Skocz do zawartości

Projektor do domu - sens przedsiewziecia, czy jednak TV???


coobah
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Siema

 

 

TV "glowne" (w sensie takie, na ktorym oglada sie telewizje) stoi w innym pokoju - takim bardziej dzienno - jadalnym.

 

 

 Mysle teraz o wyswietlaczu do drugiego pokoju, w ktorym stoi PC i tak dalej (taki salon, ale bardziej wieczorowo, drinkowo, gamingowo, fimowy). Czytaj - czyms do ogladania filmow, koncertow ew. pogrania w gierki z kanapy itp.

 

 

Zastanawiam sie pomiedzy projektorem, a niedrogim TV.

Nie mam super wzroku, nie jestem "obrazowym onanista". Nie zauwazam drobnych roznic pomiedzy roznymi TV i tak dalej.

 

 

I teraz - do ew. zakupu projektora przekonuja mnie:

- cena

- jeszcze raz cena (Widac niektore egzemplarze w takich cenach, ze sam sie dziwie - miedzy 800 a 1400zl, ale czy to w ogole warto kupowac?)

- wyglad pokoju - projektor mozna podwiesic pod sufit, ekran zwinac i nie ma wtedy "stojacego mebla", mozna wiec wrzucic jakis lanserski dyfuzor miedzy podlogowki i bedzie "bajera"

- wielkosc ekranu - nie wiem czy mi sie tylko nie wydaje (w tej cenie), ale z projektora moglbym pewnie uzyskac 100 i wiecej cali ekranu

 

Ale... ale widze, ze obecnie to doslownie za 3k pln mozna kupic TV 70-75 cali i tutaj rodzi sie pytanie, czy to jednak nie jest duzo lepsza opcja?

 

 

Co o tym myslicie? Jesli projektor FTW, to jakie modele brac pod uwage?

 

 

Z gory dzieki za wszelaka pomoc.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema.

 

U siebie na kwadracie 5.2m x 4.7m posiadam projektor Epson TW5600 i ekran o powierzchni wyświetlania ~2.5mx1.4m. Projektor podwieszony przy suficie, ekran rozwijany też na suficie. Do projektora podłączony jest Amazon fire stick (netflix, tidal, cda poprzez phantoma, youtube). Projektor jest fullHD i 3d(nigdy nie używałem) i biorąc pod uwagę, że oglądam na nim tylko filmy seriale nie wyobrażam sobie abym miał wrócić do TV. 

 

Minusy, wiatrak delikatnie szumi, kupiłem tani ekran i już widzę fałduje się, obowiązkowo ciemność, . Im ciemniej tym lepiej się ogląda. Myślę nad zewnętrznymi roletami do salonu. Przydałyby się także ciemne kolory ścian - od jasnych mocno się odbija światło z ekranu. Ja mam sufit siwy, ściany ciemno szare.

 

Tutaj daję Ci stronkę do przeliczenia jaką maksymalnie możesz uzyskać przekątną obrazu przy danym projektorze i odległości projektor-ekran:

https://www.projectorcentral.com/projection-calculator-pro.cfm

U mnie maks to szerokość obrazu 330cm. Chociaż wydaje mi się, że to będzie już efekt pierwszego szeregu w kinie. 

 

Ogólnie jest super, nie żałuję, że zamiast TV kupiłem projektor. Kto by u mnie nie obejrzał filmu jest tego samego zdania. Jeżeli już masz gdzie oglądać TV to nie brałbym drugiego tylko projektor. Rookie tez ma projektor tylko model TW5650. Lampa w trybie ECO wg producenta ma wystarczyć na 8000 godzin. Lampa nowa oryginalna jak dobrze pamiętam kosztuje do tego modelu w okolicach 300-400 zł.

Pytaj jak coś chcesz wiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też używam czasem projektora, tylko że to używane modele z wysokiej półki jak JVC X3, X30, X35 czy podobne. Są to projektory sprzed kilku lat, które wtedy kosztowały około 15 tysięcy zł. Na tle nowych za 3k zł wyróznia je przede wszystkim bardzo duży kontrast natwyny w okolicy 15 000:1 lub wyższy, czyli mniej więcej jest to odpowiednik plazmy i dużo wyżej niż większość tv LCD bez wygaszania strefowego. Brak efektu tęczy jak w projektorach DLP, bardzo dobre odwzorowanie kolorów, optyka sterowana elektroncznie z pilota z kanapy a nie pokrętłami na obudowie, kinowy obraz, bardziej analogowy niż cyfrowy. Używki zaczynają się od około 3-4k zł.

 

Natomiast jak kolega wyżej napisał potrzeba 100% zaciemnienia światła z zewnątrz i najlepiej czarne matowe ściany wszędzie. Im lepszej klasy projektor tym bardziej trzeba się postarać przy adaptacji pomieszczenia. Realnie można z niego uzyskać obraz do około 130 cali. Kiedyś polecane też był Benq, bodajże modele W1060/W1070, tylko, że to DLP i kontrast raczej w okolicy 1000:1. Największa róznica będzie przy ciemnych scenach, czerń będzie szara/świecąca.

 

Przy tv napewno plus będzie taki, że będzie większa jasność i można oglądać przy zapalonym świetle i kontrast będzie cały czas niezmienny, natomiast przekątna też ma znaczenie i  75 cali z tv to nie 120 cali z projektora :-) Możesz kupic używkę i się samemu przekonać, koszt nie jest za wysoki i jak się nie spodoba to sprzedać bez straty.

 

Parę fotek z seansów:

 

http://www.imagic.pl/files/16358/IMG_5994.JPG

 

http://www.imagic.pl/files/28307/IMG_0034.JPG

 

http://www.imagic.pl/files/28307/IMG_9967.JPG

 

http://www.imagic.pl/files/28307/IMG_0069.JPG

 

http://www.imagic.pl/files/28307/IMG_0074.JPG

 

http://www.imagic.pl/files/28307/IMG_9973.JPG

 

http://www.imagic.pl/files/28307/./IMG_0029.JPG

 

http://www.imagic.pl/files/28307/./20150413_205412.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za wypowiedzi w temacie Panowie. Skoro nie ma ewidentnych "przeciw" dla projektora, a juz wczesniej bylem bardziej ku niemu, to chyba nie ma co sie wiecej zastanawiac.

 

Pokoj ma granatowe/ciemnofioletowe sciany  i jedno okno od polnocnego zachodu. Oswietlenie zrobione na samych spotach tak, ze swieci tylko po podlodze i w ogole nie po scianach.

 

 

Nurtuje mnie teraz tylko ze tak powiem "polka cenowa" owego ustrojstwa. Rozumiem, ze mam sobie calkowicie odpuscic "chinole" w przedziale 800-1400?

 

Rowniez podoba mi sie opcja uzywki.... Mozecie podac jakies modele, ktorych mialbym szukac? Filmy ogladam rzadko i caly ten "projekt projektor" to troche zbytek. Nie bede ukrywal, ze fajnie byloby miec cos tanszego, ale jesli powiecie, ze  inwestycje ponizej 3k sa bez sensu to trudno... odwlecze sie to w czasie, ale bedzie taki za 3k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak dzisiejsze chinole >1-1,5k ale jakieś 4-5 lat temu sam byłem przed podobnym wyborem, przerzuciłem chyba 5-6 modeli i wszystkie oddałem, skończyłem na tv. Nawet największy i najtańszy tv dawał znacząco lepszą jakość obrazu.

 

Technologia poszła do przodu, ale nie wiem czy aż na tyle w tych tanich modelach projektorów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałem tam kilka modeli wyżej. Polecam też zajrzeć na tę stronę, jest tam sporo testów projektorów, tutaj akurat BenQ W1070:

 

https://www.avforums.com/reviews/benq-w1070-plus-full-hd-dlp-3d-projector-review.11108

 

To na dobry początek, coś było jeszcze z Epsona ale nie pamiętam dokładnie modelu. Zwróć uwagę, czy nie będzie Ci przeszkadzał efekt tęczy w DLP, których jest chyba najwięcej na rynku w tym budżecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze jedno pytanie... ;) Czy kupno uzywanego sprzetu z natywna rozdzialka 1280x800 ma sens? Widze, ze takowe projektory mozna wyrwac ponizej tysiaka i nie bede ukrywal, ze na probe taki budzet wydaje sie szybszy do przelkniecia.

 

Jesli jednak roznica w obrazie jest duza i taka proba, to moge sie co najwyzej zrazic do projektorow, odpuszcze i dozbieram - aczkolwiek prowadzac aktualnie remont chaty moze to troche potrwac. Sasiad mowi, ze on wyrobil sie w 4 lata  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie będzie Ci przeszkadzać pikseloza to może być na początek. Ja miałem jakąś Optome HD, ale była właśnie pikseloza i dosyć słaby kontrast, trochę takie mleko i później przerzuciłem się na JVC i to była przepaść. Siedzisz w audio, to tak jakbyś kupił Hertz DSK pod końcówkę radia :-)

 

Jeszcze kwestia ekranu, możesz takowy zakupić albo pomalować kawałek ściany jak zrobiłem to u siebie białą farbą, chyba najtańsza opcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się trafić Optome Hd29 Darbee, nową z gwarancją za 2500. Zobaczymy co z tego wyjdzie ;)

Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

P.S.
Ekran chyba faktycznie sobie namaluje. Trzeba się wczuwać w jakąś fancy farbę (sporo kosztują i nie wiem czy nie lepiej wtedy ekran kupić), czy jednak Tikkurila Ultra White, której stoją 4 wiadra wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli mowiomy o tym foto, to faktycznie fajnie widac roznice, ale ciezko stwierdzic, ktore jest najlepsze ;)

 

HbinyMh.jpg

 

 

 

 

Minelo pare godzin, a juz mam nowy dylemat :rotfl:

 

Sciana wyglada w ten sposob. Kolumn juz bardziej nie rozsune, bo bedzie kolizja z drzwiami od pokoju i od szafki kolo biurka... W taki sposob wchodzi mi ekran w rozm 120"-122"

Bedzie po 5-7cm luzu miedzy kolumnami na strone. Kolumny sa czarne. Teoretycznie wg. ww. kalkulatora powinno byc 65 nitow jasnosci.

https://www.projectorcentral.com/Optoma-HD29Darbee-projection-calculator-pro.htm

 

 

FsKe8Lp.jpg?1

 

GLFccXf.jpg

 

 

- Moze byc?

- Trzeba robic czarny "pas rozbiegowy" jak sciana jest ciemna, czy niekoniecznie?

- Celowac ekranem jak najdalej od sufitu (i blisko szafki rtv zarazem), czy walic w srodek pomiedzy nimi?

- Tak sobie mysle, ze jak wypadnie za duze, za blisko kolumn, to zawsze moge pomniejszyc wlasnie czarnym pasem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie na zdjęciu bardziej zastanawia fakt, że pierwsza farba testowa od lewej nie różnicy się na zdjęciu od całej ściany, która nie była malowana testowo, ale to tylko zdjęcie, może w realu było widać różnicę:)

 

Wysokość od dołu ekranu podaje się różnie, różnie też ludzie do tego podchodzą, niektórzy mając 85cm dolną krawędź chcieliby 65 a inni zadowoleni ze swoich 70cm czy tam 80cm. Wrócę do domu to zmierzę ile jest cm u mnie od ziemi -

 

Z tym pasem ciemnym nie wypowiem się, na ekranie rozwijanym jest, Stanec na ścianie też ma więc zapewne powinien być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W teorii środek ekranu powinien być na wysokości wzroku w pozycji do oglądania.

 

Im farba bardziej szara tym słabsze piki jasności ale lepszy kontrast przy mieszanych i ciemnych scenach.

 

Co do farb to są niby dedykowane pod projektor ale jak masz jakąś białą farbę to po prostu ją wypróbuj, będzie najtaniej.

 

Czarna ramka wokoło ekranu się przydaje aby oddzielić obraz od reszty ściany plus zgubić ewentualne skazy projektora na brzegach obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wysokosci ekranu, to za wiele miejsca do uciekania/pasowania pod wysokosc wzroku nie mam. Pytalem bardziej, czy uciekac od stojacych kolumn i szafek, czy raczej od bialego sufitu, ale dalem ekran prawie na srodku (dolna krawedz na wysokosci 80cm, czyli 20cm od szafki, gorna zas - 25cm od sufitu). Jak bedzie problem ze swieceniem bialego sufitu, to sie go pomaluje na czarno. Jak granatowa sciana bedzie za jasna, to sie wtedy da czarna ramke.

 

Najgorsze, ze po wrzuceniu drugiej warstwy poprzednia farba zaczela sie unosic w postaci pryszczy/odgazowan (bo jeszcze pod nia, byla jakas dziwna archaiczna farba, na ktora slabo sie w ogole malowalo). Latalismy wczoraj z igla i je nakluwalismy i uklepywalismy  :rotfl: . Na szczescie udalo sie to uratowac, ale poczekam az dobrze zaschnie przed wrzucaniem trzeciej warstwy...

 

No teraz tylko zeby kurier d... nie dal bo weekend bedzie zepsuty ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No drzwi Ci ewidentnie nie pomagają w tym miejscu, potestuj sobie różne warianty rozstawienia kolumn, czeka Cię też walka z gołymi ścianami by cieszyć się dźwiękiem, zlikwidować odbicia. Jak wymyślę gdzie powiesić wstawię foty mojej adaptacji akustycznej pomieszczenia po której dopiero system pokazuje na co go stać, warto w to zainwestować bo z głową zrobione procentuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie pomagaja, ale i tak mialem wiele o duzo gorszych do sensownej aranzacji pokoi, takze narzekal nie bede.  :wink:

 

Co do akustyki pomieszenia... owszem, ale to pozniej, Na razie za duzo na bani, wiec i sluchac (i dowiedziec sie gdzie sa problemy) nie ma szans...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurier nie dotarl na czas, paczke dostalem niestety dopiero w poniedzialek. Byly tez straszne perturbacje z instalacja

 

Jak zaczalem malowac ekran na niedawno pomalowanej scianie (wczesniej byla tam jakas gowniana stara farba), to po 2giej warstwie wsio zaczelo sie unosic. Skonczylo sie na skrobaniu wszystkiego do zera (na szczescie szlo w miare latwo, bez robienia dziur i zadrapan w scianie) i malowaniem od nowa

 

hRuHvFZ.jpg

KJV0IgW.jpg

nSo2WG2.jpg

 

 

 

Pozniej jak ciagnalem kable (wymyslilem sobie, ze podwiesze je pod sufit), to raz, ze 30 dziur w betonie nie tak latwo sie robi. Dwa, ze w 2 miejscach trafilem na zbrojenie i odpadl calkiem spory kawalek sufitu (pomijajac z 5 takich mniejszych ubytkow do zapackania)

 

RP4fY94.jpg

 

 

 

Ale... w koncu, po tej nierownej trzydniowej walce, szczesliwie wszystko udalo sie powiesic, ustawic i uruchomic

 

dOSBswn.jpg

ZosXiId.jpg

rEjPf92.jpg

fj0wtAU.jpg

 

 

 

Wrazenia? Kurde bylem (i nie tylko ja) bardzo pozytywnie zaskoczony. Spodziewalismy sie rozmytego obrazu i totalnego braku mozliwosci ogladania przy najmniejszej ilosci swiatla w pokoju, a tu zdziwko. Owszem nie jest to telewizor i pewnie tez za chiny nie dorowna lepszym projektorom. Obraz jest jednak naprawde bardzo przyzwoity. Pierwsze na test usiadly dzieciaki. Odpalilem "Vaiane". Mlody to zamarl z opadnieta szczeka, i sie nie ruszal przez 15 minut (Ma 2.5 roku i nie wie co to prawdziwe kino. Ciekawe czy kiedykolwiek sie dowie - mam nadzieje ze tak)

 

Owszem czarne nie jest jakos super idealnie czarne, ale jest naprawde spoko, a i sama jasnosc obrazu jest przyzwoita do ogladania nawet przy minimalnym swietle w pokoju.

 

Dzieki wielkie Panowie. Absolutnie nie zaluje, ze nie poszedlem w telewizor. Obraz to jedno, ale sam efekt kina w domu jest petarda. Nie spodziewalem sie , ze 120" to az tyle wiecej niz 60"-70"

 

 

Mam kilka fotek z projekcji, ale moj kalkulator niestety zrobil je bardzo slabo w porownaniu do stanu faktycznego

 

zlysLhS.jpg

oHCmn20.jpg

 

 

P.S.

 

Granatowo fioletowa sciana (choc jest lekko satynowa a nie full mat) zupelnie wystarcza wokol ekranu. Nic a nic nie swieci.

Swieci tylko sufit i podloga. Z podloga nic nie zrobie, a sufit trzeba by malowac az do pierwszej linii lampek, wiec nie wiem czy to zrobie.

 

Mysle o strzeleniu 2 ciezkich welurowych zaslon obok ekranu. Raz ze bedzie fajnie wygladac (jak w kinoteatrze), dwa ze powinno pomoc akustycznie, trzy, ze jak dam karnisz "szyne" z oslona, to moze troche zasloni swiatlo z kawalka sufitu zaraz przy scianie.

 

Zamowilem tez Fire sticka, zeby sie rodzina od mojego PieCa odstosunkowala ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dywan jest brany pod uwage.

 

Farba to Tikkurila Super White, bo (jako ze jestem w trakcie remontu) stoi jej dosc sporo ;)

 

Zobacze... Jak bede sie kiedys nudzil, to moze pomaluje to jakims Screen Goo. Jak na razie chcialem tylko sprawdzic, czy w ogole malowany ekran ma sens i sie okazalo, ze chyba nie jest zle ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Do projektora podłączony jest Amazon fire stick (netflix, tidal, cda poprzez phantoma, youtube). Projektor jest fullHD i 3d(nigdy nie używałem) i biorąc pod uwagę, że oglądam na nim tylko filmy seriale nie wyobrażam sobie abym miał wrócić do TV. 

 

Czy moglbys powiedziec cos wiecej nt. owego Phantoma? Wczoraj przyszedl Fire Stick i chcialbym to zainstalowac. Googlam ale nie ma jednego konkretnego zrodla i sie troche gubie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy moglbys powiedziec cos wiecej nt. owego Phantoma? Wczoraj przyszedl Fire Stick i chcialbym to zainstalowac. Googlam ale nie ma jednego konkretnego zrodla i sie troche gubie...

 

Niestety dwa dni temu zaktualizowało się oprogramowanie Firesticka i nie mogę już tego uruchomić. Sam phantom to "pakiet" aplikacji Kodi.

Wcześniej zainstalowałem sobie na firesticku zwykła przeglądarkę (bodaj firefoxa - niestety po aktualizacji będzie ona wspierana do końca kwietnia) i mogłem sobie wczoraj Avatara obejrzeć:)

 

Także najszybsza droga to zainstaluj zwykłą przeglądarkę na Firesticku i jak na kompie: otwórz stronę CDA, wybierz film, rozdzielczość, kliknij full screen i bawcie się dobrze. Jeśli masz tam konto premium: logujesz się i tyle. Jak wejdziesz w google i wpiszesz CDA nazwa_filmu - to też zadziała. To chyba najwygodniejsza metoda na CDA aktualnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety dwa dni temu zaktualizowało się oprogramowanie Firesticka i nie mogę już tego uruchomić. Sam phantom to "pakiet" aplikacji Kodi.

Wcześniej zainstalowałem sobie na firesticku zwykła przeglądarkę (bodaj firefoxa - niestety po aktualizacji będzie ona wspierana do końca kwietnia) i mogłem sobie wczoraj Avatara obejrzeć :)

 

Także najszybsza droga to zainstaluj zwykłą przeglądarkę na Firesticku i jak na kompie: otwórz stronę CDA, wybierz film, rozdzielczość, kliknij full screen i bawcie się dobrze. Jeśli masz tam konto premium: logujesz się i tyle. Jak wejdziesz w google i wpiszesz CDA nazwa_filmu - to też zadziała. To chyba najwygodniejsza metoda na CDA aktualnie.

 

 

OK, dzieki - tak zrobie ;)

 

A chcialem jeszcze zapytac o 3D, bo nie ukrywam ze chcialbym sprobowac.

Skad mozna w ogole wziac materialy w 3D, poza odtwarzaczem Blu Ray oczywiscie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...