Skocz do zawartości

Skrzynia pod 2x Mac Audio 30cm


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłem ostatnio podczas sprzątania garażu gdzieś w stercie różnych śmieci 2 głośniki od znanej i kochanej (xd) marki Mac Audio. Pomyślałem sobie, że w sumie skoro już tak sobie leżą i są sprawne (sprawdziłem) to coś możnaby z nich wyskrobać, tym bardziej, że gdybym chcial sprzedac to za wiele nawet bym na nich nie zarobił (nie wiem ile jedna sztuka moze kosztowac, ale raczej nie wiecej jak 100zł). Głośniki to Mac Audio MAWS 300 CP4140, 30cm i moc 240W RMS. Jeśli chodzi o oryginalne skrzynie to już dawno do nich nie posiadam (pewnie poszły na opał, w szczególności biorąc pod uwagę jakość wykonania ich produktów), ale udało mi się znaleźć info, ze te glosniki w standardzie były ładowane do skrzyń Mac Audio MP Reflex 300 oraz Mac Audio MP/MX Tube 30. W obu przypadkach B-R. Więc teraz moje pytanie - jaką zrobić do nich skrzynię? Jaki powinna mieć litraż? Zrobić tak jak w oryginale B-R czy może pokusić się o zrobienie zamkniętej? Jeśli B-R to jaki port, długość etc? I przede wszystkim - podczas robienia takiej skrzyni pod 2 głośniki - zrobić ją w taki sposób aby oba głośniki pracowały w jednej przestrzeni, czy wstawić między nie płytę aby każdy głośnik miał swoją oddzielną komorę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby zrobić sensowną obudowę do jakiego kolwiek głośnika wypadało by znać parametry T/S głośnika. Te można znaleźć w sieci lub zmierzyć. Ewentualnie jak uda Ci się dokopać do jakiejś dokumentacji jakie pojemności obudów były stosowane przez producenta to już by był jakiś początek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametrów T/S nie znajdę, bo nigdzie takich w sieci nie ma. Co do pojemności obudów, udało mi się dokopać do dokładnych wymiarów skrzyni MP Reflex 300 i wykonałem rysunek w paincie który je ilustruje.

 

imgur.com/a/Gs9rJNJ

 

(I tak, próbowałem dodać jako załącznik na forum ale z jakiegoś powodu ta opcja mi nie działa, dlatego dodałem na zewnętrznym źródle)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, tylko moje pytanie jest jaką zrobić skrzynię gdybym chciał zrobić jedną pod oba te głośniki. Bo gdybym chciał zrobić pod jeden tylko to bym zrobił taką jak fabryczna, tyle, że lepszej jakości i pewnie bym się pobawił trochę z portem B-R.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być w jednej komorze, pomiędzy subami do frontu dołóż usztywnienie o wymiarach 333mm x 60mm grubości 18mm, rura niżej na tyle, aby magnesy subów nie były zbyt blisko.

Budka uniwersalna, bo nie znamy T/S subów, strojona na ok. 38Hz, port rurowy Fi 140mm/ścianka 2mm z boku, mdf 18mm, pojemność 33 litry x 2 w jednej komorze.

Jak zrobisz szczelinowy port, to nieco ubędzie litrów i nieco zmieni się strojenie, ale powierzchnia S = 153.9cm2 o długości jak rura. Tej wersji nie patrzyłem.

https://images90.fotosik.pl/537/3301c8c732377a3a.png3301c8c732377a3a.png[/url]

 

Wersja ze szczeliną na 37Hz

651c6ab9fe2f23d9.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za propozycje, wybralem pierwsza obudowę (tą z portem B-R) i zamówiłem już materiały do jej budowy. Zobaczymy co z tego będzie.

Tak przy okazji mam jeszcze pytanie trochę odbiegające od tematu - gdybym chciał zrobić skrzynię w której miałbym 3 subwoofery 4 ohm - czy mógłbym do zasilenia takiej skrzyni użyć po prostu wzmacniacza który obsługuje 2/1ohm czy musiałbym użyć czegoś innego, jakiegoś specjalnego wzmaka? Bo takie suby miałyby teoretycznie razem 1.333 ohm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


3 subwoofery 4 ohm

Właściwie każdy przyzwoity wzmak pozwalający podłączyć głośnik o impedancji 2 ohm powinien tolerować 1.33 ohm.

Podczas pracy impedancja głośnika(ów) zmienia się w funkcji częstotliwości.

Możesz sobie zerknąć na JL Audio w wersji 2 lub 4 ohm:

http://www.loudspeakerdatabase.com/JL/10W3v3#4%CE%A9

Zielona charakterystyka, zakres subowy - od 100Hz w lewą stronę. Najeżdżasz myszką i śledzisz po krzywej częstotliwość/impedancja.

Podobnie będzie w innych subach, zależnie od budowy cewki i magnesu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...