Skocz do zawartości

Wygłuszanie tapicerki drzwi


Rekomendowane odpowiedzi

A testował ktoś wylkejanie jedynie zewnętrznej części drzwi? (tej pod plastikami) Tak, żeby nie kleić tam wewnątrz drzwi? Nie wiem cz to jest zrozumiałe?
Tak aby jedynie uszczelnić komorę drzwi w celu uzyskania ciśnienia akustycznego.
Czemu przyjęło się, żeby wyklejać też od środka? Robi to dużą różnicę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyklejenie wewnętrznej strony drzwi (od strony zamka/klamki) wraz z zasłonięciem otworów dających dostęp do wnętrza drzwi sprawia, że głośnik 13/16/20 cm będzie pracować w warunkach zbliżonych do kolumny audio home.

Zbliżony, bo oczywiście nie jest zamknięta na 100%.

Chociażby pozostawione odpływy wody czy mini szczeliny przy szybie.

Takie wyklejenie drzwi poprawia emisję w zakresie niskich i średnich tonów.

Gdybyś nie wykleił wewnątrz, nie osiągnął byś zamierzonego efektu poprawy brzmienia.

Niektórzy określają zysk w tych pasmach na ok. 10dB.

I to bez zniekształceń... ale warunkiem jest zestaw o przyzwoitych parametrach i niekoniecznie drogich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne panowie. Szczególnie grzeczny_52 - nick nie wziął się z kosmosu jak widzę :)

 

Podobnie jak kotletem schabowym, można też z jednej strony ;)
A tak serio, to wszystko zależy jaki jest cel tego wyklejania, czy chcesz wyciszyć samochód czy zapewnić głośnikom dobre warunki do pracy.

Celem jest poprawa brzmienia, głównie poprzez poprawę warunków pracy głośników.

Dzięki za odpowiedź - porównanie do schaboszczaka do mnie również przemówiło :)


A jeszcze jakie materiały byście polecili? Przeglądałem forum i z tego co widzę warte uwag są:
 

GMS 07 XL LUXURY 2.2mm

Vibrofiltr 2 mm

Bitmat 2mm


Natomiast totalnie nie wiem na jaką piankę do wyklejenia wewnętrznej części tapicerki zwracać uwagę, a której się wystrzegać.
Dodam tylko, że interesują mnie produkty dostępne w kraju i nie za jakieś kosmiczne pieniądze. Takie optymalne rozwiązania mnie interesują :)

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.


 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze STP, co do pianki to na bitmat.pl jest spory wybór o różnych grubościach. Ja bym polecił 6 mm, ze względu na to że jak zakleisz całą tapicerkę grubą pianką to może się okazać że bedziesz miał problem żeby ją spowrotem założyć a jak będzie miejsce to można jeszcze kawałek dokleić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie użyłem tych materiałów:

  • FLEX 6 - mata wyciszająca i izolująca hałas drogowy 2151
    6 mkw
    44,72 zł
    330,00 zł
  • Vibrofiltr 2 mm - mata tłumiąca, rolka 50x400cm / 2m2 5046
    4 opk.
    56,10 zł
    276,00 zł

 

 

 

 

+ zakrycie otworów blachą aluminiową w drzwiach i jest bardzo dobrze. Elementy "boczka" również zostały częściowo wyklejone matą i na to ww. pianka. Należy pamiętać, żeby "na drzwiach" nie zakleić sobie otworów na spinki a także by nie robić za grubo okolicy spinek na boczku.

 

Oczywiście ilość zależy od wielkości drzwi i należy pamiętać o dobrym odtłuszczeniu powierzchni i dociskaniu maty.

 

Dodam, że wcześniej używałem materiałów firm mniej lub bardziej "polecanych" i w zasadzie efekt jest porównywalny :wink: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie użyłem tych materiałów:

  • FLEX 6 - mata wyciszająca i izolująca hałas drogowy 2151
    6 mkw
    44,72 zł
    330,00 zł
  • Vibrofiltr 2 mm - mata tłumiąca, rolka 50x400cm / 2m2 5046
    4 opk.
    56,10 zł
    276,00 zł

 

 

 

 

+ zakrycie otworów blachą aluminiową w drzwiach i jest bardzo dobrze. Elementy "boczka" również zostały częściowo wyklejone matą i na to ww. pianka. Należy pamiętać, żeby "na drzwiach" nie zakleić sobie otworów na spinki a także by nie robić za grubo okolicy spinek na boczku.

 

Oczywiście ilość zależy od wielkości drzwi i należy pamiętać o dobrym odtłuszczeniu powierzchni i dociskaniu maty.

 

Dodam, że wcześniej używałem materiałów firm mniej lub bardziej "polecanych" i w zasadzie efekt jest porównywalny :wink:

Dzięki wielkie. A czemu aż 6mkw tej pianki? Jak to kleiłeś?

Bo ja jak do tej pory miałem w planie wykleić wewnętrzną stronę drzwi matą bitumiczną: np vibrofiltr 2mm, na zewnątrz tą samą matą, a pianki użyć tylko na wewnętrznej stornie tzw "boczku". Czy jakoś źle zrozumiałem instrukcje dla początkujących na tym forum? :>

 

I co do tego flexa, to jeszcze widzę, że zakres temperatur ma tylko do +85 stopni. Zostawiałeś to kiedyś w aucie na słońcu? :> Nie zrobiła Ci się z tego smoła?

Jak sprawdzałem, to pianka od vibrofiltra ma do +100 stopni Celsjusza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie. A czemu aż 6mkw tej pianki? Jak to kleiłeś?

Bo ja jak do tej pory miałem w planie wykleić wewnętrzną stronę drzwi matą bitumiczną: np vibrofiltr 2mm, na zewnątrz tą samą matą, a pianki użyć tylko na wewnętrznej stornie tzw "boczku". Czy jakoś źle zrozumiałem instrukcje dla początkujących na tym forum? :>

 

I co do tego flexa, to jeszcze widzę, że zakres temperatur ma tylko do +85 stopni. Zostawiałeś to kiedyś w aucie na słońcu? :> Nie zrobiła Ci się z tego smoła?

Jak sprawdzałem, to pianka od vibrofiltra ma do +100 stopni Celsjusza.

Bo wygłuszałem nie tylko drzwi i nie tylko przednie :wink2:

 

Auto zasadniczo jest garażowane, ale w ciepłe dni na wyjeździe po postoju na parkingu nic nigdy się nie działo/dzieje.

 

U mnie wygląda to tak:

Blachy drzwi:

- vibrofiltr - zewnętrzna blacha

- na vibrofiltr flex

- następnie otwory technologiczne alu blacha

- następnie na blachę "bliżej boczka" vibrofiltr

- za głośnik kwadrat z TAC'matu (choć to jest w fazie testowania)

 

Boczek:

- elementy boczka, na które się składa, partiami mają kawałki - zależnie od wielkości, vibrofiltru

- na "całość" boczka jest flex - oczywiście omijam klamki, maskownice, kable do okien itp :wink2:

 

Całość zapięta na fabrycznych spinkach i jest ok.

 

W razie wątpliwości, że nie miało co tam "dzwonić" to głośniki którymi na razie tu grałem to Macrom EXT, MP5.16 i jak tylko dojdą pierścionki to wrzucam Tec LS155, także generalnie jakby coś miało "grać" innego niż głośnik w tych drzwiach to już by grało  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zrób sobie taki test, utwor Nextra grany przez deadmau5, odkręć do końca do akceptowanego przez siebie poziomu głośności. Jeśli nadal grają tylko głośniki to składam najszczersze gratulacje, dobra robota.

Aż dodam do biblioteki i sprawdzę :) dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo wygłuszałem nie tylko drzwi i nie tylko przednie :wink2:

 

Auto zasadniczo jest garażowane, ale w ciepłe dni na wyjeździe po postoju na parkingu nic nigdy się nie działo/dzieje.

 

U mnie wygląda to tak:

Blachy drzwi:

- vibrofiltr - zewnętrzna blacha

- na vibrofiltr flex

- następnie otwory technologiczne alu blacha

- następnie na blachę "bliżej boczka" vibrofiltr

- za głośnik kwadrat z TAC'matu (choć to jest w fazie testowania)

 

Boczek:

- elementy boczka, na które się składa, partiami mają kawałki - zależnie od wielkości, vibrofiltru

- na "całość" boczka jest flex - oczywiście omijam klamki, maskownice, kable do okien itp :wink2:

 

Całość zapięta na fabrycznych spinkach i jest ok.

Dzięki za odpowiedź.

Ale to jest tak, że to Ty na grubo poleciałeś, czy to jest klasyczne przygotowanie drzwi pod głośnik i wyklejanie drzwi samym vibrofiltrem wewnątrz/zewnątrz i flexem tylko na odwrocie "boczku" nie ma sensu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Ale to jest tak, że to Ty na grubo poleciałeś, czy to jest klasyczne przygotowanie drzwi pod głośnik i wyklejanie drzwi samym vibrofiltrem wewnątrz/zewnątrz i flexem tylko na odwrocie "boczku" nie ma sensu?

Sens ma nawet samo "zatkanie" otworów i usztywnienie zewnętrznej blachy. Twój plan nie jest zły jeśli o to pytasz  ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sens ma nawet samo "zatkanie" otworów i usztywnienie zewnętrznej blachy. Twój plan nie jest zły jeśli o to pytasz  ^_^

Dziękóweczka - właśnie o to chodziło ;)

 

Tak czysto teoretycznie też mnie naszła myśl: Skoro to warstwa aluminium na macie butylowej jest odpowiedzialna za odbijanie dźwięku, to zewnętrzną warstwę drzwi (tą pod boczkiem), powinno się kleić tak naprawdę od drugiej strony (od wewnątrz).

CHANGE MY MIND. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadaniem maty alubutylowej jest pochłanianie wibracji: rezonansu a nie odbijanie dźwięku. Przykładowo kawałek blachy z zaklejoną powierzchnią w połowie po jednej stronie brzmi tak samo jak uderzy się go w jedną lub drugą stronę. Nie wydaje mi się by 0,1 mm folii aluminiowej grało tutaj jakąś wielką rolę przy blasze 1 mm lub grubszej. Są tez maty z grubszą folią/ blachą bo 0,3 lub 0,6mm nie nadaje się na wyklejanie dużych płaszczyzn za to świetnie się spisuje przy robieniu konstrukcji do zakrycia otworów technologicznych. Sam zakrywałem otwory alubutylem z warstwą aluminium 0,3 i muszę powiedzoeć ze trzeba dobrze ją uformować żeby się trzymała i najlepiej zakleić jeszcze normalną matą bo inaczej się odkleja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zrób sobie taki test, utwor Nextra grany przez deadmau5, odkręć do końca do akceptowanego przez siebie poziomu głośności. Jeśli nadal grają tylko głośniki to składam najszczersze gratulacje, dobra robota.

Puściłem, nic poza głośnikami nie gra :wink: więc sądzę, że jest ok  :padam:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozazdrościć, przy dwóch ślimakach na stronę ciętych 80/12 - 260/12, spiętych w 2 Ohm robi się lekkie zamieszanie jak odkręcę do końca. Cały czas pracuje nad tym ale poza jakimś wstawianiem wzmocnień w same drzwi nie ma już co do zrobienia, spore ciśnienie i konstrukcja chociaż solidna jeśli chodzi o montaż to i tak potrafi się odezwać. Co ciekawe ten utwór robi im największą krzywdę a reszta gra normalnie ale nie poddaję się, walka trwa.

 

Jak ktoś chcę zobaczyć moje drzwi wiszą w galerii pewnej firmy mającej w nazwie Bass, w dziale ford, szukać focusa. Pierścionki z maskownicami są Mastahowe, te z kwasówki 6mm od Bonles reszta czyli wykonanie B.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozazdrościć, przy dwóch ślimakach na stronę ciętych 80/12 - 260/12, spiętych w 2 Ohm robi się lekkie zamieszanie jak odkręcę do końca. Cały czas pracuje nad tym ale poza jakimś wstawianiem wzmocnień w same drzwi nie ma już co do zrobienia, spore ciśnienie i konstrukcja chociaż solidna jeśli chodzi o montaż to i tak potrafi się odezwać. Co ciekawe ten utwór robi im największą krzywdę a reszta gra normalnie ale nie poddaję się, walka trwa.

 

Jak ktoś chcę zobaczyć moje drzwi wiszą w galerii pewnej firmy mającej w nazwie Bass, w dziale ford, szukać focusa. Pierścionki z maskownicami są Mastahowe, te z kwasówki 6mm od Bonles reszta czyli wykonanie B.

To trochę inna bajka niż u mnie :wink: zobaczę jak wrzucę TEC'i jak to będzie wyglądać. Nie mniej takie wykończenie drzwi mi się sprawdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne ciekawostki tu się dowiedziałem niż gdzie indziej.

Mój błąd podczas wygłuszania drzwi matami stp silver to taki,że usmażyłem kotleta tylko na jednej stronie. Czyli od zewnętrznej.

Grało fajnie,gdy ucho zaczynało level up-u. Teraz plumka,brak brzmnienia


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...