Skocz do zawartości

Robić komorę ? O to jest pytanie :)


Szczupaczek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chodzi za mną myśl na zrobienie komór dla wooferów.

I zastanawiam się czy to będzie strzał w 10tkę :)

 

Niby grają dobrze woofery, ale zawsze człowiek chce ,,więcej, lepiej” :)

 

Zmierzyłem po raz pierwszy z ciekawości drzwi..

i zdziwiłem się ale są kurrr wielkie :/

60x83x11 co po odjęciu ze środka mechanizmów, wzmocnień itd. Jakieś 35/37 litrów…

 

Woofery to Steg MSS6 :

QTS : 0.81

VAS 14.5L

 

Jeżeli wykorzystam w tapicerce powierzchnię kieszeni i wykonam w nich komorę, uzyskam jakieś 11/12L.

 

Uważacie że to zabawa warta zachodu ? O troszkę za mała komora, będzie lepsza niż ponad 2x za duża ?

 

Zagrają ,,jeszcze” lepiej :) ??

 

Pozdro

Chodzi za mną myśl na zrobienie komór dla wooferów.

I zastanawiam się czy to będzie strzał w 10tkę :)

Niby grają dobrze woofery, ale zawsze człowiek chce ,,więcej, lepiej” :)

Zmierzyłem po raz pierwszy z ciekawości drzwi..

i zdziwiłem się ale są kurrr wielkie :/

60x83x11 co po odjęciu ze środka mechanizmów, wzmocnień itd. Jakieś 35/37 litrów…

Woofery to Steg MSS6 :

QTS : 0.81

VAS 14.5L

Jeżeli wykorzystam w tapicerce powierzchnię kieszeni i wykonam w nich komorę, uzyskam jakieś 11/12L.

Uważacie że to zabawa warta zachodu ? O troszkę za mała komora, będzie lepsza niż ponad 2x za duża ?

Zagrają ,,jeszcze” lepiej :) ??

Pozdro

Trochę wyleciałem z tym że komora trochę za mała by była :)

Byłaby chyba dużo za mała, bo VAS to przecież nie jest odniesienie do wielkości obudowy, o czym zapomniałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest QTS pod drzwi/IB typowo, raczej nie pod komory. Nie ma sensu robienie symulacji dla drzwi, bo one nie są szczelne.

Woofera nie słyszałem, ale patrząc na Fs, to będzie grał raczej kickiem/wysoko niż niskim basem. Osobiście bym takiego nie wybrał do swojej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest QTS pod drzwi/IB typowo, raczej nie pod komory. Nie ma sensu robienie symulacji dla drzwi, bo one nie są szczelne.

Woofera nie słyszałem, ale patrząc na Fs, to będzie grał raczej kickiem/wysoko niż niskim basem. Osobiście bym takiego nie wybrał do swojej instalacji.

Zejścia niskiego nie mają to fakt. Ale od tego jest sub. Basu mają naprawdę zajebiście dużo i do tego jest meegs dobrej jakości :) Tne je 70h/12dB i kickiem też walą aż miło, ale mam ciągle problem z lekkim buczeniem i nie czystą średnicą przy cięciu ich 300/400 2 rzędem.

 

Musze ciąć pierwszym rzędem, a że mam 3 way to trochę ciężko je zgrać z midem przy cięciu 160/6 :(

 

Buczenie i nie czysta niska średnica to wina moich drzwi chyba. Bo to kolejne woofery ktore zachowują się identycznie.. stąd pomysł na komory.

Trzy zrzuty z symulacji.

 

Czarny 35 litrów "zamkniętych" drzwi.

Czerwony 11 litrów komora.

Link z wrzuconymi danymi T/S:

Scheda tecnica

 

18865cbab21e035b.png

 

1ae4b80fdf2f5bf2.png

 

84c2da7d38a0e32a.png

 

Dziękuje !!! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komory zdecydowanie tak - ale nie dla tego przetwornika :)

 

Jesli kiedys zdecydujesz sie na zmiane przetwornika i budowe daj znac podpowiem pare trickow :)

O fajnie, dzięki :)

Przetworników nie zamierzam narazie wymieniać. To nowy zakup który po kieszeni sporo pociągną. A najważniejsze że są one przezajebiste :) Ciężko jest żeby jakiś woofer przeskoczył Beta Six które właśnie na te Stegi wymieniłem. I przyznać muszę że są po prostu lepsze, oczywiście na mój gust :)

Robisz pomiary? Uzywasz equalizacji? Jeśli nie to zacznij, w moich drzwiach tez swego czasu wszystko buczało.

Z pomiarami słabo, bo brak czasu na rozkminir z RTA. Ale mam mikrofon itd.

 

Bawię się w CA jakieś 2/3 lata. Więc strojenia trochę liznąłem i co nieco wiem :)

System postawiony ba H800..

 

To co buczy i gra nie czysto, owszem da radę na equalizerze usunąć…. Ale jest to tak drastyczne cięcie pasma od 250 do 500 że się wtedy słuchać z przyjemnością nie da…. :/

 

A na cięciu pierwszym rzędem jest jak najbardziej ok.

Nie mam pojęcia o co chodzi…

 

Uprzedając pytanie : tak wzmacniacze podmieniałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O fajnie, dzięki :)

Przetworników nie zamierzam narazie wymieniać. To nowy zakup który po kieszeni sporo pociągną. A najważniejsze że są one przezajebiste :) Ciężko jest żeby jakiś woofer przeskoczył Beta Six które właśnie na te Stegi wymieniłem. I przyznać muszę że są po prostu lepsze, oczywiście na mój gust :)

Z pomiarami słabo, bo brak czasu na rozkminir z RTA. Ale mam mikrofon itd.

 

Bawię się w CA jakieś 2/3 lata. Więc strojenia trochę liznąłem i co nieco wiem :)

System postawiony ba H800..

 

To co buczy i gra nie czysto, owszem da radę na equalizerze usunąć…. Ale jest to tak drastyczne cięcie pasma od 250 do 500 że się wtedy słuchać z przyjemnością nie da…. :/

 

A na cięciu pierwszym rzędem jest jak najbardziej ok.

Nie mam pojęcia o co chodzi…

 

Uprzedając pytanie : tak wzmacniacze podmieniałem :)

Dwóch, trzech godzin nie ogarniesz w weekend?

Nikt nie każe Ci wszystkiego zbijać eq, możesz tez tak filtry i poziomy ustawić że eq to tylko kosmetyka.

Skoro jakieś doświadczenie masz to tym lepiej;) używasz ARTA? Próbowałeś może REW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób pomiary i wklej w temat

Jaki masz mikrofon?

Behringer ECM8000 z wzmacniaczem.

Dwóch, trzech godzin nie ogarniesz w weekend?

Nikt nie każe Ci wszystkiego zbijać eq, możesz tez tak filtry i poziomy ustawić że eq to tylko kosmetyka.

Skoro jakieś doświadczenie masz to tym lepiej;) używasz ARTA? Próbowałeś może REW?

Używałem aRTA. REW nie próbowałem..

Nie potrafię ogarnąć jak zrobić pomiary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainteresuj się 4 rzędem ;) 1 rząd to mokry sen audiofila a zarazem filtr, który nigdy akustycznie nie wychodzi taki jak elektryczny.

 

 

 


Nie potrafię ogarnąć jak zrobić pomiary

 

Zainstaluj REW, ustaw wszystko, puść szum różowy (PN - periodic) 16k wygenerowany w REW, uruchom w REW RTA, ustaw na RTA 1/48, okno Rectangular, długość 16k. Zrób kilka kółek wokół lewego ucha, przejedź przed nosem, potem wokół prawego, wróć na nos. Powtórz kilka razy dla tego samego głośnika aby zweryfikować, czy robisz to powtarzalnie. Przemierz cały system (każdy głośnik) bez EQ, wrzuć (najlepiej mdat) - będziemy kombinować ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...