Skocz do zawartości

Wzmacniacz blaupunkt ema 455 wyłącza się


Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam zamontowany zamontowany wzmacniacz w ciężarówce blaupunkt ema 455 po jakimś czasie słuchania muzyki wyłącza się i wyłącza na chwilę jaka może być przyczyna? Dodam że zasilanie jest z przetwornicy 24V na 12V 30A Wzmacniacz 600W zmostkowany podłączone do niego głośniki 2x200W po 4 omy plus tuba radio Alpine UTE-72BT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba cały czas gdzieś ok godz jest dobrze a później się wyłącza poczekam 20min i znów jakiś czas jest dobrze

Dzieje się tak zawsze czy tylko przy głośnym słuchaniu? Wzmacniacz się grzeje? Mierzyłeś spadki zasilania?

 

 

 

Myślałem że grzeje się bo ma słaba cyrkulacje powietrza i chciałem zmienić jego lokalizacje ale chyba wygląda na to że będzie trzeba ciągnąć zasilanie od Aku co za tym idzie dwa przewody + i -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedopasowanie energetyczne źródło-odbiornik. Czyli przetwornica-wzmak. Ponadto do sprawdzenia wszystkie połączenia i przekroje kabli zasilających.

Ustaw gain wzmaka na moc 3/4 nominalnej i przetestuj czy da radę.

Pewnie głupie pyt ale co to gain? I którym pokrętłem ustawić

post-27422-0-08944500-1614281022_thumb.jpg

post-27422-0-42942500-1614281653_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czułość wzmacniacza, w tym Blaupunkcie oznaczone jako Level.

Aha ale tylko na kanale gdzie jest tuba podłączona tak? Głośniki są pod front a tuba pod rear

 

 

Level zmniejszony ale test będzie w nocy bo już chyba za późno żeby to sprawdzić na pa4kingu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sub najwięcej mocy potrzebuje to może starczy.

Jeśli masz miernik to możesz ustawić czułość wg. poradnika na forum. Znajdziesz go w dziale o sprzęcie CA na forum.

 

Skręciłem najpierw Level od tuby nic nie dało później też ten drugi nadal bez zmian jak rozłącza to z Zielonej diody zapala się czerwona chyba nic mi nie pozostanie tylko demontaż i pociągnięcie zasilania prosto z akumulatorów czyli + muszę pod mostek podłączyć żeby było 12V a nie 24V a masa obojętnie?

Skręciłem najpierw Level od tuby nic nie dało później też ten drugi nadal bez zmian jak rozłącza to z Zielonej diody zapala się czerwona chyba nic mi nie pozostanie tylko demontaż i pociągnięcie zasilania prosto z akumulatorów czyli + muszę pod mostek podłączyć żeby było 12V a nie 24V a masa obojętnie?

Obróciłem do góry nogami żeby było lepsze chłodzenie i wydaje mi się że jest lepiej ponieważ jak rozłączy i załączy to chwilkę gra bez problemu a wcześniej non stop rozłączało i zalanczalo

post-27422-0-82935100-1614320655_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza rzecz to woltomierz. Kup najprostrzy, podłącz do zasilania i zobacz co się dzieje jak zaświeci się  czerwona dioda. Druga sprawa że może być zwarcie pomiędzy zwojami w któymś głośniku i zrobił się "krótki obieg" - też będzie działał protect.  Odłącz głośnik Sub od wzmacniacza i zobacz co się będzie działo.
A najlepiej to sprawdź na 12 V pomijając przetwornicę. Albo dodatkowy aku do prób albo dodatkowy przewód z akumulatorów samochodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W twoim trybie oczekujesz:

2 x   55W = 110W;

1 x 165W = 165W;

Suma oddawanej mocy nominalnej wynosi 275W.

Zakładam sprawność na poziomie 55% w takich warunkach pracy, co daje nam pobór mocy w takim trybie pracy wynoszący 399W.

Jak przetwornica potrafi utrzymać przy takim obciążeniu 12V, to powinna dostarczyć prąd o natężeniu co najmniej 33A.

 

Czy ona - ta przetwornica - oferuje takie parametry?

 

Nie.

 

Zapewne oferuje znacznie mniej.

Zrób test wzmaka bezpośrednio z Aku 12V. Dobrze by było dać podtrzymanie tego napięcia przez nieco dłuższy czas niż 2...3 minuty, bo aku zejdzie do 10V i będziesz miał protect.

Jakaś przyzwoita ładowarka (podłączona do aku) może być lub dużej pojemności, sprawny aku.

Przynajmniej z 10 minut powinien zapewnić 12V przy testowaniu.

 

Jak dasz krótkie odcinki kabla zasilającego, niewiele dłuższe niż na fotach, to kable 5mm2 w zupełności wystarczą - czyli 2.5mm średnicy żyły miedzianej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Sprawdzałem miernikiem i pokazuje 12V. Przewód do prób z aku muszi być dużej średnicy?

Po pierwsze zasilanie przetwornicy przetwornicą to kiepski pomysł. Po drugie wpięcie się w jeden aku 12V również.

Po trzecie  żeby nadwyrężyć 30A przetwornicę musiałbyś słuchać cały czas na granicy przesterowania wzmacniacza, a to nie byłoby ani przyjemne dla ucha, anie bezpieczne dla wzmacniacza, a zwłaszcza dla głośników. Wg mnie coś jest nie tak ze wzmacniaczem. Być może wzbudza się jakiś kanał, być może rozjechał się prąd spoczynkowy. Skoro masz miernik możesz spróbować zdjąć pokrywę wzmacniacza i pomierzyć prąd spoczynkowy, czyli miernikiem ustawionym na mV mierzysz napięcie przykładając sondy do obu wyprowadzeń rezystorów emiterowych (to te duże, zielone przy tranzystorach mocy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszelkie stany podwyższonego poboru prądu musza skutkować podniesieniem temperatury wzmacniacza. Aby to stwierdzić wystarczy go uruchomić i pozostawić aktywnym przy ściszonym do zera poziomie głośności . Dotknąć obudowy po godzinie , jak jest lekko ciepla to wszystko od tej strony OK , jak mocno ciepła do gorąca to wtedy dokładniej diagnozować .

Wyprostuj wszystko do normalnego stanu , nieznaczne ściszenie systemu zazwyczaj leczy wszelkie problemy ;-)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...