Skocz do zawartości

Procesor DSP Helix


grzybol
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

wyślą porównywalną próbkę sygnału , ale niestety nie brzmią identycznie

 

Ja to wszystko rozumiem, ale jeśli stawiasz odsłuch ponad teorię czy tam fizykę to trochę wjeżdżamy na pola audiofilskie gdzie goście SŁYSZĄ różnicę między drogimi kablami zasilającymi wpiętymi w starą aluminiową instalację elektryczną. Albo lepiej - montują audiofilskie różnicówki, audiofilskie switche ethernet czy audiofilskie kable CAT6. I dalej słyszą i upierają się... Gdzie jest granica zdrowego rozsądku w takim razie?

 

Nie chcę się już odnosić do wszystkiego, bo szkoda czasu. Chciałem jedynie napisać, że zjechaliśmy w te tematy, bo kolega ROBSONBERCIK stwierdził, że warto kupić "dobrej klasy" źródło sygnału cyfrowego i że te "gorsze" brzmią gorzej - czyt. w domniemaniu wypuszczają "gorszy" SPDIF, z "manierą" - co ja uważam za kompletną bzdurę z miliona w/w powodów. (chyba, że się kompletnie nie zrozumieliśmy)

Jestem już na tyle zdeterminowany, że mogę się pokusić o test i porównanie "zer i jedynek" takich dwóch sygnałów z dwóch DAC'ów.

 

Natomiast maniera w torze analogowym, różnice w brzmieniu poszczególnych DAC'ów już z uwzględnieniem D/A i toru analogowego - jak najbardziej, temu nie przeczę, to zawsze było, jest i będzie.

 

 

 

 

Moim zdaniem nie potrzeby sięgania do niczego powyżej std płyty CD , chyba ze jakiś wariant wykluczy możliwość dublowania procesów na drodze sygnału .

Od tego należy wyjść. Osobiście za wyznacznik sensownego toru wejściowego wziąłem sobie właśnie minimalną liczbę klocków i skończyło się na HEC USB i podawaniu sygnału do procka prosto z telefonu, do tego korzystając z UAPP i bit-perfect. Telefon spina się z HEC USB na częstotliwości próbkowania odtwarzanego kawałka. Lepiej już chyba się nie da. To co sobie z tym zrobi DSP - na to już nie mam wpływu.

 

Sama idea podawania sygnału, u źródła cyfrowego (bo nikt vinyli ani kaset w aucie nie wozi), do DSP, drogą analogową, przeczy zdrowemu rozsądkowi.

 

 

 

Fajna sprawa - masz to w gotowym pudełeczku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 127
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Ja to wszystko rozumiem, ale jeśli stawiasz odsłuch ponad teorię czy tam fizykę to trochę wjeżdżamy na pola audiofilskie gdzie goście SŁYSZĄ różnicę między drogimi kablami zasilającymi wpiętymi w starą aluminiową instalację elektryczną. Albo lepiej - montują audiofilskie różnicówki, audiofilskie switche ethernet czy audiofilskie kable CAT6. I dalej słyszą i upierają się... Gdzie jest granica zdrowego rozsądku w takim razie?

 

Chyba nie tak to odczytujesz . Znam wszelkie teoretyczne podstawy do tego aby mieć pełną jasność jak to działa i czym ma skutkować .

A potem  wpinam klocka w tor i słucham .  Wybieram kolejne drogi transmisji i mam wrażenie ze coś jest inaczej , caox tak , toslink inaczej .  Co mam zrobić , powiedzieć , ze mi się zdaje bo w teorii przepuszczają ta samą próbkę na odbiornik .

Fajnie zasiąść sobie w fotelu , naklepać bit zgodny z bitem to musi być identycznie , po co wychylać łeb na klapsy z każdej strony.

Jest tylko jeden problem , ja to słyszę ,nawet jak oszukują mnie zmysly , to ja tego chcę . Dodatkowo jest to powtarzalne w tym czy innym zestawieniu klocków . Od roku , dwóch , pięciu lat . Zrób podobne porównanie w czasie rzeczywistym i wyrób sobie własną opinie . Tak będziesz stał w miejscu ,  nie sprawdzisz , nie będziesz miał swojego zdania . Jak tego nie doświadczysz to nie zadasz sobie pytania dlaczego tak jest , wtedy albo zaczniesz poszukiwać wyjaśnienia , albo najlepszego odpowiadającego Ci wariantu / zestawienia .  Bo tak możesz z tego skorzystać jeśli tylko dopuścisz taki wariant jako możliwy . Klepanie w klawisze niczego tu nie zmieni . Malo tego , mogę zaprosić , pokazać , pośmiejemy się razem :wink2: i zobaczysz jakich kabli używam :)

 

 

Od tego należy wyjść. Osobiście za wyznacznik sensownego toru wejściowego wziąłem sobie właśnie minimalną liczbę klocków i skończyło się na HEC USB i podawaniu sygnału do procka prosto z telefonu, do tego korzystając z UAPP i bit-perfect. Telefon spina się z HEC USB na częstotliwości próbkowania odtwarzanego kawałka. Lepiej już chyba się nie da. To co sobie z tym zrobi DSP - na to już nie mam wpływu.

Było już wyżej , moim zdaniem najlepszy sposób na podanie sygnału do procków Helixa .

Natomiast format dotyczył zupełnie innych spraw .  Nie znam takiego systemu CA , dla którego ograniczeniem w prezentacji jego możliwości jest plik równoważny std  płyty CD ( 44,1 - 16 bit ) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jest konstrukcja która powstała w kraju

 

Masz na myśli ten od kolegi 3Lite? Bzrdzo dobra konstrukcja i warta swojej ceny. Sam bym kupił, gdyby nie to że już posiadam, również forumowe rozwiązanie jarkac z przed lat na TAS1020. Obsługa tylko do 96kHz, i żadnego DSD ale mnie wystarcza bo muzyki w innych formatach jest i tak tyle co kot napłakał. Poza tym fajna konstrukcja bo na jednej płytce wszystkie możliwe wyjścia SPDIF optyczne i coaxial, i I2S.

 

Piszę o najbardziej typowej sytuacji i sprzętach po kilka tys $ aby wykluczyć uproszczenia .

 

Akurat tzw sprzęty hi-endowe bywają najbardziej "psotne". To co je wyróżnia to głównie cena. Nie twierdze, że tak jest zawsze, ale to właśnie w w klockach za tys $ zdarzają się kolumny z impedancją schodzącą do 1ohma, wzmacniacze z źle dobranym transformatorem czy cd playery za 2000pln'ów przełożone do obudowy z innym logo i ceną razy 5.

 

 

Nie chcę się już odnosić do wszystkiego, bo szkoda czasu. Chciałem jedynie napisać, że zjechaliśmy w te tematy, bo kolega ROBSONBERCIK stwierdził, że warto kupić "dobrej klasy" źródło sygnału cyfrowego i że te "gorsze" brzmią gorzej - czyt. w domniemaniu wypuszczają "gorszy" SPDIF, z "manierą"

 

Nie jest do końca tak, że jakość czy budowa konwertera jest bez znaczenia. I nie chodzi tu tylko o bity. Np kiedy chcemy wypuścić sygnał z komputera i wpiąć się w DAC bezpośrednio po IIS. Używając najprostrzego rozwiązania USB do I2S będziemy zdani na galwaniczne połączenie DACa z zaśmieconym zasilaniem komputera, a to może się odbić na sygnale analogowym. Warto więc zadbać o izolację, a takie rozwiązanie kosztuje już więcej. W przypadku optyka, czy odizolowanego coaxiala ma to już mniejsze znaczenie. Poza tym jak już pisałem kupując drogie konwertery USB płacimy za mnogość formatów jakie obsługują, więc te wszystkie możliwości w przypadku procesora, który przyjmie po optyku góra 96kHz i tylko PCM  idą w przysłowiowy gwizdek.

 

 

 

Nie znam takiego systemu CA , dla którego ograniczeniem w prezentacji jego możliwości jest plik równoważny std płyty CD ( 44,1 - 16 bit ) .

 

Wyprodukowanie sprzętu z ograniczeniem do 16bit nie koniecznie musiałoby być tańsze. Co ciekawe w czasach kiedy produkowany był taki sprzęt królowały DAC'i R-2R.  Legendarne odtwarzacze powstawały na takich kościach. Starczy sprawdzić ile trzeba dziś zapłacić za takie radyjko Alpine CDA 7990 :) Poza tym ludzie patrzą na cyferki, więc jakby ktoś wyprodukował procesor z ograniczeniem 16bit za wiele by tego nie sprzedał, nawet jakby sprzęt okazał się hi-endem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli ten od kolegi 3Lite? Bzrdzo dobra konstrukcja i warta swojej ceny. Sam bym kupił, gdyby nie to że już posiadam, również forumowe rozwiązanie jarkac z przed lat na TAS1020. Obsługa tylko do 96kHz, i żadnego DSD ale mnie wystarcza bo muzyki w innych formatach jest i tak tyle co kot napłakał. Poza tym fajna konstrukcja bo na jednej płytce wszystkie możliwe wyjścia SPDIF optyczne i coaxial, i I2S.

 

 

Kto jest autorem widać na fotkach , wszelkie oznaczenia są widoczne.

Mam układy na Tenorze , na Vinylu , xmos był , Amanero , od Jarka tez jakiś gdzieś się przewinął , najpopularniejsze na 2704-07 .

Gdyby ten od 3 lite nie grał , to bym tego nie wklejał , aby innym robić zamęt w głowie .

 

 

Wyprodukowanie sprzętu z ograniczeniem do 16bit nie koniecznie musiałoby być tańsze. Co ciekawe w czasach kiedy produkowany był taki sprzęt królowały DAC'i R-2R. Legendarne odtwarzacze powstawały na takich kościach. Starczy sprawdzić ile trzeba dziś zapłacić za takie radyjko Alpine CDA 7990 :) Poza tym ludzie patrzą na cyferki, więc jakby ktoś wyprodukował procesor z ograniczeniem 16bit za wiele by tego nie sprzedał, nawet jakby sprzęt okazał się hi-endem.

 

Nie wiem jak to ująć , nie spotkałem auta gdzie ograniczeniem jest nośnik -płyta CD . Wewnętrznie może ( powinien pracować na wydłużonym słowie ) .  Prawie wszystkie DACi jakie zrobiłem są na kościach R2R , zaryzykuję że jestem nadwornym dostawcą tego na Audiostereo , podobnie jak wysokiej klasy filtrów cyfrowych

 

 

Nie wiem czy to nie pierwszy jaki powstał :)

post-4151-0-36776800-1614000533_thumb.jpg

post-4151-0-11570000-1614000555_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tego używam. Była też wersja z dodatkowymi zegarami.

 

 


Gdyby ten od 3 lite nie grał , to bym tego nie wklejał , aby innym robić zamęt w głowie .

Tylko ta wklejka chyba się na wiele nie zda, bo się chłopakom te sprzęty rozeszły jak świeże bułeczki, a szkoda. Może wznowią produkcję. Jakość była polska a cena chińska. Sprzęt miał też jedną wielką zaletę, która może być przydatna w przyszłości, właśnie dla takich procesorów jak tytułowy.

 

 

 


zaryzykuję że jestem nadwornym dostawcą tego na Audiostereo , podobnie jak wysokiej klasy filtrów cyfrowych

I schodzą ci te filtry? Na AS najpopularniejsze są NOSy. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tego używam. Była też wersja z dodatkowymi zegarami.

 

 

Tylko ta wklejka chyba się na wiele nie zda, bo się chłopakom te sprzęty rozeszły jak świeże bułeczki, a szkoda. Może wznowią produkcję. Jakość była polska a cena chińska. Sprzęt miał też jedną wielką zaletę, która może być przydatna w przyszłości, właśnie dla takich procesorów jak tytułowy.

 

 

 

I schodzą ci te filtry? Na AS najpopularniejsze są NOSy. ;)

 

Bo opanowały to chłopaki , których punktem odniesienia jest CD z allegro za 300 zł . Im wszystko pięknie gra .

Dobrze dopracowane były projekty Waldka , jak się tylko dal przekonać , żeby sobie z tymi D/S dał na wstrzymanie .

Namówiłem go na projekt z 63 , z wymiennymi filtrami . On sam do tamtego czasu nigdy nie szedł tą droga , wysłałem mu prosty projekt aby sprawdził to u siebie . Dał się przekonać dość łatwo i zabrał się do roboty.

Podobnie użycie filtracji typu GIC  tez miała premierę w tym projekcie .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I schodzą ci te filtry? Na AS najpopularniejsze są NOSy. ;)

 

 

Zaproponowałem im skorzystanie dość zaawansowanej konstrukcji która mam u siebie , ale chyba to ich przerosło , bo dobrze może być a tanio musi :rolleyes:

 

Nos nie jest dla mnie , na dziś już w wersji OS . Dyskretny I/V i filtr na dyskretnym OPA, dyskretne zasilanie analogu i przetworników D/A.

post-4151-0-01396100-1614016789_thumb.jpg

post-4151-0-70028600-1614016812_thumb.jpg

post-4151-0-21320700-1614016834_thumb.jpg

post-4151-0-04783200-1614016856_thumb.jpg

post-4151-0-68822800-1614016873_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to nie pierwszy jaki powstał

 

Na pewno pierwszy asynchroniczny. Takiego właśnie używam.

 

Bo opanowały to chłopaki , których punktem odniesienia jest CD z allegro za 300 zł . Im wszystko pięknie gra .

 

Nigdy nie bawiłem się w r2r, ale logicznie rozumując, po coś się te tęgie głowy pociły projektując te filtry, a tu przychodzi przysłowiowy Józio i mówi, że bez gra lepiej :)

 

 

Temat zszedł lata świetlne od pierwotnego pytania autora, ale cieszy mnie, że są jeszcze tacy dłubacze. Pewnie będzie coraz mnie, za 10-20 lat już mało kto będzie umiał zmierzyć napięcie na bateryjce...

 

Słuszna uwaga. Tak przeglądnąłem na szybko co by się nadawało do karmienia procka i było dostępne i wielkiego wyboru nie ma.

Bez zabawy dorabianie optyka jest takie coś:

https://allegro.pl/oferta/dac-cmedia-cm6631a-ess-es9023-192khz-32bit-usb-i2s-7756390308

Najtańsza opcja w trybie synchronicznym (czyli teoretycznie gorszym ze względu na ten straszny jitter):

https://allegro.pl/oferta/karta-dzwiekowa-dac-pcm2704-usb-coaxial-s-pdif-10134090330

I pokazał się znów polski projekt, ale tu trzeba sobie dołożyć optyka, tak jak to pokazywał wcześniej @nakamichi. :

https://allegro.pl/oferta/usb-audio-konwerter-usb-i2s-spdif-nie-amanero-10237965386

Oczywiście jak założyć innego rodzaju budżet znajdzie się więcej, ale kupować konwerter w cenie połowy procesora to byłby mezalians.

Mam pytanie z innej beczki, ale też poniekąd związane. Pacjent: stacja na Android 10. Da się to jakoś zmusić, żeby wysłać po USB dźwięk z radia? Z playera to nie problem, ale z radia za cholere nie chce pójść. Niby w UAPP są jakieś opcje do ustawienia, żeby przejmował dźwięk z innych aplikacji, ale z radiem FM to nie chce działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie bawiłem się w r2r, ale logicznie rozumując, po coś się te tęgie głowy pociły projektując te filtry, a tu przychodzi przysłowiowy Józio i mówi, że bez gra lepiej

 

Napisz , ze sprawia Ci radość przekręcanie rzeczywistości :wink2:

 

Namówiłem go na projekt z 63 , z wymiennymi filtrami . On sam do tamtego czasu nigdy nie szedł tą droga , wysłałem mu prosty projekt aby sprawdził to u siebie . Dał się przekonać dość łatwo i zabrał się do roboty.

 

Podobnie użycie filtracji typu GIC tez miała premierę w tym projekcie .

 

Nos nie jest dla mnie , na dziś już w wersji OS . Dyskretny I/V i filtr na dyskretnym OPA, dyskretne zasilanie analogu i przetworników D/A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przeglądnąłem na szybko co by się nadawało do karmienia procka i było dostępne i wielkiego wyboru nie ma.

 

A co z tym pudełkiem: https://allegro.pl/oferta/xduoo-xq-50-pro-receiver-bt-5-0-z-aptx-hd-ll-ldac-9215692643 ? Sam się zastanawiałem. Oczywiście nie wiem jak to jest w środku zbudowane.

 

 

 

Niby w UAPP są jakieś opcje do ustawienia, żeby przejmował dźwięk z innych aplikacji, ale z radiem FM to nie chce działać.

UAPP generalnie jest odtwarzaczem. Wątpię, żebyś go zmusił do czegoś takiego. On wysyła na USB to co sam odtwarza.

 

EDIT:

Właściwie to już wiadomo co siedzi w xDuoo: https://www.xtenik.com/xduoo-xq-50-pro-review/

Niestety:

The signal path when used as a USB DAC is still exactly the same as the previous generation and is still limited to 16/48 due to its use of the Bluetooth chip for USB input rather than having a distinct USB controller.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


A co z tym pudełkiem: https://allegro.pl/o...ldac-9215692643 ? Sam się zastanawiałem. Oczywiście nie wiem jak to jest w środku zbudowane.

Ładne pudełeczko, ale to ciągle BT, za którym osobiście nie przepadam. Bezprzewodowo wolałbym podpiąć chromecasta, a że jest niedostępny ewentualnie jego chiński zamiennik

https://allegro.pl/oferta/ieast-m5-audiocast-odtwarzacz-sieciowy-multiroom-9433209104

albo wyższy model M20 jeśli komuś zależy na gęstrzych strumieniach/

Tylko głowy nie dam, że działa tak samo jak ChA, tzn obsłuży spotify/tidal connect. Trza by sprzedawcy pytać.


 

 


UAPP generalnie jest odtwarzaczem. Wątpię, żebyś go zmusił do czegoś takiego. On wysyła na USB to co sam odtwarza.

No niby tak, ale są tam jakieś opcje do odhaczenia, żeby UAPP mógł przechwytywać strumień z innych aplikacji, a w takiej stacji Radio FM to właściwie aplikacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładne pudełeczko, ale to ciągle BT, za którym osobiście nie przepadam. Bezprzewodowo wolałbym podpiąć chromecasta, a że jest niedostępny ewentualnie jego chiński zamiennik

https://allegro.pl/oferta/ieast-m5-audiocast-odtwarzacz-sieciowy-multiroom-9433209104

albo wyższy model M20 jeśli komuś zależy na gęstrzych strumieniach/

Tylko głowy nie dam, że działa tak samo jak ChA, tzn obsłuży spotify/tidal connect. Trza by sprzedawcy pytać.

 

Nie tylko BT bo również jest opcja przesyłu sygnały przez USB. Sam rozważam to urządzenie, przez jedych chwalone (w sieci oczywiście) innym nie do końca odpowiada, ale nigdzie nie było o nim złej opinii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Odblokowanie bootloadera, root i edycja plików odpowiedzialnych za wyjście.

Hmmm. Dwie pierwsze operacje są mi znane, z tą edycją plików może już być gorzej.

 

 

 


Nie tylko BT bo również jest opcja przesyłu sygnały przez USB.

Faktycznie jest. Zasugerowałem się obudową i wywnioskowałem, że USB jest tylko do zasilania.

 

 


Jest, ale z limitem 48/16.

W takim razie to będzie pracować w tym samym trybie co PCM2704.

No i musiałbyś się zopatrzyć w jakiś kabelek USB typu Y albo OTG z zasilaniem żeby to zewnętrznie zasilać, bo na telefonie pewnie długo by to nie pograło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Ten Audiocast M5 nie ma wyjścia optycznego, więc to słaby zamiennik Chromecasta Audio.

Wg tego co tu piszą też ma na wyjściu jack 3,5mm, tyle że ChA radzi sobie z tego co wiem do 96/24, a ieast aż do formatu CD 44,1/16

https://audiotop.pl/pl/p/Odtwarzacz-sieciowy-iEAST-AudioCast-M5/1597#

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś rozpoznawałem temat tego urządzenia bo chciałem kupić na AliExpress, ale zrezygnowałem właśnie z powodu braku wyjścia optycznego, żaden Chińczyk nic o tym nie wspomina, ludzie w komentarzach w innych sklepach też piszą, że brak optyka. Podejrzewam, że sklep, który podlinkowałeś powiela jakieś błędne informacje albo wrzucili specyfikację tego droższego Audiocasta, który faktycznie ma normalnego Toslinka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...