Skocz do zawartości

Rozruch zestawu i problem z dźwiękiem


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, potrzebuje Was do rozwiazania mojego problemu :/ dodam, iź jestem laikiem w tej kwestii.

Uruchomiłem swój zestaw który zasila tylko przód niestetym coś jest nie tak już piszę o co chodzi:

Wzmacniacz Sony XM 754HX umieszczony pod siedzeniem połączony: (+) spawarka 25mm2 bezpośrednio do akumulatora (-) podłączony również kablem 25mm2 do masy auta.

Wzmacniacz podpięty jest kablem do seryjnego radia za pomocą High Level Input wykorzystany kabel to ekranowany LiYCY 4x1,00mm2. Po włączeniu dźwięk jest zniekształcony przerywany jak daje głośniej zapala się kontrolka na wzmacniaczu OFFSET która wg instrukcji oznacza to co załączyłem w screenie. Gdzie zrobiłem błąd ? Wzmacniacz się nie przegrzewa za to ja coraz bardziej :/

post-26294-0-76214100-1630254470_thumb.jpg

post-26294-0-55332300-1630254497_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw podłącz te przewody od radia do wzmacniacza ale z jednej strony, kanał 1+2 lub 3+4 i adekwatnie przewody do głośników. Zachowaj polaryzację- minus z radia do minusa we wzmacniaczu itd. Skręć gain na minimum i wtedy zobaczymy co z tego będzie. Podejrzewam że po prostu pomyliłeś gdzieś minus z plusem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kręcąc pokrętłem level od min do max oprócz zwiększania głośności nic nie daję,a dźwięk w całym zakresie jest zniekształcony i przerywany. Wczoraj po uruchomieniu najpierw grał jeden kanał po jakimś czasie uruchomił się drugi ale jak piszę wszystko źle brzmialo lecz po jakimś czasie zagrało już bez zniekształceń i chyba nawet prawidłowo dźwięk do dziś, zapalam auto i znowu to samo. Kabel remonte podpiąłem po stacyjce niestety w moim radiu nie znalazłem żadnego wyjście żeby wzmacniacz uruchamiał się po włączeniu radia. Mam nagrany film ale nie umie go wysłać

szymin89 starałem się nic nie pomylić wszystko dobrze poznaczyłem oczywiście sprawdzę jeszcze raz wszystkie rady są dla mnie cenne. Ciekawi mnie to że system po uruchomieniu po fatalnym starcie po jakimś czasie zagrał normlanie ale niestety dziś znowu to samo :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzę polaryzację kabli sygnałowych, sprawdzę sygnał po RCA z wypiętym High Level Input dam znać, dziękuję Wam bardzo

Jankus, wzmacniacz leży na filcowym dywaniku obudową nie dotyka nic metalowego dziś próbowalem połączyć mase z radia z masą wzmacniacza to też nic nie dało, wykorzytalem do tego oplot ekranu z przewodu sygnałowego który idzie od radia do wejsc HI input niestety bez rezultatów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"MODE" (powinna się świecić odpowiednia kontrolka) masz ustawione na "HI-CURRENT" czy "HI-VOLTAGE"? Jak to drugie to na spodzie wzmacniacza jest przełącznik pod plastikową zaślepką, przełącz na "HI-CURRENT" i tak zostaw niezależnie od tego czy problem się rozwiąże czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ustawione na "HI-CURRENT" czy "HI-VOLTAGE"?

Jak ma głośniki o impedancji w zakresie 3 ... 4 ohm, to wystarczy Hi-Voltage, jakby miał w zakresie 1 ... 2 ohm, to wtedy Hi-Current.

MODE ma wpływ na wejście Hi-input?

Według mnie - nie ma wpływu.

 

To wygląda jak przesterowanie wzmaka lub podanie na jego wejście Hi-input sygnału o bardzo wysokich zniekształceniach, ewentualnie popełniłeś błąd w podłączeniu się do końcówki radia - jakieś zwarcie, które nie "wywala" pracy radia i zniekształconego sygnału, bo jak piszesz - czasami jest dobrze.

 

Zmieniałeś kable?

Zamiast tego puść na próbę jakiś 2x0.5mm2 czy coś podobnego. Jedna para na L, druga para na R stronę.

 

Tu nie powinno być problemów jak masz wszystko sprawne i dobrze podłączone i ustawione poziomy.

 

Owszem, pojawić się mogą zniekształcenia jak przekroczysz 8V na wejściu Hi-input, co odpowiada mniej więcej mocy 15/16W uzyskanej na 4 ohm końcówki wzmacniacza radia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzeczny_52 naprowadzasz mnie może na właściwy trop, przewód mam nowy tylko teraz kwestia podłączenia do radia może tutaj tkwi problem czy mozecie zweryfikowac poprawność ? Poniżej na zdjęciu jest schemat wyjścia z firmowego radia(zaznaczylem na czerwono). Kabel do wzmacniacza wyprowadziłem z pinu 1 i 7 jako glosnik przedni prawy a z pinu 2 i 8 jako glosnik przedni lewy z tych 4 pinów kabel podpinam do wzmacniacza :

post-26294-0-25161900-1630310817_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawidłowo.

Tylko taka sama polaryzacja ma być podana na piny w Soniaku.

Polaryzacja - plus do plusa, minus do minusa.

 

Oooooo...

Teraz zerknąłem na fotkę z pierwszego wpisu, wcześniej coś mi się nie ładowała - dlaczego masz Hi-input rozdzielony jeden kanał na Front, a drugi kanał na Rear?

Puść oba na Front i odpowiednio podłącz głośniki.

 

Patrząc na twój wzmak masz go ustawionego - przód z HPF, tył z LPF.

Weź wszystko wyprostuj.

 

Czyli Hi-input dajesz oba kanały (pamiętaj o lustrzanej kostce Hi, abyś z rozpędu nie pomylił polaryzacji).

Ustawiasz w sekcji Front switch FILTER na OFF. puszczasz całe pasmo na drzwi. Gdybyś miał "roztrzepane" głośniki zbyt dużą mocą wtedy switch FILTER ustaw na HPF i potencjometrem 50...200Hz ustaw na 50Hz. Odetniesz na przodzie zakres niższy niż 50Hz.

 

Sekcja Rear możesz użyć do zasilenia suba.

 

Jak chcesz zasilać lub już (niby) zasilasz tylne drzwi, to podajesz poziom na Rear Hi-input L i R i też ustawiasz switch na Full

Sygnał bierzesz z kolejnych pinów z kostki radia, stosownie do opisu.

 

No i przyłóż się do właściwego ustawienia Gain czyli w twoim przypadku Level.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na twój wzmak masz go ustawionego - przód z HPF, tył z LPF.

 

Weź wszystko wyprostuj.

 

Na zdjęciu tego nie widac ale mam ustawione na OFF. Podłączone mam jak jak instrukcja podaję moje połączenie zaznaczyłem na czerwono:

post-26294-0-68474700-1630314529_thumb.png

post-26294-0-63310000-1630314546_thumb.png

post-26294-0-66953900-1630314589_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast RCA masz podpiąć Hi-input.
O.K.
Pamiętaj, aż do samej śmierci:
Front Hi-input [+] L [-] oraz [+] R [-] odpowiada Front RCA L i R
To samo w sekcji Rear.

Oznaczyłeś, że masz podłączony mostek... ale nie zinterpretowałeś właściwie diagramu na rysunku znaczonym przez Ciebie jako B.
Tam masz z podłączone wyjście z radia L i R -->> z jednej pary kabla głośnikowego [+] i [-] masz "skręcone" dwie pary i puszczone na Hi-input jako [+] [-] [-] [+] w obu sekcjach - Front i Rear.

Ten mostek ma pracować na dwóch sygnałach/sinusoidach dla Front, czyli kanał L, oraz tak samo na dwóch dla R.
Kanał R (głośniki) ma być na Rear, kanał L (głośniki) na Front.

Ni chce mi się rysować, ale chyba skumasz o co chodzi?
Przyjrzyj się temu rysunkowi:
e8181275c12cc45a.png
Górny rysunek opisuje podłączenie z przednich i tylnych głośników FL/FR i RL/RR - czyli z czterech par puszczonych na Front i Rear wzmaka.
Dolny opisuje podłączenie z kanału L i R z dwóch par, które zostały połączone/skręcone i puszczone na Front i Rear wzmaka.

Jasne?

PS. A Level/Gain wstępnie ustaw na min., bo i tak musi przyjąć takie napięcie....
Ponadto w mostku ustaw opcję MODE na Hi-Current.
Podłącz na Rear.
Sprawdź te kanały.
Jak będzie O.K., to przód może być uwalony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, taki lekki update niestety ponowna próba podłączenia zakonczyła się fiaskiem, przestery zanikający dźwięk w głośnikach powodują że muszę zacząć od wykluczenia awarii wzmacniacza.Jeszcze raz dziękuję za rady i cierpliwość szczególnie grzeczny_52 za szczegółowe rady.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Myślałem że wątek juz zamknę pod domysłem uszkodzenia jednego z elementów tzn. wzmacniacz, radio, zwrotnice ale słuchajcie bo już nie daje rady:

- Wzmacniacz sprawdzony na innej instalacji i gra prawidłowo i na RCA i na Hi input.

- Radio podpiąłem bezpośrednio do głośników w drzwiach i gra idealnie więc wykluczam uszkodzenie radia, wzmacniacza i ew zwrotnicy podpinam znowu wzmacniacz w instalacje i znowu ceregiele, przestery :/

Przewód plusowy ułożony z dala od masowego, przewód sygnałowy idzie środkiem do głowy przychodzi mi jeszcze oddalenie kabli glosnikowych od przewodu plusowego ale czy to by mogło mieć znaczenie ? Wszelkie regulacje gainem i w radiu nic nie daja bas jest ale soprany harczące że uszy odpadaja :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jest sukces oddaliłem jeszcze bardziej kable głosnikowe od zasilającego podkręciłem Gain (niestety jednak nie może być na min) i wszystko hula jedynie jeszcze muszę zaglebić się w temat ustawienia Gain bo na razie odkrecilem go na 3/4 ale już nie mamm tych cholernych przesterów i myślę że już tak zostanie .... Bardzo Wam jeszcze raz dziękuję za wszelkie rady
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...