Skocz do zawartości

Ktory piec wybrac: Hifonics Colossus czy Ground Zero 2850xii ??


jazdajj
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Siema, 

 

Szukam opini na temat tych dwóch wzmacniaczy. Napędzać będą Fi BTL Neo 12, glośnik jest 2x1ohm, także wzmacniacz będzie działac w 2 ohm. celuje w lekko ponad 2500w

Reszta systemu to Pioneer 230dab, Z przodu gra Focal Krx3 aktywnie pod JL Audio HD600

 

Info do Suba https://www.bladeice.com/product/fi-car-audio-btl-neo12/

 

Hifonics 

https://www.sonicelectronix.com/item-9356-Hifonics-XXV-COLOSSUS.html

 

Ground Zero

https://www.amazon.pl/Ground-Zero-02008GZNA2850XII-GZNA-2850XII/dp/B0161MXMR8

 

Obydwa maja mocy pod dostatkiem, ale chodzi mi tez żeby w miarę możliwości bas był pod kontrola. Cenowo wychodzą podobnie, lekko na korzyść Hifonics (2000zl vs 1500zl hifonics)

 

Jakieś opinie?? 

 

Z góry dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym Hifonie złych opinii nie słyszałem ale w GZ masz klasę AB :) Sądzisz, że którykolwiek z tych wzmaków odda Ci bez kwadratu więcej jak z 2kW ? Myślę, że nawet sporo mniej :) Założenie masz proste patrząc na cyferki 3kW@2ohm tylko nie uwzględniłeś do ilu Ci będzie rósł opór podczas pracy suba. Przy mocnym graniu na niskich Hz chłopakom wychodzi w okolic 5-6ohm przy spięciu w 2ohm także sobie wtedy zobacz ile dany wzmacniacz jest Ci w stanie oddać na 4 do 6ohm :> Oczywiście zakładam, że prąd masz na takim poziomie, że z tych 14.4 nie będzie jakichkolwiek spadków gdyby poszło te ~2kW na kablu. 

 

Myślę, że oba wzmacniacze pod względem kontroli zagrają poprawnie tylko żeby w pełni zasilić takiego klocka jak ten Fi to potrzebowałbyś minimum drugie tyle mocy wzmacniacza przy 2ohm żeby na czysto oddał Ci te 2-3kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz sprawdzić w planowanym do odtwarzania zakresie częstotliwości jego impedancję.

Zielona linia pokazuje impedancję - chyba jest pokazana przy szeregowym połączeniu cewek.

Jak się nie mylę, to dzielisz przez dwa wskazaną liczbę ohm przy danej częstotliwości.

Przykładowo przy 40Hz wzmacniacz będzie obciążony impedancją 3.4 ohm.

Wizualnie delikatnie się różni ten z mojego i ten z twojego linka, ale T/S są te same:

http://www.loudspeakerdatabase.com/Fi/BTL-NEO12#2x1%CE%A9

Masz tam też plik wsadowy *wdr do WinISD.

EDIT.

Nie będę robił korekcji mojego wpisu.

Nic nie dzielisz - wszystko jest O.K.

Przy 2 omach cewki masz szeregowo w wersji 2 x 1 ohm, więc to co pokazuje krzywa jest właściwą impedancją.

Edytowane przez grzeczny_52
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. Zdecydowałem się jednak na Ground Zero, w testach ma damping factor ponad 250 przy 2 Ohm Także powinno to fajnie zagrać. Nawet przy 4ohm piec daje 2kw, niech realnie będzie to 1.5kw to będe zadowolony.   Prądu powinno starczyć, kable są 0 awg, nowa aku 95Ah AGM, a od akumy do wzmaka jest ledwo 1metr. Zresztą nie wybieram się na Db Drag, po prostu chce żeby mocy było ile trzeba :)))

grzeczny_52 , to dokładnie taki sam głośnik, w moim brakuje tego plastiku pod spodem. 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z altkiem 90A z pewnością :) Ten nowy agm w niczym nie pomoże. Podtrzyma spadki z 13v w dół a między 14.4 a 13 ? Takie szarpanie gwałtowne napięciem z ~14.4 do 13v bądź niżej na pewno nie wpłynie w pozytywny sposób na wzmacniacz na dłuższą metę. Poza tym mocy też troszkę ucieknie a nie licz na to, że altek 90A i kable 50mm utrzymają Ci ~2kW w AB klasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie szarpanie gwałtowne napięciem z ~14.4 do 13v bądź niżej

 

Pamiętajmy też o zjawisku odwrotnym które też występuje.

Gwałtowanie peaki napięcia w górę do 15 a nawet 16v :)

Żeby grać na mocnym AB dobrze mieć bufor z kondów min te 500F które ustabilizuje przeciął 14.5-12v

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie dogadałem się z gościem od Ground Zero i wziąłem HiFonicsa. Do soboty powinnien być u mnie. 

 

Apropo zasilania myślałem żeby zaraz przy wzmacniczu dać coś takiego https://www.alpha-batteries.co.uk/12v-20ah-poweroad-base-lithium-lifepo4-battery/ Z tego co słyszałem dużo lepsze niż AGM

 

Myśle że standardowy alternator nie będzię miał problemu z doładowaniem czegoś tak małego, a w sumie jak na moje potrzeby (nie wybieram się na SPL) nie potrzebuje nic więcej. Seryjny alternator ma 170a, po odliczeniu calej elektroniki (około 140a) chyba powinno wystarczyć na dołożenie dodatkowego aku 20ah??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy 2021 a ludzie nadal pchają się w jakieś szroty typu osiem agmów... Tylko po co komuś 1000Ah baterii które nadają się do gry na zgaszonym silniku zamiast grać na wyższym napięciu i mieć więcej mocy ze wzmacniacza ? Dlatego obecnie używa się superkondów a jeśli to za mało wtedy można pomyśleć o bateriach ale nie tych które można ładować max 15v a oddają dopiero przy 12.5-13v tylko o takich które raz, że można ładować do 16v (tak jak i kondy maxwella) to dwa oddają tam gdzie są potrzebne czyli lto/lisheny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tych superkondesatorów, macie jakieś konkretne propozycje (link)?? Jak to podłączyć itp.?? Z góry dzięki za info

 

Póki co, skrzynia zrobiona na 33hz, tymczasowo gra to pod Dls A6 i powiem wam że przy około 800w jakie daje piec przy 2ohm gra to przepięknie :))) Aż nie mogę się doczekać jak będzie wiecej mocy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest multum filmów na YT poszukaj zobaczysz jak to wygląda / jest połączone. Szukaj po frazach ultracapacitor / supercapacitor / bcap3000 / maxwell 500f

 

Co do kupna to najkorzystniej kupić taki pakiet 6x3000F (500F) z rynku wtórnego tylko warto poprosić o zdjęcia napięć jakie trzymają osobno każdy kond bo jak będą rozjechane to czasem możesz już ich nie wyrównać mimo balansera. Ładujesz jak każdy inny kondensator z tym, że czas ładowania nie jest taki jak w przypadku puszki 1F. Starasz się naładować w podobne napięcie jakie jest obecnie np na zgaszonym samochodzie i wpinasz jak zwykły kondensator a tutaj już chyba schematów w google Ci nie braknie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wzmacniacz już siedzi, niestety tak jak było do przewidzenia zasilanie siedzi  :zalamany:  :zalamany:  :zalamany:

 

Napięcie spada poniżej 12v, także muszę coś zdziałać. Szukałem zestawu superkondesatorów jak podpowiedział Abstynent ale bardzo ciężko znaleść cokolwiek. w Uk praktycznie nie do dostania, pisałem do kilku firm w PL także nie mają nic na stanie, jedynie co to tylko coś z Chin. 

Chyba póki co spróbuje z tym litowym 20Ah, puszcze drugą linie 0awg i zobaczymy co z tego będzie.  :looka:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady.. Na CA Polska na fb przynajmniej raz na 2tyg pojawia się jakiś pakiet 500f. Puść sobie bezpośrednio z altka do tyłu dodatkowy a tam już zastosuj jakieś rozdzielenie. Te 20Ah raczej na długo nie starczy ale jak masz pod ręką to dołoż choć jak to lity to nie powinno się łączyć z aku kwas czy też agm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i co osiągniesz nawet przez włożenie tysiąca w dobry agm? To, że podtrzyma spadki od 13v w dół? A co podtrzyma szybkie skoki między 14.4-13v? Nie miałbym obawy o pakiet kondow który nie wygląda jak kupa gruzu, jest odpowiednio połączony i ktoś nagra filmik czy napięcia między ogniwami nie są rozjechane. Nawet jak jest z 15 rąk.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem pakiet użyanych w bdb stanie pakiet 3000f z Deltapunkt, wychodzi 1100zl z przesyłka. Za tą cene ciężko będzie znaleść dobry AGM, taki XS Powewr 4900 (100ah) wychodzi 480 funa czyli prawie 2500zl. Zamówie kondy i zdam relacje jak to działa. 

 

Dzięki wszystkim za rady:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DiilZone dokładnie taki https://deltapunkt.pl/kondensatory/550-6x-superkondensator-3000f-maxwell-bcap3000p270k04-zestaw-6-sztuk-bateria.html

 

Co masz na myśli z tym pakietem lto?? Masz może jakiegoś linka??

 

Szukałem taniej ale to jedyne co udało mi się znaleść co mają na stanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie taki pakiet Maxwella tylko bez niebieskiej okleiny idzie kupić z rynku wtórnego za około 550-650pln cały z mostkami balanserami tylko trzeba szukać po olx / grupy fb. Pakiety lto 30/35Ah idzie kupić w cenie 900-1200 zależy czy 'gołe' czy z mostkami i balanserem. Linkami tutaj nie będę rzucał bo nawet nie wiem czy jakiś dystrybutor oficjalnie podaje je u siebie na stronie ale w używce tak jak i kondy na pewno będzie sporo taniej niż przez jakąś firmę. Znam ludzi co mają sprzedają a nawet robią na gotowo mostki balanser i składają do kupy ale to raczej nikt co by przesiadywal na SCA. Tylko fejs. Jak chcesz jakieś konkretne namiary na tańsze lto czy też kondy od pewnych ludzi to mogę popytać i Ci podać nazwiska czy numery na pw ale to się odezwij sam wpierw.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...