Skocz do zawartości

Jednostajne szumy głośników wysokotonowych


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

mam taki problem, że po wymianie głośników i dołożeniu wzmacniacza, głośniki wysoko tonowe nieustannie szumią. 

Podobnych przypadków było już na forum wiele ale tamte tyczyły się szumienia, które zmieniało się pod wpływem jakiś czynników zewnętrznych jak dodanie gazu czy włączanie świateł.

Mój problem jest jednak inny gdyż tweety szumią niezależnie tak samo cały czas bez względu na ww. czynniki. Niezależnie od tego czy radio gra cicho czy w ogóle jest wyciszone (powyżej pewnej głośności przy słuchaniu muzyki też szumi ale jest już to niewyczuwalne gdyż muzyka zagłusza) 

Wszystkie wątki z tego typu problemem jakie znalazłem na necie pozostały bez rozwiązania (przynajmniej nie chwalili się aby udało im się tego dokonać).

 

Tak więc do rzeczy. Sprzęt to:
Głośniki przód Morel Maximus 602

Głośniki tył Morel Tempo Ultra Integra 602

wzmacniacz JBL Stage A9002

 

jest jeszcze bas w bagażniku z osobnym dla niego wzmacniaczem do basu ale ten zestaw nie robi problemów.

 

Samochód to mazda, która nie miała fabrycznego radia i głośników bose tylko podstawowa wersja nagłośnienia.

 

Szum wzmaga się przy podkręceniu gaina więc pozornie lekarstwem na to mogłoby być skręcenie pokrętła na minimum, lecz po pierwsze nie usuwa to do końca problemu jedynie delikatnie go przycisza a po drugie powoduje, że głośniki brzmią jakby chciały grać a nie mogły. 

Wzmacniacz wpięty jest poprzez high input po odpięciu którego wraz z muzyką przyciszają się też szumy tweeterów ;)

 

Panowie u których montowałem car audio powiedzieli, że niestety wzmacniacz wzmacnia sygnał odbierany przez fabryczny wzmacniacz, który szumi i nic z tym się nie da zrobić, jedynie się przyzwyczaić lub puścić sygnał audio z zewnętrznego urządzenie wpiętego bezpośrednio do wzmacniacza jbl. Jak wiadomo wtedy odpadnie sterowanie z kierownicy czy nawet słuchanie radia FM o systemie głośnomówiącym nie wspominając.

 

Więc teraz pytanie czy są jakieś sposoby aby temu zaradzić? Czy montaż adaptera high input to rca w ogóle coś pomoże? Słyszałem, że jeśli wzmacniacz ma wejście high input wbudowane to tak jak by miał już w sobie adapter rca. 

Kolejne rozwiązanie to wymiana fabrycznego wzmacniacza ale czy coś takiego w ogóle jest możliwe aby nie stracić całej funkcjonalności jaką oferuje fabryczny zestaw?

Może zakup wzmacniacza lepszej klasy?

 

Sprawdzałem multimetrem uziemienie wzmacniacza i jest ok. 

 

Bardzo proszę o jakieś wskazówki czy udało się już komuś rozwiązać podobny problem. Ewentualnie jeśli jest ktoś z Krakowa lub okolic i mógłby na to rzucić okiem to chętnie zapłacę lub postawię flaszkę :)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz jest wpięty po Hi input bezpośrednio do wyjść głośnikowych radia? Radio ori, czy jakieś dokładane?

 

Zobacz jeszcze, czy szum się zmienia, gdy ustawisz wszystkie regulacje typu bass/mid/hi/ loudness/bass boost na 0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

High Input wpięty jest w to urządzenie ze zdjęcia. Nie wiem czy jest to przedwzmacniacz czy samo radio. A radio to oryginalne mazdy wiec chyba ori? ;)

Szum zmniejsza się wraz ze zmniejszeniem poziomu gain. Jednak nawet na gain ustawione na minimum wciąż słychać szumy, lekkie bo lekkie ale słychać. Problem jest jeszcze taki, że te głośniki graja słabo na gainie ustawionym na minimum.
Natomiast prócz gaina pozostałe pokrętła są skręcone na 0.

 

Do mazdy można było dokupić nagłośnienie bose. Czy kupno takiego fabrycznego wzmacniacza bose i zamiana go z tym z wersji podstawowej nagłośnienia jaką mam jest możliwe? Może wtedy sygnał byłby czystszy?

 

Lub może konwerter high to low RCA?

post-29935-0-19792600-1621358169_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest "radio" ze zwykłą końcówką mocy ( jak w każdym zwykłym radiu samochodowym ).

 

 

Chodziło mi o ustawienia w samym radiu ( ustawienie tego co pisałem poprzednio na "0" ) a nie na dodatkowym wzmacniaczu.

 

 

Radio zawsze emituje na swoim wyjściu pewien poziom szumu (suma  szumu z przedwzmacniacza, z DSP, z końcówki mocy ), którego prawie nie słychać przy zasilaniu głośników z samej końcówki radia ( o realnej mocy w okolicach 15W/kanał ).

 

Gdy podałeś ten sygnał na wzmacniacz o mocy wyjściowej ok. 6 x większej, to przy prawidłowo ustawionym GAIN-ie na wzmaku poziom tego szumu też jest wzmacniany, dlatego go teraz słychać.

 

Dlatego pisałem o ustawieniu wszystkiego na radiu na "0" i sprawdzeniu, czy wtedy poziom szumu nie jest wyraźnie mniejszy ( czasem się tak zdarza, że ustawienie na 0 powoduje jakby ominięcie pewnych, nieużywanych w tym momencie części toru audio, dzięki czemu ogólny poziom szumu jest niższy ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w radiu wszystko jest na 0. Pytanie czy są jakieś sposoby np. wyprowadzenie kabla RCA z fabrycznego radia aby zminimalizować szumy? Gdy zmniejszam gain na wzmacniaczu szumy też się zmniejszają ale kosztem dużo gorszego grania. Zastanawiam się czy mam po prostu niefart ze słabej jakości fabrycznym radiem? Gdyż masa ludzi po modyfikacjach głośników nie ma chyba takich problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...