Skocz do zawartości

Skrzynia glośnika przenośnego


MrNolife
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

WItam, buduję głośnik przenośny, dosyć sporych rozmiarów, płyta osb 18mm, 43x32x16 cm, odjąć od tego 2 akumulatory żelowe 18Ah, połączone szeregowo na 24V (około 4 litrów).

Zostaje mniej więcej 16l miejsca, jakie głośniki do tego dobrać? Myślałem nad subem 16-20 cm i dwóch wysokotonowych 10cm. Poniżej zdjęcia wzmacniacza 100+100 wat na 4Ohm

post-30406-0-91916600-1625655013_thumb.jpg

post-30406-0-15561600-1625655022_thumb.jpg

post-30406-0-41041100-1625655035_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już ma być tak fajnie w tych litrach to pomyśl sobie nad zintegrowanym 165mm x4 dla przykładu, dla suba za mało będzie miejsca raczej poza tym problem z prądem może się pojawić a ten wzmacniacz który masz ma tylko dwa kanały. Sam sub i wysokotonowe pokryją tylko skraje pasma. Może 3 drogi na pasywnej zwrotnicy zrobisz też może być ciekawie. Pytanie czy ma to być typowy tłuczek czy bedziesz czasem chciał posłuchać muzyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie w tym dziale.

Przy Piwie powinieneś go umieścić.

 

Wymiary zewnętrzne czy wewnętrzne?

Jak wewnętrzne, to mniej więcej się zgadza.

 

Brutto wynosi 22 litry, aku 4 -> pozostaje 18 litrów.

 

Teraz kwestia ile chcesz "stracić" na przetworniki?

 

Masz teoretycznie do dyspozycji moc 2 x 100W/4 ohm. Mostek odpada, a stereo będzie nieco iluzoryczne...

 

Potrzebujesz 2 x midwoofer i 2 x tweeter, do tego dwie zwrotnice o parametrach dostosowanych do jednego i drugiego przetwornika.

 

W sumie odpadnie gdzieś z 1.5 litra z pojemności obudowy.

 

Pozostanie +/- 16 litrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już ma być tak fajnie w tych litrach to pomyśl sobie nad zintegrowanym 165mm x4 dla przykładu, dla suba za mało będzie miejsca raczej poza tym problem z prądem może się pojawić a ten wzmacniacz który masz ma tylko dwa kanały. Sam sub i wysokotonowe pokryją tylko skraje pasma. Może 3 drogi na pasywnej zwrotnicy zrobisz też może być ciekawie. Pytanie czy ma to być typowy tłuczek czy bedziesz czasem chciał posłuchać muzyki.

Pytanie pod jaką dolną częstotliwość kupić to 165mm x 4, chciałbym żeby to grało głośno, nie koniecznie głośno basem, nie chce żeby mi ta skrzynia jeździła.

 

Dlatego może coś od 40hz? Czy to zbyt nisko? Fajnie byłoby też dodać bass reflex żeby wzmak i akumulatory miały chłodzenie, do wzmaka dołożę 40x40mm wentylator pod 12V. Problem leży w tym że producenci rzadko podają vas a co dopiero qts i teraz mierz sobie wysuw membrany samemu. Zaproponujecie mi jakiś zestaw właśnie x4?

 

Budżet około 200 zł

 

Co do mocy, 24V, 5.4 amper na akumulatorach na 4Ohm wychodzi ponad 100 (chwilowego?). Załączam jpeg aku

 

Nie w tym dziale.

Przy Piwie powinieneś go umieścić.

 

Wymiary zewnętrzne czy wewnętrzne?

Jak wewnętrzne, to mniej więcej się zgadza.

 

Brutto wynosi 22 litry, aku 4 -> pozostaje 18 litrów.

 

Teraz kwestia ile chcesz "stracić" na przetworniki?

 

Masz teoretycznie do dyspozycji moc 2 x 100W/4 ohm. Mostek odpada, a stereo będzie nieco iluzoryczne...

 

Potrzebujesz 2 x midwoofer i 2 x tweeter, do tego dwie zwrotnice o parametrach dostosowanych do jednego i drugiego przetwornika.

 

W sumie odpadnie gdzieś z 1.5 litra z pojemności obudowy.

 

Pozostanie +/- 16 litrów.

 

Wybacz za dział, jestem nowy, przeniosę jeśli jest taka możliwość

 

Dużo głośników przeszukalem, sprawdzałem dedykowane pojemności skrzyń i wydaje mi się że to 16 litrów pod 165 coś tam powinno zagrać. 

 

Tylko właśnie jaki komplet? Zazwyczaj przeglądam audiosklep a jest tam w moim budżecie całkiem duży wybór, niestety w praktyce nie znam tych kompletów

Jak już ma być tak fajnie w tych litrach to pomyśl sobie nad zintegrowanym 165mm x4 dla przykładu, dla suba za mało będzie miejsca raczej poza tym problem z prądem może się pojawić a ten wzmacniacz który masz ma tylko dwa kanały. Sam sub i wysokotonowe pokryją tylko skraje pasma. Może 3 drogi na pasywnej zwrotnicy zrobisz też może być ciekawie. Pytanie czy ma to być typowy tłuczek czy bedziesz czasem chciał posłuchać muzyki.

Pytanie pod jaką dolną częstotliwość kupić to 165mm x 4, chciałbym żeby to grało głośno, nie koniecznie głośno basem, nie chce żeby mi ta skrzynia jeździła.

 

Dlatego może coś od 40hz? Czy to zbyt nisko? Fajnie byłoby też dodać bass reflex żeby wzmak i akumulatory miały chłodzenie, do wzmaka dołożę 40x40mm wentylator pod 12V. Problem leży w tym że producenci rzadko podają vas a co dopiero qts i teraz mierz sobie wysuw membrany samemu. Zaproponujecie mi jakiś zestaw właśnie x4? Budżet do 200 zł

 

Co do mocy, 24V, 5.4 amper na akumulatorach na 4Ohm wychodzi ponad 100 (chwilowego?).

 

 

 

Nie w tym dziale.

Przy Piwie powinieneś go umieścić.

 

Wymiary zewnętrzne czy wewnętrzne?

Jak wewnętrzne, to mniej więcej się zgadza.

 

Brutto wynosi 22 litry, aku 4 -> pozostaje 18 litrów.

 

Teraz kwestia ile chcesz "stracić" na przetworniki?

 

Masz teoretycznie do dyspozycji moc 2 x 100W/4 ohm. Mostek odpada, a stereo będzie nieco iluzoryczne...

 

Potrzebujesz 2 x midwoofer i 2 x tweeter, do tego dwie zwrotnice o parametrach dostosowanych do jednego i drugiego przetwornika.

 

W sumie odpadnie gdzieś z 1.5 litra z pojemności obudowy.

 

Pozostanie +/- 16 litrów.

Wybaczcie też za podwójną odpowiedź, chciałem post edytować ale coś mi ten edytor nie śmiga lub go nie rozumiem :_:

post-30406-0-05565600-1625733530_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzyłeś napięcie na tym(tych) aku? Czy jeszcze ich nie masz?

Jak oczekujesz 100W podawanych na WF, to przy sprawności wzmaka na poziomie 80%, wzmak faktycznie pobierze 125W.

Czyli 2 x 125W = 250W

250W / 24V = 10,41A

To dla max. mocy ciągłej dla Sinus np. 50Hz.

Jak będziesz chciał słuchać muzy i jednocześnie rozmawiać z Towarzystwem, to oczywistym jest, że nie będziesz potrzebował 2 x 100W.

Wystarczy 2 x 10W... może 2 x 20W.

Wtedy przy Sinus 50Hz wzmak będzie pobierał max. 2.08A.

Faktycznie będzie to znacznie mniej, bo muza nie powoduje stałego poboru prądu - pulsuje w takt niskich częstotliwości, które zmuszają wzmak do generowania największej mocy podawanej na głośnik.

Przykładowe 2.08A można w realnych warunkach 2 x 20W zredukować do 1.2/1.5A.

Wtedy przy 18Ah - łączenie szeregowe - zakładając 50% rozładowania masz do dyspozycji 9Ah (teoretycznie). Wtedy w miarę bezpiecznie możesz pograć przez od 6h do 7.5h.

 

PS. edycja działa przez kilka godzin od napisania postu. Jak nikt nic nie napisał pod twoim postem, to wtedy pisząc swój kolejny pod tym wcześniejszym, ten wcześniejszy jest powiększony przez ten nowy i traktowany jako napisany nie wczoraj, a dzisiaj o godzinie w momencie kliknięcia Napisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnętrze panelu przedniego to 41,5x32 Może w takim razie w pionie

 

                    Woofer

    Piszczek    Port    Piszczek

                    Woofer


Mierzyłeś napięcie na tym(tych) aku? Czy jeszcze ich nie masz?

Jak oczekujesz 100W podawanych na WF, to przy sprawności wzmaka na poziomie 80%, wzmak faktycznie pobierze 125W.

Czyli 2 x 125W = 250W

250W / 24V = 10,41A

To dla max. mocy ciągłej dla Sinus np. 50Hz.

Jak będziesz chciał słuchać muzy i jednocześnie rozmawiać z Towarzystwem, to oczywistym jest, że nie będziesz potrzebował 2 x 100W.

Wystarczy 2 x 10W... może 2 x 20W.

Wtedy przy Sinus 50Hz wzmak będzie pobierał max. 2.08A.

Faktycznie będzie to znacznie mniej, bo muza nie powoduje stałego poboru prądu - pulsuje w takt niskich częstotliwości, które zmuszają wzmak do generowania największej mocy podawanej na głośnik.

Przykładowe 2.08A można w realnych warunkach 2 x 20W zredukować do 1.2/1.5A.

Wtedy masz do dyspozycji 18Ah - łączenie szeregowe - zakładając 50% rozładowania masz do dyspozycji 9Ah (teoretycznie). Wtedy w miarę bezpiecznie możesz pograć przez od 6h do 7.5h.

 

PS. edycja działa przez kilka godzin od napisania postu. Jak nikt nic nie napisał pod twoim postem, to wtedy pisząc swój kolejny pod tym wcześniejszym, ten wcześniejszy jest powiększony przez ten nowy i traktowany jako napisany nie wczoraj, a dzisiaj o godzinie w momencie kliknięcia Napisz.

 

Napięcie na jednym 11 na drugim 13v, kupię pod nie ładowarkę bo widzę że poprzednia obsługuje do 8Ah
Pobór prądu raczej rzadko będzie dobijał do tych 5A


Okropnie ciasno jak na włożenie 2 x 165 obok siebie, nie zmieści się pomiędzy nimi port :/ Jakiś pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie byłoby też dodać bass reflex żeby

Znakomita większość budżetowych zestawów odseparowanych dobrze nie zagra z bass reflex'em w małej pojemności. Mają wysokie Qts i preferują zamknięte komory.

Ewentualnie przejrzyj WF i TW z serii domowych. Jest tego pełno. Patrz na Qts 0.4/0.5 - wtedy będziesz miał wybór zamknięta czy b-r.

Ale ja bym nie szedł w b-r, tylko ładnie zaprojektował kieszeń na wzmak i wentylator, wlot i wylot powietrza stosując np. system rurowy o Fi 15/20mm z kolankiem. Ale to już Tobie pozostawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znakomita większość budżetowych zestawów odseparowanych dobrze nie zagra z bass reflex'em w małej pojemności. Mają wysokie Qts i preferują zamknięte komory.

Ewentualnie przejrzyj WF i TW z serii domowych. Jest tego pełno. Patrz na Qts 0.4/0.5 - wtedy będziesz miał wybór zamknięta czy b-r.

Ale ja bym nie szedł w b-r, tylko ładnie zaprojektował kieszeń na wzmak i wentylator, wlot i wylot powietrza stosując np. system rurowy o Fi 15/20mm z kolankiem. Ale to już Tobie pozostawiam.

 

Rozwiń proszę skróty WF oraz TW

 

Spróbuję jakoś rozsądnie rozwiązać kwestie tej kieszeni

 

Mógłbyś podać jakiś przykład kompletu tak abym miał odniesienie mniej więcej czego szukać? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od podstaw FQ Nazara, bo chcesz zbudować coś "fajnego" a nie masz pojecia o prostych skrótach.

 

Kup zestaw odseparowany ze zwrotnicami i włóż do skrzynki zamkniętej, jak masz problem z wentylacja to zrób w skrzyni oddzielna komore na aku/wzmacniacz.

 

A tak w szczególe to nie ma nawet konkretnej informacji w tym zmaku czy te 100w to moc znamionowa, chyba ze czegos nie doczytałem [emoji848]

 

Wysłane z mojego SM-N986B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WF - midwoofer, głośnik nisko-średniotonowy

TW - tweeter, głośnik wysoko tonowy

 

Do 200 złociszy nie masz zbyt wielkiego manewru w kategorii zestaw odseparowany.
Jakbyś "kleił" ze sobą WF 4 ohm i TW 8 ohm, to wrzucam ci schemat i jakie wartości elementów zwrotnicy I rzędu (6dB) musiałbyś zastosować:

731d2949f4216530.png

 

Kondensator 4,7uF i cewka 0,19mH.

 

Nie sugeruję modeli, bo zestawy car audio w kwocie 200 złotych niewiele się między sobą różnią, no chyba że wyglądem, a domowe nigdy się nie interesowałem na tyle, aby być doradcą w tym temacie.

Może @Pawel S. z DIY przeczyta i coś zasugeruje z domówek w tym zakresie cenowym :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od podstaw FQ Nazara, bo chcesz zbudować coś "fajnego" a nie masz pojecia o prostych skrótach.

 

Kup zestaw odseparowany ze zwrotnicami i włóż do skrzynki zamkniętej, jak masz problem z wentylacja to zrób w skrzyni oddzielna komore na aku/wzmacniacz.

 

A tak w szczególe to nie ma nawet konkretnej informacji w tym zmaku czy te 100w to moc znamionowa, chyba ze czegos nie doczytałem [emoji848]

 

Wysłane z mojego SM-N986B przy użyciu Tapatalka

 

Już nadrabiam FQ

 

Obawiam się że komora nie wchodzi w grę i tak jest już mało miejsca, coś wymyślę

 

Nie sądzę by to 100W było RMS'em

WF - midwoofer, głośnik nisko-średniotonowy

TW - tweeter, głośnik wysoko tonowy

 

Do 200 złociszy nie masz zbyt wielkiego manewru w kategorii zestaw odseparowany.

Jakbyś "kleił" ze sobą WF 4 ohm i TW 8 ohm, to wrzucam ci schemat i jakie wartości elementów zwrotnicy I rzędu (6dB) musiałbyś zastosować:

731d2949f4216530.png

 

Kondensator 4,7uF i cewka 0,19mH.

 

Nie sugeruję modeli, bo zestawy car audio w kwocie 200 złotych niewiele się między sobą różnią, no chyba że wyglądem, a domowe nigdy się nie interesowałem na tyle, aby być doradcą w tym temacie.

Może @Pawel S. z DIY przeczyta i coś zasugeruje z domówek w tym zakresie cenowym :)

 

Dziękuję to już duży krok naprzód

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym poszedł w jakiegoś STX-a. Przykładowo W.18.150.5.WMCX i tweeter T.10.150.4.MS. Trzeba poszukać na necie jakiegoś schematu zwrotnicy. W ostateczności tylko kondensator na tweeter dać. Co prawda tam zalecają obudowę 18l bass reflex dla jednego głośnika. Ale w zamkniętej może i 2 dadzą radę. Ewentualnie W.15.140.8.MCX ale to już głośnik 8ohm

 

A jak nie chce Ci się bawić w zwrotnice itp. to kup jakieś coaxy samochodowe. Na przykład Excursion SX-652

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój projekt jest sztywny wymiarowo?

Jak nie ogranicza go miejsce eksploatacji, to chyba możesz go nieco zmodyfikować.

 

Tez myślałem o STX, szczególnie o modelach budżetowych, które na otwartej przestrzeni powinny brzmieć zadowalająco.

Mam na myśli WF:

https://stx.pl/w-18-140-8-mcx.html

oraz TW:

https://stx.pl/t-9-100-8-ms.html

Producent "gwarantuje" RMS na poziomie 70W dla W.18.

Mieścisz się w kosztach. Koszt Cewek i kondensatorów może nieco przekroczyć budżet, ale masz dużą determinację wykonania tego projektu, więc dasz radę :)

SPL tych przetworników jest zbliżony, więc może da radę pominąć stosowanie L-pada dla TW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój projekt jest sztywny wymiarowo?

Jak nie ogranicza go miejsce eksploatacji, to chyba możesz go nieco zmodyfikować.

 

Tez myślałem o STX, szczególnie o modelach budżetowych, które na otwartej przestrzeni powinny brzmieć zadowalająco.

Mam na myśli WF:

https://stx.pl/w-18-140-8-mcx.html

oraz TW:

https://stx.pl/t-9-100-8-ms.html

Producent "gwarantuje" RMS na poziomie 70W dla W.18.

Mieścisz się w kosztach. Koszt Cewek i kondensatorów może nieco przekroczyć budżet, ale masz dużą determinację wykonania tego projektu, więc dasz radę :)

SPL tych przetworników jest zbliżony, więc może da radę pominąć stosowanie L-pada dla TW.

 

Zdecydowanie sztywny wymiarowo, ale niekoniecznie sztywny budżetowo, determinację mam ogromną ale nie chcę przepłacać, zamysł jest taki że to nie projekt na który warto wydać 500-600 zł a właśnie około 200 w głośnikach oczywiście

 

Rozważałem właśnie zastosowanie tych stx'ów

 

Ewentualnie trochę przekroczyć budżet kupując komplet ze zwrotnicami:

https://www.audiosklep.pl/hertz-dsk-1653-p8051?fbclid=IwAR3X43VkvjRy4o0HGX2Lxi4iThIOCh-DHSMLyDuwVg3f9qC1OcxEN1E3tJI

 

Jakieś opinie o hertz'ah?

 

Lekkie pójście na łatwiznę kosztem budżetu ale prezentuje się to adekwatnie do projektu, vas wf 14 litrów 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Padło koniec końców właśnie na głośniki Hertz Dsx 130.3. Udało mi się znaleźć pdf z danymi, 7 litrów na woofer. Czy to znaczy że powinienem oddzielić głośniki ścianą tak aby każdy z nich miał osobną komorę?

Link do pdf: https://www.hertzaudiovideo.com/wp-content/uploads/2014/05/DIECI3_TechSheet_DSK-130_3.pdf

 

Opinie o nich mieszane, podobno jednak adekwatne do ceny, myślę że do projektu też 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...