Skocz do zawartości

Skrzynia dla subwoofera Bose..


MikeOl
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry

Proszę was o pomoc ponieważ temat jest mi obcy i pomimo przeczytania wielu publikacji nadal niejasny..

 

Do swojej alfy 159 sedan dołożyłem dedykowany dla sportwagona (kombi) zestaw nagłośnienia Bose.

Oczywiście zastosowałem maty butylowe w drzwiach, masce, bagażniku i na podłodze, dodatkowo piankę ze spienionej gumy grubości 9mm.

 

Problem mam z projektem subwoofera, umiejscowieniem otworu na głośnik i tunel BR - oryginalnie głośnik jednocewkowy wielkości 130mm i podobno 200w znajduje się w czarnym tworzywnym pudle (na oko może 8l -mozna wygooglować jak to wygląda - mocno nieforemna konstrukcja tworzywo ABS 3-4mm wew użebrowana) w którym umieszczony jest tunel bas reflex ok prostokąt 5-6cm x 18cm.

Natemat parametrów głośnika w Bose Polska też nic nie wiedzą..

 

Wg mojego pomysłu głośnik będzie umieszczony w tunelu na narty - na oparciu tylnej kanapy. Głośnik oraz wyjscie br skierowane na kabinę pod kątem oparcia - widoczne po opuszczeniu podłokietnika.

 

Początkowo zrobiłem skrzynię ok 18l i umieściłem tunel 4,5cm x 11cm (tylko taki miałem) ale po podpięciu nie nie grało to za dobrze skrzynia szer 32cm x 44cm i podstawa 20cm a góra 12cm - bok skrzyni wygląda jak trapez prostokątny (skrzynia zwęża się ku górze). Na bocznych ściankach wkleiłem 5 kawałków pianki 9mm żeby fali stojącej nie było (.. tak wiem, że bez sensu).

Głośnik umieszczony jest w połowie wysokości skrzyni a nad nim otwór BR.

Niestety tunel kończy się za blisko ścianki tylnej skrzyni.

 

Ogólnie w skrzyni na dole jest najwięcej przestrzeni ale opuszczony podłokietnik zakrywa tę przestrzeń - tam wypadało by wstawić tunel BR a nad nim glosnik.

Zastanawiałem się nad zastosowaniem membrany biernej ale powinna być większa niż ten 5,25" głośnik, ciężko taka dostać.

 

Co myślicie o moim pomysłem, co możecie doradzić?

 

Dodam że Bose zostaje i w bagażniku potrzebuje miejsce na wożenie gratów..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie zrobisz skrzynki takiej jak w oryginale tj. 8 L i port do tego?

No mi jakiś mistrz ze sklepu car audio z Nysy odpisał że do tego głośnika to skrzynia powinna być 100% wieksza..

 

Właśnie robię taką samą gabarytowo skrzynie ale węższa o 12cm; powinno mi to dać ok 10 - 12l i tunel BR 50x 180mm (taki jak w oryginale)

 

Pytanie brzmi jak zmieścić 18cm tunelu br w głębokości skrzyni ok 18cm + kąt nachylenia jakieś 1,5cm z zachowaniem tych 5cm (średnica tunelu) odległości od ścianki tylnej?

Czy tunel można zagiąć, jeśli tak to w którą stronę najkorzystniej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Port szczelinowy lub kolanko.

Port stczelinowy odpada, już zamówiłem port 50x180cm czyli mam go przyciąć i dać kolanko w stronę magnesu głośnika czy może na boki ?

dół odpada bo br będzie nisko więc do podstawy za blisko..

 

Czy w konstrukcji skrzyni mogę zastosować jakieś użebrowania - wkleić jakieś kawałki płyty w celu poprawy ..czegoś o czym nie mam pojęcia??:)

Czy lepiej żeby skrzynia wew miała gładkie ścianki?

 

Wiem że skrzynie z br praktycznie się nie wytłumia - zwłaszcza w miejscu tunelu ale czy za głośnikiem na ściance wkleić coś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jakby port nie był skierowany w stronę głośnika. Szczelinę można by fajnie wkomponować w skrzynię, według mnie to by było najlepsze rozwiązanie. Przy takim głośniku ani wzmocnienia ani wygłuszenie nie potrzebne.

Kumam, więc jak zrobić taką szczelinę jakie powinna mieć wymiary ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy jakie grube są ścianki, z którego wykonana skrzynka. Jeśli oryginalny port miał około 5 cm średnicy to ma pole powierzchni około 19,6 cm², znaczy to że port może mieć wymiary np. 1x19,6 cm. Myślę że przy takim głośniku ta szczelina będzie wystarczająca i nie będzie świstów. Zrób go najlepiej na ściance krótszej, wtedy nie będzie tak dużego kąta w miejscu załamania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy jakie grube są ścianki, z którego wykonana skrzynka. Jeśli oryginalny port miał około 5 cm średnicy to ma pole powierzchni około 19,6 cm², znaczy to że port może mieć wymiary np. 1x19,6 cm. Myślę że przy takim głośniku ta szczelina będzie wystarczająca i nie będzie świstów. Zrób go najlepiej na ściance krótszej, wtedy nie będzie tak dużego kąta w miejscu załamania.

Grubość Ścianki to 1cm, po skręceniu wewnętrzna max odległość między ściankami bocznymi to 17,8cm a wysokość szczeliny od dołu skrzyni na jakiej mógłbym umieścić wlot (od góry jest to samo, przednia ścianka skrzyni nie jest eksponowana całkowicie - wymiary tunelu na narty..) daje mi odległosc ok 15cm w głąb skrzyni - na górze ok 12 cm. Gdybym umieścił tą szczelinę na dole lub górze ale nie przy podstawach to odetnę tym samym część skrzyni zmniejszając pojemność skrzyni..

 

No chyba że czegoś nie rozumiem bo szczelina np może być wyższa niż 1 cm ale np krótsza niż te 19,6cm ??

Np 20 (wys) x 178 (szerokość) x 98(głębokość) mm ?

Wtedy taką szczelinę mógłbym rzeczywiście umieścić na górze lub na dole głośnika (w jakiej min odległości ?) i wtedy ta szczelina nie dzieliła by skrzyni tylko kończyła by się wcześniej niż tylna ścianka.

 

Właśnie tu jest problem że miejsce w którym ma być skrzynia powoduje pewne niedogodności; bo ani nie mam miejsca żeby umieścić głośnik na dole jak bym chciał (opuszczony podłokietnik znajdzie się ok 12-15cm przed głośnikiem lub jeśli dam głośnik do góry to częściowo go zakryje - więc musi być na ok 60% od dolnej krawędzi tunelu na narty) a na górze wlot BR ale znowu tu głębokość skrzyni (podyktowana możliwością otwarcia podłogi w bagażniku - koło dojazdowe i i inne narzędzia..) nie pozwala na wsadzenie czegoś dłuższego jak 11cm w linii prostej..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, port i jego ścianka zabiera pojemność skrzynki ale w tym wypadku to około 0,65 litra, myślę że tyle jesteś w stanie poświęcić. 

Głośnik możesz umieścić nawet w miejscu gdzie będzie częściowo zasłonięty.

Zerknij na ten projekt, może Ci się rozjaśni: http://www.strefacaraudio.pl/topic/46346-lanzar-hrwdc12-skrzynia-br/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, port i jego ścianka zabiera pojemność skrzynki ale w tym wypadku to około 0,65 litra, myślę że tyle jesteś w stanie poświęcić. 

Głośnik możesz umieścić nawet w miejscu gdzie będzie częściowo zasłonięty.

Zerknij na ten projekt, może Ci się rozjaśni: http://www.strefacaraudio.pl/topic/46346-lanzar-hrwdc12-skrzynia-br/

Ok tylko to rozwiązanie sprawdzi się gdy kolumna/skrzynia cała lub chociaż jej przednia ściana w całości jest eksponowana.

Zrobiłem rys tego co mam i gdzie to się znajduje, może mi się uda to wrzucić to zobaczysz że port szczelinowy w tym rozwiązaniu to nie taka prosta sprawa..

Może będzie co z tego widać..

post-21190-0-38970700-1623569470_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Co myślicie o moim pomysłem, co możecie doradzić?

 


Ok tylko to rozwiązanie sprawdzi się gdy kolumna/skrzynia cała lub chociaż jej przednia ściana w całości jest eksponowana.
Zrobiłem rys tego co mam i gdzie to się znajduje, może mi się uda to wrzucić to zobaczysz że port szczelinowy w tym rozwiązaniu to nie taka prosta sprawa..
Może będzie co z tego widać..

 

Mam obawę , czy zaangażowanie przełoży się na oczekiwany efekt .

Nie widzę jakoś specjalnie subwoofera na 13 cm głośniku , nawet gdyby go obudować w najwymyślniejsza skrzynkę .

Zastanów się nad konstrukcją na 20 cm głośniku , to moim zdaniem minimum .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Panowie, tylko zestaw musi być taki jaki musi ponieważ w aucie posiadam system sterowania głosem mediami i nie chcę z niego rezygnować zmieniając instalację, tyle czasu i pracy wsadziłem na przewinięcie scieżek ze SW do sedana (masa w innym miejscu) oraz musiałem założyć skrzynkę bezpieczników w bagażniku - przeciągając przewód zasilania (16mm2 spawarkowy masowy) na bezpieczniku 50A podpiętym do wolnego portu w listwie klemy +, że nawet nie chcę myśleć o zmianie..

 

W tym tunelu nawet gdybym chciał to głośnik okrągły 20cm się nie zmieści, może elipsa.. Ale problem tkwi w tym że potrzebował bym mocniejszy zasilacz niż ten oryginalny Bose który posiadam (ogólnie są dwa wzmacniacze; duży -wszystkie głośniki w kabinbie - który najczęściej można kupić na allegro oraz drugi mały -zasila głośnik niskotonowy, w sedanie temat rozwiązany jest tak że głośnik ma 25cm i od razu jest z zasilaczem na jednej płycie -imo lipa bo jak ujarasz jedno to i drugie do wymiany)

 

Więc jak widzicie ręce związane, zadanie z gwiazdką, trzeba wykorzystać to co jest..

Ogólnie to całkiem nieźle zestaw gra i słychać każdą nutkę - seria po wytłumieniu też grała lepiej ok 30% na moje ucho :)

Sam głośnik basowy jest słaby ale wystarczający, odsłuch jest czysty bez przebarwień i rezonansów (były na tym firmowym plasticzanie).

Na płycie 1cm mdf jest o wieele lepiej, myślałem że jak membranę puszczę na kabinę będzie więcej basu i jest ale czuję że można lepiej xP

 

Edyta:

szymin89

 

Tam na górze ścianka jest więcej zasłonięta przez grodź bagażnika..

Poza tym skrzynia na szerokości też jest zwężona w stosunku do powierzchni tunelu..

Tak myślałem że tam umieścisz szczelinę ;)

Czy można wpływać na długość szczeliny poprzez zwiększenie je wysokości/wlotu ?? (chodzi o jej skrócenie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak byś głośnik umieścił na górze i wykorzystał ten zamówiony port albo po prostu kupił rurę pvc DN50 i kolanko 90stopni i port umieścił pod głośnikiem skierowany do dołu.

 

Długość portu jest zależna od jego powierzchni- im większa powierzchnia tym dłuższy port przy zachowaniu strojenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak byś głośnik umieścił na górze i wykorzystał ten zamówiony port albo po prostu kupił rurę pvc DN50 i kolanko 90stopni i port umieścił pod głośnikiem skierowany do dołu.

 

Długość portu jest zależna od jego powierzchni- im większa powierzchnia tym dłuższy port przy zachowaniu strojenia.

 

To rozwiązanie wydaje się jedynie słuszne.

 

Zastanawiałem się długo jakie umieszczenie głośnika i portu w stosunku do kształtu skrzyni będzie najkorzystniejsze:

czy głośnik wyżej a port niżej - głośnik już bije na wysokość uch kierowcy - czy może głośnik niżej tak aby dolna krawędź znajdowała się jeszcze ponad płaszczyzną podłokietnika a port wyżej i od razu kolanko skierowane w dół zrotowane powiedzmy pod kątem 120st pomiędzy ściankę a magnes głośnika ?

 

Długość 'zakręconego portu' wyznacza wtedy długość osi symetrii, czy tak ?

Czy taki port BR należy czymś wewnątrz głośnika od zewnętrznej strony czymś okleić lub jakoś unieruchomić/ zabezpieczyć przed drganiami ?

Tak lub na odwrót? - głośnik wyżej będzie walił w szyberdach..

post-21190-0-62188100-1623582050_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, długość mierzy się z kolankiem tak jakby przekrój wzdłużny.

 

Możesz skleić rurę i kolanko, więcej nie jest konieczne ze względu na wagę i rozmiar portu.

Super:)

Dzięki za pomoc, jak tylko tylko będę miał wszystkie puzzle to biorę się za realizację.

 

Jak będziesz w Oławie to zapraszam na browar:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończyłem skrzynię, gra o wiele lepiej niż ta pierwsza która zrobiłem (była 1/3 większą i trzeba było dawać więcej mocy żeby bas był słyszalny) gra o niebo lepiej od oryginalnego plasticzana.

Dźwięk jest czysty i miękki, nie potrzebuje dużej mocy do wzbudzenia, muzyka ma charakter bardziej przestrzenny, dostojny bez przebarwień, zniekształceń.

Szczerze to jestem zaskoczony jakością odsłuchu bo naczytałem się że to bose że 159 to lekko mówiąc średnie jest..

 

Co do samej skrzyni to front został oklejony czarna matową skórą tak aby pasował do reszty tapicerki. Dojdą jeszcze uszczelki gumowe w miejscu przylegania frontu do tunelu.

Przewód od wzmacniacza puściłem w pancerzu góra aby klamoty z bagażnika nie uszkodziły, terminal jest na pozłacanych wtykach bananowych(tak się to mówi?)

Skrzyni nie chciało mi się oklejać wykładziną samochodową ale miałem puszkę czerni połysk, srebro do alufelg i klar.. i trochę czasu na zrobienie szablonu ;)

 

Co sądzicie?

post-21190-0-68284400-1623949767_thumb.jpg

post-21190-0-25771300-1623949821_thumb.jpg

post-21190-0-53064100-1623949870_thumb.jpg

post-21190-0-87527900-1623949925_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jedynie albo estetycznie wykończył żeby pokazać/ ukryć dzieło i od strony kabiny ale gratulacje z mojej strony. A pisze to dlatego że nie wiem czy a: światło jak zostało uchwycone na fotce, b: miało być wszystko w czerni c: miało sie coś rzucać w oczy (błyszczące wstawki)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jedynie albo estetycznie wykończył żeby pokazać/ ukryć dzieło i od strony kabiny ale gratulacje z mojej strony. A pisze to dlatego że nie wiem czy a: światło jak zostało uchwycone na fotce, b: miało być wszystko w czerni c: miało sie coś rzucać w oczy (błyszczące wstawki)

Wszystko jest w tym samym kolorze, czarna matowa skóra, a różnica w odcieniu wynika z oświetlenia po prostu w tunelu jest ciemniej :) no i mój smartfon robi tragiczne zdjęcia. Rożnicę potęguje też materiał wew. tunelu który jest ciemno-popielaty przez co skóra na głośniku wydaje się ciemniejsza.

 

- skrzynia od strony kabiny została oklejona włoską skórą bydlęcą 1,5mm miekką, jedyny problem miałem z maskownicą głośnika która niestety jest wykonana z tworzywa sztucznego ..i nawet czarny mat nie ukrył poczucia 'taniego plastiku', czarny połysk wypadł tu o wiele lepiej choć nie jestem do końca usatysfakcjonowany...

Natomiast przy tym 50mm porcie BR nawet to pasuje i mam takie wrażenie że całość ma odpowiednie proporcje, odległości i kształt.

(a tego mi pierwszej skrzyni brakowało; port br był mniejszy i był wyżej tuż pod górną krawędzią tunelu i wyżej też był sam głośnik :/ )

In plus to Emblemat "Bose" jest identyczny jak oryginały na twitterach z podszybia :)

Boczne uszczelki tunel-front skrzyni wypadły równo i są praktycznie nie widoczne, uszczelniają i odcinają komorę bagażnika.

 

Co do samego bagażnika nie mogę dokupić boczków które to ukryją bo po prostu żadne nie będą pasować do sposobu położenia wiązki stąd przewody do wzmacniacza głośnika na razie wiszą - ale myślę o tym i na pewno tak tego nie zostawię.

To samo ta podkładka z pianki eva pod głośnikiem to taki rak dla oczu, jak tylko znajdę odpowiednie 'nóżki' to od razu wymienię.

 

Myślę że ten sposób jest lepszym pomysłem niż ten oryginalny w sedanie pomimo że tam głośnik ma większą membranę, puszczony na tylną półkę, bez skrzyni wali prosto w szybę.. Dlatego może "Bose z alfy 159 jest słabe" ?

 

p.s. Dzięki za gratulacje :) to moja druga wykonana skrzynia (pierwsza była za duża..), tak samo jak pierwszy raz robiłem takie akcje z samochodem jak montaż skrzynki i zasilania w bagażniku oraz przewijanie i kładzenie wiązek :) Zmieniarkę CD też zainstalowałem na patencie bez dedykowanej kieszeni..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...