facebook

Skocz do zawartości

REKLAMA

:)

Zdjęcie

Tatowóz -prawie bmw

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
74 odpowiedzi w tym temacie

#61 nakamichi

nakamichi
  • Użytkownik
  • 5132 postów

Napisano 22 wrzesień 2021 - 23:31

OK. To przez "skrót myślowy"...

Ogólnie chodzi o zasilanie konwertera z oddzielnego akumulatora ( odseparowanie od instalacji samochodowej i jej zakłóceń ). Jeśli konwerter mógłby spokojnie pracować do tych 14 V to można by go zasilać bezpośrednio z dodatkowego akumulatora bez żadnych dodatkowych stabilizatorów obniżających napięcia ( wystarczyły by te na płytce pod warunkiem nie przekroczenia mocy strat, o których pisałeś - dlatego pisałem o pomierzeniu pobieranego przez konwerter prądu ).

Dodatkowy akumulator trzeba jednak ładować ( najlepiej z instalacji samochodu ) ale tylko wtedy, kiedy nie jest używany do zasilania konwertera, czyli najlepiej gdy samochód jest nieużywany ( np. stoi zamknięty na parkingu ). Zakładając dzienne zużycie "energii" przez konwerter na poziomie 1 - 1,5 Ah, uzupełnienie tej pojemności kosztem głównego akumulatora samochodu nie powinno raczej skutkować problemami z rozruchem w dniu następnym.

Fakt, że potencjalnie niewielka różnica napięć między naładowanym aku auta ( powiedzmy 12,5V ) i rozładowanym aku konwertera ( powiedzmy 11,8V ) nie zapewni raczej odpowiedniego doładowania aku konwertera przy bezpośrednim połączeniu ( szczególnie, że z postępem ładowania różnica napięć a więc i prąd ładowania będą maleć ), ale tu można dać spokojnie mały układzik step up do ładowania z ustawionym progiem na powiedzmy 13,5V. Do tego przekaźnik przełączający aku między zasilaniem konwertera a ładowaniem, sterowany sygnałem np. z alarmu albo z centralnej elektryki auta i mamy pełną automatykę.

Można też zastosować zamiast kwasówki ogniwa Li-Ion z odpowiednim układem do ładowania ( podobnym do tego z powerbank-a ). 2 szt szeregowo powinny dać 7-8V czyli napięcie optymalne dla konwertera, ale osobiście jakoś nie mam przekonania do Li-ion w aucie ( bywa -20 st C w zimie i 60 st C w lecie ).

Kombinujesz jak konik pod górkę , a zdublowanie stabilizacji załatwia problem separacji konwertera od zakłóceń zasilania i polepsza samą stabilizację . Można jeszcze na wejściu zrobić filtr LC i zamknąć temat zasilania .

Z drugiej strony , jak dodatkowe aku , to czemu nie 6V ?

Takie naładujesz na postoju i 6V podasz na moduł .

Byle do przodu

#0 Reklama

• 1234 postów

Napisano przed chwilą

:)

#62 KACPERO

KACPERO
  • Użytkownik
  • 366 postów

Napisano 24 wrzesień 2021 - 09:00

Opisz proszę jak grają Focale z M1 i M3 ?

#63 italiano1980

italiano1980

SAŁATA Mariano Italiano

• Użytkownik
  • 3025 postów

Napisano 24 wrzesień 2021 - 13:41

Ja moge napisac tylko od siebie ze bas byl konturowy , nie buczacy jak przyzwyczaila nas M3.Gora bardzo naturalna i nie męcząca .Calosc grala bardzo spojnie , szeroko  i naturalnie.Bylem mocno zdziwiony jak takie polączenie poradzilo sobie w tym aucie.To tak po krotce .Od strony technicznej nie bede sie wypowiadał i mysle ze Łukasz wie co ma poprawic  :wink:

PIONEER ,INFINITY ,GENESIS R1,LEGIATA ,PHOENIX GOLD, DRAGSTER , XES M1 , PHASE ALIANTE ,BRAX

#64 michas75

michas75
  • Użytkownik
  • 391 postów

Napisano 24 wrzesień 2021 - 19:26

Oj uważaj bo chwalisz wstrętne zimno grające DSP Helixa i to taki nie zbyt wysublimowany model, Jeszcze wpadnie R I da Ci po uszach.   :wink:

#65 klusek_20

klusek_20
  • Użytkownik
  • 32 postów

Napisano 24 wrzesień 2021 - 21:36

Opisz proszę jak grają Focale z M1 i M3 ?

Bardzo fajnie;) Wszyscy się dziwią i mi mówią, że to nie focal. Nie muli, nie gra ostro. Mi pasuje. Trochę słuchałem tego połączanie 3way i dwa M1 i M3 bez suba. Teraz jest sub też z M3. Z subwooferem jak by mi ktoś zawiązał oczy posadził to bym powiedział, że to inny system. Teraz wszystko się rozszerzyło i gra bardziej naturalnie. Mi sie to bardzo podoba. Musze się osłuchać. Najlepiej jak Ci opiszą bez ściemy chłopaki ;) Próbuję dopracować ten system, bo zmiany jakie wprowadzam wiele wnoszą a że nie mam o tym pojęcia, to robię to bardzo powoli bo się we wszystkim doktoryzuje :rotfl: . Na końcu na pewno strojenie. i wtedy coś naskrobie

Dzięki za dyskusję o zasilaniu. Na pewno kupie stabilizator i filtr, porównam to do aku. Wtedy zadecyduje co zastosuję. Wolał bym opcje ze stabilizatorem a i aku małe 6v nie będzie już kłopotliwe     

#66 italiano1980

italiano1980

SAŁATA Mariano Italiano

• Użytkownik
  • 3025 postów

Napisano 24 wrzesień 2021 - 22:05

Oj uważaj bo chwalisz wstrętne zimno grające DSP Helixa i to taki nie zbyt wysublimowany model, Jeszcze wpadnie R I da Ci po uszach. :wink:

Mówię to co słyszę 😝 Nie interesują mnie firmy ale wydaje mi się że jest to bardziej zasługa Sony niż Helixa 😉
PIONEER ,INFINITY ,GENESIS R1,LEGIATA ,PHOENIX GOLD, DRAGSTER , XES M1 , PHASE ALIANTE ,BRAX

#67 klusek_20

klusek_20
  • Użytkownik
  • 32 postów

Napisano 13 październik 2021 - 20:34

Hej

Dzisiaj trochę zabrałem się za opanowanie instalacji tego konwerter xmos. Skrócenie kabla usb. I zastosowanie LM7805 jako stabilizatora.

Załączony plik  IMG_20211013_191041_085.jpg   109,8 KB   18 Ilość pobrańZałączony plik  filtr.jpg   31,76 KB   10 Ilość pobrańZałączony plik  moduł lm7805.jpg   81,42 KB   9 Ilość pobrań

No i teraz jest tak, że przez ten moduł jest słabo. Góra sypie piachem średnica taka ostra, bas jest jakiś taki jakby niedokończony. Nawet na zasilaniu z usb jest lepiej. Na aku jest 12v jest co innego wszytko sie układa fajnie.

I nie wiem czy walczyć z tymi stabilizatorami dalej. Czy to te moduły, które kupiłem coś nie tak? Napięcie z tego moduliku to 5,06V. Coś zrobiłem nie tak? Czy jak? Ten filtr jest przed modułem jak coś...

#68 nakamichi

nakamichi
  • Użytkownik
  • 5132 postów

Napisano 13 październik 2021 - 22:11

Czy masz elementarną wiedzę aby zabierać się za tego rodzaju rzeczy ?

Pytanie jest retoryczne , a entuzjazm niestety tu nie wystarczy .

Ciesz się , ze niczego nie uszkodziłeś i zostaw ta zabawę innym lub zleć to komuś .

Co masz na wejściu tego stabilizatora ?

To czego słuchasz , nie prawidłowego punktu odniesienia , zatem nie może skutkować poprawnym dźwiękiem .

Byle do przodu

#69 klusek_20

klusek_20
  • Użytkownik
  • 32 postów

Napisano 15 październik 2021 - 16:54

Na wejściu te filtr był... Teraz został sam stabilizator i kondensator na wejściu, wyjściu...

Nie sądziłem, że będę doszukiwał się  czego kol wiek w tej kwestii. A jeżeli ja słyszę różnice to gra warta świeczki, mleko sie rozlało....;)

To czego słuchasz , nie prawidłowego punktu odniesienia , zatem nie może skutkować poprawnym dźwiękiem .

to fakt z aku mi się najbardziej podoba

ps. nie trzeba zakładać czarnego scenariusze od razu z tym uszkodzeniem. Wszystko da sie naprawić;)

#70 nakamichi

nakamichi
  • Użytkownik
  • 5132 postów

Napisano 15 październik 2021 - 18:02

ps. nie trzeba zakładać czarnego scenariusze od razu z tym uszkodzeniem. Wszystko da sie naprawić;)

Twój sprzęt :wink2:

Na wejściu te filtr był... Teraz został sam stabilizator i kondensator na wejściu, wyjściu...

Nadal ni w ząb .........

Na wejściu tego stabilizatora 5 V masz mostek prostowniczy , zatem "masa" jest podawana przez diody .

Pomiń to tzn podaj kabel "masy"/ ujemny bezpośrednio na minus kondensatora wejścia zasilania ( ten największy ) , plus 12 możesz tez podać na "plus" tego kondensatora . Zakłócenia powinny zniknąć , a dźwięk stać się bardziej przewidywalny .

Byle do przodu

#71 klusek_20

klusek_20
  • Użytkownik
  • 32 postów

Napisano 16 październik 2021 - 06:26

Tak zrobiłem

Teraz został sam stabilizator i kondensator na wejściu, wyjściu...

#72 nakamichi

nakamichi
  • Użytkownik
  • 5132 postów

Napisano 16 październik 2021 - 09:02

Tak zrobiłem

Korzystając ze złącz nie masz takiej możliwości . Mogłeś zatem dokonać zmian na module lub zalutować przewody bezpośrednio w/g uprzednich wskazówek . Nikt tu nie ma szklanej kuli i nie wie jaki kondensator i gdzie wpięty ktoś ma ma myśli.

Pominąłeś prostownik , podłączyłeś masę do masy , to generalnie wszystko co było tu potrzebne .

Żadnego kolejnego "przełomu" z tego nie będzie,  a dla zasilania bateryjnego sugerowałem tu kiedyś użycie separowanego akumulatora 6V małej pojemności , dla ograniczenia mocy strat na stabilizatorze konwertera.

Byle do przodu

#73 Various

Various
  • Użytkownik
  • 309 postów

Napisano 16 październik 2021 - 21:58

Matko, jakie kombinacje. Wystarczyło sobie kupić płytkę "uniwersalną", taką bez ścieżek tylko z punktami i samemu zrobić "moduł". Do tego zapewne lepszy będzie L7808. W nocie katalogowej stabilizatora jest nawet info jakie wartości kondensatorów dać. Co to w ogóle za filtr magiczny? :)

#74 klusek_20

klusek_20
  • Użytkownik
  • 32 postów

Napisano 17 październik 2021 - 20:56

Hej. Po raz kolejny wielkie dzięki za uwagę i wielkie dzięki poświęcony czas.

Matko, jakie kombinacje. Wystarczyło sobie kupić płytkę "uniwersalną", taką bez ścieżek tylko z punktami i samemu zrobić "moduł".

Wiem, że tak trzeba było.... Najlepiej kupić stabilizator dwa kondki i po sprawie wlutować na przewodzie zasilającym do konwertera i tyle. Po drugie kosz tego był niewielki kilkanaście zł

A ten filtr to LC

Teraz tak mam zrobione, że kondensatory to 470μF/50V na wejściu do układu i 100μF/50V na wyjściu, polaryzację kondensatorów uwzględniłem. Układ ma mały radiator. Nie nagrzewa się znacząco.

Jest tylko ale. Dla mnie nie może tak zostać. Dźwięk mi nie odpowiada. Jest źle. Dodatkowo w takiej konfiguracji coś się sprzęga bo jak kręcę gałką na sterowniku, reguluje głośność to są jakieś piski podczas jazdy.

Najlepsze efekty uzyskuje z tego oddzielnego akumulatora. Na pikniku Michaś swojego DAPa podłączył i odtwarzaliśmy jeden utwór(DAP i stacja z androidem) I na DAPie zagrało lepiej nie tylko dla mnie. Podobnie jest jak porównuje zasilanie z android a z akumulatora.

Te kombinacje właśnie po to by wycinać tego co mam najwięcej tym bardziej, że nie inwestuje wiele;)

@nakamichi

A jakiej pojemności nie przekraczać? Ogniwa 18650 takie bym zastosował i ładował z przetwornicy  XL4015E1 DC/DC Step-Down 5A taką już mam. Załączała by się na postoju przekaźnikiem  sterowanym z gniazda zapalniczki(tu napięcie po kilku minutach od zamknięcia/zgaszenia auta zanika)

#75 Various

Various
  • Użytkownik
  • 309 postów

Napisano 17 październik 2021 - 21:37

reguluje głośność to są jakieś piski podczas jazdy

To jakieś czary totalne. Na wyjściu modułu z XMOS jest trafo separujące, więc tam nawet nie ma jak się pojawić różnica potencjałów. Poza tym nie objawiałyby się piskiem.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych