Skocz do zawartości

DLS Nordica 10 (lub 10i): jaka skrzynia i wzmacniacz?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przejrzałem wcześniej forum jak tylko umiałem i nie znalazłem odpowiedzi: czy do DLS Nordica 10 lub 10i lepiej pasuje skrzynia zamknięta czy br?

Pytam jednocześnie o dwa modele, ponieważ czytałem wiele opinii pozytywnych na ich temat i jeden z nich na pewno wybiorę.

Przy okazji tego tematu proszę o pomoc w doborze wzmacniacza mono.

Sprzęt będzie instalowany w Audi A4 B6 kombi pod Alpine CDE-196DAB.

Z góry dziękuję za wsparcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak. Clozecik na pewno... ale trzeba by było wrzucić 10 (nie 'i', bo tej wersji nie patrzałem :) ) w B-R:

 

- V netto 28 litrów

- strojenie 40Hz

- port Fi 100mm i L 451mm lub szczelina/rura o S 56.7cm2 i L 317mm. Taka szczelina da radę pod kątem "fiukania" portu.

- opóźnienie 16.16ms

 

Cięcie LPF pomiędzy 50, a 60 Hz.

W b-r duży zysk na SPL, obserwacja pracy membrany ze względu na niezbyt duży Xmax. Jak jest - zastosować przy stosownej częstotliwości subsonic.

Sub wypiera 2.8 litra, port stosownie do wersji.

Aaaa - closet ma w symulacji "aż" 37 litrów.

 

986ae3c2a60802bc.png

864a32927c507079.png

a057f04f21711627.png

da917cd46bd61a88.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamknięta:

- pojemność brutto np.30 litrów.

- pojemność netto będzie w przypadku DSL 27.2 litra, bo głośnik zabierze z 30 litrów 2.8 litra.

Tak samo odejmujesz litry zabrane przez jakieś wypory, usztywnienia wewnątrz budki.

Jak zabiorą np. 2 litry, to netto robi się 25.2 litra.

Teraz tak - jak chcesz zachować przykładowe 30 litrów, to faktycznie robisz budkę powiększoną o 2.8 + 2 = 4.8 litra.

W sumie wewnętrzna pojemność wzrośnie do 34.8 litra.

Kapejszyn?

Tak samo z B-R.

Jak ma mieć netto - taką jaką widzi sub - do netto pojemności dochodzą litry portu liczone po zewnętrznej. Czy to rura czy szczelina - litry liczone po wymiarach zewnętrznych tych portów. Nie zapominamy dodać litrów suba i wzmocnień :)

 

Tak na marginesie, to DLS może pracować w 19 litrach netto. Manual tak prawi, ale jak masz luz w bagażniku, to zrób większą, podobną do przykładu z charakterystyk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W manualu piszą o wewnętrznym wytłumieniu i jego wpływie . Sugestie zalecanej obudowy należy traktować łącznie .

W takim ujęciu , to litr litrowi nierówny :wink2:

 

Recommended enclosure
Nordica 10
Sealed enclosure:
Wiring
: Singe voice coil
Volume
: 19 / 0,67 (litre / ft
Damping
: Acoustic wool
F3
: 40,8 Hz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego podana F3 w manualu przy 19 litrach jest "rozjechana" względem wyników WinISD.

Dochodzą wirtualne litry, których budka faktycznie nie ma.

W takim ujęciu , to litr litrowi nierówny :wink2:

Ludzie czytają i wszystko traktują jak dogmat , bez zastanowienia czy podlega to jakimś uwarunkowaniom.

Na to zwróciłem uwagę , czyli spełniłem społeczne poczucie odpowiedzialności :wink:

Symulacje są jak najbardziej OK i wskazują obszar w jakim efektywnie/optymalnie  można wykorzystać dany przetwornik , to cenne wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Sam system netto/brutto rozumiem, nie ma problemu.

Bardziej ciekawi mnie, że wspomniałeś wczoraj że br ma netto 28 litrów, a closet w symulacji 37. Przeważnie skrzynie zamknięte są mniejsze, więc mnie to zdziwiło.

2. Mam miejsce na zrobienie większej skrzynki, ale nie ukrywam że nie jestem fachowcem i z załączonych charakterystyk nie potrafię wyczytać do jakiego litrażu mogę ją zwiększyć - do 37 czy może coś pomiędzy.

3. Bardzo proszę jeszcze o pomoc w doborze wzmacniacza mono.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzę jeszcze raz. W tej chwili nie jestem przy PC'cie.

 

Edit.

Ta moja wersja pozwoli na dość niskie zejście jak na CL, czyli F3 ok. 40Hz, co widać na zrzutach wcześniej podanych.

 

W sugerowanej 19 litrach i podanej F3 z wygłuszeniem odpowiada mniej więcej 33/35 litrów bez wygłuszenia w/g WinISD.

Jak producent podaje F3 = 40.8Hz, to trzeba zrobić kopię :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...