Skocz do zawartości

Jaki program do liczenia?


WinterPL
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ma ktoś jakiś sprawdzony symulator gdzie wpisuje się parametry głośnika i wyskakuje propozycja skrzynki? WinISD nie ogarniam, producenci nie dają aż tylu parametrów, które program sobie życzy.

Przekopałem net pod hasłami Subwoofer Box Calculator ale są programy których ja wcale nie rozumiem, ja chcę tylko znać litraż i czy szczelina/br czy zamknięta. Ewentualnie ustawić sobie strojenie. Prosty symulator, nie ma czegoś takiego? :) Ewentualnie potrzebuję kogoś kto mi policzy. Pozdrawiam ! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i co?

Zrobiłbyś taką budkę, którą zasugerował program?

No raczej nie :)... na pewno nie!

 

Nie patrz na pierwsze sugestie programu, bo w 80...90% są one wynikiem dążenia do "ideału" dla danego przetwornika, a interesuje nas projekt optymalny dla naszych potrzeb.

 

Przejdź na zakładkę Delay i zobacz ile wynosi ten parametr.

Jak jest pod samo niebo, to trzeba go obniżyć do poziomu naszych "kolan", a nie białych obłoków :)

 

Jak będziesz na Delay, kliknij na symbol budki z portem i trzymając lewy przycisk myszy poruszaj nią i obserwuj jak zachowuje się krzywa. Tak na początek uzyskaj max. poziom na 20/25ms.

Przeskocz na Transfer function magnitude i zobacz jakie nastąpiły zmiany w okienkach Volume i Tuning.

Nastąpiły zmiany pojemności i częstot. strojenia.

 

Jak krzywa nie jest satysfakcjonująca, bo jakaś dziwnych lub ma niekorzystne podbicia, to wtedy zmieniasz pojemność i strojenie plus sprawdzasz jak wygląda delay.

 

Kolejne ruchy zbliżają Ciebie do kompromisu co do litrażu, strojenia i opóźnienia.

Jedne suby szybko dasz radę opakować, drugie są mało podatne i mają wąskie widełki zmian, kolejne tylko nadają się do zamkniętej.

To wstępnie musisz zorientować się po T/S lub sugestii programu czy vented czy closed.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...