Skocz do zawartości

Wygłuszanie tapicerki drzwi


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pytanie związane z prawidłowym wygłuszeniem drzwi ale nie tylko drzwi. Samochód to E46 cabrio zamontowałem na przód zestaw odseparowany Audio system X165 EM Evo2 . Głośniki zarówno tweeter jak i midbass zostały przykręcone do tapicerki. Wiem że lepiej by było do drzwi na dystansach z mdf-u ale te dedykowane od bassera nawet po wycięciu dziury na magnes i tak by nie pasowały ponieważ zaraz za blachą jest prowadnica podnośnika szyby więc będzie je trzeba przerobić dodając dodatkowy pierścień z mdf na górę. Nie miałem na razie na to czasu więc głośniki zostały zamocowane w miejscach fabrycznych na dedykowane adaptery z tworzywa. I tu nasuwa się moje pytanie , jak i przede wszystkim czym wygłuszyć tapicerkę drzwi. Pianką czy matą alubutylową a może czymś 3w1 jak np glade aero multi? Następne pytanie jest związane z wygłuszeniem tylnej ścianki zaraz za oparciem kanapy. W bagażniku a konkretnie w miejscu oryginalnego suba H/K (otwór na narty) został zamontowany subwoofer HX08SQ na razie w małej dedykowanej obudowie 8L. Czy ściankę tylną na około samego otworu też powinienem wygłuszyć a jeśli tak to czym? Na koniec dodam tylko że zestaw przedni oraz subwoofer jest napędzany przez wzmacniacz również audio systemu M80.4 dwa kanały na przód i dwa w mostku na subwoofer. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn że dawanie warstwy alubutylu na tapicerkę od wewnątrz jak np tu http://caraudio.basser.pl/pl/bmw/38-bmw-e46-kabrio.html nic nie zmieni ? Dodam tylko że wyszysko jest w sumie ok nic nie trzeszczy a sam boczek leży ciasno na śrubach i oryginalnych spinkach natomiast jak kupowałem kiedyś pierwszy zestaw odseparowany audio systemu do audi we Wrocławiu to sprzedawca pan Zbyszek z firmy Hornhagen kazał mi wykleić boczek od wewnątrz mata alubutylowa aby go dociążyć czy usztywnić w sumie nie pamiętam dokładnie i tak też zrobiłem. Tam głośnik też był przykręcony do tapicerki drzwi. nie wiem czy to coś dało ponieważ nie słuchałem tego zestawu bez wygłuszenia ale efekt końcowy w porównaniu do oryginalnych głośników Bose był wyraźnie zauważalny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wam za odpowiedź. Wiem już jak mam się do tego zabrać, zaraz zamówię sobie maty to pewnie w weekend ogarnę temat. Chyba zdecyduję się na glade aero multi. na boczki i stp 2,3mm na tylną ściankę. Jak ogarnę temat to podzielę się z wami moimi spostrzeżeniami .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygłuszyłem boczki zamontowałem je na nowe spinki natomiast przy dużej głośności słyszę brzęczenie. Po dociśnięciu tapicerki ręką problem znika. Spinki są nowe kupowane w aso bmw razem z podkładkami ale nie wiele to zmienia. Doszedłem do wniosku że trzeba głośniki przenieść na drzwi i wyciąć za nimi otwór aby miały gdzie grać. Mam już dystanse dedykowane z mdf natomiast w związku z tym że za blachą jest prowadnica szyby będę musiał dokleić na górę dedykowanych dystansów pierścień z mdf 12mm. I tu nasuwa się moje pytanie , czym najlepiej skleić ze sobą oba elementy oraz czym później najlepiej jest zaimpregnować taki element aby go woda nie zniszczyła ? Dodam też że dedykowany dydstans jest już zaimpregnowany jakimś czarnym środkiem (zakładam że trzeba go będzie przeszlifować przed klejeniem papierem ściernym) natomiast pierscień który zamierzam dokleić jest z surowej płyty mdf ciętej cnc.

 

Ten pierścień https://allegro.pl/oferta/dystanse-pierscienie-mdf-dystans-165mm-pm-16512s-8588365366 zamierzam dokleić do takiego dystansu.   https://allegro.pl/oferta/dystanse-mdf-bmw-3-e46-coupe-165mm-8505204600

 

Aha jeszcze jedno pytanie tak na przyszłość, w przypadku kiedy głośnik jest przykręcony do tapicerki tak jak teraz, czym najlepiej jest uszczelnić przestrzeń między przednią częścią głośnika a boczkiem tak aby odizolować od siebie przednią i tylną część membrany przetwornika? Bez tego głośnik nie za bardzo chce grać niskimi częstotliwościami.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podklej boczki żeby zlikwidować szpare to przestaną brzęczeć. Dystanse do gołego przeszlifuj, sklej i zaimpregnuj zestaw jeszcze raz. Polecam dokupić jeszcze daszki nad woofery - osłonią głośnik przed wodą. Jak drzwi porządnie wygłuszysz i głośnik bedzie w zamkniętej komorze to zagra jak trzeba. W tapicerce gra w powietrze i z tąd brak efektu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. A czym konkretnie kleić ze sobą elementy aby się później nie rozpadły jak głośnik zacznie grać? Żywica epoksydowa może jakiś klej do drewna ? Jakiego środka do impregnacji użyć? Lakieru do drewna a może czegoś innego? Wicie może czym zabezpieczony jest ten dedykowany dystans ?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oryginalne spinki bmw mają takie piankowe podkładki tak więc już są  w pewnym sensie podklejone. Dam jeszcze jedną warstwę pianki na boczek to powinno załatwić sprawę. Po świętach wytnę otwór i zmontuję dystans. Sam jestem ciekaw ile to da ale myślę że sporo. Muszę tylko zakupić jeszcze otwornice bi-metalową o średnicy powiedzmy 130 - 140mm i trochę maty alubutylowej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hello. 

 

 

W takim pacjencie 

 

 

cIyhSxzsJyXkV0MR7adrddVbj5UBBZHjSfBaU0LS

 

 

 

Tak wykonałem drzwi.

 

Po ustaleniu dystansu  (BASER )  oznaczenie miejsca do wycięcia . 

 

H7HrrHWdhZnFBdxHxhObC5g2bd-0fF6DT_xP5NKK

 

 

Porządne śruby z dużymi podkładkami ,dodatkowo stalowy ( 2mm) kątownik dla wzmocnienia i podparcia tej lokalizacji dystansu.

 

nPLMIFj4U9jkOR04q4uJ0QuE7pHw7sqBBwMMITN-

 

 

Aby prowadnica szyby miała się czego trzymać  należy pozostawić kawałek blachy w tym miejscu. ( w świetle głośnika) 

 

dbmXY4MwjEetktQhww8k9ph_48SdMhDLTz2R0X4T

 

 

 

W każdym projekcie skrupiulatnie wyklejam wszelkie zakamarki wnętrza drzwi - także za belką .

 

 

3AafjiZemhCQ71u6K5DfntUcAGdcqnP4mkUYBtj5

 

Jak i ją samą . Wszystkie elementy są oklejone i wywałkowane .

 

-9Qa5lPzg6hJJMkg-aTZFzcClEgPUI3mqF_sGR20

 

 

Zamknięcie otworu rewizyjnego . Blacha jest przynitowana.

 

 

b-PUJR1v2mkO-ssUCJLi9nuFmbq-f6pGcpiTVg6-

 

Oklejenie tej strony 

 

 

qkCrDXXYwaHxt9fY75cZdfdOXGoA0P3y-mKQly9p

 

q3nerhHaAaKP2TugeQJ3HFVAZH7Flj1LFTIixWiq

 

W boczku wycięcie otworu .

 

NtrgQT4zqMXwTCfE2ucuMxpfMyy7uxt5m4cePKU0

 

Elementy od wewnętrznej strony zostały wyfrezowane . W innym przypadku nie można go będzie  założyć .

 

nTu-a09Amqm0pnOWB3s1a_-yFULVK3EKtpFQ0ACz

 

 

 

Przymierzanie ,poprawianie.

 

rZ2fxaNtdF0I23NxQSzUN9W8itKYN1HynWzcXFbb

 

Boczki - tylko tyle lub aż tyle zostało wyklejone (beż żadnych pianek )  na boczkach . Nie ma problemów z rezonowaniem plastiku grając na max.

 

Jeżeli zrobisz  naprawdę dobrze i "zamkniesz" poszycie drzwi to plastik nie brzęczy .

 

nxbfYuYF_LPBircc-kuqHZtvMc7QxrFbcXnQy-ND

 

U2R4dPd40vNBKBHiVi7JcF81igxvdl9WzJSG7_H4

 

Jest i maskowniczka  mojego projektu i gotowe. 

 

2zlmbwLq8bWVR5AFDchLIRG5ohkWcbQOhiOTjsLq

 

9nqcoO2_uFdGgetOKTSfcf8Nfzj-DaROmjzAz-Ol

 

Super duże furtki .

Po wykonaniu jakie przedstawiłem uzyskany  duży dźwięk i nisko schodzący bas z furtek można bez suba jeździć .

Użyte Dego SP 650 grają tutaj mega głośno zachowując super jakość dźwięku .

 

  

FgIscwiewyjOfeGIq-PnqIECgQiGnsHuphVh1HKk

 

 

Rzecz jasna w tym aucie sub 12 został użyty :-)

 

Grudź trzeba było szlifierką otwierać :-) 

 

 

3fnxSS4JK0C-ig7j2RofHTnq4Yf_6npgao9V9yBi

 

Psiuńcio myślał że to buda dla niego  :-) 

 

ypakd49R4tzdF-nAqWyI10Mu3YmkkPq2UQm4aVES

 

 

 

X8oi1yJ1-d--dI8qT0dMwB2gOhZ8O7I21E1s7tMt

 

 

Więc  super zabawa przed Tobą . Ale jak się przyłożysz to drzwi robią mega robotę i cieszą swą grą .

 

Ze spinkami nie miałem problemów bo w takim wykonaniu boczki nie mają  żadnego obciążenia.

 

Powodzenia .



 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny tutorial. Jak wysokie pierścienie z mdf doklejałeś do dedykowanych mocować bassera? 12 16 18 mm ? Czym wycinałeś otwór pod głośnik w drzwiach ? Moje głosniki mają głębokość montażową 63mm więc myślałem nad pierścieniami 12mm ale to może mało być. Może lepiej dać 18 tylko czy zmieszczą się pod tapicerką ? Usuwałeś jakieś mocowania spinek z tapicerki ? Podobno trzeba coś tam wyciąć aby pasowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej nie udało mi się zamontować głośników na dystansach z mdf ponieważ zakupiłem za wysokie pierścienie które zamierzałem dokleić. Udało mi się natomiast uzyskać niezły bass z przednich głośników przykręconych dalej do boczków drzwi.. Wykorzystałem piankę do wygłuszania boczków pociętą na wąski paski którymi uszczelniłem przestrzeń pomiędzy głośnikiem a boczkiem oddzielając tym samym obie strony membrany. Założyłem też wygłuszenie z oryginalnego głośnika na obecny midbas. Nie jest to jeszcze to co chciał bym uzyskać ale różnica jest ogromna nawet po odłączeniu subwoofera wyraźnie słychać niskie tony z przednich głośników. zakładam że po wycięciu dziury w drzwiach i ich wygłuszeniu efekt będzie na tyle zadowalający że dystanse z mdf nie będą potrzebne. Jutro postaram się dorobić adaptery do przednich głośników z blachy aluminiowej o grubości 4 może 5mm na wzór tych plastikowych z allegro. Powinno to zapewnić dużo większą sztywność mocowania samego głośnika .    

 

 

Tak na marginesie całej sprawy akustyka to bardzo ciekawa dziedzina wiedzy. Od kilku tygodni czytam różne artykuły, oglądam filmy i jestem naprawdę zafascynowany tym jak duże znaczenie mają takie drobiazgi jak np odpowiednie wygłuszenie drzwi w samochodzie czy montaż głośnika w obudowie jaką są np drzwi w samochodzie.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nagrałem dwa krótkie filmy na których słychać jak teraz grają przednie głośniki. W Weekend przeniosę je na drzwi i wykleję resztę blachy matami to nagram jeszcze jeden film dla porównania. Przedni zestaw ma HPF ustawiony na 50HZ , subwoofer LPF na 60 HZ Bass kontroler subwoofera na 1/3.. Starałem się trzymać telefon pośrodku auta. Telefon którm to nagrywałem ma trochę słabą jakość dzwieku i obrazu ale chyba nie jest najgorzej. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...