Skocz do zawartości

Przerabiać skrzynkę na BR czy nie przerabiać... Oto jest pytanie.


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Weekend majowy czas zacząć i naszła mnie ochota, żeby trochę pogrzebać w swoim CA.

 

Za Waszą pomocą nabyłem niedawno nowy Subik,  oto on:

 

http://www.caraudio-image.ru/manuals/Match/DB_MATCH%20MW%2012W-D.pdf

 

Który pracuje sobie w takiej oto skrzynce zamkniętej.

 

 

http://www.kokosoftware.pl/wrzuc/obrazek/img_2471515.jpg

 

Obecnie napędza go albo JR 2 370, albo Rodek 4100a

 

Pod Juniorem brzmi źle. Po prostu źle. Buczy,  przeciąga, ślamazarzy się.  Gain ogarnięty na oscyloskopie, kwadratu nie ma. Na pełnej mocy dostaje około 400W - buczy.

Pod Rodkiem brzmi znacznie lepiej. Wręcz idealnie. Miękko, w miarę szybko, dość zróżnicowanie. Cudów nie ma, ale jest lepiej. Czego brakuje najbardziej? 20 % więcej ciśnienia.... Woofery go zjadają. Przy 40-50 % mocy na radiu obecność tego Suba jest niemalże spirytystyczna. Jest, ale kij wie gdzie i kiedy się odezwie.

 

 

No i teraz tak.... Skrzynka ma pojemność około 30L a specyfikacja mówi....

 

http://www.kokosoftware.pl/wrzuc/obrazek/img_2090843.jpg

że minimum dla BR, to właśnie 30 litrów.

 

@Grzeczny już wspominał coś na ten temat.

 

 

... natomiast "zagrzmi" i będzie szybki w 45 do 50 litrów netto strojonej na 35Hz.

Sugerowane budki do niego:

Datenblatt MATCH MW 12W-D_en.indd

Natomiast 30 ltr. b-r jest minimalna i nie pokaże pazura.

Clozet nieco go ogranicza.

 

Niestety, jak zwykle miał rację. Z tym, że pozwolę sobie przestopniować "Nieco" na "Mocno" ogranicza.

 

Pytanie brzmi....

 

Spróbować wyciąć port BR w tej skrzynce? Cholera, wiem że najlepiej ogarnąć 50 litrów, ale obecna skrzynia 30L to już trochę przegięcie. Ratuje ją to, że dobrze przylega do siedzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie brzmi....

 

Z tych 30 litrów wypadnie to, co wyprze sub i to, co wyprze port.

Niewiele pozostaje... za mała, musi być min.

Chociaż 40 netto i strojenie 38Hz.

Bo z tej 30 netto zostanie faktycznie 23 litry

Mówię oczywiście o 30litrach w clozecie, którą chcesz przerobić na b-r.

Ta z linku ma faktycznie ok. 40 litrów brutto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Napisałem do kilku znajomych, może ktoś pożyczy mi BR na odsłuch.

 

Wiesz,mój problem polega na tym, że nie wiem jaka jest różnica pomiędzy BR a zamkniętą na identycznym głośniku i wzmacniaczu. Charakterystyka basu owszem. Ale po prostu jaka będzie różnica w ciśnieniu - nie mam pojęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten glosnik w closed pracuje w 18 litrach.

Ty masz 30 litrow.

 

30 litrow ten glosnik ma miec w BR,nie w closed. Twoja skrzynia to closed. Zrob wiec zalecana objetosc podana przez producenta - 18 litrow. 

Raz piszesz ze pod rodkiem gra idealnie, zaraz ze nie ma cudow. 

Skoro jest lepiej po zmianie wzmacniacza wiec wiesz,gdzie lezy problem.

WIecej mocy, wlasciwy litraz. Teraz masz skrzynie zamknieta z litrazem dla BR. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że jest mało. Wiem, że przerabiając sealed na BR trzeba odjąć port. Wiem, że to głupi i desperacki pomysł.

 

Z tym, że rękami i nogami próbuję uniknąć tego BR, bo obecna skrzynka po prostu dobrze pasuje. 

 

Ten Match zwyczajnie przestaje brzmieć powyżej 300 RMS. Karmiąc go Juniorem na agresywnym cięciu - buczy, przeciąga. Dodatkowo jest wolny, Jak jakaś 15-stka o dużym skoku.

 

Dlatego siedzi obecnie pod Rodkiem i zastanawiam się, jak zachować obecny poziom odwzorowania, szybkości i głębi, jednocześnie wzmacniając Suba o jakieś 10-20 %

 

Pomysły:

 

1. Inny Sub o mocy 400-450 RMS i powrót do Juniora 2.

2. Ucięcie 20 % mocy w zestawie przednim - Sprawdzałem. Działa, ale... no...Półśrodek.

3.  Inna skrzynia ze wskazaniem na BR.

 

Nie chodzi mi, żeby rzucał klapą, tylko żeby nadążał za przodem. Po prostu jest za mało ciśnienia. Niewiele za mało. Dosłownie trochę za mało. Obecnie jak złożę tylne siedzenia i zdejmę półkę - jest super. Nic więcej nie potrzeba. Ale trochę lipa tak jeździć  :hyhy:

 

Kombinuję BR na testy. 320W w BR powinno wystarczyć na tego Matcha O_x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz prawdopodobną charakterystykę dla CL czarna 30 litrów, a faktycznie będzie ok. 26 litrów netto po zamontowniu suba.

Czerwona jak budkę przerobisz na B-R z portem okrągłym, a będzie ona miała ok. 23/24 litrów netto zależnie czy dasz port Fi70mm czy 100mm.

f13b91add882e462.png

Na pewno będzie głośniej o +3dB od clozecika i z nieco niższym zejściem. Faktycznie będzie wyraźna różnica w odsłuchu.

Oczywiście B-R nie jest optymalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Grzeczny. Czy bardzo nadużyłbym Twojej życzliwości w kwestii pomocy, jeśli poprosiłbym o symulację jeszcze w takiej skrzynce? Niby typowo domek pod ten głośnik.  Ewentualnie plik wdr do programu? Wklepuję to ręcznie, ale nie mogę znaleźć kilku parametrów.
https://allegro.pl/oferta/skrzynia-basowa-mdf-obudowa-szczelinowa-1x30cm-50l-10010672952

3 dB to w sumie więcej, niż mi potrzeba. Ależ mnie kusi pociąć tą budę :D straty w sumie niewielkie, bo sam ją robiłem. Wymieniłbym przednią ścianę z powrotem na closed. Ciekawe jednak jak to wygląda w 50 l

Dziekuję.

 

EDIT:

 

http://www.kokosoftware.pl/wrzuc/obrazek/img_18416671.jpg

 

 

Wiem, że brakuje parametrów, ale tak na oko... 50 litrów robiłoby robotę..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Ten glosnik w closed pracuje w 18 litrach.

Pewnie słuchałeś tego 12" głośnika w tych 18l? Jak wrażenia???

 

30 litrow ten glosnik ma miec w BR,nie w closed.

Aha. Takie mam wrażenie, że on potrzebuje nawiet więcej niż 30l CL, ale ja się nie znam.

 

Raz piszesz ze pod rodkiem gra idealnie, zaraz ze nie ma cudow. 

Napisał, że pod Rodkiem jest kontrolowany jak trzeba, pod Juniorem niestety nie. Ale problem leży w litrażu skrzyni, i to najprawdopodobniej koledze nie pasuje. Może oczywiście też być to niezadowolenie spowodowane akustyką auta, bądź innymi oczekiwaniami od głośnika.

 

Może kolega #7 icon_share.png

PrimoGhost

coś skrobnie, jak się sprawa zakończyła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

OK. Match'e leżały długo, bo dałem w budkę CL Cervin Vega 124, który radził sobie wspaniale. Dobrze zasilony kopał nerki solidnie. Jednak znudziło mnie to, a raczej zmęczyło. Postanowiłem wreszcie wykorzystać Matche. Jeden pograł 10 godzin, a drugi nieruszany. Kupiłem na ale dwie budki B-R, rzekomo 45l, lecz pomierzyłem i mają 40,1 litra netto. Używam apki Speaker Box Lite i po parametrach wychodzą bardzo duże skrzynie. Mogę przerobić skrzynki dodając ściankę z przodu i z tyłu i uzyskam dodatkowe 5l, ale na tą chwilę chcę użyć tak jak jest. Wywaliłem port z przodu fi 70 100mm i wyciąłem otwór z boku pod fi 70(wewnętrzne portu). No i nie wiem jaką długość portu zastosować. Nie znam się na tych parametrach i do tej pory korzystałem tylko ze skrzyń CL. 

Co to jest FB i F3 w programie i na ile stroić 40l netto i 45l netto dla tych głośników?

Program dla 40l pokazuje (w zależności od wcześniej wybranej opcji) np. FB 32hz i F3 39,1hz przy box leakage QL 7l i port dla fi 70 długości 237mm. Jest dobrze, czy coś zmienić i zastosować inną długość portu? Skrzynka ma w środku ok. 530mm po szerokości.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...