Skocz do zawartości

Zmiana radia fabrycznego skoda blues na Pioneer - brak dynamiki..


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Ostatnio zmieniłem radio w Skodzie Octavii 2 FL z fabrycznego skoda blues, które kosztuje około 100-150zl na Pioneera sph-da160 dab i się bardzo rozczarowałem. Na radiu fabrycznym grało dynamicznie, z dużym głębokim basem, a na Pioneerze gra jakby bez dynamiki, bas jakby ktoś stukał młotkiem. Wiem że ten Pioneer jest jednym z tańszych modeli (ok 1500zl) ale żeby było aż tak źle?? W obu przypadkach głośniki fabryczne i na radiu skody grały bardzo dobrze. Czy zmiana głośników na inne poprawiła by sytuacje, czy tylko zmiana tego radia. Póki co gra głośno,ale mało dynamicznie. Radio zostało dobrze podłączone w warsztacie car audio. Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr hpf nieaktywny, EQ próbowałem z różnymi ustawieniami. Niestety nie osiągnąłem oczekiwanego efektu. Radio gra jakby mocną gòra, dosyć piskliwie i niby mocno, ale mało dynamicznie, bas wydaje się płytki, nie schodzi nisko jak przy poprzednim radiu. Próbowałem na EQ dać wyżej niższe częstotliwości, niestety nie mogę uzyskać oczekiwanego efektu, słuchanie muzyki jest dla mnie męczące. Loudness i bass boost wyłączony bo po ich włączeniu robi się dopiero nieznośnie wysokie tony są strasznie drażniące, a bas sztucznie podbity ale nadal tylko to tylko "walenie". Czy istnieje taka opcja że te fabryczne głośniki niekoniecznie dobrze się "dogadują" z tym radiem i dlatego na fabrycznym bylo lepiej??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc to bardzo dziwna sytuacja, oba radia nie posiadają więcej niż te 20 W rms na kanał a jedno z nich gra gorzej. Gdybys zmienił głośniki i by tak było to bym prędzej zrozumiał.

Możesz sprawdzić czy przewody idące od radia do instalacji samochodowej są zgodnie z polaryzacją lub po prostu ustawić fader na przód i balance na lewą lub prawą stronę i słuchać czy coś się poprawi. Coś mi świta ze ktoś miał podobny problem i się okazało że przejściówka miała zamienione przewody głośnikowe i jedna strona grała w przeciw fazie.

Potrzebna była jakaś dodatkowa przejściówka między radiem a instalacją samochodową czy wystarczyła ta dostarczona z radiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz opis, co prawda nie od twojego modelu, ale raczej będzie tak samo - chodzi o to, abyś widział jaki kolor odpowiada za polaryzację, gdzie powinien być plus, gdzie minus.

Po odpięciu kostki ISO z okablowaniem głośnikowym musisz sprawdzić czy dany kolor odpowiada plusowi i minusowi.

Bez dobierania się do konektorów głośników w drzwiach najprościej sprawdzić poprawność polaryzacji za pomocą baterii 1.5V.

 

Lokalizujesz kolor kabli [+] i [-] w kostce jednej strony, np. prawej (na rys. będzie oznaczona jako Right) i podając plus i minus z baterii obserwujesz jak poruszy się membrana głośnika. Powinna wykonać ruch na zewnątrz. Jak nie będziesz widział ruchu, to możesz opuszkiem palca delikatnie dotykać do membrany i wyczuć, czy wykona ruch na zewnątrz czy do wewnątrz.

Jak do wewnatrz - musisz zamienić miejscami plus z minusem w danym głośniku.

 

Na początek zrób jak @szymin89 pisze - wycisz tył za pomocą Fader i wycisz max. na przodzie jedną ze stron za pomocą Balance. Jak będzie niemal jak na poprzednim radiu, to trzeba zlokalizować zamieniony plus z minusem.

4efb458ec2447b70.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety już próbowałem to robić i zmiana na tył przôd lewo prawo nie daje efektu. Z tego co się orientuję to potrzebna była dodatkowa kostka i separator sygnału. Ogólnie to radio było montowane w serwisie we, który cieszy się dobrymi opiniami, więc szczerze mówiąc wątpię, żeby mi coś źle podłączyli. Raczej głośników mi z drzwi nie podmienili :) Moze po prostu to radio gra inaczej, a ja innego efektu oczekiwałem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z tym zakładem Car audio?

Zgłaszałeś zastrzeżenia do jakości dźwięku?

 

Dla mnie powinno brzmieć co najmniej porównywalnie.

 

Jak zakład jest "przyzwoity", to może na próbę podłączy swój jakiś wzmacniacz i sprawdzicie co wychodzi z RCA Pionka, czy pojawi się dźwięk tobie odpowiadający.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mówiłem, że to radio gra gorzej od fabrycznego to Pan nie był zdziwiony i mówił że ono tak gra. Coś będę dalej z tym kombinował może właśnie wzmacniacz+głośniki, albo tak jak mówisz na próbę podlaczyć sam wzmacniacz ,z tym że ten zakład jest we Wrocławiu a ja mieszkam w Opolu i aktualnie nie bardzo mam czas podjechać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mówiłem, że to radio gra gorzej od fabrycznego to Pan nie był zdziwiony i mówił że ono tak gra. Coś będę dalej z tym kombinował może właśnie wzmacniacz+głośniki, albo tak jak mówisz na próbę podlaczyć sam wzmacniacz ,z tym że ten zakład jest we Wrocławiu a ja mieszkam w Opolu i aktualnie nie bardzo mam czas podjechać.

Jak zmiana radia spowodowała degradację dźwięku to wymień to radio , a nie zaklejaj plamy plastrem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jest najrozsądniejsza decyzja, tylko wpakowałem już trochę kasy i nie bardzo mam możliwość oddania go (uszkodzone pudełko), dlatego szukałem innych rozwiązań. No nic może na razie je zostawię i jakoś się przyzwyczaję, a z czasem sprzedam i zmienię na cos innego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż poszedłem i przepuściłem przez swojego starego Pionka 1DIN, bo mam takowe w jednym z samochodów, zakres 20Hz do 100Hz.

Sub odłączony, HPF nieaktywny - przód na  pełne pasmo puszczony, LOW/MID/TRE na zero... i co słychać?

 

Pomimo, że producent gwarantuje pasmo przenoszenia radia od 50Hz, to faktycznie zaczyna przenosić od 30Hz.

Jest już wyraźnie słyszalne pomimo Vol na 25, a zakres jest gdzieś w okolicy 50 chyba.

 

Pełna "gęba" brzmienia oczywiście po przekroczeniu 40Hz.

 

Nie sądzę, aby Pionek nowszy o 12 czy 15 lat miał samą końcówkę mocy diametralnie inną od mojego.

Przenosi od 80Hz czy 100Hz?

 

No niemożliwe :szok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co to znaczy

Wykładów nie ma sensu robić.

Prawa rządzące akustyką, głośnikami, wzmacniaczami są opisane w sieci, że aż się przelewa :)

 

50Hz jest tylko jedną z wartości punktowego podbicia lub stłumienia tej częstotliwości w pasmie 20Hz do 20kHz.

Link definiujący, co rozumiemy przez pasmo przenoszenia 20 - 20 000Hz:

https://www.tophifi.pl/blog/post/czym-jest-pasmo-przenoszenia.html

 

Jeżeli twój system przenosi pasmo akustyczne od częstotliwości 80Hz lub nawet od 100Hz, to użycie korektora przy 50Hz niewiele da. Zależy to od dobroci filtra i jest ona w tym przypadku stała. Ale w korektorze parametrycznym, którego nie masz na pokładzie, jest już nieco inaczej. Masz możliwość znacznie większej ingerencji w proces regulacji.

 

Dlatego jak zastosujesz Loudness, to właśnie podbijasz 100Hz. Korekcja przy 50Hz niewiele daje. Loudness powoduje dudnienie i nieprzyjemny odbiór całości.

Brakuje w twoim przypadku zakresu 30Hz do 60Hz.

Coś tnie/wycina ostro poniżej 80Hz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wygląda to właśnie tak jak opisałeś, brakuje mi tych niższych częstotliwości a podbicie ich niewiele daje, albo psuje efekt całości. Natomiast przy załączeniu loudness już na low to tak wali po uszach jakbym miał ustawiony treble na max i nie da się tego słuchać. Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji czy po prostu taki urok tego radia? I tak przy okazji jeszcze zapytam...wcześniej miałem zrobione tak że przy wstecznym włączało się mute żeby słyszeć czujniki parkowania, a teraz tego nie ma, jak to zrobić?

 

Ps. W kwestii dołu zdaje sobie sprawę że sub że wzmakiem by poprawił tą sytuację, niestety na dany moment mnie nie stać na taką przyjemność. Czy np. na razie sam wzmacniacz zmienił by coś w tej kwestii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Wiem, że już sprawdzałeś

Ja już nie dopytuję o tą "procedurę", bo chyba jasno zostało napisane wyżej

 

Ewentualnie przejrzyj ten wątek:

http://www.strefacaraudio.pl/topic/4241-lk-i-opolskie-moe-jaki-spocik/page-282

... może coś Pany zorganizują ponownie i możesz wtedy podjechać z wykastrowaną na dole jednostką.

Pocmokają, sprawdzą i wydądzą werdykt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzieki za info. Jeszcze spróbuję w wolnej chwili przemienić te kable, mimo iż sprawdzałem balance/fader...

A podpowie jeszcze ktoś jak zrobić żeby zalaczalo się mute przy wrzucaniu wstecznego? Tak miałem na starym radiu, a teraz jak słucham głośniej muzyki to nie słyszę czujników parkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś musi siedzieć głębiej w tych skodach. Kiedyś zmianiałem radio w Roomsterze i była tragedia po wymianie na Kennwooda. Najlepiej grało na fabrycznym radiu i fabrycznych głośnikach. Basu nie brakowało a znajomi szukali suba pod fotelem. Sam też byłem w szoku jak gra, dołożenie wzmacniacza, wygłuszenie drzwi i wymiana głośników na wiele się nie zdało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie bierzecie jedno bardzo ważnej kwestii w tym temacie. Pioneer czy Kenwood gra płasko, bezpodbarwień i korekt. Po podłączeniu takiego radia, dopiero widać jak słabej jakości są głośniki montowane w tych samochodach. Niemal wszystkie fabryczne radia mają bardzo określoną korektę Loudness i korektę EQ pod wnętrza samochodów i tych tanich głośników. Przecież, żeby uzyskać taki dźwięk bez korekty DEQ trzeba się sporo nakombinować. A skoro można prościej... ;) Dynamiki na pewno nie brakuje w nowym Kenwoodzie/Pioneerze, ale zgodzę się, że korety w grupie VAG są bardzo silne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...