed chwilą

:)

#2 nakamichi

nakamichi
  • Użytkownik
  • 5217 postów

Napisano 20 czerwiec 2022 - 12:21

Cześć, posiadam ww wzmacniacz i połączone z nim aktywnie głośniki FOCAL PS 165 FXE. Po kilku godzinach grania wzmacniacz był tak gorący, ze przyłożenie ręki na kilka sekund do niego powodowało parzenie. Muzyki w tym czasie nie słuchałem głośno bo jechałem w nocy i rodzina spała (vol. 5 na 30 skali). Czy jest to normalna temp pracy wzmacniacza? Wzmacniacz jest przykrecony do tylnego fotela i nic nie ogranicza mu wentylacji.

Sprawdź co mówi  instrukcja i zmierz jaki masz pobór prądu w trybie aktywacji , ale bez sygnały na wyjściu ( vol na 0 ) .

Byle do przodu

#3 ojciecmajster

ojciecmajster
  • Użytkownik
  • 51 postów

Napisano 20 czerwiec 2022 - 12:39

Sprawdź co mówi  instrukcja i zmierz jaki masz pobór prądu w trybie aktywacji , ale bez sygnały na wyjściu ( vol na 0 ) .

Instrukcja nic nie mówi poza tym, że wzmacniacz wyposażony jest w czujnik, który odcina wzmacniacz, gdy temp, przekroczy wartość krytyczną. Ale jaka jest ta wartość, cholera wie.

Co do poboru prądu, jak to zmierzyć na wzmacniaczu? Jestem zielony w tych tematach?

https://www.sklep.ca...dsp-p-7977.html

#4 nakamichi

nakamichi
  • Użytkownik
  • 5217 postów

Napisano 20 czerwiec 2022 - 12:50

Instrukcja nic nie mówi poza tym, że wzmacniacz wyposażony jest w czujnik, który odcina wzmacniacz, gdy temp, przekroczy wartość krytyczną. Ale jaka jest ta wartość, cholera wie.

Co do poboru prądu, jak to zmierzyć na wzmacniaczu? Jestem zielony w tych tematach?

https://www.sklep.ca...dsp-p-7977.html

Zatem poproś o te dane sprzedawcę u którego to nabyłeś .

Najprościej zmierzyć prąd wyjmując bezpiecznik którym zabezpieczyłeś kabel zasilający do tego wzmacniacza . W wolne zaciski oprawy wpinasz amperomierz i uruchamiasz wzmacniacz . Odczytujesz wskazanie .

Byle do przodu

#5 ojciecmajster

ojciecmajster
  • Użytkownik
  • 51 postów

Napisano 20 czerwiec 2022 - 14:06

Zatem poproś o te dane sprzedawcę u którego to nabyłeś .

Najprościej zmierzyć prąd wyjmując bezpiecznik którym zabezpieczyłeś kabel zasilający do tego wzmacniacza . W wolne zaciski oprawy wpinasz amperomierz i uruchamiasz wzmacniacz . Odczytujesz wskazanie .

Rozumiem, bezpiecznik mam kilkanaście cm od + akumulatora. Czy są jakieś wartości krytyczne, których wzmacniacz nie powinien przekroczyć czy to sprawa indywidualna, zależna od wzmacniacza?

#6 nakamichi

nakamichi
  • Użytkownik
  • 5217 postów

Napisano 20 czerwiec 2022 - 14:28

Rozumiem, bezpiecznik mam kilkanaście cm od + akumulatora. Czy są jakieś wartości krytyczne, których wzmacniacz nie powinien przekroczyć czy to sprawa indywidualna, zależna od wzmacniacza?

Chciałeś znać odpowiedz nt temperatury , ta natomiast ma ścisły związek z poborem prądu . Zrób to co napisane .

Byle do przodu

#7 Fresh'u

Fresh'u
  • Użytkownik
  • 37 postów

Napisano 20 czerwiec 2022 - 15:58

Instrukcja nic nie mówi

Instrukcja --> Technical Data str.19

lub Technische Daten str.10

"Widzę ją kiedy oczy zamykam, Słyszę ją, kiedy cisza trwa, Bo to jest taka moja muzyka, Co im ciszej, tym ładniej mi gra"

#8 ojciecmajster

ojciecmajster
  • Użytkownik
  • 51 postów

Napisano 20 czerwiec 2022 - 19:28

Dzięki za info, ale poza informacją o tym że występuje czujnik nigdzie nie widzę info o temp pracy wzmacniacza, ani krytycznych wartościach 

https://www.audiotec...1-09-20_Web.pdf

W danych technicznych produktu również nie ma słowa.

https://www.audiotec...p#technicaldata

PS

Moj monter twierdzi, że jest to normalny objaw, gdyż po kilku godzinach pracy każdy wzmacniacz robi się gorący.

#9 szymin89

szymin89
  • Użytkownik
  • 1489 postów

Napisano 20 czerwiec 2022 - 20:41

Możliwe ze te wzmacniacze tak mają.
Moje wszystkie klasy D grzeją się w lato strasznie nawet przy cichym słuchaniu gdzie w zimie przy pałowaniu są po prostu zimne.
Miałem tak przy Focalu FPX i obecnie przy Alpine PDX jest to samo.
Wydaje mi się że przez te kompaktowe obudowy i małą powierzchnię radiatora chłodzenie po prostu nie wyrabia nawet przy temperaturach 20 st. C.

#10 ojciecmajster

ojciecmajster
  • Użytkownik
  • 51 postów

Napisano 20 czerwiec 2022 - 20:50

Myślałem, aby dokleić do obudowy jakiś dodatkowy radiator, albo dać jakiś wentylatorek z boku, co by przedmuchiwał powietrze.

Fajnie by było aby wentylator uruchamiał się po przekroczeniu jakiejś temperatury, aby nie wiał cały czas.

#11 nakamichi

nakamichi
  • Użytkownik
  • 5217 postów

Napisano 20 czerwiec 2022 - 22:18

Dzięki za info, ale poza informacją o tym że występuje czujnik nigdzie nie widzę info o temp pracy wzmacniacza, ani krytycznych wartościach

https://www.audiotec...1-09-20_Web.pdf

Str 22 lub 43 .

PS

Moj monter twierdzi, że jest to normalny objaw, gdyż po kilku godzinach pracy każdy wzmacniacz robi się gorący.

Wytwarza jakąś ilość ciepła i jakąś ilość ciepła oddaje .  Jak go zamkniesz w pudełku to będzie gorący , a jak dasz mu swobodny obieg powietrza , to będzie letni-ciepły .  Dlaczego o to pytasz skoro ktoś to montował . To jest jego rola , sprawdzić i ew wytłumaczyć.

Jeżeli pobór prądu jest OK , to trzeba lepiej zadbać o warunki chłodzenia wzmacniacza . Bierz go za frak i tyle , a nie słuchaj wymówek .

Byle do przodu

#12 adamm

adamm
  • Użytkownik
  • 65 postów

Napisano 20 czerwiec 2022 - 22:34

Pomiar temperatury możesz odczytać na bieżąco po podłączeniu wzmacniacza do komputera w aplikacji DSP PC-Tool.

Mój M4 DSP jeździł w zabudowie w bagażniku, bez żadnej wentylacji i latem przy długim graniu miał 45-50C co jest już wyczuwalnie bardzo ciepło, ale dla wzmacniacza to normalna temperatura

#13 Fresh'u

Fresh'u
  • Użytkownik
  • 37 postów

Napisano 20 czerwiec 2022 - 22:46

Przepraszam, źle spojrzałem - nie ta instrukcja (bez DSP)  :mur1:

Str 22 lub 43 .

Kolega Nakamichi podał poprawne strony

"Widzę ją kiedy oczy zamykam, Słyszę ją, kiedy cisza trwa, Bo to jest taka moja muzyka, Co im ciszej, tym ładniej mi gra"

#14 ojciecmajster

ojciecmajster
  • Użytkownik
  • 51 postów

Napisano 21 czerwiec 2022 - 06:18

czytałem dane techn wzdłuż i wszerz, ale nadal nie widzę tam wartości tepmeratur. Jest tylko info, że wzmacniacz ma zabezpieczenie termiczne, które odcina zasilanie w razie przekroczenia wartości krytycznej, ale przy jakiej wartości się to dzieje to nie wiadomo. U mnie ani razu się to nie zdarzyło. 

Chyba, że macie na myśli pobór prądu....no to się nie dogadaliśmy :)

#15 Jankus

Jankus
  • Użytkownik
  • 1343 postów

Napisano 21 czerwiec 2022 - 08:01

Może zamiast szukać wartości zabezpieczenia termicznego lepiej skoczyć do komputerowego i kupić jakiś wentylatorek i do tego przekaźnik? Albo załatwić pirometr i sprawdzić temperaturę wzmacniacza? Jak mocno chcesz sprawdzić przy jakiej temperaturze się wyłączy to załatw pirometr i opalarkę. Podgrzewaj wzmacniacz mierz temperaturę i zobaczysz czy zabezpieczenie działa i przy jakiej temperaturze

Passat: CDE-W296BT -> Genesis 4 Channel -> Focal K2P, SS D3004(krótki) -> Alpine PDX 1.1000 -> Swans F12s

Master: UTE-92BT - > Helix HXA 400 -> Helix HXS 636, Hertz ML 280.3 -> Excursion HXA 1K -> Hertz ES250.3

#16 ojciecmajster

ojciecmajster
  • Użytkownik
  • 51 postów

Napisano 21 czerwiec 2022 - 08:13

Mam zamiar zastosować pierwsze rozwiązanie. Lepiej będzie zamontować go z boku czy na wzmacniaczu? Jeśli na to dmuch ustawić raczej na zewnątrz niż jak ma dmuchać na wzmacniacz, prawda?

#17 nakamichi

nakamichi
  • Użytkownik
  • 5217 postów

Napisano 21 czerwiec 2022 - 10:34

Może zamiast szukać wartości zabezpieczenia termicznego lepiej skoczyć do komputerowego i kupić jakiś wentylatorek i do tego przekaźnik? Albo załatwić pirometr i sprawdzić temperaturę wzmacniacza? Jak mocno chcesz sprawdzić przy jakiej temperaturze się wyłączy to załatw pirometr i opalarkę. Podgrzewaj wzmacniacz mierz temperaturę i zobaczysz czy zabezpieczenie działa i przy jakiej temperaturze

Człowieku , o czym Ty piszesz . Ma jeździć ze wzmacniaczem na 100 stopniach , bo zabezpieczenie zadziała przy 105 ?

Gdzie Ty go kierujesz ?

Mam zamiar zastosować pierwsze rozwiązanie. Lepiej będzie zamontować go z boku czy na wzmacniaczu? Jeśli na to dmuch ustawić raczej na zewnątrz niż jak ma dmuchać na wzmacniacz, prawda?

Czasami szkoda prądu ,  trzeba od zera wymyślać koło .

Wszystko masz podane , nic tylko ruszyć tym co trzyma uszy i przypilnować montażysty .

Zrób tez zdjęcie ( i tu wklej ) jak jest zainstalowany ten wzmacniacz

Byle do przodu

#18 grzeczny_52

grzeczny_52
  • Użytkownik
  • 2036 postów

Napisano 21 czerwiec 2022 - 10:40

Parametr -> Idle current

#19 nakamichi

nakamichi
  • Użytkownik
  • 5217 postów

Napisano 21 czerwiec 2022 - 11:01

Parametr -> Idle current

Oczywiście , ale to wobec uwag ma sprawdzić montażysta , a nie uzytkownik .

Ma wiedzieć gdzie i jak to sprawdzić , jakim przyrządem , na jakim zakresie  ma znać nazwę tego aby odczytać w instrukcji gdyby nie wiedział z głowy I  że to pierwszy krok jaki powinien zrobić  w tym wypadku .

Byle do przodu

#20 khazar

khazar
  • Użytkownik
  • 872 postów

Napisano 21 czerwiec 2022 - 11:45

A nie możecie mu napisać po prostu, że jak się używa wzmacniacza to on się nagrzewa i jest to normalne? Autor napisał, że jest w stanie trzymać na nim dłoń przez kilka sekund, więc nie są to jakieś ogromne temperatury, czyli prawdopodobnie wszystko jest dobrze. Nie potrzeba żadnych wiatraków, przekaźników i szukania problemu.

Pomysł z użyciem opalarki i sprawdzaniem czy zabezpieczenie termiczne we wzmacniaczu zadziała i przy jakiej temperaturze się wyłączy jest tak absurdalny, że aż ręce opadają - po udzieleniu tak głupiej porady, jej autor powinien odpowiadać finansowo za ewentualne uszkodzenie sprzętu.

FiiO M11, Helix DSP Pro MK2, Scan-Speak D3004/602010 + Scan-Speak 10F/4424G00 @ Helix C-FOUR, MP 5.16 MK2 + Scan-Speak 30W/4558T00 @ Helix C-FOUR

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych